Jump to content

Trgovačko društvo bez zaposlenih - da, ne, možda?


TDCI

Preporučene objave

Čitajući zakone, postove i teme po raznim forumima te u razgovoru sa knjigovođama i pravnicima, još uvijek nemam točan i konkretan odgovor

vezano na trgovačko društvo bez zaposlenih, u sljedećem primjeru:

 

 

Vlasnik sam i direktor novoosnovanog trgovačkog društva. U isto sam vrijeme zaposlen kod poslodavca na puno radno vrijeme, odnosno, 40 sati tjedno.

Trgovačko društvo nema zaposlenih.

Pruža mi se prilika prihvatiti posao iz domene registriranih djelatnosti društva, koje, naravno, ne želim propustiti.

Radi se o održavanju računala i računalnih sustava.

Moje je pitanje sljedeće:

Ukoliko prihvatim posao i izdam račune za obavljene poslove, odnosno, usluge, da li sam time u prekršaju, obzirom da je taj posao očigledno netko trebao odraditi,

a ja, kao direktor, sam već zaposlen na puno radno vrijeme?

Što će na to reći inspekcija rada? I na osnovu kojeg zakona?

 

 

Što su točno "obilježja posla za koji se zasniva radni odnos" u članku 8., stavak 2. Zakona o radu?

 

 

Obzirom na dobivene informacije, a i po Zakonu o radu, ja ne bih smio raditi više od 40 sati tjedno, a, sa druge strane direktor sam trgovačkog društva bez zaposlenih kojeg zastupam, a da bi zastupao naravno da nešto moram i raditi. Konkretno, ako odradim posao i izdam račun, tko je taj posao odradio? Očigledno opet ja.

 

 

Odgovori koje sam dobio:

 

 

- mogu slobodno izdavati račune i odraditi posao iako trgovačko društvo nema zaposlenih

- za neke djelatnosti trgovačko društvo mora imati zaposlenu barem jednu osobu - koje?

- ne smijem raditi više od 40 sati tjedno. Zato bih trebao kod sadašnjeg poslodavca ići na smanjenje radnih sati tjedno, te se u svojem trgovačkom društvu zaposliti na barem jedan sat dnevno

 

 

Imam osjećaj kako nigdje točno i konkretno nije definirano kako i šta u ovom slučaju.

 

 

Molim pomoć po ovom pitanju u smislu konkretnog i nedvosmislenog odgovora te navoda iz važečih zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Možete normalno raditi u tuđem poduzeću na puno radno vrijeme od 40 sati tjedno i istovremeno imati vlastito poduzeće u kojem radite. Ne trebate smanjivati broj radnih sati kod vašeg poslodavca i ne trebate se zaposliti u vašem poduzeću ni na jedan sat. Nitko vam ne brani da radite koliko hoćete, jedino vas vaš poslodavac ne može lako očekivati da radite preko 40 sati tjedno za njega. Za sebe možete raditi koliko god želite i imate volje i snage. Ameri kažu da je 40 sati rada tjedno za preživljavanje, a sve preko toga za uspjeh. Složio bi se s tim.

 

Možete izdavati račune i odraditi posao iako trgovačko društvo nema zaposlenih.

 

To sve je dozvoljeno, i ne treba se posebno zakonski definirati, kao što se ne treba posebno definirati da smijete piti kavu subotom, gledati televiziju prije spavanja, ili disati 24/7. Preko 45% poduzeća u Hrvatskoj nema ni jednog zaposlenog (58 od 126 tisuća), i najnormalnije posluju. Poduzeće bez zaposlenih, naravno, ima neka ograničenja. Tako ne može neoporezivo isplaćivati putne troškove, dnevnice, nagrade i slično.

 

Priličan broj odgovora na svoja pitanja i detalja vezanih uz ovu temu ćete pronaći ako jednostavno u Google upišete "firma bez zaposlenih".

 

Sretno u poslovanju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Kao što sam napisao u prvom postu, dobivam mnogo kontradiktornih informacija, a upravo me pretraga na netu potaknula na razmišljanje i dodatno savjetovanje sa knjigovođama i pravnicima, pogotovo sljedeća dva članka:

Poslovanje trgovačkog društva bez zaposlenika

Tvrtke bez radnika nemaju pravo na neoporezive troškove službenih putovanja, nagrada i potpora

 

A i spomenuti stavak 2. u članku 8. Zakona o radu može biti tumačen svakako, odnosno, nije jasno i nedvosmisleno sročen.

Svoje poslovanje moram pokrenuti u skladu sa postojećim zakonima i propisima, no, kako se to često kod nas dešava, problem leži u nedefiniranim, odnosno, nedovoljno jasnim zakonima.

Dodatnu zbrku stvaraju i službenici pojedinih institucija (i njihovi nadređeni) dajući vrlo često netočne i kontradiktorne informacije (u što sam se već par puta uvjerio).

 

Pretpostavljati ću, dakle, da vrijedi "ukoliko nije eksplicitno zabranjeno znači da je dozvoljeno" i u skladu sa time postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću pretpostaviti isto što i vi a i postupiti u skladu s istim.

Na to pitanje NEMA konkretnog odgovora, i na žalost, nigdje ga se ne može dobiti "crno na bijelo".

Sretno!!

 

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Kao što sam napisao u prvom postu, dobivam mnogo kontradiktornih informacija, a upravo me pretraga na netu potaknula na razmišljanje i dodatno savjetovanje sa knjigovođama i pravnicima, pogotovo sljedeća dva članka:

Poslovanje trgovačkog društva bez zaposlenika

Tvrtke bez radnika nemaju pravo na neoporezive troškove službenih putovanja, nagrada i potpora

 

A i spomenuti stavak 2. u članku 8. Zakona o radu može biti tumačen svakako, odnosno, nije jasno i nedvosmisleno sročen.

Svoje poslovanje moram pokrenuti u skladu sa postojećim zakonima i propisima, no, kako se to često kod nas dešava, problem leži u nedefiniranim, odnosno, nedovoljno jasnim zakonima.

Dodatnu zbrku stvaraju i službenici pojedinih institucija (i njihovi nadređeni) dajući vrlo često netočne i kontradiktorne informacije (u što sam se već par puta uvjerio).

 

Pretpostavljati ću, dakle, da vrijedi "ukoliko nije eksplicitno zabranjeno znači da je dozvoljeno" i u skladu sa time postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani kolege forumaši, molim pomoć!

 

Čitao sam više tema koje se tiču nezaposlenosti, odnosno minimalne zaposlenosti direktora-člana uprave. Sutra idem kod knjigovođe i htio bih ga pitati:

 

"Da li jedini član društva(osnivač), može biti i jedini član uprave (direktor), i ne isplaćivati si ikakve naknade(zdravstveno i mirovinsko), ako je

 

pod a) u tom društvu zaposlen na 1 sat tjedno?

pod b) u drugom drugom društvu zaposlen na 1 sat tjedno?

 

Da li se zna odgovor na to i postoji li kakva presuda koja to potvrđuje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ja sam vlasnik poduzeća u kojem nisam zaposlena. Svu zaradu koju sam ostvarila edukacijom u poduzeću sam preusmjeravala u investicije vezano za vlastito školovanje, pri tom sam naravno plaćala seminare, putne troškove, hotel kroz poduzeće. Knjigovotkinja me nije upozorila da sam bila u obvezi to oporezovati.

Možete li mi objasniti koje obveze imam i za što. Seminari i školovanja se također smatraju dohotkom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija