Jump to content

Djedova imovina koju nitko nije naslijedio


svemir

Preporučene objave

Moj djed bio je vlasnik zemljišta i uvijek je govorio da će to naslijediti moj otac. Preminuo je prije 30-ak godina. Moj otac je govorio da ta zemlja nije bila predmet rasprave na ostavinskoj, pa to tada nije naslijeđeno. Kako ja znam gdje se ta zemlja nalazi, uz pomoć Arkoda locirao sam ju i saznao broj katastarske čestice te utvrdio da ta zemlja još uvijek glasi na pokojnog djeda. Zanima me što trebamo mi, njegovi nasljednici poduzeti da naslijedimo tu zemlju ? Pretpostavljam da možda treba pokrenuti sud i utvrditi činjenično stanje ili ima kakav kraći i jeftiniji način. Koliki su troškovi takvog postupka, a radi se o 2000 m 2 pašnjaka i šume.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,pokrenite postupak naknadno pronadjene imovine.

Članak 234.ZON

(1) Ako se nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe imovina koja nije obuhvaćena tim rješenjem, sud neće ponovno provoditi ostavinsku raspravu, nego će ovu imovinu novim rješenjem rasporediti na temelju prije donesenog rješenja o nasljeđivanju, osim ako se neki odnasljednika odrekao nasljedstva ilisvoj nasljedni dio ustupio sunasljedniku.

(2) Ako prije nije bila vođena ostavinska rasprava, sud će je poslužbenoj dužnosti provesti samo ako su pronađene nekretnine ili s njima izjednačena prava.

(3) Ako prije nije bila vođena ostavinska rasprava, a pronađene su pokretnine ili s*njima izjednačena prava, sud će provesti ostavinsku raspravu samo na zahtjev zainteresiranih osoba..

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Postovani,pokrenite postupak naknadno pronadjene imovine.

Članak 234.ZON

(1) Ako se nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe imovina koja nije obuhvaćena tim rješenjem, sud neće ponovno provoditi ostavinsku raspravu, nego će ovu imovinu novim rješenjem rasporediti na temelju prije donesenog rješenja o nasljeđivanju, osim ako se neki odnasljednika odrekao nasljedstva ilisvoj nasljedni dio ustupio sunasljedniku.

(2) Ako prije nije bila vođena ostavinska rasprava, sud će je poslužbenoj dužnosti provesti samo ako su pronađene nekretnine ili s njima izjednačena prava.

(3) Ako prije nije bila vođena ostavinska rasprava, a pronađene su pokretnine ili s*njima izjednačena prava, sud će provesti ostavinsku raspravu samo na zahtjev zainteresiranih osoba..

Pozdrav

 

"Pokrenite postupak naknadno pronađene imovine", ... ma nikad nisam pokretao neki postupak i o tome nemam pojma. Kako ? Odem u sud pokucam i kažem da hoću pokrenuti neki postupak ili odem odvjetniku i on to napravi za mene ?

Ok ak moram odvjetniku, ali da li netko zna koliko odvjetnici naplaćuju takve postupke ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijedlog ćete podnijeti tako da na komadu papira naslovljenom na nadležni općinski sud (sud koji je proveo ostavinsku raspravu) napišete "prijedlog za raspoređivanje naknadno pronađene imovine" (možda guglanjem možete naći predložak ili primjer) i navedete odnosno predložite sve što je bitno, a to bi bilo

 

1. ime, prezime itd. ostavitelja,

2. podaci o provedenom ostavinskom postupku,

3. podaci o naknadno pronađenoj imovini,

4. podaci o nasljednicima (imena, adrese..).

 

Podaci o provedenom ostavinskom postupku u prvom redu znače broj postupka. Ako imate rješenje o nasljeđivanju, najjednostavnije je priložiti presliku jer je iz nje sve bitno vidljivo.

 

Ako rješenje nemate, možete ga tražiti iz arhive. Ako je temeljem toga rješenja u zemljišnim knjigama izvršen ranije prijenos neke imovine, kopiju rješenja možete tražiti i iz zbirke isprava u z.k. odjelu suda.

 

Što se tiče naknadno pronađene imovine, uočavam da ste spomenuli katastar ali ne i zemljišne knjige. Ako je djed bio upisan kao vlasnik u zemljišnim knjigama, potreban vam je z.k. izvadak ne stariji od 6 mjeseci da ga priložite prijedlogu. Katastar nije bitan jer će se po upisu prava vlasništva nasljednika u z.k. katastarsko stanje uskladiti sa z.k. stanjem.

 

Ako je djed bio upisan samo u katastru kao posjednik, možete zatražiti raspoređivanje te imovine kao vanknjižne, ali time nećete postati vlasnik nego ćete morati provesti posebne postupke da biste se upisali kao vlasnik. U tom slučaju ćete prijedlogu priložiti posjedovni list iz katastra.

 

Postupak će vjerojatno provesti javni bilježnik kao povjerenik suda (iako bi po mojem shvaćanju to trebao provesti sud), a on će naplatiti odgovarajuće pristojbe i naknade, ovisno i o vrijednosti imovine. Koliko to iznosi, ne znam, ali je bilo već objašnjavano na Legalisu, pa potražite. Tarife možete potražiti i na stranicama Javnobliježničke komore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Bio sam na sudu, službenica u pisarnici mi nije htjela dati prsliku rješenja s ostavinske rasprave jer nisam nasljednik 1. reda ( nisam sin ni kćer - već unuk), ali mi je dala broj rješenja.

Služenica u pisarnici mi je rekla da taj postupak mogu pokrenuti nasljednici 1. nasljednog reda, dakle ja ne mogu ?

Zadnja nebuloza koja mene muči, služebnica mi je dala famozni formular na kojem treba napisati broj čestice o kojoj se radi i nasljednike, ali mi je rekla da nasljednici moraju biti 1. naslijedog reda. Ali ja sam unuk, a moj otac je to trebao naslijediti - a nije zbog svoje glupe greške, nije donio potvrdu iz suda iz susjednog grada na ostavinsku raspravu.

Opet ostaje nedoumica tko je sve možebitni nasljednik ? Djed je imao troje djece, jedno je samo živo, od dvoje preminule djece, nekretnine su nasljeđivali supruga i djeca, jel trebam navoditi i te supruge na zahtjevu za djedovu imovinu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija