Jump to content

Otpremnine-mup-još jedna nepravda


phr2

Preporučene objave

Prijatelji moji,evo još jednog primjera nebrige i podaničkog ponašanja raznoraznih duše brižnih udruga i sindikata ,koji u zadnjih dvadesetak godina mažu oći svima nama i kako koja vlast dolazi i izmišlja nove zakone i pravilnike sve prihvaćaju misleći pritom samo na sebe i svoj položaj.

Čisti primjer vam je ova priča sa otpremninama za djelatnike MUP-a. Prvo, koja pametna glava je uopće prihvatila dosadašnju regulu o tri proračunska prosjeka za otpremninu,taj bi trebal ležat u Vrapču a ne mi.

Da je odmah postavio tu točku kolektivnog ugovora na neke normalne okvire ,danas ne bi o tome uopće trebao pisati.

Pa zar je normalno da jedan policajac i još k tome dragovoljac i branitelj, nakon dvadesetak godina službe bude umirovljen uz otpremninu sa kojom ne može ni feštu napraviti a kamoli pokriti minuse ,da bar ode u mirovinu kao čovjek a poslije kako bude.

Kronologija otimačina:oduzeto pravo na povlasticu pri kupnji automobila,oduzeto pravo na oslobađanje plaćanja participacije,oduzeto pravo na napredovanje u službi,2000 godine po mišljenju Lučina i sadašnjeg ministra ,promjena zvanja i smanjivanje plača za najmanje 700 kuna,oduzimanje oduzimanje prava na HRVI (jer smo kao budale radili dok smo mogli i nije nas bilo briga za izmišljanje zakona , misleći pritom da kao prvi imamo neka prava),oduzimanje božićnice,prijevoza,regresa i kao šećer na kraju odgoda nečega što nama napokon ide u prilog,do 2015, dok svi ne pokrepamo.Bilo koja vlast do sada svjesna je da MUP drže ratni policajci i da ih se treba riješiti,iako su možda od EU dobili sredstva za to ,možda su ih potrošili na neke druge otpremnine pa im je najjednostavnije staviti nas pred zid i potamaniti ili ćemo se sami kad već nisu srbi.

I na kraju isprika ženi i djeci koje sam ostavio 1990-te i otišao stvarati bolju i pravedniju Hrvatsku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav poštovani kolega,

sve si rekao i u potpunosti se slažem sa tobom jer ova otpremnina me još jedino držala na

životu a sada su nam i to uzeli. Sindikati nisu zaslužili više niti jednu lipu članarine i sada je

potpuno jasno da im mi nismo bili glavna briga već njihove pozicije i dobre plaće.

Sada treba razmotriti odredbe mirovinskog i drugih zakona s danom ulaska u EU jer bi smo mogli i tu puno izgubiti. Zato drži se i pozdrav svim kolegama iz rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od sindikata MUP-a malo je tko imao koristi.

Tako je bilo prije, tako je sada, a ubuduće.....?

 

Najvažnije je da se plaća članarina, a gdje taj novac završi....?.....

 

Tako je, i ja sam 2004/2005 još dok sam radio imao loša iskustva sa "našim" vrlim sindikatima i njihovoj brizi o svojim članovima.

 

Članarinu su uredno skidali sa plaće i to godinama, odmah sam se bio učlanio ali kada sam od njih zatražio pomoć " banana ". 1001 opravdanje kako to nije u njihovoj nadležnosti ali ako i ni nije , ni alternativu mi nisu ponudili. Jedno veeeliko ništa sam dobio.

 

Gdje odlazi ta silna članarina, na komad rolane šunke i bocu jeftinog vina za Uskrs upakirano u vrečicu s natpisom sindikata ( sve skupa po članu oko 50 kn - što je otprilike članarina za jedan mjesec. Ako se uzima na veliko onda ispada još i jeftinije od 50 kn ). A ostatak odlazi na ......???? U biti nije me ni briga, nemam više veze s njima od kada sam u mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav poštovani kolega,

sve si rekao i u potpunosti se slažem sa tobom jer ova otpremnina me još jedino držala na

životu a sada su nam i to uzeli. Sindikati nisu zaslužili više niti jednu lipu članarine i sada je

potpuno jasno da im mi nismo bili glavna briga već njihove pozicije i dobre plaće.

Pa i sam vidiš da samo rade na prodaji svega i svačega.Dakako da ih je briga samo za neke a ne za one kojih ima najviše a to je SSS.Ali ljudi masovno traže ispisnice i ne žele plaćat za ništa.

Ništa spektakularno se ne bi trebalo dogodit ni s ulaskom u eu jer eu uopće previše ne zanima kako će neka država imat mirovinski sistem ako ga može održavat.Ukinut će beneficije onima unutra i možda smanjit onima vani.Možda i podignu godine na 35 mirovinskog za prijevremenu o čemu je i bilo nekih priča ali to ionako ne zanima one koji pri odlasku u mirovinu neće moći zaradit još koju kunu.

Pratim sindikate iako nisam više član ali nisam primjetio da su se pobunili protiv odluke da se osnuje pričuvna policija koja bi nakon aktiviranja dobivala 10% od plaće i kad sjedi doma.To im ne smeta.

A baš sam mislio od otpremnine popravit krov i kupit komad vrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ipak smo imali pristojne plače i uvijek na vrijeme, a također i benificirani radni staž.

 

Je ali nije to sve bilo bez veze...radili smo posao koji nitko drugi nije želio raditi ili nije bio sposoban raditi ga. Tako da su nam dali i duplo više , za posao koji smo odrađivali ne bi bilo dovoljno. Naravno da smo taj posao radili radi profita i zarade a ne iz ljubavi prema poslu i domovini. I toga su svi bili svjesni i bojali su se da im ne bi otišli s posla, odnosno iz službe ali nisu znali da bi mi isti taj posao i sve zadatke odrađivali iz ljubavi prema poslu i domovini i za pola manju plaću i bez svih benificija. Nisu znali i bojali su se da bi oni ostali bez svojih stolica kada mi više ne bi odrađivali svoje zadaće i zato su nam davali plaće na vrijeme i benificije, radi sebe a ne radi nas.

Ne može to nitko razumjeti ko ne razumije ovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Al ga da ne velim kaj (se....te),ne znam kak vi ali ja sam ostavio dobar posao 1990 i kao prvi hrvatski redarstvenik otišao u policiju,također sam onda ostavio i ženu i dvoje djece ,doma.Tada se nije znalo ni za plaću ni dali ćemo to preživjeti a neznam za druge jesu li mobilizirani pa su dan danas ljuti ali za sebe mogu reći da sam dragovoljac i da sam otišao sa srcem.I zato me danas pogađa ovakav odnos države prema nama.

Toliko o razvodnjavanju tema i lažnim braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelji moji,evo još jednog primjera nebrige i podaničkog ponašanja raznoraznih duše brižnih udruga i sindikata ,koji u zadnjih dvadesetak godina mažu oći svima nama i kako koja vlast dolazi i izmišlja nove zakone i pravilnike sve prihvaćaju misleći pritom samo na sebe i svoj položaj.

Čisti primjer vam je ova priča sa otpremninama za djelatnike MUP-a. Prvo, koja pametna glava je uopće prihvatila dosadašnju regulu o tri proračunska prosjeka za otpremninu,taj bi trebal ležat u Vrapču a ne mi.

Da je odmah postavio tu točku kolektivnog ugovora na neke normalne okvire ,danas ne bi o tome uopće trebao pisati.

Pa zar je normalno da jedan policajac i još k tome dragovoljac i branitelj, nakon dvadesetak godina službe bude umirovljen uz otpremninu sa kojom ne može ni feštu napraviti a kamoli pokriti minuse ,da bar ode u mirovinu kao čovjek a poslije kako bude.

Kronologija otimačina:oduzeto pravo na povlasticu pri kupnji automobila,oduzeto pravo na oslobađanje plaćanja participacije,oduzeto pravo na napredovanje u službi,2000 godine po mišljenju Lučina i sadašnjeg ministra ,promjena zvanja i smanjivanje plača za najmanje 700 kuna,oduzimanje oduzimanje prava na HRVI (jer smo kao budale radili dok smo mogli i nije nas bilo briga za izmišljanje zakona , misleći pritom da kao prvi imamo neka prava),oduzimanje božićnice,prijevoza,regresa i kao šećer na kraju odgoda nečega što nama napokon ide u prilog,do 2015, dok svi ne pokrepamo.Bilo koja vlast do sada svjesna je da MUP drže ratni policajci i da ih se treba riješiti,iako su možda od EU dobili sredstva za to ,možda su ih potrošili na neke druge otpremnine pa im je najjednostavnije staviti nas pred zid i potamaniti ili ćemo se sami kad već nisu srbi.

I na kraju isprika ženi i djeci koje sam ostavio 1990-te i otišao stvarati bolju i pravedniju Hrvatsku

Zar DVO i OSO ne idu pod istim uvjetima u mirovinu.. ako smo bili u ratu zajedno zašto bi se sad tribali separirat... DVO sa svim gori navedenim stavkama koje si naveja isto izbacuju iz sustava sa 9 tisuća kuna otpremnine!!

E ali ima nešto šta mi nikako nije jasno... Djelatniku HAC-a nakon 6 godina službe u HAC-u ponuđena otpremnina od 200 tisuća kuna i 20 % neki bonus na mirovinu... imate nešto nadodat na ovo ili je i ovo nemoguće tj neistina!!!

Nažalost ovo je zbilja a mi ćemo i dalje spavat zimski san i s..t po forumima dok se drugi kite perjem..

Usput šta je sa onih 525 kuna po sudjelovanju u DR,,, zašto se i to nije postavilo pitanje zašto se ne isplaćuje ljudima!

E moj narode!

 

Ažurirano

 

Prijatelji moji,evo još jednog primjera nebrige i podaničkog ponašanja raznoraznih duše brižnih udruga i sindikata ,koji u zadnjih dvadesetak godina mažu oći svima nama i kako koja vlast dolazi i izmišlja nove zakone i pravilnike sve prihvaćaju misleći pritom samo na sebe i svoj položaj.

Čisti primjer vam je ova priča sa otpremninama za djelatnike MUP-a. Prvo, koja pametna glava je uopće prihvatila dosadašnju regulu o tri proračunska prosjeka za otpremninu,taj bi trebal ležat u Vrapču a ne mi.

Da je odmah postavio tu točku kolektivnog ugovora na neke normalne okvire ,danas ne bi o tome uopće trebao pisati.

Pa zar je normalno da jedan policajac i još k tome dragovoljac i branitelj, nakon dvadesetak godina službe bude umirovljen uz otpremninu sa kojom ne može ni feštu napraviti a kamoli pokriti minuse ,da bar ode u mirovinu kao čovjek a poslije kako bude.

Kronologija otimačina:oduzeto pravo na povlasticu pri kupnji automobila,oduzeto pravo na oslobađanje plaćanja participacije,oduzeto pravo na napredovanje u službi,2000 godine po mišljenju Lučina i sadašnjeg ministra ,promjena zvanja i smanjivanje plača za najmanje 700 kuna,oduzimanje oduzimanje prava na HRVI (jer smo kao budale radili dok smo mogli i nije nas bilo briga za izmišljanje zakona , misleći pritom da kao prvi imamo neka prava),oduzimanje božićnice,prijevoza,regresa i kao šećer na kraju odgoda nečega što nama napokon ide u prilog,do 2015, dok svi ne pokrepamo.Bilo koja vlast do sada svjesna je da MUP drže ratni policajci i da ih se treba riješiti,iako su možda od EU dobili sredstva za to ,možda su ih potrošili na neke druge otpremnine pa im je najjednostavnije staviti nas pred zid i potamaniti ili ćemo se sami kad već nisu srbi.

I na kraju isprika ženi i djeci koje sam ostavio 1990-te i otišao stvarati bolju i pravedniju Hrvatsku

Zar DVO i OSO ne idu pod istim uvjetima u mirovinu.. ako smo bili u ratu zajedno zašto bi se sad tribali separirat... DVO sa svim gori navedenim stavkama koje si naveja isto izbacuju iz sustava sa 9 tisuća kuna otpremnine!!

E ali ima nešto šta mi nikako nije jasno... Djelatniku HAC-a nakon 6 godina službe u HAC-u ponuđena otpremnina od 200 tisuća kuna i 20 % neki bonus na mirovinu... imate nešto nadodat na ovo ili je i ovo nemoguće tj neistina!!!

Nažalost ovo je zbilja a mi ćemo i dalje spavat zimski san i s..t po forumima dok se drugi kite perjem..

Usput šta je sa onih 525 kuna po sudjelovanju u DR,,, zašto se i to nije postavilo pitanje zašto se ne isplaćuje ljudima!

E moj narode!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

e moj prijatelju ,najbolji život i osijećaj pripadnosti imao sam od 1990 do 1995 g .u tim vremenima nikome nije palo na pamet da policajcima neštu uzima.imali smo dodatak po zup,pa bonove za marendu itd.plaća nije bila velika ali u tim vremenima i nije bila važna.

od 2000 godine dolaskom crvenih kmera na vlast a potom i poštenog sanadera i babe kosor uništili su nas po svim pitanjima .plaće su nikakve,mirovine još gore prava sve manja a biti će još gore.naši sindikati su totalni promašaj.osim tužbi za prekovremene sate nisu ništa uspjeli izpregovarati dobro za policiju.nema državne službe ili javne službe gdje faktički radiš 24 sata na dan ,odnosno nakon službe od 8 ili 12 sati moraš i dalje biti policajac odnosno živjeti po kodeksu ,radiš uglavnom 8 noći mjesečno,subote i nedjelje te kao policajac nemožeš prijeći 6000 kn .zet prosjek 7500 kn.medicinske sestre 7000 itd.zadnja prevara sa otpremninama je uistinu pokazala koliko je svakoj vlasti stalo do nas.bio sam na zadnja dva prosvjeda na markovu trgu te me bilo jednostavno sram kada sam vidio da skup osiguravaju kolege iz interventne policije.više nisam mogao podnijeti taj pritisak te sam jednostavno 2012 pobjegao u mirovinu i otišao kao zadnji klošar i pas.sram me pred ženom i djecom .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je samo zapisnik (a što je još gore-slabije, izvod iz zapisnika) i nema nikakvu snagu.

 

Ništa od toga.

 

I ja sam se tužakao sa MUP-om, vezano za otpremninu, imao sam ozljedu na radu ,dva puta tijekom rata, ranjen i otišao kao HRVI u mirovinu.

 

Od tužakanja vezano za ozljedu na radu nisam imao nikakve koristi (samo sam izgubio vrijeme, novce i gorivo iako sam imao i sada imam status HRVI 30% kao i dokumentaciju iz koje je vidljivo da sam dobio povredu-ozljedu, na radu - granata - snajper).

 

Zakon o radu "kaže" jedno, a kolektivni ugovor drugo (oko 10 000 kuna dobio otpremnine i "Auf Widersehen" - okrenuo janje i pozvao 10-tak najboljih kolega i to je to).

 

Razbojnička administracija....lopovi..............Ali neka im bude.....

 

Jedino mogu reći da sam dobio nekakve novce (nije to bilo puno) iz fonda Zrinski i Frankopan, ali davno je to bilo, ali sitna lova, možda, kao sada oko 500 Eura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

e dragi moji kolege pitao ja taj sindikat prošle godine kad se počelo šuškati da bi nam mogli uzeti te otpremnine koliko ima istine u tome. vele oni meni da nema šanse svi ćemo se dići na noge. još mi veli da i njega čeka penzija i ne misli se odreći otpremnine.kad ono otpremnine pale šapatom. uhljebili se oni i baš ih briga za raju. plaća je dobra a bit će i mirovina. samo vi plačajte članarinu. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

MINISTARSTVO OBRANE

673

Na temelju članka 10. stavka 3. Zakona o obrani (»Narodne novine«, br. 33/02, 58/02, 76/07 i 153/09), članaka 174. i 188. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 33/02, 58/02, 175/03, 136/04, 76/07, 88/09 i 124/09), donosim

ODLUKU

O VISINI OTPREMNINE ZA DJELATNE VOJNE OSOBE KOJIMA SLUŽBA PRESTANE ZBOG PREUSTROJA ILI SMANJENJA SNAGA S PRAVOM NA MIROVINU

I.

Djelatnoj vojnoj osobi kojoj na temelju članka 6. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (»Narodne novine«, br. 128/99, 129/00, 16/01, 22/02, 41/08 i 118/12) prestane služba zbog potreba službe s pravom na starosnu mirovinu, pripada otpremnina u iznosu od deset (10) neto proračunskih osnovica u skladu sa zakonom kojim se uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci državnog proračuna Republike Hrvatske i njegovo izvršavanje.

II.

Djelatnoj vojnoj osobi kojoj na temelju članka 6.a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (»Narodne novine«, br. 128/99, 129/00, 16/01, 22/02, 41/08 i 118/12) prestane služba zbog utvrđene nemogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja s pravom na invalidsku mirovinu pripada otpremnina u visini 3,5 neto proračunske osnovice u skladu sa zakonom kojim se uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci državnog proračuna Republike Hrvatske i njegovo izvršavanje.

III.

Djelatnoj vojnoj osobi kojoj na temelju Zakona o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 102/98, 127/00, 59/01, 109/01, 147/02, 117/03, 30/04, 177/04, 92/05, 79/07, 35/08, 40/10, 121/10, 130/10 – pročišćeni tekst, 61/11, 114/11 i 76/12), prestane služba s pravom na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu, pripada otpremnina u iznosu od tri (3) neto proračunske osnovice u skladu sa zakonom kojim se uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci državnog proračuna Republike Hrvatske i njegovo izvršavanje.

IV.

Djelatnoj vojnoj osobi kojoj na temelju članka 11. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (»Narodne novine«, br. 128/99, 129/00, 16/01, 22/02, 41/08 i 118/12) prestane služba s pravom na invalidsku mirovinu na temelju rješenja zdravstvene komisije Ministarstva obrane, pripada otpremnina u iznosu od tri (3) neto proračunske osnovice u skladu sa zakonom kojim se uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci državnog proračuna Republike Hrvatske i njegovo izvršavanje.

V.

Djelatnim vojnim osobama iz točaka I., II. i III. ove Odluke koje imaju priznat status hrvatskog branitelja uvećava se otpremnina ovisno o vremenskom razdoblju sudjelovanja u Domovinskom ratu na način da se za svaki puni mjesec dana sudjelovanja u Domovinskom ratu otpremnina uvećava za iznos od 300,00 kuna neto.

VI.

Djelatna vojna osoba kojoj služba prestaje sukladno odredbama ove Odluke dužna je u roku od 30 dana od dana izvršnosti rješenja o prestanku službe s pravom na mirovinu podmiriti sve obveze prema Ministarstvu obrane.

VII.

Osobe iz točaka I., II. i IV. ove Odluke koje se u roku od tri godine zaposle kod korisnika državnog proračuna Republike Hrvatske utvrđenog u smislu odredaba Zakona o proračunu, u trgovačkom društvu Pleter-usluge d.O.o., Agencija Alan d.O.o., Zrakoplovnom-tehničkom centru d.d. ili u drugom trgovačkom društvu u 100%-tnom vlasništvu Republike Hrvatske osnovanom radi obavljanja djelatnosti za potrebe Ministarstva obrane, dužne su Ministarstvu obrane vratiti puni iznos primljene otpremnine.

Uprava za ljudske resurse obvezna je najmanje jedanput na godinu razmjenom podataka s Hrvatskim zavodom za mirovinsko osiguranje provjeriti da li se osoba koja je primila otpremninu iz stavka 1. ove točke zaposlila kod korisnika državnog proračuna Republike Hrvatske, u trgovačkom društvu Pleter-usluge d.O.o., Agenciji Alan d.O.o., Zrakoplovnom-tehničkom centru d.d. ili u drugom trgovačkom društvu u 100%-tnom vlasništvu Republike Hrvatske osnovanom radi obavljanja djelatnosti za potrebe Ministarstva obrane.

VIII.

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje važiti Odluka o visini otpremnine za djelatne vojne osobe kojima služba prestane zbog preustroja ili smanjenja snaga s pravom na mirovinu (»Narodne novine«, br. 45/12).

IX.

Ova Odluka objavit će se u »Narodnim novinama« i stupa na snagu 1. travnja 2013.

Klasa: 023-03/13-03/1

 

Urbroj: 512-01-13-171

 

Zagreb, 27. ožujka 2013.

Ministar

 

Ante Kotromanović, v. r.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovanje..Imam jedno pitanje..Muž mi je otišao u prijevremenu mirovinu sa 1.7.2013..MUP.

Dobio je otpremninu za MUP oko 9900 kn..rješenje još nije stiglo za mirovinu,al teta kaže da će biti 2861 kn

Nadalje..imam pitanje..

Čitam na stranici http://obris.org/hrvatska/na-snagu-stupili-novi-izracuni-otpremnina-za-dvo-te-drzavne-sluzbenike-i-namjestenike/

 

i zanima me ovošto piše na dnu te str..

 

a glasi: Jednako kao i djelatnim vojnim osobama ,i drzavnim sluzbenicima i namještenicima s priznatim statusom hrvatskog branitelja otpremnina se uvećava ovisno o vremenskom razdoblju sudjelovanja u Domovinskom ratu,i to po 300 kn neto za svaki puni mjesec sudjelovanja u ratu.

 

 

Da li on ima pravo na ovo,s obzirom da je bio u ratu i ima status HR branitelja..

Hvala na odgovorima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija