Jump to content

Porez na promet nekretninama - kupnja drugog stana


imladinovic

Preporučene objave

Postovani, molio bih ako netko zna konkretan odgovor.

Naime, kupio sam stan od 85m2 koji mi je prva nekretnina, a supruga (od prije braka) ima u vlasnistvu stan od 40m2 za koji je bila oslobodjena placanja poreza.

Pitanje je imamo li pravo na oslobodjenje placanja poreza na dio kvadrature prema broju clanova obitelji (3) ili smo duzni platiti porez na cijelu drugu nekretninu.

 

Puno hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon predviđa da se oslobođenje može iskoristiti samo jednom. Ako je netko od užih članova obitelji iskoristio pravo na oslobođenje, više ga ne možete ostvariti. (bez obzira što je supruga, pretpostavljam, kupila nekretninu u i iskoristila pravo na oslobođenje prije sklapanja bračne zajednice).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja ću iskoristiti temu za svoje slično pitanje:

 

Vlasnica sam stana od 25 kvadrata na kojeg sam bila oslobođena plaćanja poreza. U međuvremenu mi se obitelj povećala za 2 člana (nevjenčani suprug i sin) i sada kupujemo stan od 58 kvadrata kako bi riješili problem nedostatnog životnog prostora. Moj prvi stan ne bi prodavali. Novi stan bi kupili pola-pola. Na koji način možemo dobiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretninama? Ponovno napominjem da nismo službeno vjenčani, za potrebe stambenog kredita smo radili nekakvu potvrdu da smo u izvanbračnoj zajednici ali ju ne trebamo predati u poreznoj. Dakle ja se službeno ne vodim kao član uže obitelji.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću iskoristiti temu za svoje slično pitanje:

 

Vlasnica sam stana od 25 kvadrata na kojeg sam bila oslobođena plaćanja poreza. U međuvremenu mi se obitelj povećala za 2 člana (nevjenčani suprug i sin) i sada kupujemo stan od 58 kvadrata kako bi riješili problem nedostatnog životnog prostora. Moj prvi stan ne bi prodavali. Novi stan bi kupili pola-pola. Na koji način možemo dobiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretninama? Ponovno napominjem da nismo službeno vjenčani, za potrebe stambenog kredita smo radili nekakvu potvrdu da smo u izvanbračnoj zajednici ali ju ne trebamo predati u poreznoj. Dakle ja se službeno ne vodim kao član uže obitelji.

Hvala

 

Poštovana,

 

Vi ne možete za svoj dio nekretnine više tražiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, neovisno namjeravate li prethodno kupljeni stan prodati ili zadržati u vlasništvu. Zakon navodi da oslobođenje može dobiti kupac nekretnine uz uvjet da on i članovi njegove uže obitelji (bračni drug i djeca prijavljena na istoj adresi) nemaju riješeno stambeno pitanje odnosno nekretninu koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Slijedom toga, zahtjev za oslobođenje može podnijeti Vaš izvanbračni partner za sebe i dijete (pretpostavljam da je dijete vaše zajedničko?) uz uvjet da su prijavljeni na istoj adresi, odnosno na novokupljenoj nekretnini. To bi značilo da, ukoliko se odlučite na kupnju veće nekretnine i budete suvlasnici, svaki za sebe će podnijeti prijavu poreza na promet nekretnina, a Vaš nevjenčani suprug će uz prijavu podnijeti zahtjev za oslobođenjem podnošenjem određene dokumentacije kojom dokazuje postojanje uvjeta za oslobođenje. U konačnici, Vi ćete za svoj dio nekretnine (29m2) platiti porez na promet nekretnina, a na drugu polovicu će Vaš izvanbračni drug biti oslobođen.

Moguće je (ako se Vas dvoje usuglasite) da stjecatelj nekretnine bude isključivo Vaš partner pa bi dobio oslobođenje za svih 58m2 jer Zakonom dvočlana obitelj (on i dijete) imaju pravo na oslobođenje do 65m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija