Jump to content

pogrešno i nevaljano upisana zabilježba ovrhe


neuspjesan

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Imam jedan problem sa zabilježbom. Upisana je zabilježba ovrhe u B dio, s time da je prijedlog zaprimljen 01.05.2012., Z-XXXX/12, a dopuštanje upisa i provedba je izvršena temeljem Rješenju o ovrsi od 25.05.2012. Dakle, rješenje o ovrsi je kasnijeg datuma od prijedloga. kako??

Nadalje, uvidom u temelj upisa zabilježbe primjetio sam da je ta zabilježba upisana bez vjerodostojnog dokumenta, odnosno Rješenja o ovrsi, već je riječ o samom šturom zaključku. Šta sad?

 

Brisovna tužba se može koristiti samo u slučaju da je uknjižbom povrijeđeno knjižno pravo nositelja, a što se primjenjuje kada je pogrešno i nevaljano upisana zabilježba?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,nemoze se donijeti ovrsno rjesenje ako nije podnesen prijedlog za ovrhu,samim tim neznam sta vas buni to sto je prijedlog stariji od rjesenja.

Takvo doneseno rjesenje mora dobiti i knjizni vlasnik nekretnine na kojoj se vrsi zabiljezba ovrhe,te se na isto rjesenje moglo prigovoriti ako se smatra da je nevaljala zabiljezba.

Na brisovnu tuzbu je aktivno legitimiran zemljisno knjizni vlasnik ili njegov univerzalni sljednik,i moze zahtijevati brisanje svakog upisa koji ga vrijedja,e sad recite sta vas to buni u svemu ovom??

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjeli, pa ću pojasniti:

 

1. Na temelju ovršne isprave solemniziranog ugovora o povratu duga, podnositelj je Općinskom sudu podnio prijedlog za ovrhu na nekretnini ovršenika radi isplate neisplaćenog duga po navedenom ugovoru. Taj ugovor je upisan u C dio ZK uloška. teret.

 

2. Rješenje o ovrsi doneseno je 20.05.2012. pod posl. brojem: Ovr-xxx/12.

Navedeno rješenje o ovrsi dostavljeno je na upis zabilježbe ovrhe u zemljišnoknjižni odjel suda, ali 01.05.2012. pod xxxx/12

Kako je to moguće?

 

Naime, u ZK izvatku lijepo piše:

Zaprimljeno: 01.05.2012. pod xxxx/12

Na temelju Rješenja o ovrsi Općinskog suda u xxx od 20.05.2012. ... upisuje se zabilježba ovrhe na nekretnini utvrđenjem vrijednosti nekretnina, njihovom prodajom i namirenjem ovrhovoditelja....

 

Nakon navedenog datuma, sud nije poduzimao nikakve ovršne radnje značajne za rješavanje predmeta.

 

Ako je ovo pogrešno i nevaljano upisana zabilježba ovrhe (a prema svemu sudeći jest), onda se ne može ići brisovnom tužbom, jer ona ide samo u slučaju uknjižbe, sukladno ZZK čl. 129. Kojim se modelom onda može koristiti?

 

Trebam li još neke informacije provjeriti da bih dobio cjelovit odgovort?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,ja neznam koliko ste vi u ove stvari upuceni,ali mislim da vidim sta sam citao u vasoj prvoj objavi kao i drugoj.Vjerujte da sam vrlo dobro razumio sta ste napisali te cu ovo napisat sad i vise necu ponavljat.

Zapamtite dobro da se brisovnom tuzbom moze zahtijevati brisanje svih nevaljalih ili neistinitih upisa u zemljisnim knjigama,znate li vi uopce sta znaci pojam uknjizba?Nije uknjizba samo upis prava vlasnistva,vec sve sto se upisuje/knjizi u zemljisne knjige..

Prijedlog za ovrhu podnesen dana 01.05.,rjesenje doneseno 20.05.,u u zemljisnim knjigama upisana ovrha s datumom podnosenja prijedloga.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija