Jump to content

Lokacijska dozvola i GUP - pitanja


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Budući da planiram kupiti zemljište naravno naišao sam na puno nelogičnosti i propusta u postojećim propisima.

 

Zanima me situacija u kojoj ja sada kupim zemljište koje trenutno zadovoljava sve uvjete iz GUP-a (min. širine, dubine i ostalo). Planiram početi sa gradnjom za cca 5 god. i u međuvremenu dođe do promjene plana i moja parcela više ne zadovoljava uvjete. Što je najbolje za napraviti???

 

1. Kupiti parcelu 100x100m pa sam siguran

2. Izvaditi lokacijsku dozvolu prema sadašnjem GUP-u koja vrijedi 4 godine. Da li mi to osigurava da ću tu moći graditi ako recimo min, širina bude veća od moje sadašnje?

3. Izvaditi lok. i potom građevinsku dozvolu. Da li mi to garantira gradnju?

 

Kao što vidite ovo je veliki problem jer osim min. gabarita tu je i pitanje zone koja sada može biti predviđena za gradnju a za 2 godine uprava tamo proglasi zeleni pojas ili nešto sl.

 

Znači kako sada kupiti zemljište i potom biti siguran da ću za 5 godina tamo moći graditi???

 

Zahvaljuejm na savjetima i odgovorima!

 

Branko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovoj državi sigurnog nema, ali Vi ste sami naveli nešto što bi ipak zadovoljilo određenu sigurnost.

1. Prvo izvadite lokacijsku dozvolu.

2. Onda izvadite građevinsku dozvolu.

3. Pričekajte da bude pravomočna i ZAPOČNITE S GRADNJOM. Nije bitno koliko, samo da se nešto napravilo, i to dokumentirajte. Sada Vam građevinska vrijedi neogranićeno. Nezgodno je samo što morate platiti komunalni doprinos a mislite raditi za 5 godina.

P.S. Inače, vrlo rjetko se građevinsko zemljište mijenja u zeleni pojas. Jedan od rijetkih ružnih primjera je u Rijeci, gdje je gradsko poglavarstvo htijelo prodati zemljište jednom trgovačkom lancu a tamo je bila jedna obiteljska kuća. S obzirom da čovjek nije htio prodati, prenamijenili su mu zemljište u zeleni pojas da ga istjeraju. Pa je čovjek ušao s kalašnjikovom u viječnicu itd....itd....

To samo pokazuje da sigurno ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima (iako me nisu baš razveselili).

 

U principu, moram znači sve pokrenuti sada kako poslije ne bi bilo problema. Koliko sam čuo u roku od godine dana treba platiti i struju.

 

Inače našao sam zemljište na kojem postoji lokacijska vlasnika (morao je raditi za parcelaciju), no budući da mi se idejni projekt ne sviđa morao bih to napraviti iznova. E sad je pitanje da li to mogu napraviti prije nego što njegova dozvola istekne (vrijedi još godinu dana) ili mogu mijenjati njegovo rješenje (uz uvjet naravno da poštujem vanjske gabarite)?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

U ovoj državi sigurnog nema, ali Vi ste sami naveli nešto što bi ipak zadovoljilo određenu sigurnost.

1. Prvo izvadite lokacijsku dozvolu.

2. Onda izvadite građevinsku dozvolu.

3. Pričekajte da bude pravomočna i ZAPOČNITE S GRADNJOM. Nije bitno koliko, samo da se nešto napravilo, i to dokumentirajte. Sada Vam građevinska vrijedi neogranićeno. Nezgodno je samo što morate platiti komunalni doprinos a mislite raditi za 5 godina.

P.S. Inače, vrlo rjetko se građevinsko zemljište mijenja u zeleni pojas. Jedan od rijetkih ružnih primjera je u Rijeci, gdje je gradsko poglavarstvo htijelo prodati zemljište jednom trgovačkom lancu a tamo je bila jedna obiteljska kuća. S obzirom da čovjek nije htio prodati, prenamijenili su mu zemljište u zeleni pojas da ga istjeraju. Pa je čovjek ušao s kalašnjikovom u viječnicu itd....itd....

To samo pokazuje da sigurno ne postoji.

VAŽENJE GRAĐEVINSKE DOZVOLE

Članak 105.

Građevinska dozvola prestaje važiti ako se s radovima na građevini za koju je građevinska dozvola izdana ne započne u roku od dvije godine od dana pravomoćnosti građevinske dozvole.

Važenje građevinske dozvole može se na zahtjev investitora jednom produžiti za još dvije godine ako se nisu promijenili uvjeti utvrđeni u skladu s odredbama ovoga Zakona i drugi uvjeti u skladu s kojima je izdana građevinska dozvola.

______________________________

Dakle, strogo zakonski nije neograničeno, iako je praksa nešto sasvim drugo.

Jedan od primjera gdje će biti ogromnih rezova je selo Krasno ponad Sv. Jurja. Tamo se prema novom prijedlogu PP-a ogromna prostranstva građevnog zemljišta ukidaju.

Naime plan iz '86. je rađen krajnje nestručno.

 

Jedini način da se sačuva građ. zona je da se nešto izgradi pod dozvolom

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram se malo umješati i replicirati arhitektu.........sudska praksa govori u prilog tome da ukoliko se započne s gradnjom, građevinska dozvola vrijedi vječno.....čak i ako dođe do promjene plana, investitor radi prema uvjetima iz svoje dozvole.

Druga je priča ako on ne započne s gradnjom, a lokacijski uvjeti se promjene.

Ovo je tipičan primjer jedne rupe u zakonu koje smo mi itekako svjesni ali.....zakonodavac odlučuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Iako je ovo prastara tema, priključit ću se.

 

Da li stara dozvola vrijedi i ako je na mjestu gdje je trebala biti građena kuća sagrađen manji objekt, a zbog nedostatka sredstava u tom trenutku. KOnkretno trebala je biti sagrađena kuća s apartmanima, a sagrađena je samo garaža-šupa, i to u veličini valjda petine predviđenog objekta, čak nije ni pravilno pozicionirana (sagrađena je unutar granica predviđene kuće, ali je zakrenuta). Isto me zanima radi mogućeg rušenja objekta i nastavka gradnje te kuće.

 

Zahvaljujem na svim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija