Jump to content

vožnja neregistriranog vozila


puprek

Preporučene objave

U 7.mj vozio sam neregistriran i neosiguran auto.Registracija istekla prije 9mj.100% kriv.Ovaj tjedan idem sudcu za prekršaje i zanima me koja kazna me slijedi?

No prilikom zaustavljanja od strane policije i uvida prekršaja nastavio sam vožnju jer sam vozio suprugu kući kojoj je pozlilo na poslu.Policajac vidjevši u kakvom je stanju supruga, kulturno mi je vratio dokumente i zaželio sretan put (nije me isključio iz prometa,oduzeo tablice,napisisao zapisnik).Sve je trajalo ni manje od 2 minute ali to su bile COBRE pa vjerojatno imaju snimku.

Zanima me dali tu činjenicu i razlog korištenja auta(od kad je istekla registracija do tog trenutka nisam ga koristio) iznesem sudcu za prekršaje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam bio na Prekršajnom sudu i mogu reći da ipak postoje suci koji realno sagledavaju prekršaj i razloge počinjenja istoga.

Pošto sam u obrani priznao prekršaj (općenito prvi) i razloge istoga te žaljenje i kajanje sudac mi je poklonio vjeru i presudio 2100kn kazne.Usto imam mogućnost žalbe da sve to otplatim na rate zbog loših imovinskih prilika kao i smanjenje iste.

Pitanje:

Dali je moguće smanjenje iste ako sam dobio najnižu kaznu za počinjen prekršaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sudac je realno sagledao prekršaj i realno vas kaznio.

 

Zapravo 2000 kuna je maksimalna kazna (istina i jedina u fiksnom iznosu) još uvećana za 100 kuna troškova izdavanja obveznog prekršajnog naloga.

 

Ovlast suda je bila da novčanu kaznu umanji za 2/3 na samo 666,66 kuna, ali očito je da nije.

 

Na obvezne prekršajne naloge više nemate pravo žalbe.

 

Možete jedino se javiti referentu za izvršavanje sankcije i tražiti obročnu otplatu, a zapravo ne morate ni to, možete sami polako plaćati jer kamata nema a ruka pravde spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina kazna je mala u odnosu kakva je mogla biti.No piše mi u presudi da imam pravo žalbe u roku 8 dana.I kad sam pitao sudca za obročno plačanje uputio me je na žalbu u zadanom roku i da će se i taj iznos još i smanjiti te dati na obroćno plačanje.

Sad me zanima dali u toj žalbi mogu fotokopirati platnu listu kao dokaz o prihodima.

Realno plača mi je 7000.00 kn-kreditna opterečenja 3900.00 tako da na ruke dobijem 3100kn,dvoje malodobne djece,nekretnina nemam.

Dali to ima kakav utjecaj u odlučivanju u žalbenom postupku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Dakle, hipotetički: vozač je kažnjen sa 2000 kn + troškovi za prometovanje neregistriranim vozilom. Istovremeno su oduzete tablice i prometna dozvola. Prekršajni nalog uručen je na licu mjesta od strane policije. Osoba koja je upravljala vozilom, nije vlasnik vozila. U praksi se spominje i kazna za neosigurano vozilo, koja stiža kasnije i nema veze sa prometnom policijom, koja uopće ni ne spominje to na mjestu događaja. Kome ide ta kazna? Vlasniku ili vozaču u prekršaju ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U praksi se spominje i kazna za neosigurano vozilo, koja stiža kasnije i nema veze sa prometnom policijom, koja uopće ni ne spominje to na mjestu događaja. Kome ide ta kazna? Vlasniku ili vozaču u prekršaju ??

Da, praksa je takva da dođe i prek nalog zbog neplaćanja osiguranja vozila.A taj nalog isto piše policija (ako napiše).Kazna ide vlasniku jer je dužan napravit/produžit registraciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ako, na mjestu prekršaja policija ne ispiše takav nalog, da li to znači da ga u daljnjem postupku neće ni biti ili ? Oprosti sivko, ali vrlo mi je bitno: Koliko je sigurna tvrdnja, da u slučaju, ipak, da dođe do kazne za vožnju neosiguranog vozila, taj se prekršajni nalog adresira na vlasnika, a ne na vozača, koji je počinio prekršaj. Nema mi tu logike, jer vlasnik nije počinio prekršaj u prometu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ako, na mjestu prekršaja policija ne ispiše takav nalog, da li to znači da ga u daljnjem postupku neće ni biti ili ? Oprosti sivko, ali vrlo mi je bitno: Koliko je sigurna tvrdnja, da u slučaju, ipak, da dođe do kazne za vožnju neosiguranog vozila, taj se prekršajni nalog adresira na vlasnika, a ne na vozača, koji je počinio prekršaj. Nema mi tu logike, jer vlasnik nije počinio prekršaj u prometu ?

Tu se i ne radi o prometnom prekršaju.

 

Kazna je od 5000 kuna, što znači da je policajac mogao odmah izdati prekršajni nalog od 5000 kuna + 500 za trošak postupka, a može i prepustiti policijskoj postaji da izda optužni prijedlog.

 

Za domaća vozila vlasnik/korisnik odgovara za neosigurano vozilo, a za strana odgovara vozač.

 

Logika je na mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ako, na mjestu prekršaja policija ne ispiše takav nalog, da li to znači da ga u daljnjem postupku neće ni biti ili ? Oprosti sivko, ali vrlo mi je bitno: Koliko je sigurna tvrdnja, da u slučaju, ipak, da dođe do kazne za vožnju neosiguranog vozila, taj se prekršajni nalog adresira na vlasnika, a ne na vozača, koji je počinio prekršaj. Nema mi tu logike, jer vlasnik nije počinio prekršaj u prometu ?

Ne ne znači jer ga može napisat u postaji i kasnije poslat vlasniku.1000% jer tako piše u zakonima i uopće nije bitno gdje je vlasnik bio jer ga se tereti da nije platio osiguranje što je njegova zakonska dužnost.Vozač može napisat žalbu da nije znao da je vozilo neregistrirano.Da li će ići prijava i za to ovisi od postaje do postaje jer se neki vode logikom da će vlasnik i vozač dovoljno platit kazne za prometne prekršaje.

 

e vlasnika kači ono: jer je dozvolio i omogućio da isti upravlja neregistriranim vozilom,nije uopće bitna kazna za neregistirano vozilo i odjava,najbitnija stavka ti je osiguranje vozila,što nekad davno nije uopće bilo kažnjivo.

Nema takve kazne za fizičke osobe, samo za pravne i obrtnike.Oduvijek je bilo kažnjivo samo se nije postupalo po tom zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, ali ne mogu reći da sam dobio pravu info. Ne znam što bi značilo

(petpetica: vlasnik/korisnik) i sivko(oduvijek je bilo kažnjivo, samo se nije postupalo po tom zakonu..?!?)

Ne kužim?!? Vrlo jednostavno:

Policija zaustavlja neregistrirani auto i kažnjava vozača na licu mjesta za vožnju neregistriranog auta. To je jedina kazna koju ispisuje policeman na mjestu događaja. Vozač NIJE VLASNIK vozila. Treba li očekivati i kaznu za neosigurano vozilo VOZAČ ili VLASNIK ili moguće bilo tko od njih ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Situacija je vrlo kompleksna, žao mi je ako ''davim''. Kopirati ću post na ovom forumu od prije par mjeseci, radi se o istom vozilu:

 

Vozilo je, bez kupoprodajnog ugovora kupljeno prije par godina. Kod primopredaje novaca, stari vlasnik je zamolio da registracija još godinu dana bude na njega, ostavlja presliku osobne i knjižice vozila i odlazi u inozemstvo, odakle se više ne vraća. Par godina se vozilo registrira na njegovo ime sa tim fotokopijama. Sada je prometna puna pečata, treba napraviti novu, ali to više sa fotokopijama ne ide, nego trebaju original dokumenti i stari vlasnik, koji se više ne javlja. Knjižica vozila ''pronađena'' je u jednoj osiguravateljskoj firmi, koja tvrdi da je to vozilo njihovo, jer je stari vlasnik njima ostao dužan, te prijete zapljenom. Koje su opcije novog vlasnika, da bi mogao ponovno registrirati vozilo i izbjeći zapljenu. Napominjem da pisanih tragova o kupoprodaji nema, postoji samo punomoć koju je stari vlasnik poštom poslao novom u trenutku kada je trebalo obaviti posljednju registraciju (još u 2. mjesecu ), međutim to nije prošlo radi knjižice vozila koju osiguravateljska kuća ne želi dati.

Unaprijed hvala na savjetu !

 

E sada je ''novi vlasnik'' kažnjen za vožnju neregistriranog vozila. To je to. Knjižica vozila je u osiguravateljskoj kući, ali po prometnoj policiji, stari vlasnik je još uvijek isti. Kome će, eventualno doći kazna za neosigurano vozilo ? Vlasniku ili osiguravateljskoj kući, kod koje je knjižica voziča i polaže pravo na vlasništvo vozila.Oprostite, ako sam naporan ! Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam što bi značilo

(petpetica: vlasnik/korisnik) i sivko(oduvijek je bilo kažnjivo, samo se nije postupalo po tom zakonu..?!?)

Treba li očekivati i kaznu za neosigurano vozilo VOZAČ ili VLASNIK ili moguće bilo tko od njih ??

Vlasnik/korisnik.Vlasnik ako je fizička osoba a korisnik ako je vozilo uzeto na leasing.Prekršaj iz domene neplaćanja police je kažnjiv od kad je takav zakon napisan (jako dugo) samo policija uvijek ne piše prekršajni nalog/prijave za isto.Dovoljno im je napisat za neregistriran auto odnosno neprodužetak prometne.Da li će bit što podnešeno i po zakonu o osiguranju nitko ne zna jer postaje rade različito.Vozač ne odgovara za taj prekršaj ukoliko nije službeni vlasnik ili koristnik leasinga.

 

.. ali po prometnoj policiji, stari vlasnik je još uvijek isti. Kome će, eventualno doći kazna za neosigurano vozilo ? Vlasniku ili osiguravateljskoj kući, kod koje je knjižica voziča i polaže pravo na vlasništvo vozila.Oprostite, ako sam naporan ! Hvala na odgovoru.

Vlasnik je osoba upisana u prometnu i knjižicu vozila ukoliko nema pravnog valjanog ugovora o kupnji vozila.I njemu će doći ako dođe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Evo mene opet s obratima iz NASLOVNE TEME. Po dobivanju presude uložio sam ŽALBU (2 primjerka)na istu, te uz obrazloženje i dokumentaciju poslao(PREPORUČENO) u zakonskom roku. Naveo sam u njoj da mi se smanji visina kazne zbog lošeg imovinskog stanja,ili brem da na obročnu otplatu.

No danas mi sjeda ovrha zbog neplaćanja iste a da nisam dobio nikakvo rješenje prekršajnog suda o tome što sam se žalio.

Dali je to u skladu s sudskom praksom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mene opet s obratima iz NASLOVNE TEME.

Po dobivanju presude (2000kn + 100kn) uložio sam ŽALBU (2 primjerka)na istu, te uz obrazloženje i dokumentaciju poslao(PREPORUČENO) u zakonskom roku. Naveo sam u njoj da mi se smanji visina kazne zbog lošeg imovinskog stanja,ili brem da na obročnu otplatu.

 

No danas mi sjeda ovrha od FINE zbog neplaćanja iste a da nisam dobio nikakvo rješenje visokog prekršajnog suda o rješenju žalbe.

Dali je to u skladu s sudskom praksom?

 

I još jedno pitanje?

 

Prije navedenog prekršaja dobio sam 700 kn kazne što nisam vratio tablice MUP-u.

Prilikom presude za prekršaj sudac me je za isto kaznio,ali u umanjenom iznosu.

Dali moram platiti i prethodnu kaznu zbog ne vračanja tablica?=

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cobre su naknadno poslale prekršajni nalog ili je išao odmah optužni prijedlog?

Ako je išao PN onda se na njega ima pravo žalit i ide se na sud a poslije nema prava žalbe.

 

Ako je išao optužni prijedlog,ide se na sud te poslije se na presudu ima pravo žalbe VPS-u.

 

Plaća se i kazna za nevraćanje tablica.

 

Presuda VPS-a je trebala doći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Išao je optužni prijedlog. U njemu sam kažnjen po trima točkama;

1.Zbog ne vraćanje tablica MUP-u u zakonski predviđenom roku

2.Upravljanja neregistriranim vozilom

3.Upravljanja neosiguranim vozilom

 

U pravnom lijeku pisalo da imam pravo žalbe na presudu u roku od 8 dana (što sam i učinio).

Taj dio mi je jasan (Živio Legalis.hr)

Samo me zanimalo,iako mi je u presudi pod st.1 određena kazna zbog ne vraćanja tablica a prije iste sam istu kaznu dobio od MUP-a,dali plaćam i ovu od MUP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obje jer je jedna išla prek nalogom za samostalmi prekršaj a druga je napisana u optužnom prijedlogu (a vremenski rok oba prekršaja je različit).

Za koji prekršaj je ovrha taj od 700 ili po presudi suda?

 

Evo sad sam došao doma i provjerio br.parnice, ova od 700 kn koja je došla prije prekršaja iz naslova. To je bio obavezni prekršajni nalog. Ja kriv 100%. Nemarnost.sada znam da obavezatni prekršajni nalozi ne podliježu opomenom pred ovrhu.

SIVKO;HALA TI PUNO NA TVOJOJ POMOĆI I ŽELJOM ZA ISTOM. VI STE SVIJETLA TOČKA PRAVNE ZAVRZLAME ZA NAS OBIČNE GRAĐANE. TNX

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija