Jump to content

Kupnja dijela stana bez posjeda i što je zaštita posjeda?


Jethro

Preporučene objave

kupio sam dio stana (1/2) bez posjeda, knjižio se te sam sa sadašnjim suvlasnikom djeljitelj stana papirnato.

u biti, u toku kupnje je suvlasnica izbacila stvari od prijašnjeg vlasnika (koji mi je prodao svoj dio stana) i protekao je rok samopomoći.

htio bih u stan, no suvlasnik kaže da je u posjedu i da nemam pravo ući u njegov stan.

kupio sam dio stana prije nešto manje od godinu dana.

 

za nepravnike nelogično, no za pravnike svakodnevno pitanje upućeno od strane nepravnika:

imam li ja uopće pravo na posjed dijela stana iako sam vlasnik stana? naravno, gruntovno knjižen.

da li to isključivo ostvarujem tužbom? ne postoji nikakav ograničavajući faktor.

koliko znam, ZOV kaže da "imam pravo najviše godinu dana od saznanja smetanja na pravo na zaštitu posjeda".

što točno znači pravo na zaštitu posjeda?

da li to znači da ako sam ja suvlasnik nečega čega nisam u posjedu 20 godina gubim pravo na zaštitu posjeda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,pravo na zastitu posjeda pripada posjedniku nekretnine,sto vi u ovom slucaju niste.Isto pravo je uslovljeno prekluzivnim rokovima

-subjektivni rok:30 dana od dana saznanja tko je izvrsio smetanje.

-objetkivni rok:1.godina od dana o saznanju za nastalo smetanje.

Uprkos cinjenici da vam pripada pravo suvlasnistva 1/2,vi to pravo nesmijete osigurati silom,jer bi se radilo o kaznenom djelu samovlascha.Greska je sto vas prilikom kupoprodaje,prodavac nije uveo u posjed nekretnine,zbog cega svoja prava morate ostvariti putem suda.

Zasad bi drugi suvlasnik vama trebao placati najamninu za koristenje vaseg suvlasnickod dijela,sto bi se trebalo rijesiti prvo pitanje ugovora o najmu.

Postovani,kako je ocigledno da ce doci do parnice,potrebno je da angazujete odvjetnika.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,pravo na zastitu posjeda pripada posjedniku nekretnine,sto vi u ovom slucaju niste.Isto pravo je uslovljeno prekluzivnim rokovima

-subjektivni rok:30 dana od dana saznanja tko je izvrsio smetanje.

-objetkivni rok:1.godina od dana o saznanju za nastalo smetanje.

Uprkos cinjenici da vam pripada pravo suvlasnistva 1/2,vi to pravo nesmijete osigurati silom,jer bi se radilo o kaznenom djelu samovlascha.Greska je sto vas prilikom kupoprodaje,prodavac nije uveo u posjed nekretnine,zbog cega svoja prava morate ostvariti putem suda.

Zasad bi drugi suvlasnik vama trebao placati najamninu za koristenje vaseg suvlasnickod dijela,sto bi se trebalo rijesiti prvo pitanje ugovora o najmu.

Postovani,kako je ocigledno da ce doci do parnice,potrebno je da angazujete odvjetnika.

Pozdrav

 

da, tako sam i mislio. doći će do parnice. opet, postoji li temelj da se mene ne pusti u stan iako sam vlasnik? naravno, nikakvog ograničenja tipa zabilježba, pravo treće osobe, izvanknjižno vlasništvo i pravo nisu u pitanju. suvlasnica ne želi ni razgovarati o najmu, ja ću plaćati porez na stan kao da je prazan (nadolazeći zakon o porezu na nekretnine), a ona ga koristi i ne želi ništa potpisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija