Jump to content

Hrt


DennyC

Preporučene objave

Poštovanje.Imam 15 godina i hrpu cudnih razmišljanja. Haha Jedno od pitanja koje me zanima vec par godina je: po kojoj logici HRT može naplacivati tv program pod "obavezno"? Ako neko kuži logiku toga molim da mi pojasni. Hvala unaprjed.Znaci ako ja imam tv, ili malo bolji ekran za PC to se racuna sve pod TV. I ako ja nezelim placati hrt-u oni ce doci i zapecatiti mi kabel tv-a, da ga nemogu koristiti. Znaci oni ce uređaj koji je u mom vlasništvu i ima samo tu jednu funkciju pretvoriti u uređaj koji nicemu nesluži.Razumijem to sve i sve 5, da mi imamo pravo biranja da nezelimo hrt, ali nemamo.Di bi zavrsili da kad uzmemo kablovsku s 35 programa da moramo plačati svaki program po recimo 100kn. 3500kn/mj pa genijalno!U zivotu nisam gledo hrt i smatram da ostali programi nude sve sta i oni plus puno više. I jel nije to pljačka?(A jos uz to sto se nameču i forsiraju koristenje njihove usluge koju nekoristimo, i dalje uspjevaju biti prvaci na listi poreznih dužnika) jesam klinac i mozda samo nekuzim... Ali svaka im cast! Od mene pljesak...Ako neko razumije na koju to foru funkcionira, a da uspjeva... Molim da napisete.Hvala lijepo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjeduješ li radio uređaj? ili planiraš imati radio u autu? onda plačaš htv pretplatu. Realno, da te zaustavi policajac i tvoj auto-radio je spojen na antenu i imaš pristup radiu, a nisi platio HRT pretplatu, tehnički i u praksi, Ti kradeš od HTV-a. HTV pretplata uključuje HR programe i radio.

 

U vezi njihovih dugova, pa, nemaš pravo gledati kako oni posluju, postoji interna kontrola, koja, da, ne djeluje.

 

Ali, ukoliko posjeduješ TV/LCD/Monitor, i ne posjeduješ radio (možeš imati radio na mobitelu, ali to plačaš firmi koja Ti daje radio, npr. u VIP-u radijska frekvencija košta 12kn+) koji nije spojen na TV kablove, nemoraš plačati HTR pristojbu.

 

Nadam se da sam pomogao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjeduješ li radio uređaj? ili planiraš imati radio u autu? onda plačaš htv pretplatu. Realno, da te zaustavi policajac i tvoj auto-radio je spojen na antenu i imaš pristup radiu, a nisi platio HRT pretplatu, tehnički i u praksi, Ti kradeš od HTV-a. HTV pretplata uključuje HR programe i radio. U vezi njihovih dugova, pa, nemaš pravo gledati kako oni posluju, postoji interna kontrola, koja, da, ne djeluje. Ali, ukoliko posjeduješ TV/LCD/Monitor, i ne posjeduješ radio (možeš imati radio na mobitelu, ali to plačaš firmi koja Ti daje radio, npr. u VIP-u radijska frekvencija košta 12kn+) koji nije spojen na TV kablove, nemoraš plačati HTR pristojbu.Nadam se da sam pomogao
Zahvaljujem na odgovoru, i jeste pomogli.Ali definitivno po mome mišljenju fali puno toga u sistemu.Kada gledam tv, gledam rtl, foxcrime, mtv i ostalo, a hrt nikad negledam (mozete mi ga maknuti s liste programa na tv-u i ja necu primjetit da je ikad postojao...), također u autu koristim radio normalno, ali opet sve sta radim je spojim usb/mob i slusam glazbu s mobitela/usb-a. Problem je da je to "izforsirano" i smjesno. Mi nemamo nikakvo pravo biranja. Jedina opcija je budi pracovjek bez struje, ili placaj svaku glupost koja im padne napamet.Neka naprave sistem kojim mogu slusat/gledat ostalo, a ako njih nezelim... Jednostavno ih nemogu gledat. Nego je logika: ako neces nas nesmijes nikoga.Koda odem kupit bon za tmobile, ali mi kažu na tisku mozete ga uzeti jedino ako cete kupiti i za vip isto... Nemogu smislit pametnu usporedbu hah... Ali koje je ovo stoljece?Nije bitno... Voljeni HRT cemo nastavit sponzorirat, nemamo druge... Eto cisto me zanimalo šta drugi ljudi kažu na ovo i dali možda ja na sve to gledam iz krive perspektive.Zahvaljujem jos jednom. Lijep pozdrav
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, sistem jeste fališan, ALI!!!! funkcionira. I ja sam time razbijao glavu dok sam bio nešto mlađi (da, i sada sam mlad, ali nakon svega što čovjek proživi, svake godine se okrenem iza sebe i kažem: "JOJ, koje sam dijete bio"), i ono što sam shvatio jeste da:

 

1. Jedan čovjek NE može promjeniti situaciju. ( Promjena može POČETI s jednom osobom, ali je on sam nemože promijeniti)

2. Sustav kreiraju vrlo pametni ljudi (nisam to mislio oduvjek, dobar dio života sam mislio da su svi idioti), ali moraš shvatiti da su i njima u nekim slučajevima vezane ruke ILI da opće dobro dolazi prije pojedinca (naravno da je svaki pojedinac bitan u sustavu, ali čak i male greške pri izradi sustava bi mogle ići na opću štetu te se stoga sustavi rade u nadi izbjegavanja bilo kakve štete u datom trenutku*)

3. *mnogo je sustava zastarjelo i nije u toku s vremenom u kojemu živimo, ali jednostavno ili nema boljeg sustava ili pojedinci traže iznimku za sebe (stjecanjem sve većeg znanja percepcija pojedinca se mijenja - nabolje, ali isto tako i nagore

 

(ovo je samo mali epilog na Tvoju drugu rečenicu i opći svijet)

 

osobni savjet: zaboravi na sve što postoji, izguraj školovanje što je bolje moguće i iskušaj se u svijetu - dobro školovanje=nekako ćeš se snaći, a onda s vremenom sustav više neće biti bitan, bitan ćeš biti Ti, Tvoji prijatelji, familija koju imaš i koju ćes sam izabrati i izgraditi

 

xD

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponekad si nećeš moći priuštiti primati udarce...jer previše ljudi ovisi o Tebi...(nemoj zaboraviti da Tvoj položaj ima utjecaja i na zdravlje ljudi kojima je stalo do Tebe i na odnose s ljudima kojima je stalo do Tebe)(zvuči platonski, ali svaki čovjek "bog" je svoje stvarnosti, a vrlo je lako krivo procijeniti situaciju i pogriješiti...a koga onda svi krive?-"boga"- odnosno u Tvom životu....Ti sam sebe...a živjeti u krivnji je jedna od odvratnijih stvari koje Te mogu zadesiti, a nema povratka s tog puta)

 

Ponekad je biti u mogućnosti pogledati u ogledalo i ne zgaditi se sam sebi puno bolje od "RESPECT"-a (borio sam se protiv sustava, a onda kada sam shvatio što sam napravio, nisam mogao prestati povraćati 3 dana pri svakoj pomisli što sam to napravio)

 

Budi "bog" u svojoj generaciji za vrijeme školovanja svojim ocjenama i nećeš uopće imati protivnika, štoviše "RESPECT"-irati će te ljudi iz krugova u kojima "RESPECT" nešto znači ( i nemoj da Te skrenu s puta - izvršitelj=sposoban čovjek=rijedak čovjek=čovjek vrijedan "RESPECT"-a )

 

Naravno, bori se za svoja prava, ALI tek kada sustav krene protiv Tebe, a SIGURAN si da si do tada postupao ispravno (postupao ispravno po sustavu, ne svojim pravilima)

 

edit: 1. poruka usmjerena Denny C-u

2. * kako je građanska dužnost poznavati zakon, u neku ruku svatko je od nas sebi "odvjetnik", čak kada nije po zvanju. A onda moraš pročitati kodeks odvjetnika - zakon nije tu da ga koristiš protiv drugoga ili da ga moralno ne poštuješ (stvarati protivnike), nego naprotiv, da pokažeš dobru volju, miran stav, smiriš dušu znajući da si u pravu čak kada je prekasno za djelovanje ili djelovanje nije bilo moguće - u prijevodu: ostani nezavisan, promotri situaciju, skupi znanje i postupi ISPRAVNO.

 

Inaće sve što smo stvorili pada u propast.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje.Imam 15 godina i hrpu cudnih razmišljanja. Haha Jedno od pitanja koje me zanima vec par godina je: po kojoj logici HRT može naplacivati tv program pod "obavezno"? Ako neko kuži logiku toga molim da mi pojasni.
Logika je vrlo jednostavna i smislena.

 

Razmišljaj da se ne radi se o televizijskoj pretplati, već o vrsti poreza na javnu televiziju.

 

1. Što je to porez?

 

Općenito, u kapitalizmu se pojedincu voljnom da se za nešto brine prepušta da se o tome brine. To tipično funkcionira tako da pojedinac to kupi u svoje vlasništvo ili uzme u koncesiju, brine se o tome, a korist ostvaruje iskorištavajući to. To čini u skladu s određenim propisima - zakonima ili pravilnicima koje određuje država i njene institucije.

 

Neke stvari, međutim, ne donose profit. Zbog toga nisu u privatnom vlasništu, već se o njima brine država. Naknada za tu brigu su porezi. Školski primjer takvih stvari su svjetionici. Nisu profitabilni, ali su bitni.

 

U modernim društvima, koncept poreza je puno sofisticiraniji i obuhvatniji i tko studira ekonomiju to može razumjeti.

 

2. Što je to javna televizija?

 

Smatra se da televizija ima značajan uticaj na javnost i time ulogu u društvu.

 

Televizija je svakako vrlo profitabilna i mnogi privatnici ih imaju. Međutim, nije moguće baš previše regulirati program televizija. Moguće je odrediti, recimo, koliko koje vrste programa treba biti u ukupnom programu, ali nije moguće uticati na uredničku politiku televizije, jer bi to bilo suprotno želji da se osigura pravo svakome da slobodno izražava svoje mišljenje. Pa makar ono bilo subjektivno zbog toga što je teško posve otvoreno i kritično govoriti o nekome tko zakupljuje veliki dio reklamnog prostora.

 

Iz tog razloga je zanimljivo imati barem jednu TV kuću u kojoj novinari svoju plaću dobivaju neovisno o slobodnom tržištu, tj. gdje nema ekonomskog uticaja zainteresiranih strana. Logičan izbor je onda da se takva televizija plaća iz poreza, tj. iz državnog proračuna. Tu, međutim, postoji jedan problem. Što se plaća iz državnog proračuna je onda podložno političkom uticaju - politika je ta koja će odlučivati o programu - primjerice, rebalansom državnog proračuna se preko noći može uzeti novac televiziji, da bi se "pokrpale" rupe negdje drugdje. Smatra se da takva situacija može biti dosta pogubna po slobodu govora. Takva televizija, plaćena iz državnog proračuna je državna televizija.

 

Onda se, umjesto da se plaća iz državnog proračuna, porez za tu TV kuću direktno uzima od građana i dostavlja toj TV kući. Time ona postaje javna TV kuća - s pretpostavkom da će novinari sada biti slobodni raditi uistinu slobodno i onda u interesu javnosti.

 

Naravno, nitko novinare zaposlene u javnoj TV ne može prisiliti da rade u interesu javnosti - samo im se može osigurati potrebna sloboda. Zbog toga naša javna TV kuća više nalikuje javnoj kući, umjesto TV-kući. Ali to je stvar civiliziranosti, obrazovanosti, kulture, etike i morala jednog društva. Naše društvo nije - suprotno našoj čestoj zabludi - previše obrazovano, a niti moralnost baš nije na visini (npr. kod nas ljudi samovoljno odlučuju da će poreze plaćati na samo dio svojih prihoda, prepuštajući drugim članovima društva da nose dvostruki teret na svojim leđima, te su voljni to javno priznati i još nalaze opravdanja zašto je to, zapravo, dobro).

 

Javna TV kuća se ne bavi samo politikom. Zapravo, politika i nije nešto što bi javna TV smjela formirati - samo o tome nepristrano izvještavati. Javna TV kuća mora pokrivati sve važne vijesti i informacije, ali i financirati kulturni i drugi program koji je važan za jedan narod, a koji možda nije interesantant/isplativ privatnim postajama.

 

Najbolji opis nerazumjevanja uloge javne TV u nedavno vrijeme je po meni pružio Stanković u jednoj svojoj emisiji NU2 kada je tvrdio da se HRT mora u tzv. prime-timeu boriti za gledanost s privatnim postajama.

 

To je katastrofalno pogrešno shvaćanje javne TV. Evo zašto.

 

Prvo, razlog zašto ja plaćam porez na TV jest upravo u tome da se HRT ne mora boriti na tržištu. Jer mora biti neovisna o tome. HRT u prime-timeu treba davati upravo one stvari koje su javno najbitnije, ali je istovremeno najmanje vjerojatno da će ih objektivno pokrivati druge televizije. Primjerice, ja sam gledao u SC-u neki festival kratkih filmova mladih domaćih autora. Najzanimljiviji i najfascinantniji je bio rad koji skoro nisam htio gledati, misleći da će biti dosadan. To je nešto što javna TV može mirne duše emitirati i promicati i razvijati domaće vještine i kvalitetu.

 

Drugo, ako HRT u prime-timeu ide konkurirati privatnim stanicama, onda ona narušava slobodu tržišnog natjecanja. Jer HRT hit-blockbuster film koji će pustiti u 20 h kupuje od poreza koji plaćaju građani i onda njime izravno uzima gledanost privatniku koji taj film mora kupiti od vlastitog profita. Dok HRT svoj profit može koristiti za druge stvari.

 

3. Da li javna TV i porez na istu postoji samo kod nas?

 

Mnoge države u EU imaju sličan model plaćanja TV pristojbe kao mi. Možeš potražiti po Wikipediji, ali Njemački ARD je kao naš HRT, Britanski BBC se isto plaća iz pristojbe.

 

Čak i SAD - inače čisto kapitalistička zemlja u kojoj svaki pošteni republikanac teži da se državni uticaj minimizira, a privatni maksimizira - ima javnu televiziju: PBS. Ona se plaća dijelom iz državnog proračuna, a dijelom iz dobrovoljnih donacija građana. No, PBS se ne bavi i ne pokriva politiku, kod Amera su stvari ponešto drugačije.

 

4. Ako ne gledam HRT, zašto moram plaćati pristojbu?

 

Zato što je to porez. Poanta je da svatko tko živi na području pokrivenom TV-signalom HRT-a mora plaćati taj porez. Točan model naplate je, zapravo, irelevantan: može se oporezivati plaća, može se oporezivati kućanstvo, može se oporezivati posjedovanje uređaja, može se oporezivati posjedovanje priključka na električnu struju... to je samo stvar pravednog rješenja, ali plaćanje poreza javnoj TV nema nikakve veze s gledanjem iste.

 

--

 

Znači, građani nisu odgovorni za posljedice svojih želja. Zato građani žele da se ukine RTV pristojba. Oni to smiju željeti i tražiti, jer ne bi niti snosili odgovornost za posljedice istog. (To je ujedno razlog zašto izravna demokracija zapravo znači anarhiju.) Ali to ne znači da je to najpametnije rješenje.

 

Pametnije rješenje, po mom skromnom mišljenju, bi bilo da se HRT-u zabrani svaka komercijalna komponenta. Dakle da se ukinu reklame na HRT-u i bilo kakav drugi tržišni nastup. Isključivo primaju novac od pristojbe i isključivo se trebaju baviti proizvodnjom programa od javnog interesa koji nije profitabilan. Sve drugo neka pokrivaju privatnici i privatni kapital u potrazi za profitom - na koncu, mi smo kapitalistička država sa slobodnim tržištem.

 

---

 

Evo ti više i bolje informacije na stranicama samog HRT-a:

 

http://www.hrt.hr/index.php?id=186&tx_ttnews%5Bcat%5D=91&tx_ttnews%5Btt_news%5D=298&tx_ttnews%5BbackPid%5D=185&cHash=7c8705bb74

 

Wikipedija:

- http://hr.wikipedia.org/wiki/Javna_televizija

- http://en.wikipedia.org/wiki/Public_broadcasting

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija