Jump to content

Nasljeđeni dug


Desired

Preporučene objave

Fina prebacuje lopticu na banku, banka na Finu ili poslodavca, poslodavac na Finu ili banku, porezna na.... itd B-(

 

Još se jedna nevjerojatna stavka pojavila, a to je solidarni ovršenik. Sada se može desiti da ja otplatim sav dug ćak i ako nitko drugi ne plati tako da mojih 1/6 nema nikakve uloge.

Možda ako još netko želi da za njega otplatim kredit.... B-(((((

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo biste trebali odgovoriti na pitanje jeste li dobili rješenje o ovrsi i jeste li podnijeli prigovor?

 

Banka nije instanca kojoj se podnosi prigovor. To bi bilo kao da se kokoš žali lisici da lisica nečovječno (tj. nekokošje) postupa prema njoj. Prigovor se podnosi sudu.

 

Niste napisali na što se dugovanje odnosi i što ste naslijedili. Ovrhovoditelj vas vjerojatno ne tretira kao nasljednike nego kao suvlasnike imovine na kojoj postoji teret, a u takvom pristupu može se naplaćivati od solidarnog ovršenika.

 

Ovrha 1/1 je posebni problem.

 

Ako je stvar došla do Fina-e, rješenje o ovrsi je vjerojatno pravomoćno i jedino što možete učiniti je da od drugih nasljednika tražite regres iznosa koji otpada na njih, a protiv ovrhovoditelja i Fina-e pokrenuti postupak zbog nedopuštene ovrhe iznad propisanog ograničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo biste trebali odgovoriti na pitanje jeste li dobili rješenje o ovrsi i jeste li podnijeli prigovor?

Nisam se žalio jer je rješenje stiglo na isti dan kada ističe rok za žalbu. Čisto za informaciju, od dana rješenja do ovrhe prošlo je 9 mjeseci.

 

Banka nije instanca kojoj se podnosi prigovor. To bi bilo kao da se kokoš žali lisici da lisica nečovječno (tj. nekokošje) postupa prema njoj. Prigovor se podnosi sudu.

To mi je nažalost jasno ali kako sam išao kod Fina-a oni su me uputili da se požalim banki.

 

Niste napisali na što se dugovanje odnosi i što ste naslijedili. Ovrhovoditelj vas vjerojatno ne tretira kao nasljednike nego kao suvlasnike imovine na kojoj postoji teret, a u takvom pristupu može se naplaćivati od solidarnog ovršenika.

 

Ovrha 1/1 je posebni problem.

 

Nasljedio sam dug kod jedne banke za gotovinski kredit kojem ja nisam bio sudužnik niti sam bilo kakve veze imao sa tim kreditom osim kao nasljednik. Nasljednik sam 1/6

 

Ako je stvar došla do Fina-e, rješenje o ovrsi je vjerojatno pravomoćno i jedino što možete učiniti je da od drugih nasljednika tražite regres iznosa koji otpada na njih, a protiv ovrhovoditelja i Fina-e pokrenuti postupak zbog nedopuštene ovrhe iznad propisanog ograničenja.

 

Hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam se žalio jer je rješenje stiglo na isti dan kada ističe rok za žalbu. Čisto za informaciju, od dana rješenja do ovrhe prošlo je 9 mjeseci.

....

 

Ovo je prilično nemoguće.

 

Rok za prigovor računa se za stranku (ovršenika) od dana kada je primila rješenje o ovrsi, a tako piše i u uputi o pravnom lijeku koju rješenje sadrži (barem bi trebalo pisati).

 

Drugi put pažljivije čitati.

 

Koliko je vremena proteklo od pravomoćnosti rješenja (koja nastupa po isteku roka za prigovor ako ga stranka nije podnijela) do same ovrhe nema nekog značenja (osim u slučaju da nije poštovan navedeni rok za pravomoćnost).

 

Nažalost, vidim još jedan problem.

 

Budući da dugovanje niste osporili, već ste platili (i to - formalno gledajući - dragovoljno, jer niste osporili) i dio koji niste dužni, ostali sunasljednici bi vam mogli osporavati zahtjev da vam regresiraju preplaćeni iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je prilično nemoguće.

 

Rok za prigovor računa se za stranku (ovršenika) od dana kada je primila rješenje o ovrsi, a tako piše i u uputi o pravnom lijeku koju rješenje sadrži (barem bi trebalo pisati).

 

Drugi put pažljivije čitati.

 

Koliko je vremena proteklo od pravomoćnosti rješenja (koja nastupa po isteku roka za prigovor ako ga stranka nije podnijela) do same ovrhe nema nekog značenja (osim u slučaju da nije poštovan navedeni rok za pravomoćnost).

 

Rješenje je stiglo u ruke drugog nasljednika koji je preporučenu poštu preuzeo u moje ime bez mojeg odobrenja i bez mog znanja. Pretpostavljam i sa mojim potpisom. Zato se i nisam stigao žaliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svejedno ste trebali prigovoriti, računajući rok od dana kada ste saznali za rješenje, iako bi vas u tom slučaju čekalo prilično natezanja da dokažete stvarni dan primitka rješenja.

 

Možete zatražiti uvid u spis pa vidjeti kako je izvršena ta dostava i je li suvlasnik doista krivotvorio vaš potpis.

 

U parničnom postupku biste imali uvjete za ponavljanje postupka, a s ovršnim postupkom nemam iskustva, naročito nakon svih izmjena ovršnog zakona zadnjih godina, pa vam ne mogu reći je li to moguće i u tom postupku.

 

U svakom slučaju imate pravo regresa od ostalih suvlasnika/sunasljednika, a ako je jedan od njih doista krivotvorio potpis i ako zbog toga imate izravnu i neizravnu štetu, dolazi u obzir i kaznena prijava. Ako mu to kažete, možda odluči da plati dio koji otpada na njega.

 

Međutim, da bi kaznena prijava bila prihvaćena trebat će grafološki vještačiti potpis, a moja osobna iskustva s grafološkim vještačenjem su izuzetno loša, kao i s postupanjem državnog odvjetništva u sličnom slučaju, pa ne mislim da je to najbolji put.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija