Jump to content

Neobičan problem pri uknjižbi vlasništva!


Raus

Preporučene objave

Poštovani,

 

Sitacija je ovakva: od pokojne tete sam naslijedio 2 apartmana i polovicu dvorišta, moja mama, njena sestra je naslijedila 1 apartman i drugu polovicu dvorišta, a jedan apartman je prodan trećoj osobi i koja ima pravo prolaza do apartmana.

 

Sve je navedeno u rješenju o nasljeđivanju i kupoprodajnim ugovorom.

 

Postojale su dvije čestice u katastru, stambeni dio (ETAŽIRAN!!) gdje je jasno navedeno tko je vlasnik čega, i dvorišni koji je 1/1 bilo vlasništvo pokojne tete i koji je sad u vlasništvu mene i moje majke.

 

Po novom katastru sad je to jedna čestica (naveden stambeni i dvorišni dio).

 

Na zakazanom sudskom ročištu smo se svi skupili da se uknjižimo, međutim u sudu su rekli da NE ZNAJU kako sad po NOVOM uknjižiti vlasništvo na dvorištu i da TREĆA OSOBA ima pravo na dio dvorišta iako je rješenjem o nasljeđivanju (PRAVOMOĆNO) isto jasno dodjeljeno meni i mojoj majci.

 

Predložili su sklapanje međuvlasničkog ugovora da se odredi što je čije, iako svi službeni dokumenti postoje, ali su izgleda zbunjeni.

 

Bio sam kod pravnika i rečeno mi je da su svi papiri tu, čak je i etažirano, i da ne bi smjelo biti problema pri uknjižbi.

 

Molim vas pomoć, namjeravam opet ići do općinskog suda (neću imenovati kojeg) te tražiti ponovno uknjižbu ili nekako njihovo obrazloženje na temelju čega mogu djelovati.

 

Što poduzeti?

 

Nadam se da sam bio jasan.

 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo shvatite samo kao ideju jer objektivno ni ja ne znam ono što niti u guntovnici ne znaju.

 

Dakle, očigledno je da je u međuvremenu došlo do promjena u katastru. Očigledno je da je iz nekog razloga došlo do promjena do kojih nije smjelo ili barem trebalo doći, s obzirom na vlasničke odnose. Pri promjenama u katastru posjednici vlasnici čestica na koje se promjene odnose su stranke, a prema ovome što vi pišete izgleda da vam nije bila pružena mogućnost da u postupku sudjelujete, ili nije bila pružena mogućnost ostavitelju. Postoji, naravno, mogućnost da je ostavitelj možebitne obavijesti o tome ignorirao.

 

Dakle, predlažem vam da zatražite povijesne podatke iz katastra i vidite može li se štogod učiniti da se ove promjene na neki način opozovu.

 

To mi se čini najpravilnijim jer se katastarskim promjenama ne mogu mijenjati vlasnički odnosi koji su postojali u prethodnom stanju. Ako i ne bude moguće opozvati promjene, možda dođete do nekog drugog rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

 

Da, i moja observacija na raspravi je bila da treba poništiti promjenu i vratiti kako je bilo.

Međutim odgovor je bio u stilu; trajalo bi jako dugo i bilo bi jako skupo, tako da su međuvlasnički ugovor ponudili kao najbolje rješenje.

 

Mene pomalo ljuti ova situacija jer na papiru je sve crno-bijelo. Što se tiče dvorišta tu ću biti vlasnik 1/1, a i na katastru je jasno vidljivo i odvojeno grafički od stambenog dijela.

 

Dakle, probat ću onda na katastru vidjeti što se da učiniti pa onda dalje. Ovo mi se čini kao pogerška koja se ne bi trebala rješavati ovakvim provizornim rješenjima tipa ugovora.

 

Ažurirano

 

Hvala na brzom odgovoru.

 

Da, i moja observacija na raspravi je bila da treba poništiti promjenu i vratiti kako je bilo.

Međutim odgovor je bio u stilu; trajalo bi jako dugo i bilo bi jako skupo, tako da su međuvlasnički ugovor ponudili kao najbolje rješenje.

 

Mene pomalo ljuti ova situacija jer na papiru je sve crno-bijelo. Što se tiče dvorišta tu ću biti vlasnik 1/1, a i na katastru je jasno vidljivo i odvojeno grafički od stambenog dijela.

 

Dakle, probat ću onda na katastru vidjeti što se da učiniti pa onda dalje. Ovo mi se čini kao pogerška koja se ne bi trebala rješavati ovakvim provizornim rješenjima tipa ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija