Jump to content

Utvrđivanje plodouživanja i pravo nasljedstva nakon nekoliko godina?


Adnana

Preporučene objave

Pozz!

Nadam se da ce mi netko od vas odgovoriti na par pitanja.

Moja sestra je prije nekoliko godina stekla pravo plodouzivanja na spratu obiteljske kuce i sada to koristi, ali ima pravo na dio sprata, ne cijeli.

Kako smo u par navrata pokusali doci do ostatka sprata, tj soba, nije nam dozvolila prijavljivajuci nas da ometamo njen mir.

Sudskim putem smo pokusali ici na utvrđivanje plodouzivanja, iako na svim papirima pise da koristi dio, ona i dalje neda da udjemo na sprat. Dva puta nam je sud odbijao tuzbu tj utvrdjivanje njenog plodouzivanja da to rijesimo, vjerujem da su ih potplatili, jer logicki bi trebali bar objasniti sudu sto zelimo pa neka nas odbiju onda.Razmisljali smo cak sami platiti sudskog vjestaka koji nam je rekao da on moze utvrditi stanje i odrediti joj koliko je tocno po sobama njeno i od suda dobiti potvrdu.Dali je to stvarno tako, ili vjestak mulja? Vise neznam kome vjerovati.

 

2.Druga stvar, dali moja sestra ima pravo nasljedstva tog plodouzivanja nakon nekoliko godina, koliko vec stanuje na spratu? Kuca je na meni, 1/1, ali to njeno plodouzivanje me brine. Dali nakon 20-30 godina ona ima pravo to upisati u vlasnistvo ako vec stanuje tu?

Hvala puno i nadam se skorom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obzirom da se radi o plodouživanju nemože se odmah suce proglasiti podmitljivim i nepristranim .

trebao bi znati razliku između plodouživanja u doživotnog uživanja .

plodouživanje -korisnik prava može koristiti nekretninu koju je dobio na plodouživanje,

može je iznajmiti i ubirati najamninu, a vlasnik nekretnine ima obvezu

plaćati račune nastale uporabom nekretnine.

doživotno uživanje-korisnik prava ima pravo koristit onaj dio nekretnine koji je potreban

za njegov normalan život (soba ,uporaba vc-a,kuhinje ...) ne koristi

cijelu nekretnini za svoje potrebe.

oba prava mogu se brisati smrču korisnika prava ili odreknućem

pravo nije nasljedno i traje dok je korisnik prava živ ili dok postoji nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

"Adnana"u svojoj objavi niste naveli kako je sestra stekla pravo ploduzivanja,dali je isto pravo upisano u vlasnickom listu,i kako je tacno precizirano na sto se isto pravo odnosi.

Dozivotno ploduzivanje je osobno pravo sluznosti,i nenasljedjuje se,sto vam je vec receno.

Nevjerujem da sestra moze stjecati pravo vlasnistva odrzajem,jer takav posjed izmedju ostalog nebi bio posten,u smislu da sestra dobro zna da ste vi upisani kao vlasnik 1/1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija