Jump to content

Prometna nezgoda (koga) tužiti? isplata odštete?


AfterShave

Preporučene objave

sudjelovala sam kao biciklistica u prometnoj nezgodi.. pregazila sam pješaka(vozača hitne pomoći), vozila sam desnom stranom kolnika.. uz cestu na parkirnim mjestima bočno parkirani automobili i vozilo hitne pomoći u trenutku prolaženja kraj vozila hitne na cestu zakorači vozač iza stražnje strane vozila, nemoguće mi ga je bilo uočiti, a smatram da je on trebao provjeriti nailazi li kakvo vozilo.. da sam vozila skuter, auto, traktor, pješak vjerojatno ne bi bio živ.. ovako sam ja pala sa bicikla, na kuk te udarila potiljkom o asfalt, nakratko sam izgubila svijest, istegnula vrat, boli me bez šancovog kod okretanja glave te imam ranuna glavi, lomova nemam? Imam li pravo na odštetu od vozača hitne pomoći ili od hitne pomoći, koga tužiti, trošak tužbe, očekivani iznos.. imam li pravo na besplatnog odvjetnika ukoliko sam nezaposlena?

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam shvatio iz ovog nejasnog posta, prebrzo ste upravljali biciklom, niste usporili brzinu kretanja bicikla prolaskom pored vozila hitne pomoći i pregazili ste njihova vozača.

 

Stvarno vam je potreban dobar odvjetnik jer možete očekivati tužbu od vozača hitne ili od njihova osiguravatelja ako su osigurani za nesreće na radnom mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam shvatio iz ovog nejasnog posta, prebrzo ste upravljali biciklom, niste usporili brzinu kretanja bicikla prolaskom pored vozila hitne pomoći i pregazili ste njihova vozača.

 

Stvarno vam je potreban dobar odvjetnik jer možete očekivati tužbu od vozača hitne ili od njihova osiguravatelja ako su osigurani za nesreće na radnom mjestu.

 

uopće nisam prebrzo vozila, radi se o neopreznom pješaku koji izletava na cestu bez gledanja, posljedica moja razbijena glava!!!

brzina je nevažna, nemoguće za izbjeći jer u trenutku njegovog koraka na cestu ja prelazim stražnju stranu vozila hitne parkiranog uz cestu.. nemoguće zaustaviti se..

 

molila bih odgovor na pitanje, može li vozač (bicikla) tužiti pješaka zbog neopreznog izlaska na cestu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz nejasnog posta je nemoguće dati kvalitetan odgovor.

 

Pristrani ste i nužno je napraviti uvid u zapisnik.

 

Brzina jest i te kako važna, pažljivom vožnjom se mogu izbjeći nesreće i umanjiti posljedice.

 

Ukoliko policija napiše kaznu vama kao vozaču bicikla (što pretpostavljam da će se i dogoditi) vi se možete braniti kao okrivljenik u tom prekršajnom postupku, ali pošto smatrate da ste oštećena osoba, po odredbama prekršajnog zakona ste ovlašteni i kao tužitelj, možete paralelno s policijskim kaznama ustati sa svojim optužnim prijedlogom, napisati ga u formi pisma i tražiti od suda da tu-i-tu osobu kazni zbog neopreznog prelaska kolnika, čime su prekršene odredbe iz čl. 124. i čl. 293. st. 2. ZSPC-a (valjda je to to jer stvarno i ne znam što se zbilo) i da ga sud kazni po zakonu.

 

Protiv tog vozača možete dignuti privatnu tužbu zbog naknade pretrpljene štete, ali to nećete moći sami.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

potpetica, puno fala na odgovoru..

 

ok, dakle sačekati policijski zapisnik(od kud znam hoće li me policija kazniti) ili reagirati čim čim prije, tim tim bolje? rokovi? to pismo predajem policiji ili sudu? kojem/gdje? prema mjestu stanovanja ili mjestu nezgode(različite županije)

 

rok za podizanje privatne tužbe? dakle trebam odvjetnika, a kao nezaposlena ga ne mogu platiti kao ni tužbu? preostaje mi samo liječiti rane ili? tužiti pješaka ili hitnu službu ili oboje?

 

unaprijed zahvaljujem na novim odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija može izdati prekršajni nalog, na njega se piše prigovor i predaje policiji koja je prekršajni nalog izdala, a oni šalju sve sudu. Rok za prigovor je 8 dana od primitka.

 

Rok za pokretanje prekršajnog postupka po "privatnom" optužnom prijedlogu je dvije godine.

 

Rok za privatnu tužbu po pitanju počinjene štete je 3 godine, a zastara se računa od prvog dana iduće godine nakon koje je liječenje završeno, odnosno stabiliziralo zdravstveno stanje oštećenika.

 

Znam da su liječnici osigurani po pitanju osobne odgovornosti, ali za ostalo zdravstveno osoblje i u kojem opsegu - nemam pojma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija