Jump to content

Porez pri kupnji prve nekretnine


D_orina

Preporučene objave

Poštovani.

Zamolila bih Vas ako bi mi mogli dati savjet.

Prije par mjeseci sam se zaručila i sada zaručnik i ja mislimo kupovati stan.

Kako ja već imam jednu nekretninu na sebi, dok on nema niti jednu, mislim da bi bilo bolje da stan glasi pri kupnji na njega, jer ako se prije vjenčamo pa onda kupujemo stan, onda se stan dijeli pola-pola odmah pri kuplji i kako onda s porezom?

Pa me zanima koja nam je opcija sada najbolja obzirom na plaćanje tog poreza pri kupnji prve nekretnine pošto bi to bila njemu prva nekretnina a meni druga?dali je bolje da prvo kupimo stan, pa se onda vjencamo ili obrnuto? u svakom slučaju razliku u kvadraturi ćemo morati platiti jer smo našli stan od 102 mm2.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost, kako ste vlasnica jedne nekretnine (građevine ili zemljišta), sukladno odredbama članak 11.a. stavak 1. točka 4. Zakona o porezu na promet nekretnine, vi ne ispunjavate uvjet za oslobođenje od plaćanja poreza. Proizlazi da bi vaš zaručnik trebao kupiti stan, i nažalost, ostati s vama u izvanbračnoj zajednici minimalno 3 godine od kupnje, a i kasnije sljedeće 3 godine od isteka roka zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.Zamolila bih Vas ako bi mi mogli dati savjet.Prije par mjeseci sam se zaručila i sada zaručnik i ja mislimo kupovati stan.Kako ja već imam jednu nekretninu na sebi, dok on nema niti jednu, mislim da bi bilo bolje da stan glasi pri kupnji na njega, jer ako se prije vjenčamo pa onda kupujemo stan, onda se stan dijeli pola-pola odmah pri kuplji i kako onda s porezom?Pa me zanima koja nam je opcija sada najbolja obzirom na plaćanje tog poreza pri kupnji prve nekretnine pošto bi to bila njemu prva nekretnina a meni druga?dali je bolje da prvo kupimo stan, pa se onda vjencamo ili obrnuto? u svakom slučaju razliku u kvadraturi ćemo morati platiti jer smo našli stan od 102 mm2.Hvala.
Poštovana,Vaš zaručnik može kupiti nekretninu i steči pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina za jednog člana. Vaš zaručnik je u obvezi ne mijenjati prebivalište slijedeće 3 godine niti otuđiti nekretninu (prodati, darovati i/ili iznajmiti), a ta odredba se ne odnosi na Vas jer niste niti sudionik u sklapanju kupoprodajnog ugovora, niti njegov član uže obitelji. uvjeti za oslobođenje se gledaju u trenutku sklapanja kupoprodajnog ugovora, a na sklapanje bračne zajednice strpite se do donošenja poreznog riješenja.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost, kako ste vlasnica jedne nekretnine (građevine ili zemljišta), sukladno odredbama članak 11.a. stavak 1. točka 4. Zakona o porezu na promet nekretnine, vi ne ispunjavate uvjet za oslobođenje od plaćanja poreza. Proizlazi da bi vaš zaručnik trebao kupiti stan, i nažalost, ostati s vama u izvanbračnoj zajednici minimalno 3 godine od kupnje, a i kasnije sljedeće 3 godine od isteka roka zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje poreza.

na postaviteljicu upita se ne mogu primjeniti odredbe navedenog članka jer ona neće biti sudionik u poreznom postupku ako u trenutku sklapanja kupoprodajnog ugovora ne bude u bračnoj zajednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i nakon kupnje stana od strane zaručnika, a do isteka zastarnog roka za utvrđivanje i plaćanje poreza na promet nekretnina, da bi sve pretpostavke za oslobođenje od plaćanja poreza bile ispunjene, zaručinca se ne smije smatrati, u svrhe oporezivanja, članom uže obitelji odnosno suprugom. Dakle, nije bitno samo da u trenutku kupnje stana nisu u braku, već i u razdoblju nakon kupnje i tijekom razdoblja stanovanja u njemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i nakon kupnje stana od strane zaručnika, a do isteka zastarnog roka za utvrđivanje i plaćanje poreza na promet nekretnina, da bi sve pretpostavke za oslobođenje od plaćanja poreza bile ispunjene, zaručinca se ne smije smatrati, u svrhe oporezivanja, članom uže obitelji odnosno suprugom. Dakle, nije bitno samo da u trenutku kupnje stana nisu u braku, već i u razdoblju nakon kupnje i tijekom razdoblja stanovanja u njemu.

u trenutku stjecanja nekretnine, u ovom konkretnom slučaju, jest zaručnik, samac, pojedinac. On nema užih članova obitelji. U trenutku sklapanja kupoprodajnog ugovora, odnosno podnošenja porezne prijave dokazuje svoj status i uvjete za oslobođenje. Od dana stjecanja nekretnine ne smije je otuđiti u roku 3 godine, odnosno ako Pu nakanadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za oslobođenje, sukladno čl.112, stavak 6 Zakona o porezu na promet nekretnina:

Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja ako:

1. građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično,

2. građanin ili njegov bračni drug odjave prebivalište, ne borave ili prijave promjenu adrese stanovanja,

3. Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

 

Ovi uvjeti odnose se ISKLJUČIVO na sudionike u poreznom postupku. Ako bračna zajednica nije postojala u trenutku sklapanja ugovora, naknadno se, nakon utvrđenog prava na oslobođenje od plaćanja poreza, ne mogu ovi uvjeti primjeniti na zaručnicu ukoliko sklope bračnu zajednicu.

Situacija bi bila znatno drugačija da prvo sklope bračnu zajednicu pa tek onda kupe nekretninu. U tom slučaju uopće ne bi mogli tražiti oslobođenje jer se uzima u obzir da li stjecatelj nekretnine i njegov bračni drug ispunjavaju uvjete za oslobođenje. Između ostalog, ako je jedno od njih iskoristilo pravo na oslobođenje dok bračna zajednica nije ni postojala, svejedno neće moći tražiti oslobođenje. Naravno, jer će oboje biti sudionici u poreznom postupku i oboje moraju kumulativno ispuniti uvjete iz Zakona.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina trebaju u razdoblju prije nastupa zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje i naplatu poreza svi propisani uvjeti. Stoga, kako je jedan od uvjeta da bračni drug nema ijednu nekretninu značajnije vrijednosti, to se odnosi i na trenutak kupanje stana i na naredno razdoblje jer ...ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina trebaju u razdoblju prije nastupa zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje i naplatu poreza svi propisani uvjeti. Stoga, kako je jedan od uvjeta da bračni drug nema ijednu nekretninu značajnije vrijednosti, to se odnosi i na trenutak kupanje stana i na naredno razdoblje jer ...ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje...

U pravu ste, uvjeti za oslobođenje jesu i za poreznog obveznika i za njegovog bračnog druga da u trenutku stjecanja nema nekretninu NE značajnije tržišne vrijednosti već nekretninu koja prema broju kvadrata ne zadovoljava njihove stambene potrebe, a da je najviše do 10m2 manja od nekretnine koje stječu ili da nemaju u vlasništvu nekretnine koje su jednake ili veće tržišne vrijednosti od ove koju stječu (osim poljoprivrednog zemljišta ili poslovnog prostora u kojem građanin i/ili članovi uže obitelji obavljaju djelatnost). Samo je jedna sitnica bitna: oni NISU u bračnoj zajednici. Na zaručnicu se ti uvjeti ne primjenjuju, čak ni onda kad porezni obveznik stekne pravo na oslobođenje I sklopi bračnu zajednicu jer se dokazivanje statusa i uvjeta za oslobođenje dokazivalo u trenutku prijave poreza. Poreznom obvezniku se naknadno može utvrditi obveza plaćanja poreza ako otuđi nekretninu, ako porezna naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za oslobođenje (uvjeti koji su propisani čl 11.a, a koje je obveznik dokazivao podnošenjem porezne prijave!) ili ako porezni obveznik i/ili bračni drug promjene adresu prebivališta (istu onu koju su morali prijaviti u MUP-u i dostaviti uvjerenje Poreznoj upravi prilikom podnošenja prijave, a svakako u toj obvezi nije bila zaručnica!).

Pa apeliram da mi citirate odredbu Zakona kojom bi stjecatelj nekretnine mogao naknadno platiti porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija