Jump to content

Radno vrijeme tvrtke bez zaposlenih ?!?


online

Preporučene objave

Poštovani,

 

molio bih za pomoć.

Osnovao sam tvrtku bez zaposlenih budući sam već zaposlen. Proizvodim i prodajem software.

 

Danas mi je bio inspektor rada iz Državnog inspektorata i napisao prigovor da nemam upisano na pločici (oznaka tvrtke, stoji na ulazu) radno vrijeme, unatoč tome što je to d.O.o. registriran bez zaposlenih, odnosno, zaposlen je samo direktor.

 

Premda se i sam složio da nema logike, ustrajao je da napišem radno vrijeme, a što me kasnije obvezuje da boravim u tom vremenu i tom prostoru. To je nemoguće, jer imam radno vrijeme u tvrtki u kojoj sam zaposlen.

 

Radno vrijeme im je potrebno kako bi znali kada mogu doći moji klijenti, a da nekoga zateknu u prostoru.

 

Mislim, koga bi htjeli zateći, pa to je pravni subjekt bez zaposlenih koji se bavi proizvodnjom software-a.

 

S obzirom da sam dobio oprečnih savjeta, zna li netko pouzdano što je moja obaveza i koji članak zakona to nedvojbeno zahtjeva.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molio bih za pomoć.

Osnovao sam tvrtku bez zaposlenih budući sam već zaposlen. Proizvodim i prodajem software.

 

Danas mi je bio inspektor rada iz Državnog inspektorata i napisao prigovor da nemam upisano na pločici (oznaka tvrtke, stoji na ulazu) radno vrijeme, unatoč tome što je to d.O.o. registriran bez zaposlenih, odnosno, zaposlen je samo direktor.

 

Premda se i sam složio da nema logike, ustrajao je da napišem radno vrijeme, a što me kasnije obvezuje da boravim u tom vremenu i tom prostoru. To je nemoguće, jer imam radno vrijeme u tvrtki u kojoj sam zaposlen.

 

Radno vrijeme im je potrebno kako bi znali kada mogu doći moji klijenti, a da nekoga zateknu u prostoru.

 

Mislim, koga bi htjeli zateći, pa to je pravni subjekt bez zaposlenih koji se bavi proizvodnjom software-a.

 

S obzirom da sam dobio oprečnih savjeta, zna li netko pouzdano što je moja obaveza i koji članak zakona to nedvojbeno zahtjeva.

 

Hvala unaprijed.

 

Ovdje pravni savjeti frcaju samo tako ...

 

Mislim da bi trebali napisati da je to samo pravni forum, a ono "pravni savjeti" izbaciti. Ako ste legalisti, ne bi trebali ljude dovoditi u zabludu :-)

 

Ništa osobono ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše pitanje je zainteresiralo i mene, pa sam pokušao pronaći odgovor na njega. Nisam uspio, ali ću navesti što sam uspio iskopati za nekog namjernika.

 

Dakle, uz malo googleanja za Vašim pitanjem, nađe se barem jedna tema na Legalisu koja sadrži ove informacije.

 

- http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/46622-d-o-o-plo%C4%8Da-na-vratima-ulazu

 

Istina, niti tamo nije navedeno gdje je, kojim pravilnikom, to definirano.

 

Međutim, korištenjem ključnih riječi iz te teme, poglavito "minimalno 40 cm 20 cm tvrtka" dođe se preko Googlea do spoznaje da izgled, sadržaj i način postavljanja tih tabli zapravo određuje lokalna samouprava, pa se za Zagreb može naći nešto što se zove Pravilnik o postavljanju zaštitnih naprava, tvrtke, natpisa, jarbola, reklama i reklamnih panoa na području Grada Zagreba koji kaže u verziji od 24. ožujka 2011. (ne znam ima li kakve kasnije nadopune) i ovo:

Članak 5.

 

Pravne i fizičke osobe obrtnici ističu tvrtku na poslovnu prostoriju u kojoj posluju.

Iznimno, tvrtka se može postaviti na ulično pročelje zgrade lijevo ili desno od ulaza u poslovni prostor.

Ustanove i druge institucije svoj naziv ističu na mjestu određenom posebnim propisima, odnosno na objekt u kojem se nalazi poslovni prostor ustanove ili institucije, uglavnom na slobodnom dijelu zida uz ulaz u građevinu ili kolni prolaz.

Tvrtka se postavlja kao ploča, izrađena od metala, plastike, stakla ili drugog materijala. Veličina ploče može biti do 40 x 60 cm osim ako posebnim propisima nije drugačije određeno.

Natpis je svaka oznaka s imenom poslovnog subjekta, obrta, imenom poslovnog prostora ili obavijest o djelatnosti koja se obavlja u poslovnom prostoru koji nije orijentiran prema ulici, a postavlja se na ulično pročelje zgrade u kojoj se nalazi poslovni prostor, uglavnom na slobodnom dijelu zida uz ulaz u građevinu ili kolni prolaz radi pružanja informacija o poslovnom prostoru u objektu.

Natpis se postavlja na građevinu plošno-paralelno s linijom pročelja kao pojedinačna ili zajednička ploča za više korisnika, izrađena od metala, plastike, stakla ili drugog materijala. Veličina ploče može biti do 40 x 60 cm, a za više korisnika ploče svaka veličine do 40 x 60 cm. Postavljaju se na zajedničku podlogu izvedenu od kvalitetnog materijala (staklo ili kvalitetni imitati stakla, drvo, željezo, bronca ili slično).

 

Iz tog se pravilnika saznaje da se on donosi temeljem Odluke komunalnom redu (opet googleano, ovo je 2008. ne znam za promjene) koji također ima nešto za reći o tvrtkama:

Članak 24.

 

Pravne i fizičke osobe obrtnici ističu tvrtku na poslovnu prostoriju u kojoj posluju.

 

Ustanove i druge institucije oznaku tvrtke postavljaju na mjestu određenom posebnim propisima, odnosno na objekt u kojem se nalazi poslovni prostor ustanove, odnosno institucije.

 

Za postavljanje tvrtke na pročelje zgrade potrebno je rješenje gradskoga upravnog tijela nadležnog za komunalne poslove.

 

Na način i uvjete postavljanja tvrtke odgovarajući se primjenjuju odredbe koje određuju postavljanje natpisa.

 

Osobe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka moraju tvrtku održavati čistom i čitljivom.

 

Osobe iz stavaka 1. i 2. ovoga članka dužne su ukloniti tvrtku postavljenu na pročelje objekta u roku od 15 dana od prestanka obavljanja djelatnosti, odnosno prestanka korištenja poslovnog prostora.

 

Ukoliko pravne i fizičke osobe obrtnici ne uklone tvrtku u roku iz stavka 6. ovoga članka, komunalni redar naredit će uklanjanje tvrtke.

 

Ukoliko pravne i fizičke osobe obrtnici ne postupe sukladno nalogu komunalnog redara, tvrtka će se ukloniti preko treće osobe na njihov trošak.

 

Uočite zabavni detalj: morate tražiti dozvolu komunalnog redara da biste okvačili tablu!

 

No, uz sve to - nigdje se ništa ne spominje o radnom vremenu.

 

Jedino sam našao da se radno vrijeme spominje u Zakonu o trgovačkim društvima na slijedeći način:

Članak 410.

 

Svaka osoba koja može dokazati da za to ima pravni interes, ima pravo da u radno vrijeme razgleda knjigu poslovnih udjela društva.

 

Tamo se u članku 21. spominje da se tvrtka ili skraćena tvrtka mora istaknuti na poslovnim prostorijama trgovačkog društva - ne precizira se točno kako i u kojem obliku, osim što se kaže da se tvrtka uvijek mora upotrebljavati u obliku u kojem je upisana u trgovačkom sudu, ali dok to možda može uključivati i adresu (s obzirom da može postojati više tvrtki s istim nazivom), sigurno ne uključuje radno vrijeme.

 

Na tražilici HIDRA-e na upis "radno vrijeme" nisam do 20. stranice našao nikakav propis koji bi definirao ovako nešto.

 

---

 

Čisto moja 2 centa: uvjet da poduzeće ima radno vrijeme proizlazi, ako niti iz čega drugoga, iz nužnosti da se direktora poduzeća može kontaktirati od strane nadležnih tijela, odn. prostore i "knjige" poduzeća podvrgnuti nadzoru (npr. policija, porezni inspektor i sl.). Kada deklariranog radnog vremena ne bi bilo, onda bi direktor mogao neprestano izbjegavati svaku vrstu nadzora, pošto ne bi bio odgovoran da osigura da je on dostupan i da je ulazak inspektoru u prostor poduzeća moguć u neko vrijeme. Dakle, logično je da radno vrijeme postoji. A ako mora postojati, mora postojati i način da se to radno vrijeme deklarira nekim aktom kojeg nije moguće zanijekati. Primjerice, sudovi bi mogli voditi takvu evidenciju u svom registru trg. društava. No, to očito nije tako regulirano, već je regulirano na način da se na mjesto dostupno s javne površine mora istaknuti radno vrijeme. Kada postoji, dakle, tabla i radno vrijeme, tada više nije moguće izbjeći inspektora.

 

Konačno, nigdje nisam vidio da se spominje minimalna duljina uredovnog vremena. Dakle, ne vidim da bi bio problem da navedete da je radno vrijeme "po najavi" uz navođenje kontaktnih podataka gdje ste uvijek dostupni, te da izaberete jedan dan kada ćete biti "u uredu", npr. srijedom od 18-19 sati ili neko drugo vrijeme kada znate da ćete većinom biti kod kuće. Na koncu - ipak imate poduzeće, nekakvu pravnu osobu. Inače, u čemu bi bila razlika između "inkorporiranja" takve pravne osobe i običnog "freelanceanja" - ispalo bi da se trg. društvo otvara samo zbog poreza... :)

 

Ali napominjem da nisam pravnik.

 

Također Vam skrećem pažnju da znam da odvjetnički uredi znaju iznajmljivati uslugu adrese sjedišta. Tada sjedište svojeg društva prijavite na istu adresu gdje se nalazi i odvjetnički ured, pa tamo dobivate službenu poštu. Možete se eventualno raspitati oko toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista ste si dali truda, no ja sam došao do drugih informacija:

 

Naime, upitom u državni inspektorat u Zagrebu, vrlo ljubazno su mi dali sljedeći odgovor:

 

Ne znamo, pošaljite pismeni upit na Ministarstvo gospodarstva, a koji je isti zakon i kreirao ...

 

Radno vrijeme tvrtki bez zaposlenih nema smisla, jer tamo nitko ne radi. Oni predstavljaju samo poslovni subjekt koji ima određena prava i obaveze.

Prava i obaveze, a koja su vezana za zaposlenike, nema. Bez obzira što ja fizički radim za tu tvrtku kao direktor, ne mogu si isplatiti dnevnicu ili neki sličan izdatak koji se generira sličnim djelovanjem, djelovanjem zaposlenika. Ja nemam niti ugovor o radu. Dakle ja sam vlasnik i u toj tvrtki i da hoću , ne mogu prijaviti radno vrijeme, jer ga trošim u tvrki gdje sam zaposlen.

 

Radno vrijeme se spominje u Zakonu o trgovini. Tamo je radno vrijeme logično, dok za sebe ne vidim smisao.

 

U svakom slučaju, vidjet ću što će nadležno ministarstvo izjaviti.

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija