Jump to content

Ovrha na mirovinu


Sistem

Preporučene objave

Baka mi je dobila ovrhu na mirovinu.

Zanima me slijedeće; kako će joj obustavljati iznos ovrhe obzirom da istu prima u gotovini od poštara i da li postoji kakav minimalan iznos dohotka (u ovom slučaju mirovine) na koji se može obustavljati. Naime, baka prima mirovinu u iznosu od oko 1.600,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,nad mirovinom se moze provesti ovrha,i nebitno je sto mirovina pristize na ruke,medjutim Zavod je obvezan (kao ovršenikov dužnik) brinuti se o zaštiti ovršenika - fizičke osobe i postupati u skladu s propisanim izuzećima. Prema

Zakonu o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona,

izuzeće od ovrhe na dijelu mirovine određuje se prema visini mirovine u odnosu na visinu prosječne mjesečne neto plaće isplaćene po zaposlenom upravnim osobama u RH u razdoblju od siječnja do kolovoza u protekloj godini, a propisana izuzeća se primjenjuju prema rješenjima o ovrsi donesenim nakon stupanja na snagu Zakona, odnosno nakon 17. lipnja 2008., prema sljedećem prikazu:

Predmet ovrhe Izuzeće od ovrhe

1.Mirovinska primanja veća od prosječne neto plaće po zaposlenom u RH (siječanj – kolovoz prethodne godine) 1. prosječne neto plaće u RH

2. ½ prosječne neto plaće u RH radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja, ili smanjenja odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanjezbog smrti davatelja uzdržavanja

3. ¼ prosječne neto plaće u RH za uzdržavanje djeteta

2. Mirovinska primanja manja od prosječne neto plaće po zaposlenom u RH (siječanj – kolovoz prethodne godine) mirovinskih primanja ovršenika

½ mirovinskih primanja ovršenika po osnovi zakonskog uzdržavanja, prethodno navedenih naknada šteta i uzdržavanja djeteta

3.TO I TPNJ isključivo za uzdržavanje u pravilu izuzeta od ovrhe osim ½ tih primanja radi naplate

zakonskog uzdržavanja i navedenih naknada šteta ...

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Nadovezao bih se na ovu temu jer imam sličnu situaciju a ne kužim baš ovaj prijepis zakona. Naime majka mi je početkom ove godine dobila prijevremenu invalidsku mirovinu u iznosu od 606 kn uvećanu za neki zaštitni dodatak iznosila je cca 750 kn, a kasnije je to pretvoreno u mirovinu od 780 kn. U 8 mjesecu smo joj otvorili tekući račun u HPB-u i počela je primati mirovinu na taj račun. Ali već 2 mjeseca kasnije račun joj je blokiran u iznosu od 1/3 ovrhama od HRT-a iz 2006. i 2007. godine u ukupnom iznosu (sa troškovima) od preko 4.000 kuna, tako su mi rekli u FINI. Ona nezna dali je tih godina primila rješenja za te ovrhe i ako je gdje su. Do sada nije imala nikakvih primanja zadnjih 15 i više godina.

Dakle zanima me konkretno, dali postoji nekakva minimalna mirovina koja je oslobođena od ovrha (jer ni 780 kn baš nije dovoljno za preživjeti a da o 520 kn i ne pričamo) i dali postoji ikakva mogućnost žalbe na te ovrhe s obzirom da su (ako su) donesene prije ovog novog zakona o zastari, ovršnog zakona i neznam ni ja kojeg...

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija