Jump to content

Nasljedstvo darovnim ugovorom majke sinu


medomazinski

Preporučene objave

Poštovani forumaši i moderatori!

Prije deset godina, nakon smrti moje bake na koju je glasila sva imovina, na ostavinskoj raspravi,sva imovina pripala je mojoj mami( otac mi je umro ranije), jer smo se ja i sestre odrekli nasljedstva u korist mame.Radi se o kućama i zemljištu, koje je sada cjelokupno preneseno na mamu,gruntovno i katastarski.

Sestre ne vode nikakvu brigu o imovini ni o mami već tridesetak godina,tj otkad su se udale, a žive jako daleko od mame.

Imao sam velika ulaganja u održavanje kuća i vodim brigu o mami jer ima jako malu mirovinu.

Sada mama želi meni darovati cijelo imanje. Sestre su već ranije dobile naknadu i zadovoljne su time,barem tako kažu.

Na koji način je sada, najjednostavnije i da se tu više ništa ne može promijeniti, izvršiti prijenos vlasništva sa mame na mene,da li darovnim ugovorom, ugovorom o doživotnom uzdržavanju ili nečim trečim ?

Molim pomoć i odgovor,hvala svima unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misljenja sam da prenos vlasnistva neradite darovnim ugovorom,jer postoji uz vas jos nasljednika,shvatam da su sestre kako kazete dobile naknadu i da se slazu da imovina bude vasa,ali morate znati da izjava o odricanju data prije otvaranja nasljedja nema pravnog ucinka,odnosno nistavna je,te nikad neznate sta nosi buducnost i koje ce okolnosti nastati koje bi sestrama dalo povoda da zakompliciraju stvar.

Da bi se osigurali bilo bi najbolje da s majkom sklopite ugovor o doz.izdrzavanju i isti po sklapanju predbiljezite u zemljisnim knjigama.Vase uzdrzavanje se nedovodi u pitanje,jer vidi se da vi o svojoj majci brinete i bez ugovora.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misljenja sam da prenos vlasnistva neradite darovnim ugovorom,jer postoji uz vas jos nasljednika,shvatam da su sestre kako kazete dobile naknadu i da se slazu da imovina bude vasa,ali morate znati da izjava o odricanju data prije otvaranja nasljedja nema pravnog ucinka,odnosno nistavna je,te nikad neznate sta nosi buducnost i koje ce okolnosti nastati koje bi sestrama dalo povoda da zakompliciraju stvar.

Da bi se osigurali bilo bi najbolje da s majkom sklopite ugovor o doz.izdrzavanju i isti po sklapanju predbiljezite u zemljisnim knjigama.Vase uzdrzavanje se nedovodi u pitanje,jer vidi se da vi o svojoj majci brinete i bez ugovora.

Pozdrav

Pozdrav !

Da li je to jedini način da se više ništa zakonski ne može promijeniti i kakva je mogućnost da se imovina odmah prenese na mene, katastarski i sudski(gruntovno)

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misljenja sam da je najsigurniji nacin,ako zelite imovinu odma da uknjizite na sebe,trebali bi da sklopite ugovor o dosmrtnom izdrzavanju,sto nebi mogli ugovorom o dozivotnom izdrzavanju,jer je uknjizba na temelju takvog ugovora odlozena suspenzivnim rokom.

Hvala Matrix76!

Upravo imam šprancu Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

Da li u ugovoru navodim nekretnine prema Zemljišnoknjižnom izvatku ili prema Posjedovnom listu, oboje glase na moju mamu.

Ili da navedem oboje?

Unaprijed velika hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bitno je ono što je u zemljišnim knjigama jer to dokazuje vlasništvo. No, ako je stanje u katastru drugačije (čest slučaj) najbolje je da navedete oboje, i pazite da bude sve točno.

 

Ako bi u tokom vremena došlo do promjena (npr. zbog usklađivanja vlasničkog stanja odnosno podataka u z.k. i katastru), bilo bi dobro da to ugovorite dodatkom na ugovor.

 

I na kraju - ne postoji način prijenosa imovine koji se ne bi mogao pobijati, pa se može pobijati i ovakav ugovor, ali je u tome upravo kod takvih ugovora teško uspjeti, u praksi nemoguće ako je sve provedno po zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bitno je ono što je u zemljišnim knjigama jer to dokazuje vlasništvo. No, ako je stanje u katastru drugačije (čest slučaj) najbolje je da navedete oboje, i pazite da bude sve točno.

 

Ako bi u tokom vremena došlo do promjena (npr. zbog usklađivanja vlasničkog stanja odnosno podataka u z.k. i katastru), bilo bi dobro da to ugovorite dodatkom na ugovor.

 

I na kraju - ne postoji način prijenosa imovine koji se ne bi mogao pobijati, pa se može pobijati i ovakav ugovor, ali je u tome upravo kod takvih ugovora teško uspjeti, u praksi nemoguće ako je sve provedno po zakonu.

Hvala Vam!

Da li je točno da se plaća porez na promet nekretnina od 5 %, na Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, a na Ugovor o doživotnom da se ne plaća ništa ?

Unaprijed hvala na odgovoru i pomoći svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam, plaća se na oba ugovora, ali u različitim trenucima.

 

Kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju uzdržavatelj postaje vlasnik imovine uzdržavanoga odmah, a kod ugovora o doživotnom uzdržavanju u trenutku smrti uzdržavanoga, pa se u skladu s tim i naplaćuje porez.

 

Uz to - iz Zakona o porezu na promet nekretnina:

 

Članak 8.

 

(1) Ako se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.

 

(2) Pri stjecanju nekretnina prema stavku 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina smanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju ovjerovljenog kod suda ili drugoga nadležnog tijela do smrti uzdržavanog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

takođe iz Zakona o porezu na promet nekretnina

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju

7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine,

 

u poreznoj treba pitati dali se isto odnosi i na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija