Jump to content

porez na prvu nekretninu


pepa23

Preporučene objave

Eh,ovako kupila sam građevinsko zemljište 2006. godine i pošto mi je to bila prva nekretnina sa kojom ću si riješiti stambeno pitanje u roku od pet godina morala sam napraviti kuču i ne otuđiti to zemljište,da ne bi morala platiti porez od 5% vrijednosti.2008. godine darovala sam suprugu polovicu da bi on mogao diči kredit,za izgradnju kuče pošto sam ja bila nezaposlena i njemu je to prva nekretnina.2009.godine sam dobila rješenje da moram platiti porez jer sam otuđila nekretninu,naravno žalila sam se i prošli tjedan mi je žalba odbijena.Samo tri godine im je trebalo!!!!I kaj da sad radim???polovica je još uvijek moja,zašto bi platila sve??Kad na snagu stupa zastara?? HVALA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz navedenog je opravdano da ste u obvezi po pitanju poreza,jer se niste pridrzavali odredbi Zakona o porezu na promet nekretnina,tacnije odrebi koje reguliraju oslobadjanje od poreza.

Po pitanju zastare,relativna zastara na porezni dug ističe tri godine od počinjenja prekršaja neplaćanjaporeza, a apsolutna zastara nastupa nakon šest godina.

Uvjet je da u međuvremenu Porezna uprava nije radila ništada bi dug utvrdila i naplatila.Ako jest, od njihovog zadnjeg pokušaja teče novi rok od tri godine. Nakon šest godina od dana kad je zastara prvi put počela teći utvrđuje se apsolutna zastara .

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh,ovako kupila sam građevinsko zemljište 2006. godine i pošto mi je to bila prva nekretnina sa kojom ću si riješiti stambeno pitanje u roku od pet godina morala sam napraviti kuču i ne otuđiti to zemljište,da ne bi morala platiti porez od 5% vrijednosti.2008. godine darovala sam suprugu polovicu da bi on mogao diči kredit,za izgradnju kuče pošto sam ja bila nezaposlena i njemu je to prva nekretnina.2009.godine sam dobila rješenje da moram platiti porez jer sam otuđila nekretninu,naravno žalila sam se i prošli tjedan mi je žalba odbijena.Samo tri godine im je trebalo!!!!I kaj da sad radim???polovica je još uvijek moja,zašto bi platila sve??Kad na snagu stupa zastara?? HVALA.

Što se tiče zastare, sve je rečeno prethodnim postom.

Dužni ste platiti porez jer ste nekretninu otuđili u roku kraćem od 5 godina, što po (prethodnom) Zakonu o porezu na promet nekretnina niste smjeli napraviti. Neovisno da li ste otuđili polovicu, četvrtinu ili cijelu nekretninu.

Novi, izmjenjeni Zakon (koji se ne odnosi na vas! jer za vas vrijede uvjeti za oslobođenje i otuđenje po priješnjem) uredio je da se naknadno ne utvrđuje obveza plaćanja poreza ako je otuđenje izvršeno između užih članova obitelji (bračni drug i djeca).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija