Jump to content

bračna stečevina


zorana1

Preporučene objave

Poštovani,pokrenuta je tužba za razvod braka od strane supruga.Ono što sam htjela pitati je zajednička imovina.Naime,prije 7 god suprug je uzeo kredit i kupili smo stan koji glasi na njegovo ime u kojem trenutno živi sa drugom ženom. Da li ja imam pravo tražiti naknadu barem za pola isplaćenih rata kredita?Što je sa autom koji je također na njegovo ime,namještajem i ostalim stvarima stečenim u braku? On naravno nema namjeru meni dati ništa pa me zanimaju moja prava.Radila sam u njegovoj firmi u kojoj mi je prije par dana dao izvanredni otkaz bez prava na otpremninu tako da sam trenutno na burzi.Da li to sve trebam reći na sudu.Da li će se o imovini raspravljati na prvoj raspravi? U braku smo 14 god i imamo jedno dijete.Da li mi treba odvjetnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,pokrenuta je tužba za razvod braka od strane supruga.Ono što sam htjela pitati je zajednička imovina.Naime,prije 7 god suprug je uzeo kredit i kupili smo stan koji glasi na njegovo ime u kojem trenutno živi sa drugom ženom. Da li ja imam pravo tražiti naknadu barem za pola isplaćenih rata kredita?Što je sa autom koji je također na njegovo ime,namještajem i ostalim stvarima stečenim u braku? On naravno nema namjeru meni dati ništa pa me zanimaju moja prava.Radila sam u njegovoj firmi u kojoj mi je prije par dana dao izvanredni otkaz bez prava na otpremninu tako da sam trenutno na burzi.Da li to sve trebam reći na sudu.Da li će se o imovini raspravljati na prvoj raspravi? U braku smo 14 god i imamo jedno dijete.Da li mi treba odvjetnik?

 

Zorana1, imate privatnu poruku!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani!

Zanima me na koji način dolazi do pdjele bračne stečevine nakon razvoda,tj.što je potrebno poduzeti da se ta bračna stečevina podijeli. I molim odgovor na pitanje da li jedan od partnera može spriječiti eventualnu prodaju bilo čega što smatra bračnom stečevinom,prije nego se točno utvrdi kako će se imovina dijeliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Prodaja se može spriječiti tako što ćete nakon što se pokrene postupak za podjelu bračne stečevine tražiti u ZK uredu (za stan i dr.nekretnine)zabilježbu spora pa ako i pokuša raspolagati sa nekretninom u ZK izvatku će biti evidentirano da je u tjeku spor oko vlasništva.u svakom slučaju nevezano za postupak razvoda morate pokrenuti još jedan postupak oko podjele imovine,obzirom na težinu situacije najbolje je da se obratite odvjetniku,ne slušajte ničije savjete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Isuse, nisam bila tu godinama - grozan vam je ovakav izgled foruma i sve ostalo :). Tak. Sad na problem.

 

Brata je danas ostavila žena (fala ti bože). U braku su manje od godine dana. Prije braka je ona digla kredit, nenamjenski. Za auto. Auto stoji na njega. Otplaćeno ga je pola, ima još dvije godine. On je njoj poklonio svoj stari auto. Živjeli su kod roditelja (njegovih), ona nije ništa doprinosila ni financijski ni drugačije, samo taj kredit joj se išao sa plaće. 1300kn mjesečno. On im je financirao život, ima 5000kn plaću. Za svadbu su dobili 30000kn i nekoliko tisuća eura.

 

Brat ima jedan tekući na koji mu ide plaća u ZABi na koji je ona opunomoćena. Ostavila mu je tu karticu danas, namjerava on sutra ujutro odmah u banku ukinuti joj punomoć. Nadalje, brat je nosioc i deviznog računa u ZABi na kojem su novci od svadbe i tekućeg računa (i žiro računa) u PBZ-u na kojem su kune od svadbe. On na njezin jedini račun nije opunomoćen, a ona je dakle na njego tja jedan na koji mu plaća stiže.

 

E sad - ona je uzela auto koji stoji na nju, i to sad nije problem. Na ovo od svadbe će imati pravo na pola, jel tako? Najveći problem je sad bratu kredit. Taj je auto kupljen dakle, prije braka. Ona je digla kredit, nenamjenski, ponavljam, a on je sa svojeg tekućeg digao 25000kn još. Ona ne može, koliko mi znamo, nikako dokazati da je otplaćivala kredit za njegov auto. Budući je on puno više trošio na nju nego je taj kredit, ne želi joj vratiti novac koji je uplatila, niti ne želi dalje plaćati taj kredit. Smatra da je i više od toga potrošio kroz 10 godina veze na nju. Osim toga, dobila je stari auto od njega.

 

Pitanje: mora li on plaćati dalje taj kredit ili to ovisi o njegovoj dobroj volji? Može li ona tražiti povrat tog novca koji je do sad uplaćen za auto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo gledajuci,oba vozila su njena,prvo vozilo je stekla prije ulaska u brak,sto se odredbama Obiteljskog zakona nesmatra bracna stecevina,nadalje drugo vozilo je dobila na poklon,sto se takodjer nesmatra bracnom stecevinom.

Novac koji su dobili prilikom vjencanja dijele pola/pola.

Utroseno za vrijeme veze(izlasci,pokloni,tulumarenja i slicno)nemoze potrazivati.

"bilo je lijepo dok je trajalo"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako - jedan auto je dobila na poklon, istina, prije braka - ali kako je drugo vozila njeno? Digla je nenamjenski kredit, prije braka. Kako će dokazati za što ga je digla? Mogla je trošiti na bilo što. I sem toga, taj kredit još traje, pola je otplaćeno, i auto stoji na brata.

 

Nadalje - onda tvrdi da ništa ne želi - to će se promijeniti uskoro, naravno. Ako sutra oni kod odvjetnika potpišu da ona nema nikakva potraživanja iz braka ili slično....to ima onda kakvu "težinu"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tvoj brat je svojoj bivšoj darovao autu.

bivša njemu darovala novac od kredita kojim je kupio auto (suprotno treba i dokazati)

darovi su osobna imovina.

 

ako je jamstvo vračanja kredita zadržavanje knjižice vozila,

postoji mogučnost da banka dođe po vozilo ili traži isplatu kredita

 

novac na računima je upitan

svakomože tvrditi da je novac na njegovom računu dar njegove rodbine

pogotovo ako je račun postojao prije braka .

 

ali sve nejasnoče će rješiti sud(ako bude bilo potrebno) .potrebni su dokazi i podnijeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mhm....da, svi tekući su od prije braka....devizni je otvoren u braku. Ako uspije zadržati sve na tekućima i to je već puno. Ovo za aute je sad neka druga priča od one koju je forumaš iznad ispričao. Ok, vidjeti ćemo kad dođe do suda, što će biti. Mislim da sve ide u korist bratu, samim time što on više zarađuje i što je ona živjela kod nas, sumnjam da će itko povjerovati da se jadna nešto oštetila financijski živeći kod nas. Kužim da i ona ima prava, ali mi samo ne želimo da on izgubi išta što ne mora. Odn. ako se kako može nešto poduzeti da ona dobije čim manje - tim bolje.

 

Ide sutra brat pozanimati se kod prijateljice odvjetnice, pa će znati više...no, prvo u banku ukinuti joj punomoć.

 

I još uvijek me zanima ako ona potpiše neki papir da ne želi ništa, jel to valjano na sudu? I čak i ako se predomisli prije procesa? Naravno to bi kod odvjetnika potpisali, ne samo ovako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikakve veze sto je jedan od supruznika vise zaradjivao.

Izjavu da se odrice potrazivanja moze uvijek pobijati,niti takva izjava data pred odvjetnikom ima posebnu pravnu snagu.

Sa srecom!

 

Nisi u pravu, kao ni u postu iznad (pogotovo za onu glupost da ona ima pravo na oba auta). Krenuo brat danas rješavati ono što se dalo. Ako ovaj plan ne uspije, ako krene išta pobijati, odvjetnica (i to uspješna) ima plan B, čak i C. A bratova žena je preglupa da išta skuži, a za odvjetnika nema novaca. Uglavnom, napravila je odvjetnica tak da će žena dobiti pola novaca i stvari, a ostalo ako i želi (konkretno, auto je najveći problem) - neće željeti nakon što shvati da ako će inzistirati, na kraju će bratu biti više dužna, nego što od njega može dobiti. Drugim riječima, ako ne pristane što joj se ponudi - brat će iskoristiti sva raspoloživa sredstva da ni to ne dobije. Jer bilo je tu još svačega što brat nije ni znao da ide pod "ona meni za to duguje". Odvjetnica se samo smijala kad je zapisivala i gledala bratove račune i ostalo.....Tak da nema šanse.

 

Hvala na savjetima, ionak smo sami riješili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepo je tjerati vodu na svoj mlin,ali ako ste se nadali da ce se iznositi misljenja koja samo vama idu u prilog,onda ste pogrijesili,itekako moze dokazati da su oba vozila njena,a to je drugo sto nezeli.Najbolje bi bilo da se supruga javi na forum pa bi joj bilo jasnije,jer je ocito uletjela u cudno okruzenje.

Uopce me neinteresira da li je postovana gospodja "preglupa",jer nekad se po nacinu izrazavanja moze zakljuciti necija pamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija