Jump to content

Prva nekretnina, prijava poreza i zahtjeva za oslobađanje - papirologija


DzindziMindzi

Preporučene objave

Molio bih pomoć oko ishođenja dokumentacije koja se spominje u priručniku od porezne.

 

Ukratko opis stanja:

- Prva nekretnina koju kupujem ili posjedujem.

- Stan površine manje od 50m2 u Zagrebu.

- Nije novogradnja, stambena zgrada iz 87. ili 88.

- Samac.

- Prijašnje prebivalište je kod roditelja, Zagreb.

- Hrvatski državljanin

 

Po priručniku za oslobađanje od poreza na promet nekretninama u dijelu gdje se navodi potrebna dokumentacija, a koji se odnosi na moj slučaj, stoji sljedeće:

 

a) preslika ugovora o kupnji stambenog prostora

b) dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je porezni obveznik imao zadnju prijavu prebivališta (vlasnički list ili izvod iz knjige položenih ugovora)

c) dokaz o nekretninama u vlasništvu (vlasnički list ili izvod iz knjige

položenih ugovora)

d) nije bitno jer sam samac

e) izvod iz matične knjige rođenih (nevažno ali forme radi)

 

Trebam pomoć gdje, kako i uz koje troškove mogu dobiti stavke "b" (dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je porezni obveznik imao zadnju prijavu prebivališta) i "c" (dokaz o nekretninama u vlasništvu).

 

Zahvaljujem.

 

EDIT: Novo prebivalište je kupljeni stan.

uređeno: od DzindziMindzi
formatiranje teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih pomoć oko ishođenja dokumentacije koja se spominje u priručniku od porezne.

 

Ukratko opis stanja:

- Prva nekretnina koju kupujem ili posjedujem.

- Stan površine manje od 50m2 u Zagrebu.

- Nije novogradnja, stambena zgrada iz 87. ili 88.

- Samac.

- Prijašnje prebivalište je kod roditelja, Zagreb.

- Hrvatski državljanin

 

Po priručniku za oslobađanje od poreza na promet nekretninama u dijelu gdje se navodi potrebna dokumentacija, a koji se odnosi na moj slučaj, stoji sljedeće:

 

a) preslika ugovora o kupnji stambenog prostora

b) dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je porezni obveznik imao zadnju prijavu prebivališta (vlasnički list ili izvod iz knjige položenih ugovora)

c) dokaz o nekretninama u vlasništvu (vlasnički list ili izvod iz knjige

položenih ugovora)

d) nije bitno jer sam samac

e) izvod iz matične knjige rođenih (nevažno ali forme radi)

 

Trebam pomoć gdje, kako i uz koje troškove mogu dobiti stavke "b" (dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je porezni obveznik imao zadnju prijavu prebivališta) i "c" (dokaz o nekretninama u vlasništvu).

 

Zahvaljujem.

 

EDIT: Novo prebivalište je kupljeni stan.

U popisu dokumentacije nedostaje uvjerenje o prebivalištu na novokupljenu nekretninu koju ćete zatražiti od MUP-a.

B)preslika vlasničkog ugovora stambenog prostora na kojem ste do sada imali prijavljeno prebivalište, osim ako ste imali stan u najmu onda dostavljate ugovor o najmu ili ako isti nije sklopljen, pišete izjavu o vremenu koje ste proveli u toj nekretnini i u čijem je vlasništvu.

c) potrebno samo ukoliko dolazite iz drugog grada ili općine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U popisu dokumentacije nedostaje uvjerenje o prebivalištu na novokupljenu nekretninu koju ćete zatražiti od MUP-a.

B)preslika vlasničkog ugovora stambenog prostora na kojem ste do sada imali prijavljeno prebivalište, osim ako ste imali stan u najmu onda dostavljate ugovor o najmu ili ako isti nije sklopljen, pišete izjavu o vremenu koje ste proveli u toj nekretnini i u čijem je vlasništvu.

c) potrebno samo ukoliko dolazite iz drugog grada ili općine

 

Hvala na odgovoru. U svezi uvjerenja o prebivalištu, 'teta' u Petrinjskoj je bila ljubazna i automatski me upozorila da će mi trebati uvjerenje kod porezne.

 

Kod prijave ću predati ugovor o kupoprodaji, izvod iz matične knjige rođenih i uvjerenje o prebivalištu, pa ako me budu tražili da još donesem i dokaz o vlasništvu nekretnine na kojoj je bilo prijavljeno zadnje prebivalište, donijet ću im i to.

 

Ono što znam sigurno, budem objavio tijek i rezultate cijelog procesa jer nisam uspio naći slučaj kao što je moj na forumu pa nek stoji za buduće tražitelje savjeta. Moj je slučaj čist ko suza, nema bračnih stečevina, problema oko zemljišta i inih pravnih prepreka. Hvala još jednom na trudu i ugodne blagdane želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Samo mala nadopuna, porezna se još uvijek nije javila.

 

Na poreznoj sam morao ručno pisati izjavu da nisam bio vlasnik nekretnine na zadnjem prijavljenom prebivalištu. Izjava pisana slobodnim stilom na običnom A4 papiru, potpis i datum.

 

Što se gruntovnice tiče, stigla mi je sudska odluka o pravu na upis vlasništva tako da sad idem u katastar, očekivano bez problema jer su svi prijašnji vlasnici bili 1/1 i imao sam primjerak kupoprodajnog ugovora od prijašnjeg vlasnika za dokaz slijeda vlasništva.

 

Uz onih 250,00 Kn na odluci piše i da moram platiti 100,00 Kn troškova.

 

Sve u svemu, bez problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Uspješno riješeno sa poreznom, dobio rješenje o oslobađanju od poreza na promet nekretnina.

 

Na katastru su ispali problemi zbog etažiranja zgrade i totalne budale koja tamo radi. Etažiranje je u postupku pa do tad ništa od upisa u katastar.

 

Uglavnom, što se tiče gruntovnice i porezne, bez imalo problema i sa pozitivnim rezultatom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija