Jump to content

Stjecanje prava na upravljanje motornim vozilom


Nikica82

Preporučene objave

Dakle ono sto me zanima je kada se formalno-pravno stjece to pravo, polaganjem vozackog ispita ili izdavanjem vazece vozacke dozvole??

 

Sto u onom periodu kada osoba polozi vozacki ispit i dobije uvjerenje o polozenom vozackom ispitu, dodana kada formalno i izvadi vazecu vozacku dozvolu. Da li je u tom meduperiodu upravljala prije sticanja prava na upravljanje u formalno pravnom smislu. (ne ulazim sada u prekrsajnu odgovornost niti me to u ovom slucaju zanima). Rjec je o parnicnom postupku.

 

Aktualni ZSPC to definira:

Članak 196.

(1) Motornim vozilom i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Republici Hrvatskoj, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu, za onu kategoriju vozila kojom upravlja u prometu na cesti.

 

No rjec je o slucaju iz 2003., zna li netko kako se tada definiralo sticanje prava na upravljanje???

 

Inace HAK kaze sljedece:

 

[h=3]Kada osoba može steći pravo na samostalno upravljanje vozilom?[/h] woman.jpg

Osoba može steći pravo na samostalno upravljanje vozilom određene kategorije ako je:

 

 

  • duševno i tjelesno sposobna upravljati vozilom određene kategorije
  • navršila minimalnu dob za upravljanje vozilom određene kategorije
  • položila vozački ispit za upravljanje vozilom određene kategorije te

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vec sam napomenuo, da me ne zanima u smislu prekrsajne odgovornosti, no kad je vec premjesteno, ajde...

 

Ono sto me zanima, ima li osiguravatelj pravo na potrazivanje regresa za stetu koju je pocinio vozac motornog vozila u onom periodu izmedu polaganja vozackog ispita i izdavanja vazece vozacke dozvole.

Dakle, da li je kao takav upravljao vozilom prije stjecanja prava na upravljanje?

 

Buduci se radi o parnicnom postupku za naknadu stete, mozda bi ipak temu trebalo vratiti u obvezno pravo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom slučaju uopće nije bitno kada je osoba stekla pravo na upravljanje već da li joj je izdana odgovarajuća vozačka isprava.

Ako vas zanima stari ZSPC detaljnije onda pobliže objasnite o kojoj se kategoriji vozila radi.

Mislim da je regresni zahtjev opravdan.

 

Citirat ću važeće odredbe iz 2003. godine i vratiti temu u forum obveznog prava.

 

 

 

 

Zakon o osiguranju (1994)

Članak 83.

Osiguranjem od automobilske odgovornosti, u skladu s odredbama ovoga Zakona, obuhvaćene su i namjerno prouzročene štete te štete što nastanu uporabom vozila kojim je upravljala osoba koja za to nije bila ovlaštena.

Neovlaštenim korisnikom motornog vozila, u smislu ovoga Zakona smatra se:

1) osoba koja upravlja motornim vozilom bez odgovarajuće vozačke isprave.

2) osoba koja se bez nadzora ovlaštenog vozača, instruktora uvježbava u upravljanju motornim vozilom u prometu na cesti.

3) osoba koja bez znanja i odobrenja vlasnika, odnosno korisnika motornog vozila upotrijebi to vozilo,

4) osoba koja na protupravan način dođe u posjed motornog vozila.

Društvo za osiguranje koje nadoknadi štetu iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na naknadu od osobe koja je odgovorna za štetu, i to za isplaćeni iznos naknade štete, kamatu i troškove.

 

 

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA (1996)

Članak 195.

(1) Vozilom na motorni pogon i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija