Jump to content

Predbilježba i uknjižba


Niamh

Preporučene objave

Temeljem ugovora o kupoprodaji nekretnine prebilježena sam na pravo vlasništva nad nekretninom, i predbilježba je uredno provedena u knjigama.

 

Kako nisam pažljivo čitala rješenje koje sam dobila, nakon nekog vremena (da ne ulazim u razloge, nepažljiva sam) primijetila sam da je uknjižba odbijena jer je ista uvjetovana podmirenjem svih obveza iz ugovora (smijem se uknjižiti 'odmah po podmirenju svih obveza' stoji u ugovoru).

 

Dakle, da bi se uknjižba provela (nema zadanog vremenskog roka) moram predbilježbu opravdati s ispravom kojom se otklanja nedostatak.

 

Zna li netko reći koja bi to isprava mogla biti a da mi ju sud prizna - onako laički (bez citata iz ZKK, njih sam pročitala :))

Što ako ne mogu do bivše vlasnice?

 

Dodatak: Banka je uredno upisana s hipotekom na stan, poreze sam sve uredno platila (što valjda znači da je promet nekretninom učinjen) ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,nedostaje vam TABULARNA ISPRAVA,odnosno izjava kojom prodavatelj izjavljuje da je od kupca primio cjelokupan iznos ugovorene kupoprodajne cijene, slijedom čega istome dozvoljava zemljišno-knjižni prijenos prava vlasništva na nekretnini koja je predmet kupoprodajnog ugovora.

Tabularna izjava je izjava vlasnika nekretnine kojom prodavatelj kupcu nakon primitka cijelog kupoprodajnog iznosa dozvoljava upis vlasništva na nekretninu bez ikakvog budućeg protivljenja i ograničenja. Prodavatelj tabularnom izjavom ovlašćuje kupca da bez ikakvog daljnjeg pitanja i odobrenja ishodi uknjižbu prava vlasništva u svojukorist i u svoje ime. Prodaja nekretnine, osim predaje u posjed, obuhvaća i dužnost prodavatelja da izda kupcu tabularnu ispravu ukoliko je kupac svoje obveze izvršio na uredan način, odnosno isplatio ugovorenu cijenu.

Ukoliko prodavatelj ne želi izdati tabularnu ispravu, a kupac je podmirio sve svoje obveze, u tom slučaju kupac ima pravo tražiti raskid ugovora. Kupac može tužbom zahtijevati izdavanje tabularne isprave (isprave podobne za prijenos prava vlasništva u zemljišne knjige) od prodavatelja ukoliko isti ne želi svoju obvezu ispuniti dobrovoljno.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru.

 

Postovana,nedostaje vam TABULARNA ISPRAVA,odnosno izjava kojom prodavatelj izjavljuje da je od kupca primio cjelokupan iznos ugovorene kupoprodajne cijene, slijedom čega istome dozvoljava zemljišno-knjižni prijenos prava vlasništva na nekretnini koja je predmet kupoprodajnog ugovora.

 

Da, problem mi je da mi je u Ugovoru postojala Tabularna izjava, no ona je očito uvjetna, pa nije prošla na sudu.

 

Dakle, prolazi jedino izjava, ne može biti potvrda o isplati iz banke ili nešto slično?

Što u slučaju da (nadam se da nije, ali ...) vlasnica više nije živa? To treba rješavati sa nasljednicima? Ako je stan prodan onda vjerojatno nije dio ostavinske?

 

(a jesam se zapetljala)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija