Jump to content

minuli rad


stari borac

Preporučene objave

Novi sam na portalu,pa se ispričavam ako je već nešto slično objavljeno,a zanima me kakva su prava hrv.branitelja kad je u pitanju minuli rad.Naime, branitelj sam i dragovoljac domovinskog rata,nisam hrvi i kao takav želim znati da li mi se prizna u minuli rad vrijeme provedeno u hv.Za vrijeme domovinskog rata sam bio u radnom odnosu,kao i danas,a u borbenom sektoru sam proveo više od 1000 dana,a ne znam da li je poslodavac dužan mi to vrijeme vrijednovati kao minuli rad.Unaprijed zahvalan!

pozzzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi sam na portalu,pa se ispričavam ako je već nešto slično objavljeno,a zanima me kakva su prava hrv.branitelja kad je u pitanju minuli rad.Naime, branitelj sam i dragovoljac domovinskog rata,nisam hrvi i kao takav želim znati da li mi se prizna u minuli rad vrijeme provedeno u hv.Za vrijeme domovinskog rata sam bio u radnom odnosu,kao i danas,a u borbenom sektoru sam proveo više od 1000 dana,a ne znam da li je poslodavac dužan mi to vrijeme vrijednovati kao minuli rad.Unaprijed zahvalan!

pozzzz

Vrijeme provedeno kao hr branitelj u dr do 30.06.1996. godine se računa u dvostrukom trajanju. Dan za dan, mjesec za mjesec, godina za godinu sve x 2. O istome tražite rješenje od morha ili mup-a zavisno di ste bili u ratu. Znači godina vam se računa kao 2 godine i to se uzima u obzir kod hzmo-a pri odlasku u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa . Ja bih rekao da on nešta drugo pita. Nisu isto mirovinski staž i staž osiguranja. Ovdje se ne radi o mirovini nego o tome koliko mu poslodavac priznaje , a mislim da mu je dužan priznati samo vrijeme u kojem je plaćano mirovinsko osiguranje bez beneficija. Svejedno , neka ode u područni ured MIORH-a i potraži pravnu službu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem vam,kompa i hasko,na odgovorima.Kompa, kako je hasko i primjetio zainteresiran sam za ovaj drugi slučaj,jer sam riješio sve potrebno za mirovinski staž,odnosno vrijeme koje sam proveo u hv kad budem ispunjavati uvjete za mirovinu će biti x2.No,zanima me da li sada,u ovom trenutku kao hrv.branitelj imam pravo na minuli rad za vrijeme koje sam proveo u hv.Npr.imam 20 god.radnog staža,minuli rad se plaća 0,5% po godini staža,a na brutto iznos osobnog dohotka.Dakle u ovom primjeru bih imao postotak minulog rada 10%.Ako je npr.brutto plaća 5000,00 kn,iz toga proizlazi da je postotak minulog rada 500 kn i za toliko se uvećava moj osobni dohodak.Pitam se da li mi je poslodavac dužan isplatiti iminuli rad,prema zakonu o hrv.braniteljima,za vrijeme provedeno u hv.Prema ovom primjeru,ako sam u hv primjerice proveo 2 god.,da li bi mi poslodavac trebao platiti postotak minulog rada 11% odnosno priznati 22 god.radnog staža,i ako je to tako zaostatke za vrijeme koje nije isplaćivao?

hvala,pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stari ! Upravo sam razgovarao s jednom tetom iz mirovinskog kojoj je ta problematika poznata i stoji ono što sam ti napisao . Naime, beneficiju možeš koristiti onda kada budeš išao u mirovinu. E, sad , da li je to pravedno ili ne prosudi sam. Svejedno ti otiđi tamo gdje sam ti rekao pa provjeri. Živio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija