Jump to content

Kredit i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju


danizg

Preporučene objave

Ovako,pitala sam sve koji su mi bili voljni odgovoriti i nitko mi ne zna odgovor na ovo pitanje : Znači,moj otac ima par kredita i ugovorom o dosmrtnom uzdražvanju mi je dao stan,s obzirom da je on dosta star i bolestan,zanima me što se događa s tim kreditima kad umre? on ima sveukupno troje djece,ali ništa drugo nema u svom vlasništvu osim tog stana koji je meni dao tim ugovorom...nije mi jasno kako banke mogu naplatiti kredit nakon njegove smrti s obzirom da moji roditelji nisu oženjeni...i da li banke mogu meni onda uzeti taj stan s obzirom da ne mogu plaćati te kredite ili me taj ugovor o dosmrtnom uzdržavanju štiti od banaka?

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljednik koji se prihvati nasljedstva odgovara za dugove ostavitelja u visini vrijednosti naslijedjene imovine,medjutim vi ste pravo vlasnistva stekli temeljem sklopljenog pravnog posla sto se nesmatra nasljedjivanjem,kad bude ostavinska rasprava iza oca(a bice kad tad),moj vam je savjet ako bude neka beznacajna imovina,da se odreknete nasljedstva.E sad ima ona druga,da li je stan pod hipotekom vjerovnika banke,ako nije,da li su zaduzenja(dugovi)nastali prije ili poslije sklapanja ugovora o dosmrtnom izdrzavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljednik koji se prihvati nasljedstva odgovara za dugove ostavitelja u visini vrijednosti naslijedjene imovine,medjutim vi ste pravo vlasnistva stekli temeljem sklopljenog pravnog posla,kad bude ostavinska rasprava iza oca(a bice kad tad),moj vam je savjet ako bude neka beznacajna imovina,da se odreknete nasljedstva.E sad ima ona druga,da li je stan pod hipotekom vjerovnika banke,ako nije,da li su zaduzenja(dugovi)nastali prije ili poslije sklapanja ugovora o dosmrtnom izdrzavanju.

 

ok,ali nije mi jasno ovo sa nasljeđivanjem,jer sam dobila neke informacije da tim ugovorom o dosmrtnom uzd. se ne smatra kao nasljeđivanje...pa mi nije jasno kojeg nasljedstva da se odreknem kad on nema apsoluno nikakvo nasljedstvo osim tog stana koji je meni dao tim ugovorom o dosmrtnom uzd. ? Jer tog stana se ne mogu odreći jer necu imati gdje živjeti

 

znam da su dugovi nastali poslije sklapanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju....pitala sam dali je pod hipotekom taj stan,rekli su mi da nije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako,niste me dobro shvatili,po pitanju stana se nesmatra da ste ga naslijedili,kazem vam samo u slucaju neke druge bezvrijedne imovine ako bi doslo do ostavinske rasprave,ako nema hipoteke,te ako su navedeni dugovi nastali poslije vaseg stjecanja prava vlasnistva na predmetnom stanu,vi ste po meni u potpunosti sigurni.Nadam se da ste me sad razumjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako,niste me dobro shvatili,po pitanju stana se nesmatra da ste ga naslijedili,kazem vam samo u slucaju neke druge bezvrijedne imovine ako bi doslo do ostavinske rasprave,ako nema hipoteke,te ako su navedeni dugovi nastali poslije vaseg stjecanja prava vlasnistva na predmetnom stanu,vi ste po meni u potpunosti sigurni.Nadam se da ste me sad razumjeli.

 

aha,razumijem,hvala puno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uzdržavatelj ne odgovara za dugove primatelja uzdržavanja .

osim ako i to ugovore.

 

da,to sam vec cula...meni zapravo nije jasno što banka može poduzeti nakon njegove smrti da naplati kredit s obzirom da moj otac nema ništa osim tog stana koji sam ja dobila tim ugovorom o dosmrtnom uzd. ? da li banka ima neko pravo da oduzme taj stan? jer kako ce oni naplatiti svoj kredit onda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pružatelj uzdržavanja ne odgovara za dugove primatelja uzdržavanja

i nije dužan vraćati dugove primatelja uzdržavanja.

osim ako nije drugačije ugovoreno.

 

ako niko ne pokrene ostavinsku raspravu (nema imovine ) nema nasljednika .

ako banka pokrene pitanje ostavinske

djeca se trebaju odreči nasljedstva (u ovom slučaju dugova)

odricanjem od nasljedstva niste u obvezi plaćati dugove ostavitelja ni trošak ostavinske rasprave.

trošak neka plati onaj ko je pokrenuo ostavinsku.

 

banka će se naplatiti od jamaca, ako ih ima.

ako nema jamaca,nasljednika ili obveznika vračanja duga

dug se otpiše.

 

ako od banke budete navedeni kao nasljednik i dobijete ponudu za namirenje duga

dug nikako nemojte priznati (ni usmeno ni pismeno ni u šali)

uputite banku da u sudskom postupku traži namirenje duga.

 

ako ipak dobijete rješenje za ovrhu

obvezno u zakonskom roku (8 dana)po uputi o pravnom lijeku podnijeti žalbu

u cijelosti osporavati potraživanje

izjaviti promašenu pasivnu legitimaciju (niste dužnik,niste nasljednik )

ako vas pozovu da preuzmete spor umjesto pšokojnog oca

pismeno se očitujte da ne preuzimate spor (niste zakonski obvezni)

 

ako je iznos značajan banka ćepokušati nekoga preći i da taj neko vrati dug njihovog pokojnog dužnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija