Jump to content

kupnja auta za strance


nymeria

Preporučene objave

Ne može.

 

Registrirati vozila mogu samo osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj bez obzira na kojoj osnovi prebivaju i kojeg su državljanstva, što u praksi znači da može stranac kojemu je izdata osobna iskaznica za stranca, a ne može državljanin Republike Hrvatske koji radi prebivališta u inozemstvu nema osobnu iskaznicu

 

Za stranca na kratkotrajnom boravku su namjenjena vozila u najmu, ukoliko iznajmi vozilo na nezakonit način on neće snositi nikakve posljedice, a osoba koja obavlja tu nezakonitu djelatnost odgovarati će prekršajno i vozilo će biti trajno oduzeto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Koja je procedura kada strani državljanin (Belgija) želi kupiti rabljeni auto u RH, za vožnju u Belgiji? Kako s registracijom i prijevozom vozila do Belgije? Da li on može kupiti auto na svoje ime, a probna registracija se napraviti na ime hrvatskoj državljanina (s obzirom da on nema boravište/prebivalište, niti ga namjerava imati u RH)? Da li se s probnom registracijom može putovati izvan hrvatske i u Belgiji se odjaviti i napraviti njihove tablice? Nadam se da sam koliko toliko razumljiva!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

JEl mi mozete pojasniti. Ja bi kupio skuter kod kojeg su uredni papiri i odjavljen je uredno. Ja imam dozvolu za rad i boravak. Kako i gdje ja mogu obaviti sve birokratske  procedure ? Ugovor o kupoprodaji (  ili neki drugi ugovor sa kojim vlasnistvo prelazi na mene), prepis vozila, registracija vozila? Iz bosne sam pa ne bi trebalo biti puno drugacije ali ako moze pojasnjeje ?
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Da li stranac s privremenim boravištem u Hrvatskoj može kupiti i registrirati automobil na svoje ime?

Znači ne radi se o tome da bi dovezao svoje vozilo iz druge zemlje, već bi ga u Hrvatskoj kupio i registrirao.

Kakav je postupak prijenosa vlasništva? Pretpostavljam isti kao i za sve ostale?

uređeno: od vdunkic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, građanin sam Republike Hrvatske i imam stalno boravište u RH.

Žena je građanin Poljske i stalno boravište u Poljskoj.

Ona je vlasnik osobnog automobila, ja sam suvlasnik. Mogu li normalno njime upravljati u Hrvatskoj ili moram prolaziti neke carinske propise?

Koristimo ga uglavnom dok je i ona ovdje ali povremeno vozilo ostaje kod mene dok ona odlazi avionom u Poljsku. 

Vozilo je većinu vremena u Poljskoj, gdje je i uredno registrirano itd.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moram priznati da za to prvi put čujem.

bilo kako bilo, ako imate prebivalište u hrvatskoj onda ne smijete voziti auto. carina to provjerava između ostaloga i na način da vrši provjere ostvarujete li mirovinsko i zdravstveno osiguranje u hrvatskoj (u slučaju da vas zaustave)

sivko vam je naveo da možete upravljati vozilom ako se žena nalazi u njemu, ja bih i za to zatražio tumačenje carinske uprave.

u svakom slučaju bez žene i bez stalnog prebivališta negdje izvan hrvatske nema ni teorije da se auto legalno vozi ovdje.

za to treba auto u propisanoj proceduri prebaciti na hrvatske tablice i platiti sve dadžbine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 14. 07. 2021. at 1:47, Iustitia_ZD je napisao:

moram priznati da za to prvi put čujem.

bilo kako bilo, ako imate prebivalište u hrvatskoj onda ne smijete voziti auto. carina to provjerava između ostaloga i na način da vrši provjere ostvarujete li mirovinsko i zdravstveno osiguranje u hrvatskoj (u slučaju da vas zaustave)

sivko vam je naveo da možete upravljati vozilom ako se žena nalazi u njemu, ja bih i za to zatražio tumačenje carinske uprave.

u svakom slučaju bez žene i bez stalnog prebivališta negdje izvan hrvatske nema ni teorije da se auto legalno vozi ovdje.

za to treba auto u propisanoj proceduri prebaciti na hrvatske tablice i platiti sve dadžbine

Zahvaljujem na odgovoru. Kontaktirao sam carinsku ispostavu i također nisam dobio sasvim jasan odgovor.

Konkretno je problem u tome što ja boravim više od 185 dana, koliko je navedeno po Zakonu da trebam u inozemstvu, ali kako se zbog pandemije nisu radile prijave privremenog boravišta stranaca iz EU u Poljskoj nemam nikakav dokument koji to potvrđuje. 

Kako je auto (i ja također) više od pola godine u Poljskoj a ne u Hrvatskoj, taj auto nikako ne može biti registriran u Hrvatskoj jer ona kršim(o) njihove propise.

Jedno od rješenja koje mi je dala Carina jest da platim carinske troškove u Hrvatskoj ali ne registriram auto, no i sami su mi rekli da to nije sasvim u skladu sa Zakonom jer je navodno spomenuto da se mora obaviti i registracija i staviti hrv. tablice.

Rečeno mi je također (što ste i Vi spomenuli), da će se prema tome gdje ostvarujem mirovinsko i zdravstveno provjeravati gdje boravim. Tu također postaje stvar zanimljiva jer sam nezaposlen (nisam prijavljen na Zavod za nezaposlene), a zdravstveno ostvarujem u Hrvatskoj no isto tako koristim Europsku zdravstvenu iskaznicu i iz uvida mojih posjeta liječniku je vidljivo da osim u tri ljetna mjeseca koje provodim u Hrvatskoj ne koristim svoje pravo zdravstvenog osiguranja.

U jednom od tekstova na ovu temu sam pročitao da carina također provjerava evidenciju prelazaka državne granice? Ne znam da li je to točno? Ukoliko je, nemam problema, jer redovito izlazim iz Hrvatske krajem rujna i vraćam se krajem lipnja. Nisam uspio nigdje pronaći podatak da li se uopće vodi evidencija prelazaka hrvatsko-slovenske granice?

S obzirom da su mi rekli u Carini da je dokazivanje boravka u inozemstvu na mojoj strani, ostaje mi jedino izvadak iz prometa karticom bankovnog računa koji jasno pokazuje da svakodnevno obavljam kupovinu u Poljskoj, a s obzirom da nitko nema punomoć, to mogu samo biti ja. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijava boravka bi sve riješila.Najgora stvar je da vozilo oduzimaju dok se ne riješi predmet a postupak baš i nije brz.Vozilo može oduzeti i policija s onda je još duže.Provjerava se imanje RH zdravstvene a ne gdje osoba ide kod liječnika.Ispis prelaska granice mogu dobit od MUP-a ali i to traje.Kartica se može koristit i bez punomoći jer trgovine ne provjeravaju vlasnika/korisnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Živim u Americi. Kupio bih auto za preko ljeta, ali navodno ima problema sa mjestom stalnog boravka. Koje su mi opcije. Regisyracija na mamu?

 

Dana 12. 01. 2013. u 14:13, petpetica je napisao:

Ne može.

 

Registrirati vozila mogu samo osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj bez obzira na kojoj osnovi prebivaju i kojeg su državljanstva, što u praksi znači da može stranac kojemu je izdata osobna iskaznica za stranca, a ne može državljanin Republike Hrvatske koji radi prebivališta u inozemstvu nema osobnu iskaznicu

 

Za stranca na kratkotrajnom boravku su namjenjena vozila u najmu, ukoliko iznajmi vozilo na nezakonit način on neće snositi nikakve posljedice, a osoba koja obavlja tu nezakonitu djelatnost odgovarati će prekršajno i vozilo će biti trajno oduzeto.

Da li se što promijenilo u međuvremenu. Ja sa hr državljanin sa stalnim boravištem u USA. Nemam hr osobnu. Kupi bih vozilo u Hrvatskoj za par mjeseci dok sam tamo.

Hvala unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 17. 10. 2022. u 23:27, Behaija je napisao:

Dobro vece dali Drzavljanin Svedske moze registrovati Auto u Hrvatskoj na svoje ime i na Hrvatskim Tablicama, Ja imam i adresu u Hrvatskoj , vlasnik sam Kuce i posjedujem OIB 

Da ako si i RH državljan.

Dana 18. 10. 2022. u 1:06, Zadar62 je napisao:

Da, ali to je sve europska unija. Ja živim u Americi.

Nije bitno što je EU.Nemaš prebivalište u RH i ne možeš registrirati auto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, suprug je strani drzavljanin i ima privremeni boravak od dvije godine na osnovi spajanja obitelji (ja sam HR drzavljanin), radi, te prima placu u Hrvatskoj. Zanima nas jel moze sa svojim statusom kupiti auto na kredit u HR ili dobiti kredit za auto u nekoj od EU zemalja, tipa odemo u Njemacku/Italiju itd i u autokuci bude odobren za kredit jer radi u zemlji clanici EU?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drzavljanin sam BIH, pocinjem raditi u RH kroz nekih 10 dana. Koliko imam pravo voziti svoj automobil registrovan u BIH? Koje su mi opcije poslije tog roka, imam neprovjere u informaciju da mogu voziti zenin auto registrovan u BiH bez ogranicenja posto jedino ja imam RH radnu i boravisnu dozvolu, volio bih to potvrditi/demantnovati, hvala unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, prodali bi automobil osobi iz BiH koja u Hrvatskoj ima dozvolu boravka i rada. Da li na kupoprodajni ugovor pod podatke kupca unosim BiH adresu ili adresu na kojoj je prijavljen u Hrvatskoj?

Gdje idem s ugovorom i da li moram vratiti HR tablice, jer pretpostavljam da on dobiva tablice za stranca?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Imam privremeni boravak u Hrvatskoj i svake godine ga produzavam jer radim u Hrvatskoj.Kupio bih kampera i citam da ga mogu registrirati na sebe bez problema.Moje pitanje glasi,da li,ako prestanem raditi u Hrvatskoj,mogu kampera odvesti u Bosnu i tamo registrirati na sebe iako ne zadovoljava carinske propise(motor euro 2 ili3).Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 01. 08. 2023. u 6:53, sivko je napisao:

Odeš na tehnički s vozilom,kupoprodajnim,boravišnom dozvolom i putovnicom i riješiš stvar na brzinu.

Hvala na odgovoru.

Uspeo sam prebaciti auto na svoje ime sa boravisnom dozvolom bez problema. E sada, da li ja taj auto koji je na moje ime (na boravisnoj dozvoli) mogu da vozim po Srbiji legalno neki period (tipa 5 meseci) dok se ponovo ne vratim u Hrvatsku i nastavim sa radom? 

I na kraju, da li moram da ga carinim?

Hvalaaa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

zivim i radim u Svedskoj, no imam i hrvatsko drzavljanstvo i osobnu te prijavljen boravak kod roditelja (a prebivaliste je na svedskoj adresi, tako pise u osobnoj). Zanima me posto sam cesto u Hrvatskoj, mogu li dovesti automobil iz svedske te ga cariniti i registrirati na svoje ime?

hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav!

1.) Student sam u RH i zanima me mogu li kupit auto u RH i registrirati ga? Negdje sam pročitao da ne mogu jer imam samo boravište a nemam prebivalište pa me zanima je li tako. 

2.) Ako je tako, mogu li kupiti auto u RH, registrirati ga u BiH i voziti u Hrvatskoj? Je li to moguće ako se prebaci vozačka na hrvatsku...

3.) Je li mogu registrirati auto na djevojku koja ima prebivalište u RH, prebacit svoju vozačku na hrvatsku i voziti to auto?

Ako može pomoć...

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 8 sati , Hollander je napisao:

Pozdrav,

Zivim i radim u inozemstvu (EU), imam HR drzavljanstvo ali ne i prebivaliste. Mogu li posuditi auto od roditelja (HR tablice) i voziti ga u inozemstvu?

Auto je u vlasnistsvu roditelja i registriran/osiguran u HR. Vratio bi se par puta godisnje autom u HR i obavljao servis i tehnicki u HR.

Šta na to kažu carina i porezni organi te države?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , sivko je napisao:

Šta na to kažu carina i porezni organi te države?

Iskreno, nisam siguran. Da je auto na moje ime, bilo bi dopusteno voziti ga na HR tablicama 6mj, te bi ga nakon toga morao importirati.

Kako je auto na ime roditelja koji zivi u HR, te auto ima HR tablice, prepostavljam da se nista nebi trebalo importirati. Ovo kako je @Epsilon objasnio cini mi se ima dosta smisla.

uređeno: od Hollander
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija