Jump to content

Talijansko drzavljanstvo


nebitno

Preporučene objave

Da li je moguce traziti talijansko drzavljanstvo po novom zakonu ( dolje navedenim ) ako su mi djeda i baba rodjeni na ovom podruciju

http://it.wikipedia.org/wiki/File:GovernatoratoDalmazia.jpg

 

u periodu izmjedju 1920-1930, i tu su bili za vrijeme 2.s.rata, i posijle jos 20tak godina. baba je isla u u talijansku skolu.

 

Koliko ja shvacam, bitno je da su zivjeli tu u periodu dok je to bio talijanski teritorij.

 

znade li ko nesto vise o ovom?

 

 

B. La legge 8 marzo 2006, n. 124 prevede il riconoscimento della cittadinanza italiana a favore dei connazionali residenti dal 1940 al 1947 in Istria, Fiume e Dalmazia, che l’hanno persa allorché tali territori vennero ceduti alla Repubblica Jugoslava in forza dei trattati di Parigi del 10 febbraio 1947 e di Osimo del 10 novembre 1975, e ai loro discendenti.

L’istanza va presentata all’Autorità diplomatico-consolare italiana se il richiedente risiede all’estero o al Comune se risiede in Italia, allegando i seguenti documenti.

I soggetti destinatari dell'art.19 del Trattato di Pace di Parigi, al fine di comprovare la sussistenza dei requisiti richiesti dall'art. 17 bis, comma 1, lett.a) della legge n. 91/92,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Hej nebitno,

 

da li si uspeo/la da saznaš nešto novo u vezi sa pitanjem koje si postavio ovde. Moj slučaj je potpuno isti i zanima me da li je moguće dobiti državljanstvo po ovom osnovu.

 

Hvala i pozdrav

 

Hello!

Nemoj da uzmes ovo za 100% tocan i definitivan odgovor, ali mislim da se taj zakon odnosi samo na period 1920-1947 i konkretno za Dalmaciju tj Zadar je ova karta relevantna

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Zadar#mediaviewer/File:Zara-Zadar-1920-1947.png

 

dakle, ukoliko mozes da dokazes da ti je baba/deda rodjen u oznacenim granicama i ukoliko je on/ona izgubio drz italije u korist jugslavenskog drzavljanstva 1947-8 plus dokaz da je on/ona imao skolovanje, clanstvo i slicno u nekom talijanskom klubu/udruzenju i slicno.

 

hope it helps!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hello!

Nemoj da uzmes ovo za 100% tocan i definitivan odgovor, ali mislim da se taj zakon odnosi samo na period 1920-1947 i konkretno za Dalmaciju tj Zadar je ova karta relevantna

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Zadar#mediaviewer/File:Zara-Zadar-1920-1947.png

 

dakle, ukoliko mozes da dokazes da ti je baba/deda rodjen u oznacenim granicama i ukoliko je on/ona izgubio drz italije u korist jugslavenskog drzavljanstva 1947-8 plus dokaz da je on/ona imao skolovanje, clanstvo i slicno u nekom talijanskom klubu/udruzenju i slicno.

 

hope it helps!

 

Hvala na brzom odgovoru nebitno.

 

I baba i deda su rođeni u ovim granicama što mogu potvrditi dokumentima iz Hrvatske. Ipak, nisam siguran da li mogu da dođem do nekog dokumenta na italijanskom. Ljudi su u to vreme verovatno uništavali sve što bi moglo na bilo koji način da ih poveže sa okupatorom plašeći se odmazde ili ozne.

 

Da li si ti krenuo u proceduru?Ako da, možeš li mi reći nešto o tome kakva je procedura?

 

Još jednom hvala, zaista cenim ovo.

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru nebitno.

 

I baba i deda su rođeni u ovim granicama što mogu potvrditi dokumentima iz Hrvatske. Ipak, nisam siguran da li mogu da dođem do nekog dokumenta na italijanskom. Ljudi su u to vreme verovatno uništavali sve što bi moglo na bilo koji način da ih poveže sa okupatorom plašeći se odmazde ili ozne.

 

Da li si ti krenuo u proceduru?Ako da, možeš li mi reći nešto o tome kakva je procedura?

 

Još jednom hvala, zaista cenim ovo.

 

Pozdrav,

 

Hello again,

 

Dobro, znaci radi se o tom vremeskom periodu 11.12.1920-10.02.1947, dakle samo ako su rodjeni na teritoriji koja je prikazana na mapi sa proslog posta i to samo u tom period, onda mozda imas sanse i treba da istrazujes dalje.

 

saljem ti i poruke koje sam ja dobio na pp kada sam imao slicna pitanja kao i ti:

 

ovo je bilo moje pitanje:

 

"naisao sam na jedan tvoj post na temu o talijanskom drzavljanstvu.

 

 

 

"tocka 1 i 2 su vezane za rijesenja na temelju kojih su talijanski drzavljani stekli drzavljanstvo hrvatske? kaze da se tim resenjima moze nesto dokazati?

 

tocka 3 mi uopce nije jasna.

gdje se danas nalaze te SHEDI?

 

 

''Državni arhivi imaju sve podatke samo treba pismenim putem zatražiti potvrdu koju trebate .

 

Za sticanje talijanskog državljanstva potreban je dokaz da su Vaši roditelji živjeli do l947. godine na područjima,koja su pripadala Italiji.

 

U matičnom uredu mjesta rođenja Vaših roditelja ima knjiga državljana i tu možete dobiti potvrdu kada su Vaši roditelji stekli hrvatsko državljanstvo .

1.

 

.Rješenja je izdavalo Ministarstvo u nutrašnjih poslova Narodne republike Hrvatske. ( cca 1952.)

Prema čl. 12. Zakona o drževljanstvu na molbu tražioca organ je izdavao takvo rješenje.

 

2. Temeljem tih rješenja se građanin upisivao u knjigu građana Hrvatske.

 

3. U SHEDI individuale MUNICIPIA mjesta rođenja roditelja , upisani su svi podaci i državljanstvo, ako je osoba rođena za vrijeme Italije tada u toj SHEDI stoji

 

nacionalnost i drž. po rođenju.

 

U MUP-u potrebno je zatražiti potvrdu mjesta boravka ili prebivališta ( cjelokupnu evidenciju )

 

POželjno je znati jezik .

 

U konzularnim predstavništvima dobiti ćete detaljne upute , a imate ih i na internetu.''""

 

 

 

a ovo je odgovor:

 

 

 

"heda individuale -bila bi osobni list svakog tko je živio na nekom području koje je pripadalo talijanskoj državi.

Državni arhivi imaju sve evidencije od cijepljenja pa na dalje,mjesta ulice stanovanja.

Poslije 2.sv. rata stanovnici su se izjašnjavali o nacionalnosti i državljanstvu,te su mogli birati ,1953.pozivani su oni građani koji su se

poslije 2. sv. rata izjašnjavali kao talijani i talijanski državljani da se opredijele,i takvi građani su dobivali rješenja o prihvatu novog državljanstva.

Da bi netko dobio talijansko državljanstvo morao je dokazati neku vezu sa matičnom zemljom .Nije moguće steći nečije državljanstvo

mislim ni hrvatsko ni talijansko bez odgovarajućih kriterija koje utvrđuje dotična matična država."

 

 

btw, cijpljenje je vakcionisanje.

 

drugi odgovor: pojasnjenje

 

"Zadar sigurno ima povijesni arhiv , za sve što se događalo poslijednjih 100 godina,.Tu se čuvaju crkvene knjige ,i knjige matičnih ureda ,municipialni podaci .

Idite u Zadar u povijesni arhiv .Vidite na internetu koji arhivi postoje u Zadru.

U Rijeci , Pazinu i sl. postroje povijesni arhivi.U Crkvenim knjigama mogu se naći također podaci,o krštenju , vjenčanju.U svjedodžbama prije rata -pohađanje škole na talijanskom jeziku .Sve je važno i

dobro dođe za priznavanje državljanstva. Eto na internetu stoji da se takvi podaci za unatrag 70 godina mogu naći u Državnom arhivu u Zadru (osobni podaci,liječnički podaci i drugi to su te shede individuali) Taj arhiv se nalazi blizu sveučilišta .Za detalje ukucajte u tražilicu Državni Arhiv Zadar.

Pozdrav i sretno!""

 

 

 

 

dakle, idi na http://arhinet.arhiv.hr i pocni sa pretragom sta imaju u arhivu u zadru od navedenog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci, najjednostanije:

 

1.oni su morali biti italijanski drzavljani

2. oni su to drzavljanstvo izgubili u korist jugoslovenskog drzavljanstva kada je taj deo (Zadar) ponovo postao deo tadasnje Jugoslavije

 

e tu dolazi deo koji je za tebe najbitniji: temeljem cega su tvoji baba i deda stekli jugoslovensko (predpostavljam hrvatsko republicko) drzavljanstvo. Znaci, nazovi maticni ured gde su oni upisani u knjigu drzavljana i pitaj kada su stekli drzavljanstvo (predpostavljam to je hrvatsko drzavljanstvo danas)! Znaci, ako su oni bili italijanski drzavljani pa to drz izgubili u koristi jugoslovenskog drzavljanstva onda to sve je zapisano jer su oni MORALI da optiraju-izaberu hoce li biti jugoslovenski ili ce ostati italijsnki drzaljani. Dakle, ako su zaista izgubili tim izborom italijsnko drzaljvnastvo onda su postali jugoslovenski drzavljani posle 2. sv. rata i to sve je verujem u maticnom uredu po mestu prebivlastta njihvog u to vreme.

 

Ako znas gde su upisani u knjige drzavljana - nazovi taj maticni ured i njih pitaj kada i kako su oni postali jugoslovenski drzavljani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci, najjednostanije:

 

1.oni su morali biti italijanski drzavljani

2. oni su to drzavljanstvo izgubili u korist jugoslovenskog drzavljanstva kada je taj deo (Zadar) ponovo postao deo tadasnje Jugoslavije

 

e tu dolazi deo koji je za tebe najbitniji: temeljem cega su tvoji baba i deda stekli jugoslovensko (predpostavljam hrvatsko republicko) drzavljanstvo. Znaci, nazovi maticni ured gde su oni upisani u knjigu drzavljana i pitaj kada su stekli drzavljanstvo (predpostavljam to je hrvatsko drzavljanstvo danas)! Znaci, ako su oni bili italijanski drzavljani pa to drz izgubili u koristi jugoslovenskog drzavljanstva onda to sve je zapisano jer su oni MORALI da optiraju-izaberu hoce li biti jugoslovenski ili ce ostati italijsnki drzaljani. Dakle, ako su zaista izgubili tim izborom italijsnko drzaljvnastvo onda su postali jugoslovenski drzavljani posle 2. sv. rata i to sve je verujem u maticnom uredu po mestu prebivlastta njihvog u to vreme.

 

Ako znas gde su upisani u knjige drzavljana - nazovi taj maticni ured i njih pitaj kada i kako su oni postali jugoslovenski drzavljani.

 

Nebitno,

 

Mnogo ti hvala na ovim odgovorima!

 

Budi dobro veliki pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija