Jump to content

Pomoć - Darovni ugovor


turopoljac

Preporučene objave

Poštovani,

 

Trebao bih pomoć u svezi sljedećeg:

 

Djed bi htio meni putem darovnog ugovora darovati kuću sa zemljištem. Od djece ima sina (mog oca) i kćer. Nakon smrti bake (1980 g.) i riješene ostavinske rasprave kuća i zemljište je riješeno na zakonski način - dedi toliko, mom ocu toliko a teti toliko, s time da se teta odrekla svog dijela u korist mog oca. Moj otac se slaže s time da djed meni to daruje - pa bi i on darovao svoj dio meni. PITANJE: da li ja moram platiti nekakav porez na tu darovanu kuću i zemljište i ono najvažnije - Da li poslije smrti djeda itko od njegove djece ili ikog drugoga ima pravo na tu istu kuću i zemlju, neznam putem nekakve žalbe ili tužbe?

 

Hvala na odgovoru

LP

 

PS

Neznam da li ima kakve veze ali to bi meni bila prva nekretnina u životu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Pravo na nužni dio ne bi imali zakoniti nasljednici Vašeg djeda u slučaju da Vaš djed ostavi sveVam temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju,ili Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju .

Razlika između tih ugovora je ta da po 1. Vi postajete vlasnik ugovorenih dobara poslije smrti

djeda ,a u 2. slučaju Vi se na sve upisujete odmah .

Porez se ne plaća .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu...može li se darovnim ugovorom darovati i grobno mjesto? Naime, majka mi želi darovati kuću i grobno mjesto pošto ja brinem o njoj a sa sestrom smo riješili "imovinske" odnose :) Moje pitanje: majka ima još mirovinu koju prima na tekući račun. Jednog dana kad umre :( da li se radi ostavinska i na što? Htjeli bi sve riješiti za života...

Hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Matrix 76 !

 

članak 16. noveliranog Zakona o prometu nekretnina propisuje trenutak nastanka porezne obveze kod Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

Predviđene su olakšice za ugovor o doživotnom uzdržavanju ,davatelj uzdržavanja stječe prava i obveze u času smrti .

Ispričavam se na nepreciznom tumačenju .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Matrix 76 !

 

članak 16. noveliranog Zakona o prometu nekretnina propisuje trenutak nastanka porezne obveze kod Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

Predviđene su olakšice za ugovor o doživotnom uzdržavanju ,davatelj uzdržavanja stječe prava i obveze u času smrti .

Ispričavam se na nepreciznom tumačenju .

Pozdrav!

 

sve ok,vasa misljenja i savjeti su nedvojbeno visoke kvalitete.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mene zanima da li na jedan ugovor o darovanju nekretnina mogu navesti sve nekretnine i zemljišta koja mi otac daruje? Kako to ispuniti na ugovoru? Ako koristim jedan obrazac koliko to košta kod javnog bilježnika? Koliko košta u sudu kada se imovina prebacuje po ugovoru na mene? Kako ide postupak cijeli do kraja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto da ne,u tom slucaju imali bi dodatnu obvezu,te bi se moglo reci da se radi o darovanju s nametom.

 

Hvala Matrix ;)

Kako u toj prici postoji i brat koji se slaze sa takvim darovanjem nekretnine, bi li bilo mudro nekako i njega dodati na taj darovni ugovor da je suglasan? just in case.... to bi se onda dodalo negdje dolje ispod potpisa darodavatelja i daroprimatelja ili se radi neka posebna izjava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da je ugovor o darovanju, tj. darovanje pravna osnova za stjecanje vlasništva bez naknade, nužno je prilikom njegova sklapanja poštivati interese darovatelja, obdarenika i treće osobe..U vasem slucaju treca osoba(brat)je nuzni nasljednik,koji bi imao pravo pobijati ugovor radi povrijede nuznog dijela.E sad,vi bi mogli u ugovor uglaviti klauzulu kojom je nuzni nasljednik suglasan sa darovanjem,ali opet takva klauzula bez potpisa nebi imala pravnog ucinka,cak sta vise je pitanje koliku bi pravnu snagu imala sa potpisom nuznog nasljednika jer se fakticki odrice zakonskog nuznog nasljedstva,a zakon je propisao na koji nacin je dopusteno odricanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vama bi bilo najbolje da sklopite tzv. Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života. To Vam je najbolje rješenje za ovo što tražite. Riječ je o ugovoru kojeg moraju potpisati svi koji bi iza smrti Vašeg djeda bili pozvani na nasljedstvo (tj. nasljednici). Nakon smrti djeda, oni ne mogu tražiti nužni dio. Također, iako kod takvih ugovora ne odgovarate za dugove ustupitelja, to možete drukčije urediti.

P.S. U takvoj varijanti nije bitan Vaš brat jer on nije nasljednik iza djeda već samo iza Vašeg oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema djeda nigdje,u pitanju su otac kao darodavac,jedan sin kao daroprimac i drugi sin koji je suglasan sa takvim darovanjem,ipak je nuzni nasljednik.

 

Istina, sad sam vidio da je temu pokrenuo turopoljac, pa se u međuvremenu ubacilo još 3-4 drugih korisnika (iako mi nije jasno zašto ne otvaraju nove teme), a ja sam mislio da turopoljac dopunjava prvo pitanje.

p.s. Tnx matrix.

 

Onda moram malo ispraviti prijašnji odgovor:

 

Dakle, smatram da je najbolje rješenje sklapanje Ugovora o ustupu i raspodjeli imovine za života.

Riječ je o ugovoru kojeg moraju potpisati Vaš otac, Vi i brat . Nakon smrti oca, brat neće moći tražiti nužni dio. Također, možete ugovoriti da preuzmete obvezu plaćanja duga kojeg ste gore naveli. Ugovor se sklapa u obliku javnobilježničkog akta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,darovatelj moze u jednom ugovoru navesti sve nekretnine koje vam se daruju,svaku nekretninu trebate opistati(katastarski broj,z.k.ulozak itd)

Ugovor bi vam trebala saciniti strucnija osoba,kako nebi bilo propusta i komplikacije pri uknjizbi..

Javnobilježnička cijena za ovjeru ugovora odredice se prema vrijednosti predmeta ovjerenog pravnog posla ili druge službene radnje.

Kod dvostrano teretnih ugovora vrijednost predmeta javnobilježničke radnje određuje se prema vrijednosti one od uzajamnih činidbi koja je vrijednija.

Činjenica da ste sklopili ugovor o darovanju i platili troškove ovjere potpisa i regulirali porez na promet ne znači da ste time postali vlasnikom nekretnine. Vlasnik nekretnine postajete tek nakon upisa u zemljišnu knjigu!.

Prijedlog za upis prava vlasnistva podnosite zemljisno-knjiznom odjelu Opcinskog suda,za sto vam je potrebno;

.

1. Prijedlog

2. Ugovor o darovanju

3. Dokaz o državljanstvu stjecatelja (preslika domovnice, osobne iskaznice,OIB)

4. Pristojba 250,00 kuna ili dokaz o oslobođenju plaćanja sudske pristojbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu li na isti ugovor o darovanju naznačiti i nekretnine i zemljšta? Ili treba poseban ugovor?

 

(Članak 9. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima - Narodne novine br. 91/96)

- Pojedinačnu nekretninu čini zemljišna čestica, uključujući i sve što je s njom razmjerno trajno povezano na njezinoj površini ili ispod nje.

Pogresno tumacite pojmove zemljiste i nekretnina,zbog cega vam je objasnjeno gore navedenom odredbom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija