Jump to content

Gruntovnica, katastar - uskladba - izgubljeni slučaj ili ipak ne?


Krov

Preporučene objave

Zemljišno-knjižnom vlasniku kč "A" površine cca 300 m2 izdana gradjevinska dozvola za izgradnu kuće na jednom otoku.

Kuća izgrađena dijelom na kč "A" i dijelom na parceli kč. "B"

Istovremeno dokupljen dio kč "B" na kojem je izgradjen taj drugi dio kuće.

Ugovor o kupnji dijela kč "B" nije mogao biti proknjižen jer, ustanovilo se kasnije, prodavatelj kč. "B" nije bio knjižni vlasnik (prodao 2 put).

To je bilo još 1970 i neke godine.

 

Par godina kasnije graditelj i vlasnik kuće zatražio snimanje kuće i u katastru povećali površinu kč. "A" te istovremeno katastar brisao kč. "B"

U zemljišnim knjigama stanje naravno, nije a nije ni moglo biti mijenjano.

 

U takvom stanju (katastarski i gruntovni nesklad) kupujem tu kuću-vikendicu oslanjajući se na katastarski izvod, poznanstvo s prodavateljem i svoje "znanje" poduprto naivnošću.

Pritom mi je ciljano predstavljen samo dio dokumenata s jasnom nakanom - sad to jasnije vidim.

OK, sad je trenutak da me izvrijeđate, sve kritike prihvaćam ali to mi neće pomoći.

 

Postupnim uviđanjem u kakvoj sam situaciji počinjem višegodišnju bitku za sanaciju papirologije.

Od stvarnog vlasnika kč. "B" kupujem (iako realno ponovono) dio terena na kojem je kuća.

Time sam konačno postao zemljišno-knjižni vlasnik zemlje na kojoj kuća doista leži.

 

Medjutim, u katastru je kč. "B" izbrisana kao što rekoh, a kč. "A" je povećana što ne odgovara zemljišnim knjigama.

Naravno, želja mi je sve to dovesti u red i legalizirati dok traje ova akcija legalizacije ako je to dio toga.

Vjerujem da moram najprije inicirati postupak u katastru da se opet oživi kč. "B" i to u novim dimenzijama budući da sam jedan njen dio kupio.

 

Jedna od otežavajućih okolnosti je činjenica što je kč. "B" u zemljišnoj knjizi šuma.

Ipak u aktualnom GUP-u je gradjev. zemljište.

Mogu li se nadati uspješnoj prenamjeni ovog dijela na kojem leži kuća?

 

Kojim redom krenuti? Kome se najprije obratiti?

Tko će(mora) raditi promjene u svojim knjigama tj. tko je "stariji" katastar ili gruntovnica ?

Ako to zadire u aktualnu legalizaciju, što moram učiniti da ne zakasnim?

Kakvi su mi izgledi da uspijem u svemu tome?

 

Puno, puno hvala na svim stručnim savjetima i dobronamjernim komentarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Stiče se dojam da je Vaša kuća izgrađena na dvije parcele .Nije mi jasno da li je kuća evidentirana u katastru?

Najprije idite u katastar i zatražite kopiju katastarskog plana za tu česticu .U arhivi katastra trebali bi imati elaborat na temelju kojeg je došlo do spajanja tih dviju čestica.

Nije potrebno oživljavanje ponovno te čestice .Kod parcelacije čestica vjerojatno je došlo do spajanja tih dviju čestica,to katastar treba znati .

U gruntovnici potražite povijesni izvadakza te dvije čestice . Do nejednakosti između katastra i zemljišnih knjiga moguće je da je došlo jer katastar nije poslao u gruntovnicu prijavni list koji se redovito izrađuje kada se izrađuje geodetski elaborat .

Ako se te čestice po GUP-u nalaze u građevinskom području tada ne treba prenamjena.

Otiđite u Urbanistički ured mjesta gdje se nekretnina nalazi i zatražite potvrdu o namjeni te ili tih čestica .

U tom uredu popuniti ćete samo obrazac sa mislim 70 kuna biljega i zatražiti ćete tu potvrdu ,koja Vam je potrebna za legalizaciju vikendice ili kuće .

Kada pitate tko je stariji gruntovnica ili katastar moram Vam reći da je starija gruntovnica i da zemljišnim knjigama su upisani vlasnici , a katastar je osnovan 1955. i izvod iz katastra nije dokaz o vlasništvu već su u njemu registrirani posjednici .

Vrlo često da ne kažem uvjek posjednici su i vanknjižni vlasnici koji su posjed stekli nasljeđivanjem.

Za legalizaciju trebate :1. vlasnički list čestice

2. posjedovni list iz katastra

3. pribavite potvrdu o namjeni čestice

4. kopiju katastarskog plana

5. Uzmite projektnu dokumentaciju i idite kod ovlaštenog arhitekte koji će stvar oko legalizacije uzeti u svoje ruke .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje!

Zahvaljujem na vašoj ljubaznosti i brzom odgovoru.

 

Na karti http://geoportal.dgu.hr se vidi da je kuća ucrtana na povećanoj kč. "A"

To bi trebalo značiti da je u katastru ucrtana, zar ne?

Samo da naglasim da kuća ima građevinsku dozvolu, izgrađena je u skladu s njom.

Mislim na gabarite i ostale pojedinosti iz projekta.

Nedostatak je što je dijelom pomaknuta pa je bila na katastarski 2 čestice, a sada u katastru na jednoj tj. matičnoj kč "A"

Tu povećanu površinu, kažem, dokupio sam od zk vlasnika i proknjižio u z.k. ali kao dio (4/9) kč "B"

 

Ono što se pitam kojim postupkom dovesti u sklad površinu kč "A" da u gruntovnici bude isto kao u katastru.

Tko će mijenjati podatke ZK ili katastar?

Ako je točno da je katastar propustio obavijestiti gruntovnicu o pripojenju (i povećanju površine) kč "A",

da li se to sada naknadno može učiniti tj. da gruntovnica jednostavno poveća njenu površinu što odgovara stanju?

 

Pretpostavimo da uspijem uskladiti te površine u obje knjige, da li bi i tada podlijegao nekoj legalizaciji?

Tada bi imali situaciju da je kuća unutar gradjev. zemljišta prema karti Usklađenje prostornog plana uređenja.

na kč kojoj sam vlasnik te s kućom ucrtanom u katastru.

 

Nažalost nisam još u mogućnosti otputovati do tog katastra,urb.ureda i gruntovnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono što se pitam kojim postupkom dovesti u sklad površinu kč "A" da u gruntovnici bude isto kao u katastru.

Tko će mijenjati podatke ZK ili katastar?

 

 

Postupkom izrade geodetskog elaborata usklađenja od strane ovlaštenog geodeta,sa priloženim ugovorom o razvrgnuću suvlasničke zajednice(dio 4/9 kč B),elaborat ovjerava nadležni ured za katastar te se prijavnim listom usklađuje stanje u ZK.

Sve u svemu angažirati ovlaštenog geodeta koji će provjeriti stanje u ZK i katastru i obaviti posao,ako nema nekih većih problema što iz izloženog nije vidljivo a o tome će vas on detaljnije informirati.

 

Sretno!

 

I da ono "šuma" u ZK ne znači ništa to može biti podatak star sto godina pa i više,prijavni list i to usklađuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na odgovoru, ulijeva nadu...

Recite mi što ste mislili pod "ugovorom o razvrgnuću suvlasničke zajednice" ?

Buni me to razvrgnuće...

 

Mozda da pojasnim da sam kupio 4/9 kč B koje nema u katastru a koja je prije postojala u katastru prije pripojenja/proširenja kč A. To je upravo onaj dio na kojem leži drugi dio kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na odgovoru, ulijeva nadu...

Recite mi što ste mislili pod "ugovorom o razvrgnuću suvlasničke zajednice" ?

Buni me to razvrgnuće...

 

Mozda da pojasnim da sam kupio 4/9 kč B koje nema u katastru a koja je prije postojala u katastru prije pripojenja/proširenja kč A. To je upravo onaj dio na kojem leži drugi dio kuće.

 

Poštovani!U katastru ne mora postojati čestica B,i sami ste rekli da je u katastru formirana jedna veća čestica.Znači postojeća čestica u katastru može odgovarati cjelokupnim ili djelomično dvjema česticama u gruntovnici.Zato se i radi elaborat usklađenja između katastra i gruntovnice.Tim elaboratom će se stanje u gruntovnici prilagoditi stanju u katastru.To se prije nije moglo obaviti ako osoba koja je posjedovala tu kuću nije bila vlasnica čestice B u gruntovnici,ali Vi ste to naknadno kupili!

Što se pak tiče ugovora o razvrgnuću suvlasništva on je potreban da bi gruntovnica dozvolila da iz čestice B bukvalno uzmete svojih 4/9.

 

Sve u svemu ,sve se vrti oko toga da morate u gruntovnici biti vlasnik onog što u stvarnosti posjedujete u katastru s određenom mogućnošću odstupanja u površinama,jer katastar ima novije izmjere pa obično ne odgovaraju stanju u gruntovnici.Međutim Vi se ne trebate time zamarati,to će srediti geodeta.

Problem bi bio jedino ako čestica u katastru koju Vi koristite odnosno posjedujete jako odstupa od vaših vlasničkih udjela u gruntovnici.Tada bi se trebalo ustanoviti gdje se nalazi površina koja vama nedostaje.

No kao što rekoh prepustite sve geodetu on zna svoj posao.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na odgovoru, ulijeva nadu...

Recite mi što ste mislili pod "ugovorom o razvrgnuću suvlasničke zajednice" ?

Buni me to razvrgnuće...

 

Mozda da pojasnim da sam kupio 4/9 kč B koje nema u katastru a koja je prije postojala u katastru prije pripojenja/proširenja kč A. To je upravo onaj dio na kojem leži drugi dio kuće.

 

Poštovani!U katastru ne mora postojati čestica B,i sami ste rekli da je u katastru formirana jedna veća čestica.Znači postojeća čestica u katastru može odgovarati cjelokupnim ili djelomično dvjema česticama u gruntovnici.Zato se i radi elaborat usklađenja između katastra i gruntovnice.Tim elaboratom će se stanje u gruntovnici prilagoditi stanju u katastru.To se prije nije moglo obaviti ako osoba koja je posjedovala tu kuću nije bila vlasnica čestice B u gruntovnici,ali Vi ste to naknadno kupili!

Što se pak tiče ugovora o razvrgnuću suvlasništva on je potreban da bi gruntovnica dozvolila da iz čestice B bukvalno uzmete svojih 4/9.

 

Sve u svemu ,sve se vrti oko toga da morate u gruntovnici biti vlasnik onog što u stvarnosti posjedujete u katastru s određenom mogućnošću odstupanja u površinama,jer katastar ima novije izmjere pa obično ne odgovaraju stanju u gruntovnici.Međutim Vi se ne trebate time zamarati,to će srediti geodeta.

Problem bi bio jedino ako čestica u katastru koju Vi koristite odnosno posjedujete jako odstupa od vaših vlasničkih udjela u gruntovnici.Tada bi se trebalo ustanoviti gdje se nalazi površina koja vama nedostaje.

No kao što rekoh prepustite sve geodetu on zna svoj posao.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija