Jump to content

Teret bivšeg vlasnika na zemlji nakon kupnje - greška birokracije


Warrior30

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam jedno specifično pitanje pa me zanima pravno mišljenje. Možda ću čak morati unajmiti odvjetnika za rješavanje istoga, ali me zanima vaše viđenje.

 

Kronologija:

1. Kupio sam građevinsko zemljište u Vodnjanu, vlasništvo čisto, bez tereta, vlasnički list uredan, godina 2005.g.

 

2. Zemljište je prepisano na mene te sam ja upisan kao vlasnik unutar vlasničkog lista, tereta nema.

 

3. Negdje 2007.g. dolazi mi rješenje državnog odvjetništva da je došlo do birokratske pogreške te da dug bivšeg vlasnika zemlje nije bio upisan pod teretom u Teretovnici (mislim da se radi o neplaćenom porezu na zemlju bivšeg vlasnika).

 

4. Ja pišem žalbu, predmet odlazi na Županijski sud te još dan-danas nema presude, a unutar vlasničkog lista piše moje ime i stavljen je teret na zemljište te potraživanje prema Poreznoj upravi.

 

5. Zovem i pišem gruntovnici, državnom odvjetništvu i sličnim institucijama da bi mi danas telefonski rekli sljedeće:

a. mene nemaju u evidenciji da sam dužnik i mene se neće teretiti za navedeni iznos (dobra vijest)

b. ovršni postupak se vodi protiv bivšeg vlasnika zemlje i dok bivši vlasnik ne plati navedeni iznos, teret ostaje na mojoj zemlji i ne mogu ništa s tim (ne mogu ju, npr. prodati)

 

I što sada napraviti? Terete moju građevinsku česticu u Vodnjanu za teret bivšeg vlasnika kojeg boli briga i neće platiti jer on više nema ništa sa zemljom, a sve zato što je došlo do pogreške birokracije prilikom (ne)upisa tereta tamo neke 2005.g.

 

Savjet? Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,ono sto je upisano u zemljisnu knjigu smatra se istinito,ono sto nije bilo upisano prije vaseg upisa prava vlasnistva,pravno gledajuci nije ni postojalo.Samim tim vi ste postupali savjesno sa povjerenjem u istinitost zemljisnih knjiga.

Subjektivnog sam misljenja da imate osnov za brisovnu tuzbu,jer ste aktivno legitimirani na podnosenje takve tuzbe..

Medjutim,mjera opreza,ukoliko bi uspjeli u svom pravnom interesu,postavlja se pitanje dali bi vjerovnik poduzeo druge mjere,odnosno postojala bi mogucnost da vjerovnik pobija duznikove pravne radnje radi prikrate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija