Jump to content

Vlastoručna oporuka - kako je napisati?


Kristina Cuk

Preporučene objave

Izmedju ostalog treba da znate,da je vlastoručna

oporuka valjana ako ju je oporučitelj vlastoručno napisao i ako ju je potpisao. Za valjanost vlastoručne oporuke nije nužno, ali je korisno, da su u njoj naznačeni mjesto i datum kad je sastavljena.Nadalje, oporučitelj može sastaviti oporuku tako što će za ispravu, bez obzira tko ju je sastavio, izjaviti pred dva istodobno nazočna svjedoka da je to njegova

oporuka te je pred njima potpisati. Svjedoci će se potpisati na samoj oporuci, a korisno je da se naznači njihovo svojstvo svjedoka, kao i druge okolnosti koje bi mogle koristiti njihovom lakšem pronalaženju. Također, svatko može valjano oporučiti u obliku javne oporuke . Javnu oporuku na oporučiteljev zahtjev sastavljaju sudac općinskog suda, sudski savjetnik u općinskom sudu ili javni bilježnik. Oporuku možete sami čuvati, ili je povjeriti na čuvanje kojoj drugoj fizičkoj ili pravnoj osobi (sudu, javnom bilježniku, odvjetniku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Štovani/a,

 

moja supruga želi svoj stan oporučeno nakon svoje smrti ostaviti

meni njenom zakonitom suprugu uz uvjet da nakon moje smrti u

cijelosti naslijedi naš sin i njegovi naslijednici (imamo još i kćer koja

je suglasna sa njezinom željom).

 

Molim Vas da li mi možete u grubo dati tekst vlastoručne oporuke.

 

Unaprijed zahvaljujem na promptnom odgovoru.

 

Srdačno Vas pozdravljam.

DragOr

uređeno: od DragOr
Brišem osobne podatke
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moja supruga želi svoj stan oporučeno nakon svoje smrti ostaviti

meni njenom zakonitom suprugu

Dopušteno

uz uvjet da nakon moje smrti u

cijelosti naslijedi naš sin i njegovi naslijednici

ovo je nedopušteno,budući da u skladu sa odredbama Zakona o nasljeđivanju,oporučitelj nemože određivati nasljednike oporučnom nasljedniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da se nadovežem na Matrixov post glede nedopuštenog - naime, radilo bi se o tzv. fideikomisarnoj supstituciji (povjerbenoj zamjeni), koja je u nas zabranjena odredbom čl. 44. st. 2. Zakona o nasljeđivanju. Naime, oporučitelj ne može određivati nasljednika svome nasljedniku.

 

No, želja vaše supruge se može riješiti na način da nasljednikom odredi vašeg sina, a u vašu korist zasnuje pravo doživotnog (plodo)uživanja. Imajte doduše na umu kako bi kći mogla tražiti nužni dio, neovisno o tome što sada navodi da je suglasna s time da njen brat dobije sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

pozdrav.

 

u slučaju pisanja vlastite oporuke i npr. predavanja iste javnom bilježniku, u slučaju smrti koji je postupak provedbe oporuke. odn.kako se stupa u kontakt s onima koji su navedeni u oporuci.

 

pitam jer ne znam kako ide ta umreženost, kako kreće; mora li obitelj pitati (koga, gdje), kako će bilježnik biti obavješten o smrti oporučitelja pa će kontaktirati navedene u oporuci (ako nisu obitelj) i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija