Jump to content

otkazni rok koliko se mora odraditi


kreso23

Preporučene objave

Koliko moram odraditi otkazni rok a radim u firmi 6 godina i ima sam ugovor na neodređeno vrijeme. A druga firma bi tila da počmem što prije moguće u roku 15-tak dana.

U ugovoru mi piše da u slučaju otkaza otkazni rok je minimalni otkazni rok utvrđen zakonom. Imam i 18 dana godišnjega odmora,oće mi se to platiti? zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu

 

Otkazni rok

Članak 114.

 

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

 

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine,

 

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu,

 

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

 

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina,

 

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina,

 

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

 

(2) Otkazni rok iz stavka 1. ovoga članka radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života.

 

(3) Radniku kojem se ugovor o radu otkazuje zbog povrede obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika), utvrđuje se otkazni rok u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih u stavku 1. i 2. ovoga članka.

 

(4) Ako radnik na zahtjev poslodavca prestane raditi prije isteka propisanog ili ugovorenog otkaznog roka, poslodavac mu je dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka.

 

(5) Za vrijeme otkaznoga roka radnik ima pravo uz naknadu plaće biti odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

 

(6) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca, od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

 

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

 

 

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Članak 61.

 

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

 

(2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se, sukladno odredbi članka 60. stavka 1. ovoga Zakona, razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

 

 

Otpremnina

Članak 119.

 

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

 

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

 

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

 

Mislim da je tu sve navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana,

Zahvaljujem na opširnom odgovoru.

Ja dajem otkaz i u ugovoru mi piše u slučaju otkaza otkazni rok je minimalni otkazni rok utvrđen zakonom, koliki je minimalni Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog, jel važan razlog pronalazak boljega posla? Po ovome bi ja za 6 godina rada morao odraditi 2 miseca, a toliko ne mogu čekati, jer bi mi se računalo da godišnji odmor iskoristim za dio otkaznoga roka?

Jel taj članak vridi za mene? A drugi poslodavac me neće čekati više od misec dana zbog obujma posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

 

Znači otkazni rok u vašem slučaju je maksimalno 30 dana, ali može biti i manje od 30 dana. To je sad stvar dogovora između poslodavca i vas.

Godišnji odmor i otkazni rok su dva različita pojma i ako ste na godišnjem onda vam otkazni rok još nije krenuo.

Ako ste već na otkaznom roku onda imate pravo tražiti od poslodavca isplatu godišnjeg odmora.

 

Sve sad ovisi o tome da li ćete postići razuman dogovor sa poslodavcem pa će se neke zakonske odredbe prilagoditi vama ili ćete se striktno držati zakonskih odredbi (godišnji, otpremnina, otkazni rok). Vi najbolje znate u kakvom ste trenutno odnosu sa poslodavcem. U svakom slučaju uvijek je bolje ostati u normalnim odnosima, ukoliko je to moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

na godišnjem sam i planiram za koji dan dati otkaz radi prelaska u drugu firmu početkom idućeg mjeseca.

 

zanima me što mi je pametno učiniti da do najkasnije 22. 6. dobijem slobodne papire a da ne izgubim financijski dio mjeseca?

 

dakle imam godišnji do kraja 6. mjeseca, a početkom 7. krećem na drugi posao.

kod trenutnog poslodavca imam ugovor na neodređeno i radim 9 mjeseci.

 

koliko znam, otkazni rok teče i na godišnjem, npr nazovem ga za koji dan i velik da dajem otkaz i otkazni rok je 14 dana, pošaljem pismeno otkazno pismo i da li to znači da bih 20.6. trebao imati slobodne papire za potpis ugovora s drugim poslodavcem?

 

u takvom slučaju, pretpostavljam da sam iskoristio 14 od 19 slobodnih dana (jer je 6. mjesec sa 19 radnih dana) te mi poslodavac mora isplatiti plaću za 5. mjesec, plaću za 6. mjesec do 20. 6. i neiskorištenih 10 slobodnih dana(godišnji mi je 24 dana ukupno)?

 

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene isto zanima koliko moram odraditi ako radim 2 mjeseca, imam ugovor na određeno, ali nisam dobila plaću 2 mj. Da li moram odraditi otkazni rok?

 

Otkazni rok je "jedan par cipela" i pretposvlja da čete dati Redoviti otkaz ugovora o radu,prije nego on isteće, a pri tome u Vaše ugovoru o radu mora biti nekim ćlankom predviđena takova mogućnost. U tom slučaju za Vas vrijedi odredba prema;Članaku 122.ZOR-a

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine.

 

"Dugi par cipela je neispata plaće. Za nju tražite BRAČUNE NISPLAĆENIH PLAĆA,ovjerene žigom potpisom Poslodavca= ovršna isprava. Ovo poštom ,preporućeno sa povrtnicom na adresu poslodavca, po prijetnjom obrčanja Inspektoratu za rdne odnose.

U Vašem slučaju Vi imate opravan razlog da date Izvanredni otkaz koji ćete obrazložti neisplatom plaća u njihovom dospijeću,pri čemu ne morate odrađivati otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto ne?

 

zato što su godišnji odmor i otkazni rok unutar radnog odnosa, a ne izvan njega. ne biste smjeli raditi na crno.

 

Ažurirano

 

Mene isto zanima koliko moram odraditi ako radim 2 mjeseca, imam ugovor na određeno, ali nisam dobila plaću 2 mj. Da li moram odraditi otkazni rok?

 

vi imate sklopljen ugovor na određeno vrijeme u trajanju od 2 mjeseca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ja ću iskoristiti tih 14 dana godišnjeg odmora u 6. mjesecu, dakle do isteka otkaznog roka cca 20.6.

 

Pitao sam da li onda ovih ostalh 10 dana neiskorištenog godišnjeg odmora trebam dobit u kešu?

 

I onda od cca 20.6. potpisujem novi ugovor s novim poslodavcem i nema nikakvog rada na crno, ni sad ni tad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ja ću iskoristiti tih 14 dana godišnjeg odmora u 6. mjesecu, dakle do isteka otkaznog roka cca 20.6.

 

Pitao sam da li onda ovih ostalh 10 dana neiskorištenog godišnjeg odmora trebam dobit u kešu?

 

I onda od cca 20.6. potpisujem novi ugovor s novim poslodavcem i nema nikakvog rada na crno, ni sad ni tad.

 

ovih ostalih neiskorištenih 10 dana godišnjeg odmora morate dobiti naknadu (jer više nema prenošenja godišnjeg odmora kod novog poslodavca). ja sam iz vašeg upita shvatila da vi prelazite kod novog poslodavca 01.07., odnosno nakon 30.06., ali ako je to od 20.06., to je u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija