Jump to content

Strucna literatura-praksa?


anonimno

Preporučene objave

Literature ima malo more iz svih tih grana prava. Najbolje bi bilo da pitate nekog pravnika u firmi (ako ga imate) sto vam treba u poslovanju.

 

Ali ovako napamet: prvo naravno trebate nabaviti zakone (po mogucnosti s komentarom) a onda siriti literaturu. Dakle, osnovno vam je nabaviti Zakon o radu, Zakon o trgovackim drustvima, Kazneni zakon i Zakon o kaznenom postupku.

 

Knjiga sa prakticnim primjerima imate iz svih ovih podrucja od razlicitih izdavaca. Mogu vam preporuciti recimo Pravni praktikum (u tri knjige).

 

1. Kazneno pravo dijelimo na materijalno i procesno pa ne znam koji dio vam treba. Osobno mi se jako svidja njiga Kazneni zakon u praksi autorice Ane Garacic jer povezuje zakonski tekst, minimun teorije i sudsku praksu. Postupovno vam je najbolje raditi iz ZKP-a jer sumnjam da vama treba pravna teorija koju mi proucavamo na faksu ili kasnije u praksi. Postoji i prirucnik koji se zove Raspravni prirucnik u kaznenim predmtima ali i prirucnici koji sadrze primjerke podnesaka u kaz. postupku.

 

2. Trgovacko pravo - valjda najpopularnije su knjige prof. Barbica - Trgovacko pravo i pravo drustva u tri toma. No one su dosta skupe i ZTD je pretrpio neke izmjene koje nisu u njima, pa je prof Barbic ove godine izado Zakon o trgovackim drustvima sa komentarom. Mozda bi vam to odgovaralo. Inace, na EFZ-u trgovacko predaje prof. Gorenc i njegove bi knjige mozda vama bile prihvatljivije. Mnogi pravnici ih hvale. Doduse, po mojim saznanjima, zadnje izdanje nije tako recentno, odnosno nastupile su izmjene zakona koje necete naci u tim knjigama.

 

3. Iz radnog - svakako Zakon o radu s komentarom. Imate masu izdanja koja nude prakticne primjere raznih akata iz radnog prava.

 

Problem je sto svaka od tih grana ima jos, osim lex generalis, masu propisa kojima se dalje uredjuju odnosi u tim podrucjim, a kako ne znamo cime se bavite, ne znam ni na sto bi vas uputila.

 

Prosecite do knjizara (recimo: Ljevak ili Tamaris na Trgu i Narodne novine npr u Jurisicevoj) pa zatrazite pomoc prodavaca. Obicno su dobro upuceni u tematiku. Moje omiljeno mjesto je Ljevak i NN.

 

Nadam se da sam vam barem malo olaksla trazenje, a pod vijestima iz obrazovanja mozete procitati nase objave o novim izdanjima (vidi arhivu vijesti) iz prava.

 

Sretno u potrazi i nabavite vrecu love!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija