Jump to content

Problem sa otkaznim rokom


anonimno

Preporučene objave

Radim manje od godinu dana kod poslodavca. Dao sam otkaz pisanim putem. Napisao sam svoje ime i prezime, datum kada dajem otkaz i ime firme, a direktor je potpisao taj papir. Ja sam dogovorio pocetak rada sljedeci tjedan u drugoj firmi, ali direktor mi kaze da moram odraditi otkazni rok od mjesec dana i tvrdi da u zakonu to tako pise, iako svatko normalan zna da to tako ne pise. Sto ja mogu uciniti da dobijem radnu knjizicu, poreznu karticu, potvrdu o odjavi zdravstvenog i potvrdu o koristenju godisnjeg? Kome da se obratim. Nisam na internetu nasao sindikat informaticara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"XV. PRESTANAK UGOVORA O RADU

..

Redoviti otkaz ugovora o radu

Članak 106.

..

(7) Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog.

..

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 113.

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

-dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od godinu dana,

- mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno godinu dana,

- dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

..

(5) Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca, od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu.

 

(6) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog."

 

Mislim da se posljednji dio (6) odnosi samo na radnike kojima je minimalni otkazni rok dulji od mjesec dana. Tebi je minimalni otkazni rok 2 tjedna i poslodavac te ne moze zadrzavati dulje ako na to ne pristaješ.

Pravnici, koje je Vaše mišljenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupanje poslodavca s radnom knjižicom

Članak 243.

..

(3) Na dan prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku vratiti radnu knjižicu.

(4) Na pisani zahtjev radnika, poslodavac je dužan i prije prestanka ugovora o radu predati radniku radnu knjižicu.

..

Najteži prekršaji poslodavca

Članak 248.

(1) Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

..

49. ako radniku odbije vratiti radnu knjižicu kad je to dužan učiniti (članak 243. stavci 3. i 4.).

 

moj-posao.net - o radnoj knjižici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija