Jump to content

Razvod sa stranim drzavljaninom


jeannedavid

Preporučene objave

Poštovani !Moja situacija je sljedeća. Želim se razvesti sto prije. Suprug je strani drzavljanin, imamo 3 malodobne djece i trudna sam. Još uvijek živimo u istom podstanarskom stanu. Ja se ne želim odseliti zbog djece( najstarije dijete kreće na jesen u školu u blizini ) i iz razloga sto bi selidba ipak bila jednostavnija za njega. No on to ne zeli a ja ga ne mogu istjerati. Već 2 mjeseca sastavljam sporazumni zahtjev za razvod jer mi je to jedina opcija koju si mogu, s obzirom na financijsku situaciju, priuštiti. Zbog toga ne želim i ne smijem pogrijesiti. Jasno mi je da po zakonu ne mogu dobiti skrbnistvo već da će biti zajedničko, no da li postoji ikakva mogućnost za tim. Naime, on će otići iz Hrvatske čim dobije stalni boravak. Nedavno je predao zahtjev bez mog znanja, tako da bi to bilo uskoro gotovo. Kako u tom slučaju se dogovara viđanje djece? Vjerovatno dok suđenje bude u postupku, on će biti u zemlji.. Šta kad ode? Ja se bojim djecu mu slati u nepoznato, a znam da opet ne smijem braniti viđanje . S obzirom da sam od njega svašta doživjela ovih godina, nemam povjerenja niti hrabrosti na takve poteze. Da li se isplati boriti za skrbnistvo? On je promiskuitetan i upitnog morala. Inače ne bih to željela povlaciti po sudu ali me zanima da li moze pomoći u mom slučaju?Da li moja trudnoca komplicira situaciju? Kako mi netko moze braniti razvod ako ni on neće biti protiv? Sto se mirenja tiče , ne želim to ni prolaziti,iako znam da ću morati, jer sam zaista sve pokušala i shvatila da je jedino razvod rješenje za tu patnju u kojoj su nažalost i djeca. On je nezaposlen. Radi s vremena na vrijeme i novac dobije na ruke. Kako se u tom slučaju određuje alimentacija i da li je uopće ima? Bila bih zaista zahvalna na nekoj smjernici i odgovoru. Želim sto prije okončati tu muku i krenuti dalje. Za mene zajednički život mi je trenutno najveća patnja. On nema nimalo poštovanja pa me zanima da li sud moze od njega tražiti da se odseli. Njemu to sad ne odgovara zbog boravka i ja sam se pomirila s tim i odlučila i tu mu izaći u susret ali poslije vise neću moći. Unaprijed zahvalna!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već 2 mjeseca sastavljam sporazumni zahtjev za razvod jer mi je to jedina opcija koju si mogu, s obzirom na financijsku situaciju, priuštiti. Zbog toga ne želim i ne smijem pogrijesiti.

Nema pretjerane razlike (200 ili 400kn) između razvoda sporazumnim zahtjevom i tužbom, naročito kad imate i maloljetnu djecu. Dapače, sporazumjet ćete se oko činjenice razvoda ili će biti utvrđeni teško i trajno poremećeni bračni odnosi.

Sporazumno ili tužbom, svejedno morate proći posredovanje, kao i sve ostale teme koje se djece tiču, a sud može uvažiti vaš dogovor ako smatra da je na dobrobit djece, ali i ne mora ako procjeni da nije u njihovom najboljem interesu.

Ako ste namjeravali uštediti na odvjetniku, pa je to značilo ono što si ne možete priuštiti, svejedno računajte najmanje na 2 ročišta (posredovanje je nakon prvog i dok to ne dokrajčite, nema nastavka).

Vjerovatno dok suđenje bude u postupku, on će biti u zemlji.. Šta kad ode?

Bit će promjenjene bitne okolnosti radi kojih možete tražiti novu odluku, prikladnu toj novoj situaciji. Odluke nisu jednokratno vječne.

Da li se isplati boriti za skrbnistvo? On je promiskuitetan i upitnog morala. Inače ne bih to željela povlaciti po sudu ali me zanima da li moze pomoći u mom slučaju?
Vaša "borba za skrbništvo" bi značila lišavanje oca prava na roditeljsku skrb, a prema čl. 114 obiteljskog zakona klik-ovdje, pa sami sebi odgovorite, jer znate više od nas postoje li elementi za takvo što.
Da li moja trudnoca komplicira situaciju?

Komplicira utoliko što pravo na tužbu za razvod do godine dana djeteta nema muž, žena ima. K tome će i to dijete trebati povjeriti nekom od roditelja, a trudnoća u žena najčešće traje kraće od postupka razvoda braka (taman i sporazumno).

Kako mi netko moze braniti razvod ako ni on neće biti protiv?

Tko vam "brani"?!

Sto se mirenja tiče , ne želim to ni prolaziti,iako znam da ću morati, jer sam zaista sve pokušala i shvatila da je jedino razvod rješenje za tu patnju u kojoj su nažalost i djeca.

Umjesto tvrdnje da ne želite mirenje, shvatit ćete da želite prolaziti posredovanje, jer je to dodatna prilika da se pokušate dogovoriti o detaljima oko djece.

Naime, nije riječ samo o pokušaju uklanjanja bračnih nesuglasica (što se realno ni ne zbiva) koji nije uspio, pa se bračne odnose smatra teško i trajno poremećenima... To je samo onaj prvi i najednostavniji dio, koji završava u trenu "hvala, ne bih".

On je nezaposlen. Radi s vremena na vrijeme i novac dobije na ruke. Kako se u tom slučaju određuje alimentacija i da li je uopće ima?
Ima, najvjerojatnije polovica minimalnog iznosa jer ispod toga ne bi sud mogao odrediti osim ako djeca imaju vlastiti prihod. Ostaje pitanje plaćanja, obzirom da novac dobije na ruke i bez kakvog papira. Doduše, nakon 6 mjeseci neplaćanja po pravomoćnoj odluci suda (kontinuirano ili s prekidom u razdoljbu od 7 mjeseci), czss na takav zahtjev mora isplaćivati privremeno uzdržavanje (50% minimalnog iznosa) najdulje do 3g, a uplaćeni iznos bi tražio od roditelja koji nije plaćao... (+ ev. kaznena gratis).
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprika zbog toga i hvala na odgovoru.

 

Ako je Vas suprug dobio dobio privremeni boravak na temelju braka sa Vama,onda ce Vam policija doci u provjeru doma i tada mozete reci cijelu situaciju i moze se desiti da mu ne odobre boravak.To sto je on predao bez Vaseg znanja nista ne znaci jer si i Vas iskaz uzima u obzir.Ukoliko i dobije stalni boravak ,u slucaju da se iseli iz Hr ,vi to mozete prijaviti policiji i njegov se stalni boravak moze ponistiti.Osim toga ,rijetki su slucajevi gdje ocevi dobijaju dijecu a pogotovu ako su uz to stranci i jos sa privremenim boravkom.Ako imate mala primanja,mozete zatraziti besplatnu pravnu pomoc.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je Vas suprug dobio dobio privremeni boravak na temelju braka sa Vama,onda ce Vam policija doci u provjeru doma i tada mozete reci cijelu situaciju i moze se desiti da mu ne odobre boravak.To sto je on predao bez Vaseg znanja nista ne znaci jer si i Vas iskaz uzima u obzir.Ukoliko i dobije stalni boravak ,u slucaju da se iseli iz Hr ,vi to mozete prijaviti policiji i njegov se stalni boravak moze ponistiti.Osim toga ,rijetki su slucajevi gdje ocevi dobijaju dijecu a pogotovu ako su uz to stranci i jos sa privremenim boravkom.Ako imate mala primanja,mozete zatraziti besplatnu pravnu pomoc.

 

Znam tu proceduru i očekujem istu i sad. Međutim, njegov stalni boravak će mi možda biti od veće koristi kad bolje razmislim, tako da sam to sad pustila. Moze se lakše zaposliti kod nas ili drugdje, meni svejedno je. Na kraju krajeva, i da kažem policiji situaciju, ne znam kako bi gledali na to da još uvijek živimo skupa, nisam pokrenula razvod, znaci ništa službeno. Ja još mogu ispasti bedasto. Tjesi me to sto će se meni vjerovatno dodjeliti djeca i dok je on u Hrvatskoj, želim da vida djecu. Najveći mi je strah kad ode živjeti u inozemstvo jednog dana. Već sam bila rekla da mu ne vjerujem i ne mogu mu mirno klince ostaviti na taj način. Čula sam svakakve price, naprimjer očevi odvedu djecu u svoje afričke zemlje i na kraju ili se ne vrate ili se vrate na teži način. Nadam se da me razumijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam tu proceduru i očekujem istu i sad. Međutim, njegov stalni boravak će mi možda biti od veće koristi kad bolje razmislim, tako da sam to sad pustila. Moze se lakše zaposliti kod nas ili drugdje, meni svejedno je. Na kraju krajeva, i da kažem policiji situaciju, ne znam kako bi gledali na to da još uvijek živimo skupa, nisam pokrenula razvod, znaci ništa službeno. Ja još mogu ispasti bedasto. Tjesi me to sto će se meni vjerovatno dodjeliti djeca i dok je on u Hrvatskoj, želim da vida djecu. Najveći mi je strah kad ode živjeti u inozemstvo jednog dana. Već sam bila rekla da mu ne vjerujem i ne mogu mu mirno klince ostaviti na taj način. Čula sam svakakve price, naprimjer očevi odvedu djecu u svoje afričke zemlje i na kraju ili se ne vrate ili se vrate na teži način. Nadam se da me razumijete.

Meni nije jasno kako on uopce misli dobiti stalni boravak ako nema stalni posao.Vi ako radite morate imati primanja za vas 5 clanova minimalno 4250 plus 500 za cetvrto dijete ako se rodi za vrijeme procesa stalnog boravka stim da vam se u to ubraja samo placa,mirovina a naknade,djeciji doplatci,porodiljne ne ulazi u ta sredstva za uzdrzavanje. Dobivanje stalnog boravka moze potrajati godinama pogotovu ako situacija nije cista sa papirima.Sto se tice odvodjenja djece u inozemstvo tu se mozete donekle zastititi na nacin da u sudskom procesu zatrazite da se stavi zabrana u smislu da djeca nemogu napustiti Hrvatsku bez vase suglasnosti.Neznam kako ide procedura to vam odvjetnik moze pojasniti ali mislim da ako imaju putovnice da se u njih upise neka vrsta zabrane a ako nemaju vjerojatno se taj papir os suda mora odnesti na mup da se uvede u evidenciju da djeca nemogu napustiti drzavu gdje onda ni on nebi mogao ishoditi putovnicu.Sto se tice odvodjenja djece u druge dijelove svijete to mi je vec poznato i zna biti zeznuto pogotovu ako je rijec o zemljama arapskog podrucja sa kojima Hrvatska nema diplomatske odnose ili svoje konzulate. On ako ode u inozemstvo(iseli se) a ne bude imao drzavljanstvo HR,njemu cese stalni boravak sigurno ponistiti.Ako zelite mozete mi se javiti u inbox pa vam mogu dati par savjeta jer imam u obitelji imam takvih slucajeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija