Jump to content

verbalni a umalo i fizički sukob sa susjedom


sinky00

Preporučene objave

poštovani:dana 21.05.2013.imao sam verbalni,a umalo i fizički sukob sa svojim susjedom.

 

pošto živimo na selu imamo naravno voćnjake i drveče,a grane susjedovog drveča prelaze na moju stranu.

Toga dana oko 16 sati na lijep način sam ga upozorio da ukloni te grane,jer mi smetaju prilikom košnje mog posjeda,

 

na što je on meni odgovorio da mi J... mater i da sam govno,te da on grane neće uklanjati.

 

Nakon toga ja sam postupio sukladno zakonu o vlasništvu(Članak 105.

 

(1) Vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.)

 

i počeo uklanjati grane koje su bile na mojemu posjedu.

 

Nakon toga dolazi susjed na moj posjed i ponovo mi j... mater i fizički nasrče na mene.ja sam se obranio,ali njega nisam udario,zatim on odlazi u svoju kuću i zove policiju.

 

Nakon 1 sat dolaze dva policijska službenika(jedan kod mene,drugi kod susjeda) i sastavljaju zapisnik.

 

Poslije toga ja sam alkotestiran i izmjereno mi je 1.55 promila alkohola,te sam odmah priveden u PP.Pitomača na 12 sati.

 

Ja jesam toga dana popio oko 1L.vina,ali ničime nisam(kako policijski službenici kažu) narušavao javni red i mir. Popio sam u svojoj kući,ničime nisam vrijeđao susjeda(mada on mene jest)

 

i bio sam spriječen u postupku koji mi gore spomenuti zakon dozvoljava.

 

jedan od policijskih službenika mi je rekao da će protiv mene biti pokrenut postupak za narušavanje javnog reda i mira,a moj susjed je ostao "netaknut" smijući se meni u lice

 

mada(još jednom ponavljam)on je mene napao na mom posjedu,a grane koje sam ja htio ukloniti,još uvijek uredno vise na mojoj strani,jer me je susjed upozorio da se ne igram sa

 

svojim životom.neznam više kome da se obratim,jer izgleda da zakon nije za sve isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

narušavanje javnog reda i mira odnosi se na javne površine.

u pitanju je ipak privatna površina .

 

postoje naprave za snimanje zvuka i slike .

snimi susjeda kad prijeti. pozovi svjedoke da budu nazočni.

 

svađa se odvijalana tvom posjedu . zar niko nije bio svjedok događaja .

očito je da susjed ima poznanstva u policiji koji njemu vjeruju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javnim mjestima postaju i oni prostori koji u osnovi to nisu, ali su dostupni pogledu javnosti.

Članak 329.KZ

(1) Tko samovlasno pribavlja neko svoje pravo ili pravo za koje smatra da mu pripada,

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci..

(2....)

(3) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom,...

Postovani,dobro razmislite o svemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da...hvala vam na informaciji,ali neznam na koji način sam ja samosvjesno pribavljo neko svoje pravo ili pravo za koje mislim da mi pripada,jer mislim da je ovdje zakon jasan:

ZAKON O VLASNIŠTVU

 

 

Grane i korijenje

 

Članak 105.

 

(1) Vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.

 

(2) Za štetu koju su njegovoj nekretnini prouzročile žile, korijenje ili grane tuđega drveća, a što se ne bi dogodilo da je njihov vlasnik postupao dovoljno obzirno, vlasnik susjednoga zemljišta ima pravo tražiti naknadu.

 

(3) Ako je vlasniku posebnim propisom zabranjeno postupanje iz stavka 1. ovoga članka, ostaje mu pravo na naknadu štete iz stavka 2. ovoga članka.

 

(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne primjenjuju se u slučaju međusobnoga graničenja šuma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro...ovako,ako jasno u zakonu piše da ja SMIJEM te grane ukloniti(gore navedeno)tko i zašto mora odlučiti za ispunjenje uvijeta,jer((3) Ako je vlasniku posebnim propisom zabranjeno postupanje iz stavka 1. ovoga članka, ostaje mu pravo na naknadu štete iz stavka 2. ovoga članka.)a meni nije i to je moje privatno zemljište i ne razumijem zašto bi se netko koristio mojim vlasništvom jer tuđe netrebam a svoje nedam,po vašim riječima ja moram tražit dozvolu od nekoga da maknem nešto što je na mojemu privatnom vlasništvu,iako(ponovo se pozivam na čl.105 (1) ) zakon jasno kaže da ja te grane SMIJEM odsjeći.Oprostite,ali recite mi dali sam ja krivo protumačio članak 105,mada mislim da imam toliko pameti da razumijem ovo što piše u dotičnom zakonu.A ako sam nekim slučajem krivo shvatio zakon,recite mi kome se moram obratiti za dozvolu da tuđe stvari otklonim sa svoga teritorija?

Ja mislim da je to slično kao da vam netko sazida zid na dijelu vaše parcele(samo što za zid treba građevinska dozvola)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija