Jump to content

Paušalni porez na iznajmljivanje...molim pomoć

Preporučene objave

Poštovani!

Imam dva problema i molim Vas za pomoć.

Kao prvo, prijavila sam povrat poreza na temelju rada u XY firmi. Međutim, u vrijeme kada sam radila u toj firmi, moj bivši poslodavac (kod kojega sam radila prije 2 godine) poslao mi je obrazac za prijavu poreza u kojem stoji da sam kod njega radila 12/2011. i 01/2012. mjesec, što uopće nije istina. Odmah sam reagirala i javila bivšem poslodavcu da je pogriješio i da povuče dokument, ali on to nije napravio. Sada me zovu iz PU i napadaju me da nisam prijavila porez za rad u toj firmi.

Osobno sam otišla u PU i priložila radnu knjižicu u kojoj je jasno vidljivo da sam u tom periodu radila kod drugog poslodavca i da nema evidentirane prijave za XY firmu, te da je bivši poslodavac zabunom poslao obrazac. Dakle, moja radna knjižica je bila u mog poslodavca gdje sam radila, uredno prijavljena na zdravstveno i mirovinsko, te nije postojala nikakva mogućnost da me netko drugi prijavi.

E sad, gospođa iz PU traži od mene da ja svejedno popunim IP obrazac i prijavim porezn na dohodak od nesamostalnog rada u firmi u kojoj nisam u tom periodu radila. Ja sam to odbila, i sad zaista ne znam što mi je činiti... Dođe mi da prijavim tog bivšeg poslodavca za malverzacije...

Drugi problem je taj da imam jedan mali poslovni prostor kojeg iznajmljujem i za kojeg sam dobila rješenje PU o paušalnom plaćanju poreza. Svaki mjesec dobivam uplatnice i uredno plaćam, a sad mi ista gospođa iz PU kaže da i za to moram prijaviti povrat. Samo da naglasim da zadnjih 10 godina nikad nitko nije tražio isto, uredno plaćam porez i prijavljujem povrat poreza od nesamostalnog rada za svaku godinu, neovisno imam li primiti povrat ili uplatiti razliku, ovo je prvi put da mi netko kaže da moram i to navesti u poreznoj prijavi. Rješenje o paušalnom iznosu poreza odnijela sam u PU, međutim gospođa tvrdi isto, da moram prijaviti.

Molim Vas za pomoć, jer stvarno nemam novaca za odvjetnike i bilo kakvu pravnu pomoć.

Dijeli na drugim stranicama
  • 2 tjedna kasnije...

Ako ste dragovoljno podnosili godišnje prijave poreza na dohodak radi ostvarenja povrata poreza zbog korištenja poreznih olakšica (dodatnog uvećanja osobnog odbitka) bili ste dužni u prijavama uključiti sve ostvarene vidove dohotka. Dakle, bili ste dužni pored dohotka od nesamostalnog rada prijaviti i dohodak od imovine i imovinski prava. Ovo proizlazi iz odredbe članka 40. stavak 3. Zakona o porezu na dohodak.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...