Jump to content

Porez na dodanu vrijednost; oslobođenja


Preporučene objave

objavljeno:

Društvo, molim za pomoć, odnosno tumačenje u vezi poreznog oslobođenja u novom Zakonu o PDV-u (NN 73/13) i Pravilniku o PDV-u (NN 79/13). Radi se o sljedećem.

 

Situacija ti je sljedeća. Svi oblici ustroja pravnih osoba za obavljanje zdravstvene djelatnosti koje propisuje Zakon o zdravstvenoj zaštiti izgleda moraju imati "javne ovlasti" za obavljanje službe da bi bili izuteti od PDV-a.

 

Što točno znači pojam "javne ovlasti"?

Našao sam nešto o tome na internetu:

http://www.pravri.hr/hr/studij/strucni/g02/ustrojstvoidjelokrug_p001.pdf

 

Ako sam dobro shvatio, javne ovlasti daje država i to onim ustanovama kojima je osnivač država ili jedinica lokalne samouprave. To znači da npr. Stomatološka poliklinika Zagreb (Perkovčeva) čiji je osnivač Grad Zagreb ima javne ovlasti za obavljanje zdravstvene djelatnosti jer je to od javnog interesa (ispunjavanje ustavnog prava na zdravstvenu zaštitu). Svi drugi oblici koji su u privatnom vlasništvu (osim privatne prakse, vidi dalje) osnovani su s ciljem stjecanja dobiti, a ne s ciljem opće-javnog zdravstvenog interesa pa prema tome podliježu plaćanju PDV-a.

 

Po meni osobno, to je socijalističko-komunistički relikt, ali nažalost nema druge nego naplaćivati PDV na usluge liječenja dok se ne pojasni Pravilnik o PDV-u. Te se odredbe temeljem Pravilnika o PDV-u odnose i na sve oblike zdravstvenih ustanova u privatnom vlasništvu i trgovačka društva u privatnom vlasništvu, osim privatne prakse zuboteničkog laboratorija i privatne prakse ordinacije. Pojam privatna praksa ne znači da je riječ o privatnom zdravstvu nego podrazumijeva da je nositelj prakse zaposlen u tom pravnom subjektu na puno radno vrijeme, a naziv subjekta glasi npr. Privatna odrinacija dentalne medicine dr. Marko Marković, ili, Privatna praksa zubotehničkog laboratorija Hrvoje Horvat. Oni pak ne plaćaju porez na dobit, nego porez na dohodak po progresivnoj stopi koja može ići i do 45% (za razliku od poreza na dobit koji je 20%). Također nemaju pravo odbitka pretporeza. Kako god se okrene, država uzme svoje.

 

U Austriji su npr. sve bolnice ustrojene kao GmBH (ili ti ga d.O.o.), ali je država tako regulirala da su izvan sustava PDV-a jer je to javni interes Austrije.

Izvan sustava PDV-a su jedino trgovačka društva koja nisu prešla prag stjecanja temeljem kojeg, po sili zakona, ulaze u sustav PDV-a.

 

Također, nisu sasvim jasne odredbe Zakona o PDV-u (crveni tekst):

 

1. Oslobođenja za određene djelatnosti od javnog interesa

 

Članak 39.

 

(1) PDV-a je oslobođeno:

 

b) bolnička i medicinska njega i s time usko povezane djelatnosti koje obavljaju tijela s javnim ovlastima ili koje, u uvjetima koji su u socijalnom smislu slični uvjetima koji se primjenjuju na tijela s javnim ovlastima, obavljaju bolnice, centri za liječenje ili medicinsku dijagnostiku i druge priznate ustanove slične prirode,

(2) Oslobođenje od plaćanja PDV-a ne primjenjuje se za isporuke dobara ili usluga iz stavka 1. točaka b), g), h), i), l), m) i n) ovoga članka ako:

 

a) te isporuke dobara ili usluga nisu neophodne za isporuke oslobođene PDV-a ili

 

b) je njihova osnovna svrha ostvarenje dodatnih prihoda za navedene osobe, obavljanjem isporuka kojima izravno konkuriraju isporukama poreznih obveznika koji obračunavaju PDV.

 

(3) Plaćanja PDV-a oslobođene su isporuke dobara ili usluga iz stavka 1. točaka b), g), h), i), l), m) i n) ovoga članka ako ih obavljaju ostale osobe na koje nisu prenijete javne ovlasti, pod uvjetom da ne teže ostvarivanju dobiti te ako se dobit ipak ostvari da se ne raspodjeljuje, nego se koristi za nastavak ili poboljšanje obavljanja usluga.

 

(4) Ministar financija pravilnikom propisuje provedbu ovoga članka u vezi oslobođenja od PDV-a za djelatnosti od javnog interesa te u vezi osoba na koje se oslobođenje primjenjuje.

Što to znači "u uvjetima koji su u socijalnom smislu slični uvjetima koji se primjenjuju na tijela s javnim ovlastima"!?

 

Prema stavku (3) Čl. 39. Zakona o PDV-u, pojam "ostale osobe" može se odnositi na "ostale pravne i fizičke osobe" te zapravo znači da su ipak zdravstvene usluge oslobođene PDV-a, ali se ne smije isplaćivati dobit (što nije bilo moguće ni do sada za sve oblike ustanova, pa čak i one u privatnom vlasništvu; Zakon o ustanovama). Međutim, danas objavljen Pravilnik o PDV-u, umjesto da razjasni i pojednostavi stvar, opet ju je zakomplicirao. Odnosno, može se smatrati i jedno i drugo. Pravilnik, nažalost, vokacijom nedvojbeno podsjeća na "stari" Zakon o PDV-u i pripadajući mu Pravilnik o PDV-u.

 

Pravilnik o PDV-u (NN 79/13), kaže sljedeće:

 

1.2. Usluge u vezi s liječenjem i drugom zdravstvenom zaštitom

Članak 50.

(1) PDV ne plaća se na usluge bolničke i medicinske njege i s time usko povezane usluge i isporuke dobara koje obavljaju tijela s javnim ovlastima, ili koje, u uvjetima koji su u socijalnom smislu slični uvjetima koji se primjenjuju na tijela s javnim ovlastima obavljaju osobito zdravstvene ustanove: domovi zdravlja, hitna medicinska pomoć, poliklinike, opće i specijalne bolnice i klinike. Ove isporuke dobara i obavljene usluge kao i usluge zdravstvene njege koje obavljaju zdravstvene ustanove za njegu u kući oslobođene su plaćanja PDV-a i u slučaju kad ih obavljaju tijela odnosno pravne osobe s javnim ovlastima ili druge organizacije slične prirode na temelju javnih ovlasti.

 

Članak 51.

(1) Obavljanje medicinske njege u okviru bavljenja medicinskim i pomoćnim medicinskim zanimanjima čime se smatraju usluge i isporuke dobara doktora medicine, doktora stomatologije ili dentalne medicine, medicinskih sestara, primalja, fizioterapeuta, psihologa i usluge biokemijskih laboratorija povezane s liječenjem, oslobođeno je plaćanja PDV-a, ako se obavljaju u okviru privatne prakse.

(2) Uslugama i isporukama dobara iz stavka 1. ovoga članka smatraju se sve one usluge i isporuke dobara koje porezni obveznici iz stavka 1. ovoga članka mogu obavljati u okviru privatne prakse prema posebnim propisima koji uređuju njihovu djelatnost.

 

1.3. Usluge dentalnih tehničara te isporuka dentalnih nadomjestaka

Članak 53.

Usluge što ih obavljaju dentalni tehničari u okviru svoje prakse te zubni/protetski nadomjesci koje isporučuju dentalni tehničari i doktori dentalne medicine, oslobođene su plaćanja PDV-a, ako se obavljaju u skladu s posebnim propisima koji uređuju njihovu djelatnost.

 

 

Kao što se vidi iz priloženog, Pravilnik o PDV-u uopće "ne komentira" Čl. 39. st. 3. Zakona o PDV-u (ostvarivanje dobiti)!?

 

Pojam "u okviru svoje/privatne prakse" odnosi se na gore spomenuti pravni oblik ustroja - privatna praksa. To znači da protetski nadomjestak (protezu) u trgovačkom društvu ili poliklinici, ne isporučuje doktor dentalne medicine, nego pravna osoba, odnosno trgovačko društvo ili poliklinika.

 

Jedino što mi pada na pamet je temeljem prava na pristup informacijama zatražiti očitovanje i pojašnjenje Središnjeg ureda Porezne uprave i Saborskog odbora za zakonodavstvo. Oni se moraju očitovati u roku 60 dana. Ovisno o njihovu (ne)odgovoru, može se dalje ići prema Luksemburgu i organima EU?

 

Hvala.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i kasnije se registrirati. Ako imate korisnički račun na ovom portalu, prijavite se ovdje kako bi objavljivali s tim korisničkim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija