Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zg2000fs

sudacka prisega

Preporučene objave

Prisega kao takva regulirana je u čl. 59. Zakona o državnom sudbenom vijeću te u čl. 44. st. 2. Zakona o sudovima (iako je tamo vezana za Predsjednika Vrhovnog suda RH, koju prisegu on daje Predsjedniku RH prije stupanja na dužnost), a glasi : "Prisežem da ću se u obavljanju sudačke dužnosti pridržavati Ustava i zakona, suditi po najboljem znanju, savjesno i nepristrano te štititi cjelovitost, suverenitet i državno ustrojstvo Republike Hrvatske i Ustavom i zakonom utvrđene slobode i prava čovjeka i građanina".

Dakle, ništa spektakularno ili pravno komplicirano, ako ste na to mislili.

Podijeli na drugim stranicama

• Similar Content

• objavio dora.
      Zanima me, ako se dobije gradska stipendija može li se koristiti i crkvena pomoć kao stipendija? Jer crkva kao ustanova ne pripada tim organima koji daju zapravo stipendiju poput gradske, županijske, državne i braniteljske ustanove koje daju stipendiju. Crkva je vjerska ustanova ipak na kraju krajeva i to po meni ne bi trebalo biti isto kao ostali navedeni organi za davanje stipendija. Imate li Vi ikakvog iskustva po tom pitanju? Jer svaka kuna mi treba budući da mi je otac teško bolestan i moji roditelji me ne mogu financirati.
    • objavio Dantesic
      Poštovani, zamolio bih Vas za pomoć. Student sam Poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Htio bih osnovati studentski investicijski fond, tj. fond gdje studenti ulažu pravi novac prikupljen od donatora/sponzora na financijskom tržištu. Budući da je za osnivanje investicijskog fonda potrebno 1 milijun kuna temeljnog kapitala razmišljao sam o osnivanju udruge. Fond se osniva s ciljem edukacije studenata o investiranju, prema konceptu "učenje na radu". Zanima me mogu li udruge ulagati na financijskom tržištu te ako ne koji legalni oblik predlažete? 
      Naišao sam na informaciju da udruge mogu ostvarivati profit ako ne ide članovima udruge ili trećim osobama. Budući da bi profit išao na pokrivanje troškova te na nastavak djelatnosti fonda, tj. ulaganje ne znam ako to odgovara pravilima.

• objavio Angua
      Postovani u trenutku smrti moga muza imala sam 42 godine. Djeca koriste obiteljsku mirovinu a ja sam u radnom odnosu. Ako se bude skolovala moje dijete bi imalo pravo na mirovinu jos nekih 10 godina. Da li bi ja mogla poceti primati obiteljsku mirovinu (kojoj sada ja osobno nisam korisnik) nakon sto moja djeca izgube to pravo. Tada bih imala nekih 56 godina.Hvala vam
    • objavio Nikolina2688
      Poštovani, 
      Molim Vas za pomoć!
      Otkaz sam dala 15.07.2019 godine (pismeni naravno) i poslala sam ga poštom da se uruči osobno primatelju (mojoj firmi) kako bih imala dokaz da je moj otkaz stigao(pracenje paketa i potpis kod preuzimanja). Živim u ZG a sjedište firme je u Splitu.
      Muci me sljedece, šefica preko telefona 16.07.2019 godine govori kako ona još "nije otvorila moju poštu" .
      Zanima me dal sam po bilo kojoj točci ugrožena, dali može osporiti otkaz, dali može na bilo koji nacin tvrditi da nije vidjela na vrijeme,da je u kuverti bilo nešto drugo, da mi produži otkazni rok ili nešto još gore, ne rastajemo se baš u najboljim odnosima i iskreno ne znam što mogu ocekivati.
      Dal je poslodavac dužan potpisati moj otkaz ili dokument vrijedi sam za sebe s mojim potpisom? Koje mi je dokumente poslodavac dužan uručiti u ovom procesu? Možete me uputiti malo u moja prava?
      Očajna sam i u strahu, selim se za Njemačku imam samo 22god i nemam iskustva s otkazom a bitno mi je da sve ide po planu.
      Hvala Vam puno na svakoj pomoći!!!!
    • objavio Vritnaham
      Poštovani,
      Traži se odvjetnik za obiteljsko nasilje, davanje lažnih iskaza, ugroza egzistencije, maltretiranje i izniman broj povreda obiteljskog prava.

• Online korisnici

• Napravi novi...