Jump to content

Smanjenje alimentacije na 500 kn za dvoje djece

mojadjeca

Preporučene objave

Bivša supruga je za naše dvoje malodobne djece do sada plaćala alimentaciju u iznosu od 900 kn. U međuvremenu se udala i rodila još jedno dijete s novim partnerom. Danas mi je stigla tužba za smanjenje alimentacije na 500 kn za oboje djece od 11 i 13 godina s obrazloženjem da su nastale nove okolnosti jer su joj se smanjila primanja (porodiljni 2600 kn) a i planira s novim djetetom biti tri godine na porodiljnom te će joj se primanja dodatno smanjiti na 1600 kn. Osim alimentacije bivša supruga nije učestvovala u ničemu dodatnom vezanom za djecu (knjige, pribor, odjeća sportske aktivnosti, a i troškove odvoza i dovoza djece k njoj sam snosio sam iako mi to nije bila obveza) Može li takvo što proći na parnici? Novi suprug i otac njenog djeteta je zaposlen. Što da odgovorim na tužbu i imam li pravo na besplatnog odvjetnika?

Dijeli na drugim stranicama

Može li takvo što proći na parnici?

To će sud odlučiti. Da bi se došlo do smanjenja iznosa određenog uzdržavanja, mora doći do odgovarajućih promjena u financijskom stanju osobe davatelja uzdržavanja, ali također treba voditi računa o iznosu koji će biti dostatan za minimalne potrebe djece, sukladno dobi u kojoj se nalaze. U ovom vašem slučaju, promjene u financijskom stanju vaše bivše supruge jesu nastupile, ali s druge strane ona plaća svega 900,00 kuna za dvoje djece (ako sam vas dobro shvatio), koja već idu u školu, tako da su sve opcije otvorene.

Novi suprug i otac njenog djeteta je zaposlen.

Obveza uzdržavanja strogo je osobna obveza, i drugi ljudi s njome nemaju apsolutno nikakve veze. Pravno gledajući. Naravno da, ukoliko je njen novi suprug "bogataš", to nije moralno u redu, ali u ovom vašem postupku sud se time neće baviti, već isključivo njom i njenom osobnom financijskom situacijom.

Što da odgovorim na tužbu i imam li pravo na besplatnog odvjetnika?

Pogledajte si Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći (Narodne novine br. 62/08, 44/11 i 81/11), tamo vam sve piše, pa ćete moći provjeriti ispunjavate li uvjete za istu.

• 3 tjedna kasnije...

I ja sam imao sličan slučaj. Sutkinja je rekla da je majci zakonski dozvoljeno da bude tri godine na porodiljnom ali isto tako da ne mora biti toliko jer je dijete zdravo i bez komplikacija. Njezina je volja bila primati porodiljni od 1600 kn i biti kod kuće a ne vratiti se na posao za plaću od 4500 kn.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija