Jump to content

Prigovor na oduzimanje vozacke dozvole


mala1crna

Preporučene objave

Poštovani svi,
zahvaljujem se svima, jer sam na osnovu sadržaja sa foruma napravio prigovor za oduzimanje vozačke. Prigovor je prihvaćen, maknuli su mi zabranu. Troškove prekršajnog postupka i 2/3 kazne sam platio isti dan kad sam preuzeo presudu.

Imam samo pitanje: kako mi se ovo poklopilo sa tjednom u kojem moram na registraciju, da li postoji mogućnost da mi zbog kazne ne daju registrirati auto,  tj. da li se može negdje provjeriti da li je evidentirana uplata i kazna evidentirana kao plaćena.

 

Pozdrav svima i hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Molim vas za savjet. Prije nekog vremena ušao sam u raskrižje  kroz crveno. Ganjao sam zeleno da ga stignem, upalilo se žuto 10tak metara prije semafora i umjesto da zakočim, produžio sam dalje. Kriva procjena... :(

Naravno, iza mene policajac na motoru. Piše podatke, kako to već ide. Molim ga da mi ne piše kaznu već da me samo upozori jer ako mi oduzmu vozačku u problemu sam. Radim u drugom gradu i svaki dan autom putujem na posao i s posla po sat vremena. Policajac mi kaže da će mi doma stići prekršajni nalog. I stigao je prije tri dana. 2.000 kn kazne i 3 mjeseca bez vozačke.

Pročitao sam sve ranije navedene savjete i imam namjeru napisati žalbu, pokajati se za krivu procjenu i zamoliti da mi ne oduzimaju vozačku dozvolu s obzirom da putujem na posao i s posla autom (postoji povezanost autobusom ali to je dodatnih 3-4 sata vožnji, čekanja, itd.). E sada, primijetio sam da je u prekršajnom nalogu naveden krivi smjer vožnje nego se u stvarnosti desio. Strogo pravno gledajući, prekršaj koji mi navode u prekršajnom nalogu, nisam niti počinio.

Ima li smisla to navoditi u žalbi? Ima li smisla vaditi se na propust u pisanju prekršajnog naloga kada propust ne mogu dokazati a u konačnici sam napravio prekršaj. I u biti samo želim da mi ne oduzmu vozačku. Naravno da me boli i 2.000 kn ali imam namjeru platiti odmah 2/3 i prežaliti ću nekako.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , kresimir__ je napisao:

Imam samo pitanje: kako mi se ovo poklopilo sa tjednom u kojem moram na registraciju, da li postoji mogućnost da mi zbog kazne ne daju registrirati auto,  tj. da li se može negdje provjeriti da li je evidentirana uplata i kazna evidentirana kao plaćena.

Nemaš brige s registracijom, kazne u registar ulaze tek kad su ispucane sve druge mogućnosti, a to traje. Čuvaj uplatnice i to je to, a možeš ih poslati mailom policijskoj postaji koja te tužila, čisto da budeš miran.

 

prije 7 sati , cuki75 je napisao:

Ima li smisla to navoditi u žalbi?

Ne, nema. Sud će zatražiti policiju da to ispravi u roku od 3 dna, oni će ispraviti i sve ide dalje svojim tokom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

Suprug je 2017. napravio prometni prekršaj i dobio je zabranu na 2 mjeseca, zalili smo se, ali žalba je odbijena. Presuda je donešena u ožujku 2018., a on ju je dobio 19.04.2019.

Na presudi nije pisalo od kada počinje ta mjera zabrane i dobili smo informaciju da mu doma mora doći obavijest. 

Kako je po zanimanju vozač, danas su ga zaustavili i rekli da ima zabranu i dali su mu zapisnik sa prijedlogom za oduzimanje vozačke na 6 mjeseci. On stvarno nije znao da to ide automatski i kazna od 6 mjeseci mu znači otkaz naravno, a to si trenutno nikako ne možemo dozvolit.

Trenutno pišem prigovor, ali ne znam trebam li napisati da je presuda iz 2018.i da bi za njega trebao vrijediti zakon koji je tada bio na snazi i da su mu trebali poslat obavijest doma ili je bolje da se ne pravim pametna? 

Koje su šanse da mu ne uzmu vozačku na 6 mjeseci da ne plati još i tih 5.000 kn kazne? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikad na presudi ne piše kad počinje zabrana a presuda bi bila pravomoćna i izvršna tek nakon dobivanja doma taman da odredbe o početku mjere nisu mjenjane.Ali se može napisat da se nije znalo za izmjene pa se čekala obavijest jer je presuda napisana po starom ZSPC-u.

Pošto je ta problematika još uvijek svježa a sudovi spori još nema prakse kako završavaju takvi prekršaji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!

Samo bih htio podijeliti svoje iskustvo:

Počinio sam prometni prekršaj u 12. mj 2018., alkohol 1,59 promila, uzorkom urina i krvi utvrđeno 2,04. Izletio sam autom i oštetio ogradu privatne osobe, a ja sam zadobio lakše tjelesne ozljede. Prekršajni nalog sam dobio u siječnju 2019. U prekršajnom nalogu izrečena je kazna od 5000 + 2500 kn i 6 mjeseci zabrabne za B kategoriju. Poslao sam prigovor na visinu novčane kazne i zaštitnu mjeru uz priznanje krivnje. Prigovor je bio standardan uz kajanje i obrazloženjem da mi je vozačka potrebna za posao (uz pisanu potvrdu firme) i slabim primanjima (uz platnu listu). Prethodno sam nekažnjavan.

Prigovor je završio odmah na Visokom prekršajnom sudu, koji je u potpunosti odbio prigovor koji se smatra žalbom, s obrazloženjem da je velika vjerojatnost da ću ponoviti prekršaj (iako nemam nikakvog prekršaja u 15 godina vozačkog staža), da je moja tvrdnja o slabom imovinskom stanju neargumentirana (unatoč poslanoj platnoj listi sa ispodproječnom plaćom) i da se ne može uvažiti potvrda firme iz koje se vidi potreba za vozačkom na poslu jer, citiram, "sam trebao na to misliti prije".

Na pitanje u policiji zašto je išlo odmah na Visoki mi je objašnjeno da zato što sam se žalio samo na sankciju, a ne na prekršaj. Provjerio sam u zakonu i piše da je VPS nadležan za rješavanje žalbi na visinu kazne, ali to je od 1.1.2019., a prekršaj je počinjen u 2018. Znači, primijenjen mi je propis koji nije bio na snazi prilikom počinjenja prekršaja, a ne znam kako bi se moglo tumačiti da je ovaj novi povoljniji po mene. Tu ću tražiti dodatno objašnjenje suda i neku šansu za pokretanjem vanrednog pravnog lijeka, ali je to jako "tanko" i ne nadam se ničem.

I naravno da mi sad nitko ne zna reći od kad mi počinje teći zaštitna mjera, na policiji kažu pitaj sud, na sudu kažu obrati se policiji.

S obzirom na iskustva iznesena na ovom forumu, a i ona koja znam osobno, zaključak je da će uvijek nešto smanjiti prethodno nekažnjavanoj osobi, ali, eto, samo da vidite da ima i drugačijih slučajeva...

Pitanja nemam, savjeti dobrodošli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima, molim za pomoć

Jucer me zaustavio presretac u naselju i dobio sam kaznu za brzinu koju cu platiti u roku 3 dana 500kn i napuhao sam 0,72(0,62) i trebam dobiti rijesenje suda za kaznu, naravno da se planiram zaliti kakva god kazna bila. Problem mi je jer sam prije 2 godine bio napuhao 0,95 i nakon zalbe i svega sam platio 2/3 od 1000kn i vozacka mi je ostala, i prije 5 mjeseci sam napuhao 0,54 i platio na licu mjesta 350kn, sada me zanima sto ocekivati i sto napisati u zalbu jer vidim da vecina tu nije kaznjavana ranije a ja nažalost jesam 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan, trebam savjet. Naime, dobila sam prekršajni nalog za izazivanje prometne nesreće, (gđa tvrdi da sam ju udarila ja tvrdim da nisam) a u nalogu ne piše kolika je materijalna šteta na automobilu. Ja sam otišla jer se ništa nije dogodilo pa se to u nalogu vodi kao napuštanje mjesta nesreće. Kazna 3500,00 kuna i zaštitna mjera upravljanja vozilom na rok od 6 mjeseci. Kako se žaliti? Vozačka mi treba radi djeteta, nikada nisam počinila nikakav prekršaj. 

uređeno: od ivana24
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, sivko je napisao:

Ako se ne možete dogovorit onda se zove policija.U nalogu se ne piše visina štete.

Eto, napiši da nije bilo nezgode (nisi joj oštetila auto) pa si otišla ali onda ne priznaješ prekršaj napuštanja md-nezgode  pa sud ne mora uopće smanjit kaznu i mjeru.

Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

molim savjet i objašnjenje vezano u prekršajni nalog za alkohol prema navedenom u nastavku :
1-i prekršaj  )  10 /2018- 0,99 promila..Kazna 1000 kn i 1 mjesec mjera zabrane...nije bilo nikakve žalbe za smanjenje kazne-plaćena i odrađena kazna zabrane u cijelosti (prema starom zakonu)
2-i prekršaj  )  10/2019- 0,75 promila..kazna 3000 kn i mjera zabrane 1 mjesec.. (prema novom zakonu)
Koliko sam uspio proučiti u gore navedenom 2-om slučaju prema novom zakonu trebala je biti izrečena kazna zabrane upravljanja od 3 mjeseca prema navedenom:
"Članak 199 novog zakona kaže:
Vozaču koji je proglašen krivim za prekršaj iz stavka 6. ovoga članka izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od:
1) najmanje tri mjeseca, ako je prekršaj počinjen drugi put,..."

Da li se tretira prekršaj počinjen prema "novom" zakonu ispočetka ili se akumulira sa "starim" ? Prema gore objašnjenom policijski službenik je tretirao 2-i prekršaj kao da 1-prekršaj ne postoji..Da li se radi o pogrešci ?
Ima li smisla pisati prigovor i tražiti smanjenje kazne i mjere zabrane za novo počinjeni prekršaj ? Priznao bi prekršaj,kajanje..itd…
Ali s obzirom da sad dolazi u pitanje ponavljanje dijela odnosno recidivizam vjerojatno bi bilo kakav prigovor "pao u vodu". 
Volio bi izbjeći kaznu mjere zabrane ako postoji bilo kakav način.

Molim za pomoć i hvala unaprijed..
S poštovanjem, Pavljučenko
 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

došla mi je kazna za 0,62 alkohola, mladi vozač i drugi prekršaj, 3000kn i 3 mjeseca zabrane, molim pomoć jel dobro?

                  Poštovani,

                  ovim putem podnosim prigovor na gore navedeni Obavezni prekršajni nalog kojim mi se stavlja na teret da sam dana 04.08.2019. u 03:30 sati u mjestu Vetovo, općina Kutjevo, ulica Požeška počinio prekršaj kažnjiv po čl.199 st.6 zakona o sigurnosti prometa na cestama, tj. da sam upravljao vozilom u prometu pod utjecajem od 0,62g/kg alkohola u organizmu.

 

                  Prekršaj u potpunosti priznajem i kajem se za njega, navodim da mi je vozačka dozvola neophodna za posao do kojeg svakog dana putujem 8km te uzdržavanje obitelji. Također navodim da sam jedini vozač u obitelji i da je moja vozačka dozvola potrebna svakodnevno kako meni tako i mojoj obitelji, te molim da mi smanjite novčanu kaznu i ukinete zaštitnu mjeru jer ove predložene ugrožavaju egzistenciju moje obitelji. Ovaj događaj ću svakako shvatiti kao lekciju za buduće razdoblje pred mnom te obećajem da isti prekršaj više nikada neću ponoviti, a kako je i sam ovaj postupak djelovao na mene da mi više nikada neće pasti na pamet učiniti i povući takav nepromišljen potez, i najmanja novčana kazna će u potpunosti ispuniti svrhu kažnjavanja.

Sukladno svemu navedenom, molim i da me oslobodite od plaćanja troškova postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Na mjestu prekršaja mi je policajac dao popunjeni obrazac zbog vožnje pod utjecajem alkohola. Na obrascu je označio i prekršajni nalog i obavezni prekršajni nalog pa mi nije jasno kako se to onda tretira. Da li se onda žalim na prekršajni nalog ili na obavezni prekršajni nalog? Da li uopće smije izdati u isto vrijeme jedan i drugi? 

uređeno: od karlo00
tipfeler
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

jutros sam na tašte dobio odgovor visokog prekršajnog suda RH, a koji se odnosi na moj prigovor od prije par mjeseci. Zanima me mogu li išta napraviti po ovoj presudi i ako ne, kako će dalje ići postupak? Moram li kaznu platiti od jednom i u kojem roku to mora biti? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i ispričavam se ako je tema već obrađena, a ja ju nisam uspio pronaći na forumu.

 

kreske.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sivko je napisao:

Fali druga strana gdje piše u kojem roku i kako možeš platit kaznu.Po ovoj si dužan platit još 200 kn sudskih troškova.Bit će da nemaš više prava žalbe.

hvala na brzom odgovoru. Da, i meni se nekako ćini da je to sada to što se tiče žalbi i prigovora :S Mišljenja sam da bez obzira što se sve odigralo za vrijeme "starog zakona" nadležni su gledali na ovaj slučaj očima "novog zakona".

Prilažem i drugu stranicu dopisa na kojoj ne vidim (barem ja) što mi slijedi dalje, kada moram predati vozačku, koliko i do kada moram platiti kaznu..

image.png.60f30a82cf7e4535a85f4d63b794157c.png

uređeno: od Krešo2020
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za plaćanje kazne ti vrijede iznos i rokovi koji pišu u prekršajnom nalogu na koji si se žalio (znači, puni iznos, odjednom, imaš pravo plaćanja 2/3 u roku od 8 dana od kad si primio ovu presudu), a za zabranu upravljanja ćeš morati provjeravati na MUP-ovoj stranici, jer je nemoguće napamet znati točno kad će zabrana početi vrijediti. Vozačka dozvola cijelo vrijeme fizički ostaje kod tebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Stiglo je rješenje o ukidanju i oduzimanju vozačke dozvole zbog prikupljanja više od 12 prekršajnih bodova u 2 godine. Vozački ispit se može polagati nakon 2 godine. 

Ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor. Što se može postići tim sporom? Koliko ima smisla pokretati ga? 

Problem je što se bez vozačke ne može voziti ni na motoru ni kamionom za koje nisu do sad izrečene kazne. Što napraviti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li reagirali u prekršajnim postupcima za te bodove? Ulagali žalbe, prigovore i sl.? U ovoj situaciji, gdje su svi ti prekršajni nalozi već pravomoćni i izvršeni, teško ćete u upravnom sporu moći pobijati valjanost ove odluke, čak Vam pokretanje upravnog spora niti ne odgađa izvršenje te odluke, osim iznimno i to po odluci suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,danas sam dobila OBVEZNI PREKRŠAJNI NALOG za "navodni prekršaj" jer me zaustavio presretač u gradu tvrdeći da sam prošla kroz crveno, nisam,u raskrižje sam ušla na žuto,ne mogavši se pravovremeno zaustaviti,oni su bili s moje desne strane i nikako to nisu mogli niti vidjeti,a ja zaista nisam osoba koja ne bi priznala niti uopće učinila takvo što jer posao mi je vezan za auto,i moj zadnji pogled pri ulasku u raskrižje je uvijek na semafor. Kazna mi je 3000 kn,i 1.mjesec oduzimanja vozačke. Žalit ću se,jer nikada nisam imala nikakav prekršaj,jer se i bavim poslom takvim i uvijek pazim. Ono što me zanima, jer uskoro odlazim van raditi i vozačka mi je neophodna i zemlja u koju odlazim traži potvrdu da mi u Hrvatskoj nije u postupku oduzimanje vozačke,kako kod nas ide od postupka do izvršenja.

Ono što me zanima,ako se ja žalim,da li je to igdje vidljivo,jer oni tamo provjeravaju na policiji u kojem stanju je vozačka.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, drot13 je napisao:

Za plaćanje kazne ti vrijede iznos i rokovi koji pišu u prekršajnom nalogu na koji si se žalio (znači, puni iznos, odjednom, imaš pravo plaćanja 2/3 u roku od 8 dana od kad si primio ovu presudu), a za zabranu upravljanja ćeš morati provjeravati na MUP-ovoj stranici, jer je nemoguće napamet znati točno kad će zabrana početi vrijediti. Vozačka dozvola cijelo vrijeme fizički ostaje kod tebe.

Pozdrav, najnoviji slučaj: Znači neki dan sam dobio presudu s Visokog prekr suda u Zagrebu; sve mi je jasno, kriv sam i to je to. Jedino mi nije jasno kad počinje teći zabrana upravljanja vozilom, prekosutra istječe 8 dana od primitka presude ( primio sam je 28.02.20. ). Kad provjerim status vozačke ona još vrijedi.

Znači kad počinje teći zabrana bez obzira na ubacivanje presude u njihov sustav; da li od dana kad oni ubace u sustav ili 8. dan od primitka presude znači po mome od 06.03.20.?

Ako službenik u policiji recimo to ubaci tek 10.03. u sustav, da li ubacuje datum početka zabrane 10.03.20.  ili 06.03.20. kad je presuda počela vrijediti?

 

 

uređeno: od dalmatin8
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, drot13 je napisao:

Za tebe vrijedi od dana kad ubace, ne može te se retrogradno kazniti ako si vozio i zaustavljen, a oni još nisu unijeli.

Za točan datum ćeš morati kontaktirati postaju koja te sankcionirala, oni će ti jedini znati točno reći.

Da to sam i pretpostavio, ali za mjesec dana bih trebao raditi u rent-a-caru i što sad? Postoji li možda mogućnost odgode odnosno mogućnost zamolbe ( da to odgode za 6 mjeseci )? Jer ako nisu bitni datumi presude, primitka ispada da se kazna može provesti i za godinu dana ili postoji neki rok?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, drot13 je napisao:

Ne, ne postoji mogućnost odgode ni dogovora, a bit te kazne i je da ju osjetiš.

Moraju ju provesti u 3 godine, ali mora početi na izvršnost.

Za sve konkretnije ćeš ih trebati zvati...

Da, upravo idem tamo pa javim kako je prošlo. Hvala na odgovorima sad mi je puno jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , drot13 je napisao:

Ne, ne postoji mogućnost odgode ni dogovora, a bit te kazne i je da ju osjetiš.

Moraju ju provesti u 3 godine, ali mora početi na izvršnost.

Za sve konkretnije ćeš ih trebati zvati...

Evo najnovije, bio u policiji: mogućnosti odgode nema na žalost, a kazna mi kreće od 10.03.20., znači 8 radnih dana nakon mog primitka presude.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

dobar dan uglavnom jučer mi je dosla kazna od za prestizanje kolone i prestizanje preko pune linije, i još ktome sam dobio zabranu upravljanja b kat na 2 mjeseca. Mene sada zanima pošto mi je ovo prva kazna i nikad prije nisam kažnjavan dali da pišem žalbu sudu ili ne jer nez dal ce mi htjet uvažiti.  Nije mi toliki problem za novce koliki za vozaćku jer doma imam člana obitelji koji je bolestan i moram ga voziti stalno na preglede a nemogu bez auta pa me sada zanima vaše mišljenje, jer nije mi do kazne novčane, nego do vozačke . I dali če po vašem mišljenju to biti uvaženo ili ne tj. jeste se susretali prije sa takvim situacijama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz, 

da se i ja malo uključim pošto je i meni puno puta ovaj forum pomogao.

Za (luka112)

imaš velike šanse da ti se ukine mjera i novčanu kaznu će ti sigurno smanjit.

Nemaš ništa za izgubit ako se žališ, jedino možeš još dobit na vremenu u kojem ćeš moći vozit, dok se žalba ne obradi,

samo ju moraš na vrijeme predat u policijsku postaju.

Ja sam pisao žalbu jednom kolegi koji je isto preticao kolonu, a uz to je bio semafor pošto su bili radovi i naravno crveno.

Ne sjećam se koliko je dobio ali mislim da je bilo čak više nego tebi i na kraju su mu ukinuli mjeru samo su mu novčano prepolovili...

bitno je da dobro napišeš žalbu. Ovo što ti je auto neophodan zbog vožnje člana obitelji na pregled, to ti ide u korist i to obavezno napiši.

Ja sam kolegi napisao da mu je auto bitan zbog posla, i da mu prijeti s time gubitak posla i sama egzistencija života...

Ima puno primjera na forumu, uzmi vremena, dobro prouči i sastavi...

Puno se toga može napisat, al bitno je da se dobro sroči.

 

Jedino ti još mogu pomoć da ti pošaljem primjer koji sam ja pisao. Pošalji mail.

Eto toliko,

Lp

Tihomir

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Znaci zaustavili su me presretaci jer sam isao 80 vise od ogranicenja u naselju. Bavim se taxi prijevozom.Kazna 10 000 i 3 mjeseca oduzimanja dozvole. S obzirom na stanje sa virusom te novce nemam. I posto mi je dozvola prijeko potrebna za zivot , egzistenciju i skrb za bolesne roditelje zanima me dali je moguce da mi kaznu smanje i novcano i vremenski. U zalbi sam priznao svoju gresku, kajanje, prijeku potrebu za dozvolu i nekaznjavanost za teze prekrsaje(nemam nikakvih prekrsaja osim ovih nadalje par situacija). Naime vec sam bio zaustavljen prosle godine za 30kmh vece od dopustenog(kazna placena na licu mjesta) dali to ulazi u sustav, upozorenje za pojas i kazna za parking (kazna placena u roku).

Dali imam ikakve sanse za smanjem kazne i ukoliko dode vremenska presuda  za zabranu,otkad za zabrana pocinje teci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško je prognozirati, ali s obzirom na težinu prekršaja treba reći da je kazna od 10000 kuna propisani minimum.

To da ste taxi prijevoznik je otegotna okolnost, vožnja vam je zanimanje i opet vozite brzo

Po meni je najbolje da napišete prigovor bez izjašnjavanja o krivici i pričekate poziv na sud

Moja je pretpostavka da će doći do umanjenja kazne i umanjenja mjere (ne i njenog potpunog ukidanja) naravno pod uvjetom iskrenog priznanja i kajanja

Također pripazite na bodove, ovaj prekršaj nosi 6 bodova, ako skupite 12 bodova to znači ukidanje vozačke dozvole i ponovno polaganje nakon 2 godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav...u pitanju je vožnja pod utjecajem alkohola (1,17 promila)... prvi prekršaj.. e sad ... čitam zakon u NN od 5.4.2020. gdje piše da za prvi takav prekšaj (što meni jest) je kazna 5000 kuna i to je to... piše jasno u tom čl.199 da za prvi puta se ne zabranuje vožnja, nego piše da tek kad osoba drugi puta počini takav prekršaj ..da onda se zabranjuje vožnja na 3  ili 6 mjescei (nisam siguran,, nije ni bitno..) . Uglavnom, policajac mi je napisao kaznu od 5000 kuna i 2 mjeseca zabrane vožnje na temelju prekršajnog zakona.... što sad to znači... jel policijac neupućen.. ne poznaje dobro zakon jer je taj zakon ipak novijeg datuma ili ? ... da ako je prvi prekršaj da nema zabrane vožne ili o čemu se radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Novi zakon je propisao tzv. akcesorne mjere. (Dodatne obavezne mjere propisane zakonom)

Znači, ako Vas se prvi puta zaustavi u prekršaju kojeg opisujete nije propisano OBAVEZNO oduzimanje vozačke. To ujedno ne znači da policajac, odnosno MUP Vama ne mogu predložiti zaštitnu mjeru. Upravo po odredbama prekršajnog zakona, može vam se propisati mjera od 1 do 24 mjeseca. U ovakvom prekršaju MUP u pravilu stavlja zabrane. Vi se naravno možete žaliti na sud i sud je taj koji će u slučaju prigovora na nalog donijeti konačnu odluku.

Što se tiče ponavljanja prekršaja drugi ili treći put, tada su zaštitne mjere obvezatne, dakle niti žalbom na sudu istu ne možete umanjiti ili ukinuti jer su obavezne.

Zaključak je da policijski službenik nije napravio grešku kada je napisao 2 mjeseca zabrane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Iustitia_ZD je napisao:

Poštovani,

Novi zakon je propisao tzv. akcesorne mjere. (Dodatne obavezne mjere propisane zakonom)

Znači, ako Vas se prvi puta zaustavi u prekršaju kojeg opisujete nije propisano OBAVEZNO oduzimanje vozačke. To ujedno ne znači da policajac, odnosno MUP Vama ne mogu predložiti zaštitnu mjeru. Upravo po odredbama prekršajnog zakona, može vam se propisati mjera od 1 do 24 mjeseca. U ovakvom prekršaju MUP u pravilu stavlja zabrane. Vi se naravno možete žaliti na sud i sud je taj koji će u slučaju prigovora na nalog donijeti konačnu odluku.

Što se tiče ponavljanja prekršaja drugi ili treći put, tada su zaštitne mjere obvezatne, dakle niti žalbom na sudu istu ne možete umanjiti ili ukinuti jer su obavezne.

Zaključak je da policijski službenik nije napravio grešku kada je napisao 2 mjeseca zabrane.

Pa koliko vidim ovdje uredno se kazne smanjuju od kad je to na snazi  ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

pozdrav, imam pitanje... prekršaj je vožnja pod utjecajem alkohola, kazna 5000kn plus 500kn nekih troškova i 2 mjeseca bez vozacke pa me sad zanima u vezi žalbe kome je pisati, da li treba čekati da to dođe na sud pa onda pisati direktno sudu ili se mora žalba slati u PP koja je izdala kazna u roku 8 dana? Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, elcomandante1234 je napisao:

pozdrav, imam pitanje... prekršaj je vožnja pod utjecajem alkohola, kazna 5000kn plus 500kn nekih troškova i 2 mjeseca bez vozacke pa me sad zanima u vezi žalbe kome je pisati, da li treba čekati da to dođe na sud pa onda pisati direktno sudu ili se mora žalba slati u PP koja je izdala kazna u roku 8 dana? Hvala unaprijed.

Vjerovatno mislite na prigovor. Isti se dostavlja u PP koja je izdala prekršajni nalog. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, dobio sam prije par dana obavezni prekršajni nalog za alkohol 1,45 > 1,35. Izrečena mi kazna 5000 kn bez mjere. S obzirom da imam identičan prekršaj (promili i okolnosti) od 06/2016 i presudu od 09/2016 jer sam se žalio zanima me ova nova odredba u zakonu za počinjenje prekršaja iz drugog puta kad ide obavezna mjera. Pretpostavljam da se to ne odnosi na mene pošto nije upisana? 

Također ima li smisla žaliti se na visinu ove kazne, ili sam čak dobro i prošao bez mjere? (najviše me strah da mi sud možda ne doda mjeru ako napišem prigovor, može li se to desiti?

 

Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaši prekršaji su stariji od 3 godine, što znači da ste rehabilitirani i kao takvi se smijete pozivati na nekažnjavanost. Smatra se da Vam je ovo prvi takav prekršaj.

Malo je čudno da MUP nije predložio mjeru, jer to u pravilu rade, tako da postoji šansa da oni naprave rješenje o ispravku naloga.

Ima smisla žaliti se na sud, ako priznate prekršaj u cijelosti onda Vam se ne može izreći viša kazna nego što ju je predložio MUP.

Znači da možete napisati prigovor i sve priznati, izraziti kajanje, u tom slučaju se kazna ne može povisiti ili dodati mjera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Policijski sluzbenik mi nije napisao mjeru jer sam mu spomenuo da mi je vozilo prijeko potrebno za posao, normalno smo komunicirali i sve sam priznao te je vjerojatno uzeo to u obzir. 

E sad, malo me zabrinulo ovo rjesenje oko promjene naloga? U kojem roku oni to mogu donijeti? Znaci bilo bi najbolje napisati prigovor sada, pa cekati i to eventualno rjesenje pa se i na njega zaliti? Ili da platim pa se molim da je maknut predmet :)

Hvala jos jednom... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Vozačka dozvola mi je na prvi dan lockdowna kad su svi žurili i bilo je užasno stanje  oduzeta zbog prolaska na semaforu na radovima na cesti. Policajac nije htio ni razgovarat sa mnom i morali smo biti u odvojenim vozilima kako si ne bio prenijeli moguću zarazu koronom. Nije mi rekao kolika je kazna i smatrala sam da nije velika. Međutim vozila sam roditelje kod doktora i tek kod kuće sam uspjela vidit da mi je oduzeta i vozačka na mjesec dana. Prilikom odlaska u PU rečeno je da pišem prigovor jer nisam kažnjavana i trgovački sam putnik. Prigovor u roku. Dolazi rješenje od vrhovnog suda da mi se oduzima vozačka iako sam trgovački putnik (jer to je samo mjesec dana?!) i iako moram bolesne roditelje kojima se bolest pojačano razvila nakon obiteljske tragedije i moram ih vozit liječniku jer je javni prijevoz rijedak i sad opasan zbog korone (objašnjeno je da baš zbog obiteljske tragedije oduzimanje vozačke će dovesti do odgojne mjere?!). U pojašnjenju vrhovnog suda prikazana sam kao teški prekršitelj i kriminalac, mora mi se oduzeti vozačka radi ponavljanja nedjela iako ni u kojem trenutku nisam ugrozila ničiji život, nitko nije pogledao da ja nemam teških prekršaja. Uopće se više ne pitam dali je u redu u ovoj situaciji u državi oduzeti nekome pravo da radi, posao se više ne može naći, i to pogotovo nekome tko nije nikad vozio pijan i kome nikad dosad nije oduzeta vozačka i pazio je na sve propise. Čak sam i poslala dokaz da sam volonter, pomažem ljudima.... Pošto mi je u PU rečeno da mi je vozačka na vrhovnom sudu oduzeta vjerojatno zbog alkohola, jer smatraju to očito najtežim prekršajem za vrhovni sud a zašutili su kad sam rekla da se radi o semaforu na radovima... shvaćam da više rješenja nema. Novi posao je nemoguće naći i jedino što mi ostaje da se ubijem. Kad sam bila bez posla i konobarila kad su me silovali ili pokušali silovat po kafićima nigdje pomoći nije bilo. Ne želim opet pakao nezaposlenosti... Ne tražim savjet nego ovo je samo upozorenje da prigovor ne pomaže ako ste poštena osoba, bez zaleđa, veza i poznanstava. Nikome neće biti važan vaš život i ako ste beznačajni otiđite iz države dok ne dođete u tragičnu situaciju kao ja... Znači nijednom mi nije pružena prilika da uživo nešto kažem niti policajcu, niti vrhovnom sudu. Ako se donosi odluka o nečijem životu valjda ga se treba saslušati a ne ovako jer nekome vozačka znači život i jasno je ako u 20 godina vozačkog staža nije napravio teške prekršaje osim 3 puta prekoračenje brzine za 10-20 km, valjda je jasno da taj čovjek pazi u vožnji. 

uređeno: od greeny
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dobra večer, imam jedno pitanje pa ako bi mi netko mogao odgovoriti jako bih bila zahvalna.

 

Naime mom mužu je danas praznik pod kojem posti i popio je pivo te ga je policoka zaustavila i napisala mu kaznu za brzu voznju i 0.7 promila je napuhao i dobio je 6.000 kn kazne i zabranu mjesec dana voznje. E sad njemu je vozacka potrebna za rad a primanja su mu upola od kazne. Zalili bi se pismeno (zbog korone) jer smo tek dobili djevojcicu pa ne želimo ici osobno, ali me zanima ako se budemo žalili koliko će još on ostati bez vozačke dozvole.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,

prijavio sam se danas jer su mi se dogodile loše stvari u prometu proteklih mjesec i po dana pa sam čitanjem ove teme vidio da tu ima dosta vas koji bi mi možda mogli pomoć u ublažavanju posljedica. 😊

Naime, prvo me je policajac kod Arene zaustavio 12. 12. zbog prolaska na crveno, kazna 3000(plaćeno 2/3) i mjesec dana mjera zabrane upravljanja. Platio sam bez prigovora jer sam odlučio da mi je to prihvatljivo (možda ipak nisam trebao 🤦‍♂️). Druga stvar se dogodila jučer, mjera je počela teći 31. 12. i stvarno nisam planirao u ovih mjesec dana sjesti u auto i riskirat, ali okolnost da je jučer cura morala ići skroz do Sopa (mjesto pored Zagreba ako je bitno) iz Savice otišli smo mojim autom kojim je ona vozila, a ja sam, nažalost, odlučio riskirati vožnjom nazad i, osvetilo mi se. 😞 Vožnjom po Slavonskoj presreo me presretač i, da budem posve iskren, nejasno mi je zbog čega bi me uopće presreli. Jedino što mi pada na pamet je da je zbog vožnje s ugašenim svjetlima par kilometara prije nego što sam ih upalio, osim toga ništa, i onda je moguće da su presretači provjerili tablice i vidjeli da vlasnik, ja, ima izrečenu mjeru pa su me presreli da provjere. Ono što mi je čudno da je od trenutka paljenja mojih svjetala do rotirki prošlo sigurno 10-ak minuta s tim da ja nisam primijetio nikoga ko me prati dok nisu rotirke upalili. U tom trenutku sam od šoka i straha prvo gledao je li stvarno mene žele zaustaviti i zaustavio se nakon nekih pola minute na autobusnoj stanici. Tamo me je policajac upitao je li imam nekih problema s obzirom da mi je toliko dugo trebalo da se zaustavim i počeo me odma ispitivati znam li da imam zabranu upravljanja. Tad sam se ja, dosta naivno, priznajem, pokušao "obraniti" da sam platio prije mjesec dana i da nisam znao da još vrijedi zabrana. Možda su ovi detalji nebitni, ali želio sam prikazati kronološki situaciju. Također, sam pristup policajca je bio dosta agresivan, pretresao je mene i pitao me jesam pijan ili napušen, na što sam odgovorio da nisam kao što nisam ni bio pa je pitao može li pretresti auto, što sam mu i dozvolio i surađivao da dokažem da nemam ništa ilegalno. Ovo nije najbitniji dio priče, na kraju sam dobio obavijest da će podnijeti optužni prijedlog za vožnju pod zabranom. Najveći problem u ovoj situaciji je što sam ja još mjesec dana mladi vozač i imam 3 negativna boda za prolazak kroz crveno ranije, s ovim 6 to bi bilo 9 i poništenje vozačke, a jedina nada koju imam da se to neće dogoditi je postoji li neka mogućnost da, kako će vjerojatno poziv na sud doći nakon što napunim 24, da upis tih bodova ne znači da će mi se poništiti dozvola, već će se računati da je 12 granica. Također, oko same kazne me zanima kakvu bi obranu bilo najpametnije izreći da prođem što bolje moguće (kajanje i priznavanje se podrazumijeva, prvi ovakav prekršaj(?), okolnost zbog koje sam "morao" voziti, itd.) 

 

Eto, isprike na podužem postu, ali htio sam obuhvatiti sve detalje da imate što više informacija o možebitnoj pomoći. 😊

Nadam se da imate kakve prijedloge. 😃

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presretač te je ulovio najvjerojatnije iz razloga jer si ti (pretpostavljam) vlasnik vozila kojeg si vozio. Presretači imaju naviku stajati sa strane (a na presretaču ili u njemu je čitač tablica). Onog trenutka kad si prošao pored njih, kompjutor im je javio da si pod zabranom i na taj način si im bio lak plijen.

Ne znam čemu ovakvo bezumno riskiranje, a iz posta se vidi da si dobro upoznat što se bodova tiče.

Sve ovo ostalo o čemu pišeš, okolnosti odlaska u zagreb i vožnje natrag doma, razloga zaustavljanja, izgašenih svjetala, agresivnog pristupa policajca itd., nemaju nikakvog utjecaja na počinjen prekršaj, i ništa od toga nije relevantno za daljnji tijek postupka.

Što se tiče ovog još mjesec dana mladi vozač, po meni nema velike šanse da bi sud donio odluku u idućih mjesec dana, a onda na kraju i kada bi presuda bila pravomoćna, tek onda to ide na nadležnu PU/PP gdje se nebi niti moglo provesti budući da u tom trenutku nebi ni bio mladi vozač. (govorimo u teoretskom slučaju da sve bude gotovo u 30 dana, presuda + rješenje MUP-a)

Ono što treba na sudu istaknuti je kajanje, i naći nekakav dobar razlog za vožnju. Jer sudac ako čuje ovakvu priču to će biti samo razlog da kazna bude još stroža.

Dakle kazna je od 10 do 20 tisuća kuna, i vrlo vjerojatno će uslijediti dodatna zabrana upravljanja, po mojim procjenama od 6 do 9 mjeseci.

Pa ti onda ajde ponovo s curom u Sop :D

uređeno: od Iustitia_ZD
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Iustitia_ZD je napisao:

Presretač te je ulovio najvjerojatnije iz razloga jer si ti (pretpostavljam) vlasnik vozila kojeg si vozio. Presretači imaju naviku stajati sa strane (a na presretaču ili u njemu je čitač tablica). Onog trenutka kad si prošao pored njih, kompjutor im je javio da si pod zabranom i na taj način si im bio lak plijen.

Ne znam čemu ovakvo bezumno riskiranje, a iz posta se vidi da si dobro upoznat što se bodova tiče.

Sve ovo ostalo o čemu pišeš, okolnosti odlaska u zagreb i vožnje natrag doma, razloga zaustavljanja, izgašenih svjetala, agresivnog pristupa policajca itd., nemaju nikakvog utjecaja na počinjen prekršaj, i ništa od toga nije relevantno za daljnji tijek postupka.

Što se tiče ovog još mjesec dana mladi vozač, po meni nema velike šanse da bi sud donio odluku u idućih mjesec dana, a onda na kraju i kada bi presuda bila pravomoćna, tek onda to ide na nadležnu PU/PP gdje se nebi niti moglo provesti budući da u tom trenutku nebi ni bio mladi vozač. (govorimo u teoretskom slučaju da sve bude gotovo u 30 dana, presuda + rješenje MUP-a)

Ono što treba na sudu istaknuti je kajanje, i naći nekakav dobar razlog za vožnju. Jer sudac ako čuje ovakvu priču to će biti samo razlog da kazna bude još stroža.

Dakle kazna je od 10 do 20 tisuća kuna, i vrlo vjerojatno će uslijediti dodatna zabrana upravljanja, po mojim procjenama od 6 do 9 mjeseci.

Pa ti onda ajde ponovo s curom u Sop :D

Hvala na odgovoru, bar me obradovalo da neću ostat bez vozačke na 2 godine. 😃 

A ovo o detaljima s policijom nisam ni mislio uzeti u obzir kod obrane, nego sam samo spomenuo da saznam od vas ono što sam sumnjao. Riskirao sam jer je okolnost bila da nije da cura živi u Sopu, nego se taj dan vraćala u Benkovac odakle je, a tamo joj je otac ostavio auto da ga pokupi, neće proći na sudu, ali bar da se tu pokušam opravdati. 🤣😟 
Što se tiče obrane, dakle priznanje, kajanje pod obavezno, pokušat pronaći smislen razlog za vožnju, oće pomoći spominjanje da je prvi ovakav prekršaj i da nisam imao nikakvih prijašnjih kažnjavanja (ako sam dobro skužio da se ovaj prolazak kroz crveno ne računa ako nije došlo do suda). Novčanu kaznu i mjeru svakako očekujem, ali se nadam da će, uz sve spomenuto, biti bliže 10 nego 20000, a i mjera zabrane ako je prvi put da bude bar manja od najveće moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno, doveo sam se u probleme u malo vremena bespotrebno, ali prije toga nikad ništa pa se nadam da ću tako i nastaviti.

Još pitanje za to koji će mi dokument prvo biti dostavljen, ja sam skužio da bi trebao doći poziv na sud bez ikakvog rješenja prvo pa onda pravomoćna odluka, tj. rješenje policije kada sve bude završeno, točno?

I isto tako, na izrečenu kaznu na sudu također vrijedi pravilo o računanju cijelog iznosa ako se plati 2/3 unutar 8 dana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Iustitia_ZD je napisao:

Nadležnost suda ti je nebitna jer će ti u pozivu pisati gdje trebaš doći.

Adresa dostave je na prebivalište ili boravište.

Jasno mi je to, ali vidio sam da postoji izjava za promjenu adrese dostave i tamo moram napisati nadležni sud, a ja bih promijenio da mi se adresa dostavlja na adresu van prebivališta i boravišta jer sam trenutno pretežito na adresi očevog stana u Zg, a ne gdje mi je inače boravište u Zg i prebivalište u Komiži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav još jednom, ljudi. Naime, tamo 16.2. još sam dobio od policije potvrdu da će se dostava svih pismena o sudskim postupcima ubuduće dostavljati na adresu očevog stana koju sam naveo, nebitno, a danas sam u sandučiću na adresi gdje mi je boravište vidio ceduljicu od Hp od 12.3 za paket koji mi nije poznat da bi mi trebao doći i piše da ga mogu preuzeti u roku 5 dana u obližnjoj pošti. No, moje pitanje je, je li moguće da je to dostava od suda iako je navedena druga adresa i prošlo je mjesec dana od mog potvrđenog zahtjeva i je li uopće moguće da se to ostavi u pošti na preuzimanju jer kako sam uspio pročitati o načinu dostave nakon neuspjele prve dostave na obavijesti bi trebalo pisati točno vrijeme i datum za novu dostavu, a tu to ne piše. Također, po mojem izračunu taman danas je prošlo 5 radnih dana pa je sutra pitanje bi li mogao preuzeti to u pošti. 

Hvala na pomoći.

 

 

5B6E51B2-14F7-447B-B39B-C43D0B223A0C.jpeg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo došao sam do optužnog prijedloga koji predlaže 10000 kn i 3 mjeseca mjeru što mi je sasvim zadovoljavajuće obzirom na sve opcije koje su lošije od ovoga. Jedino što me još zanima je vaše mišljenje o tome ima li smisla da pokušam na ispitivanju tražiti smanjenje novčane kazne budući da je 10000 minimalna propisana za ovakav prekršaj i, isto tako, može li mi, ako tražim smanjenje novčane kazne uz priznanje i pokajanje, u teoriji to povećati kaznu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ćeš tražit smanjenje a i plaćanje na rate.Nema povećanja ako priznaješ prekršaj a njega ćeš priznat.Nisi znao da zabrana ide automatski nego si čekao dopis o tome od policije.Slabo gledaš Tv i čitaš novine pa nisi znao da se zakon u tom pogledu mjenjao.Načuo si samo da su neke kazne povećane a ne i to za zabranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija