Jump to content

Međuvlasnički ugovor II

ROZP

Preporučene objave

Pručavajući temu "Međuvlasnički ugovori" zaključio sam da se govori isključivo o Ugovoru o upravljanju zgradom. Znači ugovor između stanara i upravitelja zgrade. Mislim da to nikako ne može biti Međuvlasički ugovor, jer je to ugovor o upravljanju zgradom, a upravitelj najčešće nije vlasnik niti jedng dijela te zgrade.

U Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima razlikujem dvije vrste ugovora:

1. Ugovor o upravljaju zgradom (vlasnici stanova ili predstavnik stanara - upravitelj)
  2. Međuvlasnički ugovor (uređuje odnose između vlasnika stanova te kojim se određuje predstavnik stanara i daju mu se ovlasti).

U praksi još nisam naišao na Međuvlasnički ugovor u tom smislu. Možda da pojasnim. Novi Zakon o tržištu toplinske energije daje određena prava i zadaće predstavniku stanara. Smatram da je to protupravno ili da predstavnik stanara može konzumirati poslove iz ZTTE, ako je za to dobio ovlast Međuvlasnikim ugovorom.

U protivnom predstavnik stanara nema pravo potpisivati nikakve akte u ime stanara iako su ga oni izabrali, ali ga nisu ovlastiti za tu radnju.

Smatram da ta dva ugovora treba razlikovati i da ne može biti sadržaj u jednom.

Zato molim, ako netko ima primjerak Međuvlasničkog ugovora o kakvom govorim da mi pošalje ili da me uputi gdje da ga nađem. Pokušavam sam napraviti "draft", ali nisam pravnik, pa mi to "malo" teže ide. :glavomozid:

Dijeli na drugim stranicama

• 1 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Poštovani, zamolio bih vas ukoliko ste u mogućnosti da mi pošaljete primjer međuvlasničkog ugovora. Zahvaljujem!!

Poštovani,

Pod pojmom Međuvasničku ugovor. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima razliku dva ugovora.

Prvo je Ugovor o uzajamnim odnosima stanara-suvlasnika koji se nalazi u navedenom postu prije.

A drugi je Ugvor o upravljanju zgradom (između upravitelja i ovlaštenog predstavnika stanara) - taj ugovor se u praksi često naziva "Međuvlasnički ugovor", što nikako ne može biti jer upravitelj zgrade nije vlasnik ni u jednom dijelu zgrade, pa prema tome ne može sklapati međuvasnički ugovor.

Znači pojam ili definicija Međuvlasničkog ugovora podrazumijeva i razliku dva ugovora:

1. Ugovor o uzajamnom odnosu stanara-suvlasnika

2. Ugovor o upravljanju zgradom

Nadam se da sam uspio bar malo razjasniti, ono što je zakonodavac zakukuljio i zamumuljio, a nadzora nad provedbom tog zakona NEMA !

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija