Jump to content

Porez i račun za naslijeđene i prodane umjetnine


zippo

Preporučene objave

Naslijedio sam nekoliko umjetničkih djela koja bi htio prodati (Rješenje o nasljeđivanju postoji s tim navedenim), ali druga strana traži "račun".

Može li mi netko reći kakav "račun" mogu izdati kao fizička osoba (inače radim u jednoj firmi, ali to nema veze s ovim mojim vlasništvom) i jesam li obavezan platiti PDV? Imam uputu da kod Javnog bilježnika ovjerim potvrdu da je djelo naslijeđeno i da ne podliježe plaćanju poreza, što provjereno mogu dobiti, ali svejedno pitam.

Ako i uspijem prodati uz izdavanje nekakvog računa, moram li taj prihod navesti u poreznu prijavu?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porez ste platili kad ste nasljedili imovinu.ili ste bili oslobođeni plaćanja poreza.

kao fizička osoba niste u mogućnosti izdati račun.

možete skolopitu kupoprodajni ugovor o prodaji umjetničkih djela.

u ugovoru se navede ugovorena cijena, načina stjecanja, obvezu stjecatelja za plaćanje poreza (što je je i zakonska obveza stjecatelja, osim ako se drugačije dogovore).

ugovor se ovjeri kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na vremenu i odgovoru.

Ako sam dobro razumio, neki porez u određenom postotku kao vlasnik te umjetnine ipak moram platiti? Odnosno navesti u ugovoru tko ga plaća, prodavatelj ili kupac.

Izgleda mi slično kao kupoprodaja nekretnine.

 

Mora li se primljeni iznos još jednom prijaviti u godišnjoj poreznoj prijavi, pored redovne plaće (iako sam čuo da se naslijeđene, a prodane stvari tu ne spadaju?

Puno hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
Hvala na vremenu i odgovoru.

Ako sam dobro razumio, neki porez u određenom postotku kao vlasnik te umjetnine ipak moram platiti? Odnosno navesti u ugovoru tko ga plaća, prodavatelj ili kupac.

Izgleda mi slično kao kupoprodaja nekretnine.

 

Mora li se primljeni iznos još jednom prijaviti u godišnjoj poreznoj prijavi, pored redovne plaće (iako sam čuo da se naslijeđene, a prodane stvari tu ne spadaju?

Puno hvala još jednom.

 

 

jeste li saznali?imam istu situaciju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija