Jump to content

Spoja na kanalizaciju preko parcele od susjeda


starwars

Preporučene objave

Poštovani,

 

imamo slijedeću situaciju. Naime prije par godina u našem mjestu na otoku Braču dovedena je kanalizacija. Naša kuća se nalazi u "drugom" redu do spoja na kanalizaciju, što znači da moramo proći kroz parcelu od susjeda da bi se spojili na istu. Susjedi nam uvjetuju protuslugu (nebitno za ovu temu) da bi nam taj prolaz dozvolili. Nas zanima da li postoji zakonske osnove da nam moraju dati taj prolaz, odnosno omogućiti spoj na kanalizaciju.

Kao dodatak cijeloj priči navodim da imamo mogućnost spoja i na "gronju" stranu, ali tada bi trebali ugrađivati pumpe koje su tehnički gledano lošije rješenje jer u slučaju kvara imamo probloem sa sustavom, te iz tog razloga zaziremo od tog rješenja.

Zaključno, imamo alternativu (pumpa) za spoj na kanalizaciju, ali bez obizra da li netko zna da li je zakonski regulirano da susjedi moraju dopustiti spoj na "donju stranu, jer kanalizacija što nam prolazi poviše kuće je namjenjena za spajanje trećeg reda kuća.

Nadam se da sam bila jasna u upitu, te molim pomoć i savjet.

 

Srdačan pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete sudu podnijeti tužbu i tražiti prava služnosti.

ali imate mogučnosti priključka na kanalizaciju pa je jako upitna odluka suda.

ako i dobijete pravo služnost,sudskom odlukom, vlasnikposlužne nekretnine može tražiti naknadu koju ste po zakonu dužni platiti.

najboljeje rješenje je dogovor sasusjedom (koji stavite na papiri potpišete).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužba je po meni bacanje novaca i vremena. Imate mogućnost spajanja preko "pumpe" na gornji trakt (i sigurno niste jedini u okolici koji se spaja na taj način), čime pravo služnosti gubi svoju osnovnu pretpostavku, a to je razumna svrha. To što u konkretnom slučaju, vama ovakav gornji spoj nije najsretnije rješenje, nije relevantno. Najbolja solucija je popričati sa susjedom i pokušati naći zajednički jezik (quid pro quo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Poštovani!

Kratko :Nema zakonske osnove da Vam susjed mora dati.Narod kaže :"sporazum kuću gradi".

Vama preostaje susjedova varijanta da učinite protuuslugu ili da idete pumpama .

Pozdrav!

 

Ne, ja nemam tu mogucnost da idem pumpom. Mogu jedino pitati drugog susjeda povise da mi dozvoli. Ne znam je li to tehnicki izvedivo, ako je on parcelu iznad :mene.

 

Zanima me jos, sta ako ovaj moj susjed meni presijece cijevi od vode, koje takodjer idu preko njegove parcele? Te cijevi tu stoje vec 35 godina, suglasnost je dao jos pokojni djed, dakle imam dosjelost. Ali sta ako on to presijece ili zatrpa? Dok ja njega tuzim i dok sud to rijesi ja sam bez vode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...

Poštovani,

imam sličan problem. Naime, sa susjedom se sporimo oko prolaza između kuća koja je nekada pripadala njegovoj sestri, a mi smo je kupili.

Uglavnom, dio prolaza koji on osporava je naš no u njegovom "dijelu" je naš šaht kanalizacije. Kako to obično biva, on prijeti da se šaht mora izmjestiti ili će ga on zatrpati. Mi smo tu kuću kupili, kanalizacija je bila postojeća pa me zanima što moram poduzeti da ga osporim ili je jedino rješenje raditi novi priključak jer je s njim dogovor nemoguć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 11. 2013. u 16:48, ude je napisao:

Poštovani!

Kratko :Nema zakonske osnove da Vam susjed mora dati.Narod kaže :"sporazum kuću gradi".

Vama preostaje susjedova varijanta da učinite protuuslugu ili da idete pumpama .

Pozdrav!

 

Dana 22. 08. 2013. u 12:22, starwars je napisao:

Poštovani,

 

imamo slijedeću situaciju. Naime prije par godina u našem mjestu na otoku Braču dovedena je kanalizacija. Naša kuća se nalazi u "drugom" redu do spoja na kanalizaciju, što znači da moramo proći kroz parcelu od susjeda da bi se spojili na istu. Susjedi nam uvjetuju protuslugu (nebitno za ovu temu) da bi nam taj prolaz dozvolili. Nas zanima da li postoji zakonske osnove da nam moraju dati taj prolaz, odnosno omogućiti spoj na kanalizaciju.

Kao dodatak cijeloj priči navodim da imamo mogućnost spoja i na "gronju" stranu, ali tada bi trebali ugrađivati pumpe koje su tehnički gledano lošije rješenje jer u slučaju kvara imamo probloem sa sustavom, te iz tog razloga zaziremo od tog rješenja.

Zaključno, imamo alternativu (pumpa) za spoj na kanalizaciju, ali bez obizra da li netko zna da li je zakonski regulirano da susjedi moraju dopustiti spoj na "donju stranu, jer kanalizacija što nam prolazi poviše kuće je namjenjena za spajanje trećeg reda kuća.

Nadam se da sam bila jasna u upitu, te molim pomoć i savjet.

 

Srdačan pozdrav svima

nema načina da zakonski nekoga natjeraš da ti dozvoli spoj preko njegove parcele na kanalizaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija