Jump to content

Parcelacija ili razvrgnuće suvlasništva

fadetoblack111

Preporučene objave

Željeli bismo kupiti dio građevinske čestice, ali vlasnik mora napraviti parcelaciju. Da bi on mogao napraviti parcelaciju kažu da je potreban idejni projekt što je onda njemu neisplativo, pa bi rađe da mi radimo idejni projekt za taj dio koji bismo kasnije kupili. E sad, ja mislim da je za to potrbno dobiti i rješenje o uvjetima gradnje...što znači da bismo morali sve papire riješiti na njegovo ime. Kako se to rješava? Je li moguće nekako napraviti te papire na moje ime na njegovoj čestici? Vjerojatno ne.

Nešto mi je palo napamet...vjerojatno neizvedivo. Mogu li ja kupiti dio čestice i onda na cijelu upisati vlasništvo, recimo 1/2, pa onda tražiti razvrgnuće suvlasništva i to dogovorno podijeliti pola-pola da svatko dobije svoju česticu?

Dijeli na drugim stranicama

u svakom slučaju prije bilo kakvih izrada idejnog rješenja ili projekta uputno je stupiti u kontakt sa drugim suvlasnikom (ili suvlasnicima ako ih ima više). drugoga suvlasnika navedene čestice morate upoznati sa svojom namjerom za kupnjom dijela te čestice, te utvrditi dali je on uopće zainteresiran/suglasan sa vašom idejom o parcelaciji. u biti on na to ne mora pristati, a za parcelaciju morate dobiti njegovu suglasnost. tu je i pitanje podjele eventualnih "zajedničkih" troškova za potrebu eventualne parcelacije,što nije mali trošak. prvo provjerite "kako suvklasnik diše"!

To je sve u dogovoru s vlasnikom. On se slaže da mi proda taj dio i oko parcelacije, međutim ja moram onda ishodovati rješenje o uvjetima gradnje na njegovo ime. To je malo komplicirano. Da li mogu kupiti od njega dio čestice prije parcelacije i upisati postotak vlasništva, pa onda razvrgnuti suvlasništvo ili je ovaj prvi način jedini moguć? Previše filozofije oko jedne crte na pola zemljišta.

To je sve u dogovoru s vlasnikom. On se slaže da mi proda taj dio i oko parcelacije, međutim ja moram onda ishodovati rješenje o uvjetima gradnje na njegovo ime. To je malo komplicirano. Da li mogu kupiti od njega dio čestice prije parcelacije i upisati postotak vlasništva, pa onda razvrgnuti suvlasništvo ili je ovaj prvi način jedini moguć? Previše filozofije oko jedne crte na pola zemljišta.

očigledno se nismo razumijeli. taj gospodin sa kojim ste "u dogovoru" nije vlasnik, već suvlasnik te čestice, koliko sam shvatio njegov udio je 1/2. ja vas upućujem da prvo porazgovarate sa ostalim suvlasnicima ili suvlasnikom koji su upisani u "gruntovnici" na navedenoj čestici. ponovno ističem, oni mogu ali i ne moraju biti zainteresirani za parcelaciju, tj. mogu vam uskratiti svoju suglasnost.

po meni čak i prije razgovora sa ostalim suvlasnicima, trebalo bi provjeriti dali je upće moguće temeljem važećeg prostornog plana navedenu česticu parcelirati na više dijelova, zadovoljavajući sve parametre/uvjete iz toga plana.

nadalje, vi u svakom slučaju možete od njega kupiti njegov udio u toj čestici, ali "idealni dio", pitanje je isplativosti takve kupnje.

Ja sam skroz konfuzna. Taj je gospodin vlasnik čestice 1/1. Pola bi prodao meni, ali je parcelacija poprilično kompliciran proces. Onda moramo sve papire za gradnju raditi na njegovo ime. Je li moguće da ja kupim udio u cijeloj čestici pa da on bude vlasnik 1/2 čestice i ja isto tako. Tada da uz njegovu suglasnost napravim papire za gradnju na svoje ime i zatim parceliramo česticu. Tj, koji je najjednostavniji način da se građevna čestica podijeli na 2 dijela?

sada su mi stvari jasnije. budući da ste u prvom "postu" naveli da "vlasnik mora napraviti parcelaciju", smatrao sam da je čestica u suvlasništvu.

no dobro, svejedno prvo bi vas uputio da prije bilo kakve kupovine otiđete do nekoga tko se bavi projektiranjem, da vam napravi kakvo idejno rješenje (ili više varijanti) za parcelaciju, a sve u skladu sa mogućnostima koje pruža prostorni plan. po mogućnosti prije odlaska projektantu bilo bi dobro napraviti PGP (posebna geodetska podloga) kako bi podaci bili čim točniji. tek kada stručna osoba utvrdi da je moguće napraviti parcelaciju temeljem nekakve moguće "dozvole za građenje" koja će se morati ishodovati, i kad na takvu podjelu pristane osoba od koje kupujete teren, tek tada možete razmišljati o kupoprodaji za što postoji nekoliko varijanti u ovakvim slučajevima.

znači, kao prvo pravac geodetu po PGP, pa nakon toga projektantu!

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...

Važna informacija