Jump to content

prometna nesreca,alkohol


elvis311282

Preporučene objave

Pozdrav

Imao sa promenu prije mj

dana,alkohola 1.2promila,nisam kriv za izazivanje nesrece.Dobio sam prekrsajni nalog,kazna 3000kn,i 9mj bez vozacke.Zanima me:

1.Da li se mora cekati od policije obavjest da mi se vozacka oduzima tim i tim danom ilii se moze otici na policiju i sam predat vozacku

2.Ako pisem prigovor i zatrazim smanjenje roka od 9mj,da li u meduvremenu dok cekam odgovor od suda mogu predati vozacku na policiju da mi vrijeme cim prije pocne teci

3.Koliko traje odgovor na prigovor

4.Moze li sud povecati kaznu koja je navedena u prekrsajnom nalogu

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se želi smanjenje kazne i vremena oduzimanja vozačke napiše se prigovor i čeka rješenje suda.Nakon rješenja suda vozačka će bit oduzeta tek kada od policije dođe dopis o vremenu zabrane.Sve do onda se legalno vozi.Odgovora na prigovor nema jer policija predmet šalje sudu a vrijeme će se mjerit u mjesecima.Sud može dat istu kaznu ali je i smanjit,povećanja nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam podigao zapisnik policije.U njemu pise da je vozac suprotnog automobila kaznjen zbog prekrsaja iz clanka 43. stavak 1 i 2 kaznjivo po clanku 43. stavak 3. primjenom clanka 293. stavak 1 /

Sad me zanima za koji tocno prekrsaj je on kaznjen, jer kolko vidim pod clanak 43 stavak 1 spada vise nepropisanih radnja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše vam u čl. 43. Prekršajnog zakona, koje su moguće radnje. Ne možemo mi sad na temelju tog članka vama sa sigurnošću reći koja je to radnja bila.

 

Najčešće je riječ o pogrešnom uključivanju u promet - oduzimanju prednosti, ili neopreznom pretjecanju, ali moguće su i ostale radnje specificirane u spomenutom članku.

 

Ovaj članak 293. st. 1. Prekršajnog zakona propisuje uvećanje kazne za počinjeni prekršaj, ukoliko je tim prekršajem ujedno i počinjena prometna nesreća isključivo s materijalnom štetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se to gdje mozda moze saznati ,koja je to tocno radnja?I tko moze dobiti taj podatak?

 

Prijavio sam na osiguranje odstetni zahtjev. Sad mi tamo kazu da ce me zvati iz osiguranja, i nek se pripremim da ce mi postavljati sva moguca pitanja. Yato me i to zanima.Da li jos sto postoji na policiji kakvi zapisi osim ovog policijskog zapisnika kojeg sam podigao?

Da li je pametno angazirat odvjetnika?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prometna nesreća 2006.Prisustvo alkohola.Osiguravajuća kuća tužila,dobila spor u 2.stup.postupku 2008. Sad,09/2013.žele blokirati sve račune jer se do sad nisu naplatii.Da li je došlo do zastare potraživanja sa njihove srtrane budući je prošlo više od 5 god? Da li bi trebao dobiti javnobilježničku ispravu o ovrsi prije blokade na koju imam pravo uložiti prigovor ili se mogu odlaskom u banku iznenaditi već odrađenoj zaplijeni djela novca? HVALA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 233. st. 1. Zakona o obveznim odnosima -

 

"Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man hvala na odgovoru. Još imam jedno pitanje i nedoumicu. Kako osiguravatelj hoće da ovrši predmet, pokuša naplatiti dug(dobili su sudski spor utuženjem pravomoćno 05/2008) sada mi nude u zamjenu za regresiranje duga policu životnog osiguranja na rok od 15 godina itd.Da li da prihvatim tu ponudu, pa onda i nju ne poštujem ili da ih pustim da provedu pokušaj ovrhe jer na žalost nemaju mi što uzeti.I što mogu,ne mogu jer je izuzeto od ovršnog zakona.Da li da otvorim rn 35,obavijest Fini i kraj? Ili imate pametnije rješenje?Bojim se da potpisivanjem te police produžujem upravo rok od deset godina zastare naplate koji spominjete.

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Imao sam prometnu nesrecu, alkohol kod mene 1.74, kriv sam, vozac drugi lakse tjelesne ozljede. Negdje u 7om mjesecu zaustavila me policija napuhao 1.54 i prolazak kroz crveno, to sve na kraju na sudu dobio mjesec dana oduzimanja vozacke i oko 2700kn kazne (jer sam platio 2/3 u roku), zanima me sto me sada ceka za ovaj prekrsaj, nisam dobio tih misec dana zabrane jos, druge prekrsaje nemam osim sad ova dva, svasta citam pa me samo strah ove kazne zatvora jer sam zaposlenik u drzavoj firmi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zabrana će doći kad policija bude imala vremena napisat obavijest.

Zatvor se jako rijetko dobiva.

Firma ti neće ništa i da dobiješ zatvor a bit bće veća novčana i duža zabrana uz liječnički pregled.

 

A koliko otprilike bi trebala biti kazna ta novcano i zabrana? I koliko negativnih bodova ide, i jel dobivam neku uvjetnu kaznu kao, to mi je netko rekao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Firma ti neće ništa i da dobiješ zatvor

 

Za ovo baš i nisam tako siguran.

Sada se u državnoj službi dobivaju otkazi za uvjetne osude od 6 mjeseci - pretpostavljam da to ovisi i o vrsti (ne)djela.

 

A kad krenu rezovi po državnim firmama, djelatnik koji je više puta uhvaćen u vožnji teško alkoholiziran (1,54 i 1,74 promila!) i pritom prouzročio prometnu nesreću je prvi kandidat za otkaz . Osim ako nije jako deficitarni kadar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za alkohol se rijetko dobiva zatvorska kazna (ili uvjetna zatvorska, svejedno), a s obzirom na 2 slučaja, mislim da to nije dovoljno da bi se sud odlučio na zatvorsku.

 

Što se tiče novčane kazne i zaštitne mjere, novčana će biti ista kao ova prethodna ili veća, a zaštitna mjera sigurno duža. Sad, koliko točno, nemoguće je reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za alkohol se rijetko dobiva zatvorska kazna (ili uvjetna zatvorska, svejedno), a s obzirom na 2 slučaja, mislim da to nije dovoljno da bi se sud odlučio na zatvorsku.

 

Što se tiče novčane kazne i zaštitne mjere, novčana će biti ista kao ova prethodna ili veća, a zaštitna mjera sigurno duža. Sad, koliko točno, nemoguće je reći.

Vjerojatno si previdio da je u 'ponovljenom' slučaju skrivio i prometnu sa lakšim tjelesnim ozlijedama.

I to nakon samo 4 mjeseca , i sa još većim promilima.

1,74 promila nije isto kao 0,54. A prilikom prvog prekršaja prošao je i kroz crveno - nije tek uhvaćen da vozi u stanju teške alkoholiziranosti.

Dakle - prva kazna nije dala nikakav rezultat, a građanin je pokazao sklonost upravo bezobzirnoj ignoranciji zakona.

Da se mene pita , dobio bi bez pardona recimo šest mjeseci zatvora , uvjetno na dvije godine + zabranu upravljanja 3 godine.

 

Pa neka pjeva borbene. Zar mu treba dati priliku da nekog ubije?

 

 

ps

Koja je logika da se ovakvome bezobzirnom vozaču dozvoljava da vozi dok se ne dogodi prava tragedija, a u ovom slučaju:

lažne optužbe

bez ikakvih dokaza čovjek ni kriv ni dužan dobije uvjetno par mjeseci jer ga je lažno optužio propalitet alkoholičar??!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A koliko otprilike bi trebala biti kazna ta novcano i zabrana? I koliko negativnih bodova ide, i jel dobivam neku uvjetnu kaznu kao, to mi je netko rekao?
veća nego sada.

Ukupno za oba imaš 8 bodova.

 

Sada se u državnoj službi dobivaju otkazi za uvjetne osude od 6 mjeseci - pretpostavljam da to ovisi i o vrsti (ne)djela.

Zbog toga jer su osuđeni za kaznena djela.

 

Da se mene pita , dobio bi bez pardona recimo šest mjeseci zatvora , uvjetno na dvije godine + zabranu upravljanja 3 godine.

Možda i kad bi se pitalo suca ali je nemoguće jer kazne nisu tolike.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...a i recidivizam bi se trebao ozbiljnije kalkulirati u presudama.

 

Slažem se, ali imate "pacijenata" koji nemaju otkuda platiti sve te silne kazne, a i dalje voze i ne može im nitko ništa. Zamjena pak ide u rad za opće dobro, rijetko zatvor. I što smo dobili? Čovjeka sa (prometnom) dozvolom za ubojstvo.

 

Dok neće oduzeti nevin život, pa članu obitelji preminule osobe ne pukne film i uzme pravdu u svoje ruke. Onda ćemo čitati natpise u stilu "psihopat", "manijak", "monstrum" i slično.

 

Regulativa je loša, da se mene pita, bacao bih u zatvor bez pardona takve teške recidiviste, jer barem za to vrijeme kad su unutra, znam sa sigurnošću da od njihove ruke nitko neće stradati.

 

U tom pogledu bilo bi potrebno revidirati Kazneni zakon i takvo ponašanje predvidjeti kao kazneno djelo, ali sa drastičnom kaznom, što se kod nas, naravno - neće dogoditi. Jer mi njegujemo sustav blagih, ali izvjesnih kazni. To što takve kazne nemaju apsolutno nikakva efekta, nikome ništa. Pa se može izvući radikalan zaključak da naš zakonodavac zapravo potiče građane da, u ekstremnim slučajevima, uzmu pravdu u svoje ruke. Ali onda ih i za to kazni, i to rigorozno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom pogledu bilo bi potrebno revidirati Kazneni zakon i takvo ponašanje predvidjeti kao kazneno djelo, ali sa drastičnom kaznom, što se kod nas, naravno - neće dogoditi.

Probali su pa nije prošlo.Previše papirologije i zatrpanost DO i sudova.

 

Postoji i lakše rješenje,oduzimanje predmeta počinjenja prekšaja za vrijeme dok mjera traje.

 

Nakon čitanje presude pisanje iste i dostava mup-u i u roku 7-8 dana obavijest o zabrani.Može se ali se neće.

 

Par brzinskih pitanja i postupak gotov,jesi-nisi,ako jesi zašto i presuda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se, ali tada takvi biseri kupe neku krntiju od auta ili još gore, voze traktor i opet smo na početku.

 

I tome bi se dalo doskočiti.

Moj prijedlog bi bio da se dokine mogućnost ostavljanja tablica na kupljenom automobilu.

 

Sada je doskočeno ovim manipulatorima koji ne plaćaju kazne na način da ne mogu produljiti registraciju dok ne podmire dugove. Vrlo jednostavan i nadasve učinkovit način! I pokazatelj kako rješenja mogu biti relativno jednostavna.

 

Ovakvi likovi kojima je oduzeta dozvola (ili dozvolu niti nemaju) u pravilu kupuju upravo takve krntije kojih se vlasnik želi riješiti par mjeseci prije isteka registracije. Takav onda vozi taj auto sa tim tablicama a da nije prenio auto na sebe, nije platio ni porez na prijenos vlasništva vozila (kako god to bio mali iznos za staru krntiju), a nastavlja voziti auto sa tim tablicama i nakon isteka registracije - često i godinama. Policija gubi vrijeme i sredstva ganjajuci bivšeg vlasnika jer nije odjavio vozilo, a on onda dokazuje ugovorom da je auto prodao i tablice ostavio nivom vlasniku vozila. Takvi auti budu onda bez evidencije i preprodani trećim osobama pa im se još teže uđe u trag. Auto bez tablica koji sudjeluje u prometu odmah je uočljiv i nema šanse da bi dulje vrijeme sudjelovao u prometu, posebice ako se građanje bude poticalo da takve prijavljuju.

 

Registarske tablice bi uvijek ostajale vlasniku, i trebalo bi uvesti ili da vlasnik može odmah ostaviti tablice za otpis, ili da se čuvaju do godinu dana. u slučaju da se čuvaju, mogla bi se propisati neka pristojba za čuvanje (recimo 20 -30 kn). koja bi se odmah plaćala.

 

 

Pijanci koji voze traktor su priča za sebe.

Mišljenja sam da bi policijske ophodnje trebale dobiti upute da mnogo više kontroliraju traktore koji se vozikaju uokolo bez radnih priključaka. Traktor je radni stroj, (koristi plavi dizel) i nema razloga da ga se koristi za bilo kakvo vozikanje, a posebice u večernjim satima izvan sezone poljoprivrednih radova kada je značajan postotak traktorista pod gasom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok statistika kaže da je manje nego prošle godine njima je ok,operacija uspjela pacijent mrtav.

 

Tako nekako, ali nikakva utjeha onima koji su ostali bez najmilijih zbog toga.

 

Pa da li se ulaganjem prigovora ne aktivira žurni postupak bez prava žalbe?

 

Najmanji problem ovdje je prekršajni postupak. Govorimo o nemogućnosti da stanete na kraj pacijentima koji apsolutno ignoriraju zakon i nadalje voze, a ne možete im ništa, jer nikakva oduzimanja vozačke ili zaštitne mjere kod njih ne postižu efekt.

 

Moj prijedlog bi bio da se dokine mogućnost ostavljanja tablica na kupljenom automobilu.
Slažem se.
Sada je doskočeno ovim manipulatorima koji ne plaćaju kazne na način da ne mogu produljiti registraciju dok ne podmire dugove. Vrlo jednostavan i nadasve učinkovit način! I pokazatelj kako rješenja mogu biti relativno jednostavna.

Ali i tome se doskoči, pa onda registraciju čine članovi njihove obitelji, koji su "čisti".

Pijanci koji voze traktor su priča za sebe.

Mišljenja sam da bi policijske ophodnje trebale dobiti upute da mnogo više kontroliraju traktore koji se vozikaju uokolo bez radnih priključaka. Traktor je radni stroj, (koristi plavi dizel) i nema razloga da ga se koristi za bilo kakvo vozikanje, a posebice u večernjim satima izvan sezone poljoprivrednih radova kada je značajan postotak traktorista pod gasom.

 

Slažem se, jer u ruralnim područjima imate ekipu kojoj je traktor u biti auto do lokalne birtije ili dućana. Dobro da još ne koriste isti za put do Zagreba, nema bolje vožnje od one od 34 km/h na Fergusonu ili Steyru starom 30-ak godina, a na kaziću na baterije u kabini trešti Born to be wild... :sofer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako nekako, ali nikakva utjeha onima koji su ostali bez najmilijih zbog toga.
Toćno,ali "školovana ekipa" se ubacila u to područje i stvari su počeli tumačit na samo njihov razumljiv "način"
Pa da li se ulaganjem prigovora ne aktivira žurni postupak bez prava žalbe?
Žalbe nema a kad će postupak završit ni nebo zna.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija