Jump to content

Rebalans proračuna i 'povlaštene mirovine'


connected

Preporučene objave

  • Odgovora 592
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

najviše su sudjelovali

Objavljene slike

Ovo najavljeno rezanje mirovina hrvatskim braniteljima nije baš pametna ideja vladajućeg aparata, a što bi napravili na onaj način kako su izjavili.

 

Hajd, recimo, da režu mirovine iznad 5001,00 kunu za 10%.

 

Moj bi prijedlog bio ovakav (osobno bih poslao prijedlog i ministrima nadležnima za tu temu - Liniću, Mrsiću i Matiću).

 

Neka režu, ako baš moraju rezati umirovljenim braniteljima, ali dio koji se ne odnosi (vidi rješenje o mirovini) na sudjelovanje u Domovinskom ratu, tj. neka režu onaj dio (prema ZOMO) po kojem su branitelji dobili mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (npr. 50% posljedica sudjelovanja u DR-u, a 50% prema ZOMO).

 

E upravo taj dio prema ZOMO možemo tumačiti kao "povlašten" jer tu ima elemenata prednosti kod obračuna prema drugim (starosnim i ostalim mirovinama prema Zakonu o mirovinskom osiguranju).

 

Znači da bi oni branitelji do 5000,00 kuna bili netaknuti jer oni i nemaju toliki iznos, a branitelji preko tog iznosa bi bili daleko manje zakinuti.

 

Naravno, 100%-tne invalide ne dirati kao i mirovine koje dobivaju djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja.

 

Ako već moraju uzeti, uzet će manje (manje će i napuniti proračun) ali mislim da se većina branitelja neće protiviti ovom mom prijedlogu.

 

Napišite vaše mišljenje. Možda ovo nekima odgovara, a nekima ne, ali država je u banani, lopovi su nas pokrali, neki i dalje kupuju vrlo skupa službena vozila na teret državnog proračuna, a mi sve to plaćamo i ja bih bio najsretniji da nam mirovinu ne diraju (kao što su obećali u propalom planu 21).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko odrežu, a najvjerovatnije hoće, ja ih planiram utužiti za dio van rata jer je u rješenju lijepo opisano da se radi o civilnom dijelu mirovine koji nema veze sa ratom, isto tako mi u rješenju piše da se radi o invalidskoj mirovini o čemu ću razmisliti oko tužbe kad vidim idejno rješenje projekta otimanje braniteljima (odluka, zakon, ...) .

U svakom slučaju za svojih 20 godina aktivnog staža u mirovinsko sam uplatio više nego 2 radnika na minimalcu i civilni dio mirovine bi mi trebao biti neotuđiv a isto tako taj dio bi mi trebao rasti zajedno sa civilnim mirovinama ako će već vojni dio stajati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...ja uopće nemam tog civilnog udjela u mirovini tj. 100% je mirovina posljedica rata (ranjavanje).Uz to imam i 18 godina staža u gardijskoj brigadi, a i staža u civilu. Al' mislim da to skidanje neće imati veze s tim, skinut će oni kome hoće - a mislim da će to biti svima.

 

Zanima me, konkretno, gdje to piše da će skinuti samo ono što prelazi 5000 kn tj. u mom slučaju samo 70 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka režu, ako baš moraju rezati umirovljenim braniteljima, ali dio koji se ne odnosi (vidi rješenje o mirovini) na sudjelovanje u Domovinskom ratu, tj. neka režu onaj dio (prema ZOMO) po kojem su branitelji dobili mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (npr. 50% posljedica sudjelovanja u DR-u, a 50% prema ZOMO).

 

.

 

Tako je !

 

Tužba če se temeljiti i na toj točki.

 

Ja sam u općoj 50-50% .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa kaže zašto se ne umanjuju mirovine i civilnim invalidima.Razlog je jednostavan,njihove mirovine nisu ni blizu 5000 kuna.

 

To ne znaš ni ti ni ja kolike su njihove mirovine-niti je to bitno. Nije bitna visina mirovina i limita od kojega se reže.

 

Ja sam ovjde prvenstveno mislio da oni ( civilni invalidi ) nisu niti obuhvačeni jednom jedinom riječju u ovom zakonu. Spominjemo se samo mi kao " povlašteni " , invalidi DR-a i općenito branitelji u invaldskim mirovinama dok o civilima niti riječi.

 

Znači mi se vodimo kao " povlašteni " jer smo inavidnost " zaradili " u ratu a oni se ne vode kao povlašteni samo zato jer su invalidnost " zaradili " na civilnom radnom mjestu.

 

Eto diskriminacije na djelu. Diskriminacija među invalidima ratno-civilnim korisnicima invalidskih mirovina.

To je ono što je bitno a ne visina mirovina. Diskriminacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa(a i svi koji tako misle),ja isto samo čekam odluku pa slijedi tužba kod kvalitetnog odvjetnika pa se nadam da ćemo se tu čuti oko toga šta i kako.Nesmijemo šutit i dopustit da nas komunjare(i drugi)gaze sa osmjehom jer ako "opet"šutimo doći će ponovno rezanje za koju godinu.Banda komunistička.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa(a i svi koji tako misle),ja isto samo čekam odluku pa slijedi tužba kod kvalitetnog odvjetnika pa se nadam da ćemo se tu čuti oko toga šta i kako.Nesmijemo šutit i dopustit da nas komunjare(i drugi)gaze sa osmjehom jer ako "opet"šutimo doći će ponovno rezanje za koju godinu.Banda komunistička.

 

Tako je . Samo bi se nadovezao kao ispravak na ovo komunjare. Da je ovo prvo rezanje složio bi se . Zna se tko nam je srezao prije 2 godine isto 10 %.

 

Svi su oni isti, svi .

 

Mi se trebamo boriti i izboriti za svoja prava jer ako čemo biti pasivni budite uvjereni da če toga biti još i još.

 

Nisam zagovornik nasilne revolucije i općenito riješavanja problema nasiljem. Ovo je pravna država i za svoja prava se mislim boriti svim mogučim raspoloživim pravnim sredstvima.

 

Mišljenja sam da su problemi koji se riješe nasiljem kratkoročne prirode, dok problemi koji se riješe pravnim putem su dugoročno riješeni i onda više nije bitno tko je na vlasti, crveni, zeleni, plavi ili šareni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana gospodo, korisnici invalidskih mirovina po posebnim propisima,

 

 

Propustima stručnih službi u MUP-u, MORH-u, Ministarstvu branitelja i Ministarstvu rada i mirovinskog sustava prilikom Vašeg umirovljenja niste upoznati a ni sada ne znate da imate pravo podnijeti Zahtjev za priznavanje odgovarajuće invalidske mirovine i po općem propisu – ZOMO.

 

Kad Vam se prizna pravo na odgovarajuću mirovinu i po općem propisu – ZOMO, Vi birate koja će Vam se mirovina isplaćivati. Kad znate iznose mirovina po posebnom i po općem propisu onda znate koja Vam je povoljnija.

 

Također ste se osigurali da Vam mirovina ne može biti manja od mirovine po općem propisu, jednostavno zatražite priznavanje povoljnije mirovine.

 

///Sada nije tako, ima mirovina po posebnom propisu koje su manje od mirovina po općem propisu a korisnicima nije poznato.///

 

Od 2007.g. pojavljuje se situacija da je mirovina po općem propisu veća od mirovine po posebnim propisima a posebno nakon 01.08.2010.g. i smanjenja mirovina po posebnim propisima većih od 3.500 kn za 10 %.

 

Posebno su oštećeni korisnici mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba a ima ih i po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

Najviše su oštećeni umirovljeni pripadnici gardijskih brigada, specijalnih postrojbi, piloti kao i ostali koji su imali bolja primanja (veće uplate doprinosa u mirovinski fond) od 1990.g. do 1998.g. a umirovljeni bez čina ili nižim činom sa nižim postotkom vojnog dijela mirovine (20 do 30%).

 

Nažalost zbog propusta Vaših ministarstva iz kojih ste umirovljeni Vaša sadašnja invalidska mirovina po općem propisu biti će za 10 – tak % niža (zbog pridodanog staža kod invalidskih mirovina) od mirovine da ste je zatražili 2007.g. ili kasnije ako ste kasnije umirovljeni.

 

Odmah ste trebali zatražiti priznavanje mirovine i po općem propisu.

 

Pravo na Zahtjev imate i sada.

 

 

Lijepi pozdrav

 

 

 

PS

 

Zar ste zaboravili nekoliko tisuća Vaših kolega koji su prešli iz korisnika mirovina po posebnom propisu u korisnike mirovina po općem propisu.

Možda se to sada baš Vama događa.

Ovo nije posljednje smanjenje mirovina a još nas čeka za početak, blokirane mirovine po posebnim propisima do travnja 2015.g. (koliko još godina kasnije za neke kome se mirovina blokira na 3.500 i 5.000 kn????).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite li vi da 100postotne HRVI i djecu poginulih ne diraju iz nekih humanih razloga? Grdno se varate! Ta populacija je zanemariva ukupno i u ukupnoj svoti davanja. To je jedini razlog.

 

A drugo (po jedno 10 put od mene na ovom forumu) - jedino pošteno smanjivanje bi bilo svima. Ako netko želi polemizirati o tome.... tu sam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani zozef,

 

 

Prvo smanjenje,

 

 

Prema informacijama iz medija od 01.01.2014.g. slijedi novo smanjenje mirovina iznad 5.000 ili 5.500 kn za 10 %, primjenom novog posebnog propisa za posebne propise.

 

Znači mirovina od 5.000,01 kn bruto, blokira se na 5.000 kn i u naravi zamrzava 3 do 5 godina. Neće se usklađivati u postotku rasta AVM do iznosa 5.555,55 kn, tada će umanjena mirovina iznositi 5.000,01 kn i početi rasti rastom AVM.

 

///Ako smanjenje bude od 5.500 kn, blokirana mirovina na 5.500 kn također se zamrzava 3 do 5 godina. Neće se usklađivati u postotku rasta AVM do iznosa 6.111,11 kn, tada će umanjena mirovina iznositi 5.500,01 kn i početi rasti rastom AVM.///

 

Drugo smanjenje,

 

 

Sve mirovine po posebnim propisima, zamrznute, ne rastu uz rast AVM do 01.01.2015.g.(usklađivanje tek u travnja 2015.g.)

 

 

Treće smanjenje,

 

 

Kad na sve ovo pridodamo faktor preračuna ---0,40 do 0,65 predložen člankom 80. novog općeg propisa -ZOMO-a mirovine po posebnim propisima blokirane na 3.500 i 5.000 kn ne bi rasle od 6 do 9 godina.

 

Ostali iznosi mirovina po posebnim propisima, od travnja 2015.g., rasti će najmanje dvostruko sporije od mirovina po općem propisu.

 

Primjer:

 

Ako rast AVM za cijelu 2015.g. bude 5 % za mirovine po općem propisu za:

 

- mirovine po posebnom propisu rasti će uz faktor preračuna 0,4 u najpovoljnijoj inačici samo 2 %

- za faktor preračuna 0,65 u najpovoljnijoj inačici mirovina u 2015.g. rasti će 3,25 %

 

SVE ovo je predviđeno i za mirovine po posebnom propisu od 400, 820, 1.300 i 1.750kn.

 

 

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nemam pojma gdje spadam u povlaštene ili nepovlaštene ,imam mirovinu 1970 kuna ,išao sam u mirovinu kao invalid rada i kada su uveli da umirovljeni branitelji imaju pravo na najnižu braniteljsku mirovinu (ako je ta mirovina niža od one koju primaju -valjda je bila ta definicija) to sam zatražio i na to dobio oko 270 kuna ako neko zna jel te spadaju isto u povlaštene neka piše i da li ako spadaju mogu tražiti povrat na običnu civilnu kao invalid rada jer ispada da će ta biti veća od ove sadašnje,što našim političarima padne napamet to je čudo,čudo i gotovo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino ti imaš civilnu inval.mirovinu,ali imaš pravo kao branitelj na tu najnižu koju si ti i izabrao,.....danas sutra ako ti civilna bude povoljnija,imaš pravo koristiti povoljniji iznos........sada ovu najnižu svakako ne diraju.......

 

zahvaljujem na odgovoru ,još me zanima jel i one idu na zamrzavanje?vjerovatno da jer su stvarno prevelike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Povlaštene mirovine se do daljnjeg neće usklađivati (zamrznut će vjerojatno rast istih). Ukoliko dođe do pozitivnog pomaka (rasta BDP-a tj. gospodarskog rasta u RH), onda će se vjerojatno usklađivati, srazmjerno gospodarskom rastu, ali to još treba pričekati (ne znamo niti po kojim formulama). Rano je za raspravu o povećanju povlaštenih mirovina jer prvo će se (kao što je rekao ministar financija S. Linić) rezati povlaštene mirovine za 10%, a rekao je da bi to trebale biti mirovine iznad 5.500,00 kuna.

 

Jedino nisam čuo kako će biti sa mirovinama koje dobivaju obitelji smrtno stradalih branitelja i 100% HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino nisam čuo kako će biti sa mirovinama koje dobivaju obitelji smrtno stradalih branitelja i 100% HRVI.

 

Njih neće dirati zbog "lažnog pijeteta" prema njima, (jer) njihov broj je i tako zanemariv u ukupnoj masi "povlaštenih". Roditelji poginulih su ove godine uspjeli vratiti smanjenu mirovinu od prije 10 godina (Račanov "rez") sa zaostacima, tako da sada imaju pristojna primanja. Neka ih!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

 

To bi im značilo da ako netko ima 50 - 50 %, pola mirovine će mu se usklađivati a ovih pola mirovine neće ?

 

A znači li to da će se onda za ovih 10 % smanjiti samo pola mirovine , odnosno samo ovih 50 % po posebnim propisima ( to bi bilo isto pravilno nego sanjiti cijeu mirovinu za 10 %).

 

I to što je netko otišao mlad u mirovinu kao ja sa 34 g je žalosno a ne dobro. Da sam bio i dalje sposoban za raditi posao za koji sam se od 14 g školovao i poćeo ga raditi sa jedva napunjenih 18 g ( policajac ) sigurno bi ga i dan danas radio taj posao da se nisam razbolio i otišao u PM jer taj posao sam izabrao iz ljubavi prema istom a ne radi plaće.

 

Zato molim ministre da ne prdekaju kada govore da smo mladi otišli u mirovinu po posebnim uvjetima jer smo tako željeli ili zato jer je takva bila politika a ne zato jer smo radi oboljenja bili doslovno potjerani s posla kao neperspektivni i prolupali specijalci koji su neprilagodivi mirnodobskim uvjetima rada .

Da je tako kako oni govore onda meni ne bi pisala invalidska nego neka druga vrsta mirovine.

 

Da gospodo ministri pregledajte svaku od " povlaštenih " mirovina pa čete vidjeti da mnogi od njih i nisu tako povlašteni kako vi to mislite. Kada vidite da čovjek od 39/40 g života ima 13 godina lječenja u kontinuitetu, doslovno 5 kg medicinske dokumentacie, prošao 6 stupnjeva komisije za status HRVI-a, 3 stupnja komisije za mirovinu i bio na jednoj komisiji MUP-a koja ga je odmah proglasila bolesnim a njegovu bolest sve te komisije dovele su u svezu s ratom i njegovim sudjelovanjem u istom jer je prije rata imao samo 14 godina bez mrlje u lječničkom kartonu , onda čete vidjeti koliko ima povlaštenih i koji su to povlašteni i po čemu.

 

Ti "povlašteni " svoje zdravlje izgubili su u stvaranju i rađanju današnje RH u čijim debelim udobnim foteljama sjedite danas VI a njihova djeca nemaju posla ili nemaju novaca za školovanje. Njihove mirovine smanjujete a o svojim velikim plaćama ni ne razmišljate da ih smanjite !!!

 

Tako je to. Kome je do RH bilo stalo 90-tih tome je stalo i danas kome onda nije bilo do RH nije niti danas, bez obzira radilo se o političaru ili običnom građaninu lijepe nam naše.

 

Sramite se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kompa ti se sa političarima svađaš.

nema tu nekog uspjeha ni razumjevanja .

oni imaju obraz ko opanak i ničeg se nemogu sramiti (kao i pobunjenicu kojima je oprošteno).

 

đabe je Vrhovni sud iznio svoje pravno shvaćanje (u više odluka) da je mirovina HRVI naknada štete za tjelesno oštečenje. pravno shvaćanje VSRH ne vrijedi za političare, osobito za ove iz sdp-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi im značilo da ako netko ima 50 - 50 %, pola mirovine će mu se usklađivati a ovih pola mirovine neće ?

 

A znači li to da će se onda za ovih 10 % smanjiti samo pola mirovine , odnosno samo ovih 50 % po posebnim propisima ( to bi bilo isto pravilno nego sanjiti cijeu mirovinu za 10 %).

Ako je po Bogu i pravdi moralo bi bit drugo ako će bit i po prvom.

Jedino je greda da partizani ne vjeruju u Boga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm ovaj tekst iz večernjaka govori puno a opet s druge strane ništa.....ovdje piše da će prag za smanjenje biti 5000kn a ne 5500kn? Opet se piše da se piše ili je to službeno??Nešto su novinarčići nanjušili više kod Mrsića?

Kaj vi mislite kolege?

 

btw:

,....jedino je pravedno da uzimaju 10% iz vojnog po njima "povlaštenog" dijela mirovine,a ne iz cijele mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm ovaj tekst iz večernjaka govori puno a opet s druge strane ništa.....ovdje piše da će prag za smanjenje biti 5000kn a ne 5500kn? Opet se piše da se piše ili je to službeno??Nešto su novinarčići nanjušili više kod Mrsića?

Kaj vi mislite kolege?

 

btw:

,....jedino je pravedno da uzimaju 10% iz vojnog po njima "povlaštenog" dijela mirovine,a ne iz cijele mirovine

 

Nije pravedno da išta uzmu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm ovaj tekst iz večernjaka govori puno a opet s druge strane ništa.....ovdje piše da će prag za smanjenje biti 5000kn a ne 5500kn? Opet se piše da se piše ili je to službeno??Nešto su novinarčići nanjušili više kod Mrsića?

Kaj vi mislite kolege?

 

btw:

,....jedino je pravedno da uzimaju 10% iz vojnog po njima "povlaštenog" dijela mirovine,a ne iz cijele mirovine

 

Znaš kako se kaže :" Gdje ima dima ima i vatre ".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Za nas je ipak ovaj dio istog članaka najzanimljiviji a to je ono što sam vam ja već pisao da će nam mirovine ostati smrznute ili da će samo padati u najmanje idućih 5 godina;

 

"Taj će posao trajati cijelu iduću godinu, nakon čega će se dio mirovine iz rada usklađivati kao i ostale mirovine, dok će dio po povlaštenom propisu čekati dok država ne spusti deficit ispod tri posto i BDP poraste dva posto tri kvartala zaredom."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, sada gledam sjednicu Sabora i na Đakićevu opasku premijeru Milanoviću vezano za rezanje braniteljskih mirovina Milanović je rekao da će rezati samo one mirovine iznad 5.500,00 kuna, a što je suprotno članaku u Večernjaku (koji je napisan prema neprovjerenim informacijama) gdje je napisano da će se rezati i one mirovine iznad 5.000,00 kuna (a to nije niti spominjao).

 

E, sada...........:zbunj: Baj d vej, to što su napisali u Večernjaku ja nisam nigdje uspio naći na netu pa ne znam odakle im uopće ta informacija.

 

Isto tako je premijer pet minuta ranije izjavio da od poreza na imovinu tj. nekretnine za sada nema ništa jer se ne mogu dogovoriti sa koalicijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ti ide ovako.Skuham kavu (možda natočim i rakijicu za cirkulaciju), pregledam par novih/starih stranica raznih novina i portala i smislim/izmislim neku dopunu/novi članak i navedem neprovjereni izvor ili izvor blizak Vladi/saboru..te tako na najbezbolniji načim ubacim kakvu kunu u džep.A da li ima istine i koliko u napisanom baš me briga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Samo za one koji imaju preko 5.550 kuna i samo 10% ili čak 10%, i to je sve. Da ste se tome usprotivili dok ste bili na vlasti, sada bih vaš pregovor tretirao ozbiljnije i s više respekta. Ovako ne mogu, ovo je običan populizam i ništa više", izjavio je Milanović.CITAThttp://www.index.hr/vijesti/clanak/hdz-se-protivi-smanjenju-povlastenih-mirovina-zar-je-5000-kuna-nesto-posebno-u-zivotu-obitelji-bez-svoga-sina/713498.aspx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da upravo i ja vidjeh tu vijest......e sad da li je to bolje ili gorije.....bojim se da je gorije jer ide se na rezanje brutto iznosa a ne neto iznosa mnogi ce ostati sada iznenadeni jer ce se odjednom naci u toj skupini jadno jako jadno od nase drzave da uvijek ali uvijek narod izvlaci deblji kraj ispasa zbog svega........bog nam bio u pomoci prijatelji moji.......

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tako onda je situacija gora nego što su "smuljali" (najavili) tijekom donošenja rebalansa.

 

Po toj najavi kao što piše, rezali bi i one "sretnike" koji imaju neto 4800, kuna, jer bruto im je preko 5001 kunu.

 

Najgora opcija bi bila ona kada bi na neto mirovinu umanjili iznos od 10% ali od bruto dijela, a to onda ne bi bilo umanjenje za 10% nego još više.

 

Ipak, nadajmo se da će umanjiti (kad već moraju) bruto dio od bruto dijela, a onda to i ne bi toliko bilo osjetno, iako niti to nije dobro (ne valja nikako).

 

:psuje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2013/129_sjednica_vlade_republike_hrvatske

 

Članak 3.

(1) Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja iz članka 2. ovoga Zakona iznosi 10%, a

primjenjuje se na svotu mirovine koja pripada korisniku mirovine prema zakonu, prije

odbitka dodatnog doprinosa za zdravstveno osiguranje, poreza, prireza i drugih

obustava.

 

(3) Svota mirovine, odnosno dodatka mirovini smanjena na temelju stavka 1.

ovoga članka, ne može iznositi manje od 5.000,00 kuna mjesečno.“.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo izišlo je danas:

Vlada će na sjednici u četvrtak donijeti zakon kojim smanjuje mirovine odobrene po posebnim uvjetima za oko 35 tisuća korisnika s bruto mirovinama iznad pet tisuća kuna. Mirovine branitelja i pripadnika HVO-a, bivših saborskih zastupnika i članova Vlade, pripadnika NOR-a i JNA od 1. siječnja 2014. godine ponovno će biti srezane za 10 posto.

Ovaj put u smanjenje su uključene i mirovine članova posade koje se ostvaruju prema Pomorskom zakoniku. Vlada će u zakonu definirati i da će smanjenje prestati kada Hrvatska zabilježi realni rast BDP-a "u svakom od tri prethodna uzastopna tromjesečja" od najmanje dva posto i ako je deficit državnog proračuna u istom razdoblju manji od tri posto BDP-a, piše Novi list.

 

Svaka im čast i slava nas 35000 ćemo izvući Hrvatsku iz krize

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OVO ĆE DANAS ONI HLADNO I S GUŠTOM DONIJETI:

 

Smanjenju mirovina prema članku 3.a ovoga Zakona NE podliježu:

– mirovine u mjese čnoj svoti do 5.000,00 kuna,

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida, s oštećenjem organizma od 100%,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja, osim sukorisničkih dijelova ovih mirovina koji pripadaju djeci koja su rođena u braku ili izvan braka s drugim roditeljem, odnosno udovici,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih branit elja,

– obiteljske mirovine udovica koje su sukorisnice t ih mirovina sa djecom smrtno stradalih hrvatskih branitelja,

– mirovine prema Zakonu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja i pravima po osnovi nezaposlenosti zaposlenika u Istarskim ugljenokopima »Tupljak« d.d. Labin,

– mirovine prema Zakonu o uvjetima za stjecanje pra va na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu.“.

 

....

 

A OVO JE VAŽNO:

 

Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini iz članka 3.a ovoga Zakona primjenjuje se od 1. siječnja 2014., a prestaje se primjenjivati kada će realni rast bruto društvenog proizvoda u svakom o d tri prethodna uzastopna tromjesečja prema podacima Državnog zavoda za statistiku izn ositi najmanje 2,0% u odnosu na isto tromjesečje prethodne kalendarske godine i ako je deficit državnog proračuna u istom razdoblju manji od 3%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OVO ĆE DANAS ONI HLADNO I S GUŠTOM DONIJETI:

 

Smanjenju mirovina prema članku 3.a ovoga Zakona NE podliježu:

– mirovine u mjese čnoj svoti do 5.000,00 kuna,

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida, s oštećenjem organizma od 100%,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja, osim sukorisničkih dijelova ovih mirovina koji pripadaju djeci koja su rođena u braku ili izvan braka s drugim roditeljem, odnosno udovici,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih branit elja,

– obiteljske mirovine udovica koje su sukorisnice t ih mirovina sa djecom smrtno stradalih hrvatskih branitelja,

– mirovine prema Zakonu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja i pravima po osnovi nezaposlenosti zaposlenika u Istarskim ugljenokopima »Tupljak« d.d. Labin,

– mirovine prema Zakonu o uvjetima za stjecanje pra va na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu.“.

 

....

 

A OVO JE VAŽNO:

 

Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini iz članka 3.a ovoga Zakona primjenjuje se od 1. siječnja 2014., a prestaje se primjenjivati kada će realni rast bruto društvenog proizvoda u svakom o d tri prethodna uzastopna tromjesečja prema podacima Državnog zavoda za statistiku izn ositi najmanje 2,0% u odnosu na isto tromjesečje prethodne kalendarske godine i ako je deficit državnog proračuna u istom razdoblju manji od 3%.

 

Prevedeno, ne tako brzo. Takav rast a pogotovo deficit manji od 3% će se dugo čekati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VLADA je donijela odluku o snižavanju povlaštenih mirovina za 10 posto! Od 1. siječnja za 10 posto bit će umanjenje sve povlaštene mirovine veće od 5 tisuća kuna uz nekoliko izuzetaka.

 

Mirovine se neće smanjivati ratnim vojnim invalidima i djeci poginulih branitelja.

 

Ušteda će iznositi 303 milijuna kuna u 2014. i 326 milijuna kuna u 2015. godini.

 

Jel tu fali dio rečenice koji ide nekako: 100%-tnim ratnim... ili je točno prenesena vijest

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa gdje su te naše udruge koje nas tako štite i ministar branitelja da jedanput kažu da naše mirovine su invalidske mirovine te nam ne skidaju samo mirovinu nego i invalidski dodatak i kako je to moguće dokle će šutiti o tome prvo smo branili i stvarali državu a sada izgleda trebamo ju i obnoviti za sve smo mi krivi tako ispada i treba nam onda tako kad šutimo kako možemo biti u istome košu mi i ministri to mi nije jasno oni ce svojih 10 posto nadoknaditi preko dnevnica ina još tko zna koji način a mi u propast

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel tu fali dio rečenice koji ide nekako: 100%-tnim ratnim... ili je točno prenesena vijest

„Članak 4.a

(1) Smanjenju mirovina prema članku 3.a ovoga Zakona ne podliježu:

– mirovine u mjesečnoj svoti do 5.000,00 kuna,

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida, s oštećenjem organizma od 100%,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata

bez oba roditelja, osim sukorisničkih dijelova ovih mirovina koji pripadaju djeci koja su rođena u braku ili izvan braka s drugim roditeljem, odnosno udovici,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih branitelja,

– obiteljske mirovine udovica koje su sukorisnice tih mirovina sa djecom smrtno stradalih hrvatskih branitelja,

– mirovine prema Zakonu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja i pravima po osnovi nezaposlenosti zaposlenika u Istarskim ugljenokopima »Tupljak« d.d. Labin,

– mirovine prema Zakonu o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu.“.

 

pa gdje su te naše udruge koje nas tako štite
Čekaj da smisle izjavu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.dalmacijanews.com/Hrvatska/View/tabid/77/ID/134012/Od-Nove-godine-povlastene-mirovine-manje-za-10-posto.aspx Šta je onda na kraju istinito????Iz ove mjere izuzeti su ratni vojni invalidi i stopostotni invalidi Domovinskog rata, djeca poginulih branitelja, rudari istarskih ugljenokopa te oni koji su radili s azbestom.?????????????
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To možete zahvaliti tamo enkim stožerima za obranu Vukovara od ćirilice, postigli su to da su nas obranili u minus od 10% na mirovine , to je jedno, a drugo nikad nismo bili jedinstveni i sve udruge iz domovinskog rata se prave pametne ,nema više jedinstva u obrani prava pa mogu raditi što hoće, dogodine će mo dogurati do narednih 10% na isti način, svaka čast svim predsjednicima udruga ali i stožeru vukovara. Što je rekao Kenedi , dajte i Vi učinite nešto za državu a ne da država stalno radi za Vas.Bio je u pravu 100%.povijest se ponavlja , ali toga nismo svjesni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo su mediji zaboravili dopisat/prepisat sve do kraja.Ništa čudno u ovoj državi.

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida, s oštećenjem organizma od 100%,

 

 

 

Ovi su malo bolje napisali

""Sve mirovine koje su ispod 5000 kuna neće se smanjivati, a iznad 5000 smanjit će se 10 posto i to je mjera vrijedi za 2014. godinu", naveo je Mrsić i naglasio kako su od toga izuzeti 100-postotni ratni vojni invalidi, mirovine djeci poginulih branitelja, rudari i radnici profesionalno oboljeli od azbestoze."

http://www.jutarnji.hr/sjednica-vlade-od-1--sijecnja-10-posto-nize-mirovine-za-35-000-penzionera/1144675/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo su mediji zaboravili dopisat/prepisat sve do kraja.Ništa čudno u ovoj državi.

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida, s oštećenjem organizma od 100%,

 

 

 

Ovi su malo bolje napisali

""Sve mirovine koje su ispod 5000 kuna neće se smanjivati, a iznad 5000 smanjit će se 10 posto i to je mjera vrijedi za 2014. godinu", naveo je Mrsić i naglasio kako su od toga izuzeti 100-postotni ratni vojni invalidi, mirovine djeci poginulih branitelja, rudari i radnici profesionalno oboljeli od azbestoze."

http://www.jutarnji.hr/sjednica-vlade-od-1--sijecnja-10-posto-nize-mirovine-za-35-000-penzionera/1144675/

 

 

To je točno. Nemoguće je doći do uštede od 300 milijuna kuna ako se među mirovinama prema posebnim propisima ne bi zahvatile mirovine HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To možete zahvaliti tamo enkim stožerima za obranu Vukovara od ćirilice, postigli su to da su nas obranili u minus od 10% na mirovine , to je jedno, a drugo nikad nismo bili jedinstveni i sve udruge iz domovinskog rata se prave pametne ,nema više jedinstva u obrani prava pa mogu raditi što hoće, dogodine će mo dogurati do narednih 10% na isti način, svaka čast svim predsjednicima udruga ali i stožeru vukovara. Što je rekao Kenedi , dajte i Vi učinite nešto za državu a ne da država stalno radi za Vas.Bio je u pravu 100%.povijest se ponavlja , ali toga nismo svjesni.

 

 

Poštovani CheKirac molim Vas da ne uplićete stožer u ovo jer , ljudi u stožeru su branitelji kojima je još malo ostalo dostojanstva i brane ono što je još ostalo sveto i neuprljano u Domovinskom ratu ,brane ubijene i nestale suborce,neznam kako oni mogu biti krivi što nas se progoni u državi koju smo stvarali,ZNA SE tko je prvi ukrao 10% ,ZNA SE tko nije dizao glas kad je predsjednica uredbom smanjila trajno mirovine,A i sad predsjednici udruga na nivou saveza šute jer oni imaju debele saborske mirovine i benificije.

Molio bih da ne skupljate bodove na osnovu Vukovara i ne uzimajte ga u usta tj. na papir.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja stvarno neznam e su ovi normalni, ali oni su nesposobni i zakon o ovoj otimačini napisati bez greške, kako onda da vode državu ovdje stvarno piše u članku 4a da neće skidati HRVI i HRVI 100% pa kome će onda skidati tko su onda tih 35000 koji će imati manje zar je toliko akademika, saborskih zastupnika, partizančina i branitelja bez HRVI koji imaju preko 5000kn Strava koji idioti tko tamo u tim ministarstvima radi Bože nas sačuvaj.

http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2013/129_sjednica_vlade_republike_hrvatske/129_2/(view_online)/1#document-preview

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To možete zahvaliti tamo enkim stožerima za obranu Vukovara od ćirilice, postigli su to da su nas obranili u minus od 10% na mirovine , to je jedno, a drugo nikad nismo bili jedinstveni i sve udruge iz domovinskog rata se prave pametne ,nema više jedinstva u obrani prava pa mogu raditi što hoće, dogodine će mo dogurati do narednih 10% na isti način, svaka čast svim predsjednicima udruga ali i stožeru vukovara. Što je rekao Kenedi , dajte i Vi učinite nešto za državu a ne da država stalno radi za Vas.Bio je u pravu 100%.povijest se ponavlja , ali toga nismo svjesni.

 

Ne diraj Vukovar ako imaš i malo pameti,20godina kao da je bilo jučer,to se nesmije niti nemože zaboravit,a politika samo SDP može bit kriv nesposobni su to je očito, a sve ide nazad komunjare stare nedaju se,bas se pitam dokle čemo mi morat dokazivat da smo Hrvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja stvarno neznam e su ovi normalni, ali oni su nesposobni i zakon o ovoj otimačini napisati bez greške, kako onda da vode državu ovdje stvarno piše u članku 4a da neće skidati HRVI i HRVI 100% pa kome će onda skidati tko su onda tih 35000 koji će imati manje zar je toliko akademika, saborskih zastupnika, partizančina i branitelja bez HRVI koji imaju preko 5000kn Strava koji idioti tko tamo u tim ministarstvima radi Bože nas sačuvaj.

http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2013/129_sjednica_vlade_republike_hrvatske/129_2/(view_online)/1#document-preview

 

To je nacrt ,ali ako su to i takav nacrt izglasali ima mjesta za tužbe ako nam skinu mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne diraj Vukovar ako imaš i malo pameti,20godina kao da je bilo jučer,to se nesmije niti nemože zaboravit,a politika samo SDP može bit kriv nesposobni su to je očito, a sve ide nazad komunjare stare nedaju se,bas se pitam dokle čemo mi morat dokazivat da smo Hrvati.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Nediram ja Vukovar niti branitelje Vukovara, niti bih mi palo napamet da one koji su najviše dali za Hrvatsku i propatili u tom gradu strahote koje sam jednim djelom i ja osjetio na svojoj koži,Vukovar je svetinja Hrvatske. Ali stožer za obranu Vukovara od ćirilice podigao je tenzije i nerazumjevanje ministarstva branitelja i cjele vlade da se okrenu prema braniteljskoj populaciji.Sad mi odgovorite s kim su od udruga ovi u vladi dogovarali smanjenje mirovina, s nikim.Kosor je rekla da su čelnici udruga bili za da se skine 10% mirovine koje se veće od 3.500,00 kn. Istina , istina.Ćirilica ima neposredno za posljedicu siguran sam ovo smanjenje, priznali vi to ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani CheKirac molim Vas da ne uplićete stožer u ovo jer , ljudi u stožeru su branitelji kojima je još malo ostalo dostojanstva i brane ono što je još ostalo sveto i neuprljano u Domovinskom ratu ,brane ubijene i nestale suborce,neznam kako oni mogu biti krivi što nas se progoni u državi koju smo stvarali,ZNA SE tko je prvi ukrao 10% ,ZNA SE tko nije dizao glas kad je predsjednica uredbom smanjila trajno mirovine,A i sad predsjednici udruga na nivou saveza šute jer oni imaju debele saborske mirovine i benificije.

Molio bih da ne skupljate bodove na osnovu Vukovara i ne uzimajte ga u usta tj. na papir.

Hvala!

 

 

Kapa do poda gospodine pod nadimkom "vukovar" kako ste mirno reagirali na upis jednog običnog drhtavca kojem su isprali svu sivu masu-čestitam.

Osobno bih mu najmanju ali doista najmanju ruku preporučio da ne preskače terapiju.

Imam vrlo skromna primanja od koje životarimo supruga koja je bez posla,nezaposleni sin te kći koja ide u srednju školu ali takvu bedastoću kao ovaj nazovi hrvatski branitelj ne bi nikada izjavio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kapa do poda gospodine pod nadimkom "vukovar" kako ste mirno reagirali na upis jednog običnog drhtavca kojem su isprali svu sivu masu-čestitam.

Osobno bih mu najmanju ali doista najmanju ruku preporučio da ne preskače terapiju.

Imam vrlo skromna primanja od koje životarimo supruga koja je bez posla,nezaposleni sin te kći koja ide u srednju školu ali takvu bedastoću kao ovaj nazovi hrvatski branitelj ne bi nikada izjavio.

------------------------------------------------------------------------------

Ovaj hrvatski branitelj ima pravo na svoje mišljenje, a bedastoća si ti jer nisam vrijađao kao ti,i i dalje stojim iza onoga što sam napisao, ali sad ima ali, vrijeme će pokazati tko je u pravu tako da za sad više neželim polemoizirati ni skim o ovoj temi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ministar rada i mirovinskog sustava obrazložio je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju. Navedeni se Prijedlog zakona upućuje Saboru zbog potrebe za ostvarivanjem ušteda u području mirovinskog sustava te održavanja sustava za isplaćivanje mirovina. „Od 1. siječnja 2014. godine predlažemo umanjenje za 10 posto mirovina ostvarenih prema posebnim propisima u mirovinskom osiguranju za mjesečne svote veće od 5.000 kuna“ kazao je ministar Mrsić te posebno istaknuo da su izuzetak mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata, zatim ratnih vojnih invalida s oštećenjem organizma od 100 posto, obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja, kao i mirovine radnika profesionalno izloženih azbestu i mirovina zaposlenika u Istarskim ugljenokopima. „Time ćemo postići dodatne uštede u državnom proračunu za 2014. godinu u iznosu od 303 milijuna kuna“, kazao je ministar te zaključno istaknuo: „Sve mirovine u iznosu ispod 5.000 kuna neće se smanjivati, a sve one koje su iznad 5.000 kuna smanjit će se za 10 posto, a mjera vrijedi za 2.....

.............

Ovo je skinuto sa vladine stranice,po tome svi vojni invalidi su izuzeti,ili je neko to krivo napisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ministar rada i mirovinskog sustava obrazložio je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju. Navedeni se Prijedlog zakona upućuje Saboru zbog potrebe za ostvarivanjem ušteda u području mirovinskog sustava te održavanja sustava za isplaćivanje mirovina. „Od 1. siječnja 2014. godine predlažemo umanjenje za 10 posto mirovina ostvarenih prema posebnim propisima u mirovinskom osiguranju za mjesečne svote veće od 5.000 kuna“ kazao je ministar Mrsić te posebno istaknuo da su izuzetak mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata, zatim ratnih vojnih invalida s oštećenjem organizma od 100 posto, obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja, kao i mirovine radnika profesionalno izloženih azbestu i mirovina zaposlenika u Istarskim ugljenokopima. „Time ćemo postići dodatne uštede u državnom proračunu za 2014. godinu u iznosu od 303 milijuna kuna“, kazao je ministar te zaključno istaknuo: „Sve mirovine u iznosu ispod 5.000 kuna neće se smanjivati, a sve one koje su iznad 5.000 kuna smanjit će se za 10 posto, a mjera vrijedi za 2.....

.............

Ovo je skinuto sa vladine stranice,po tome svi vojni invalidi su izuzeti,ili je neko to krivo napisao.

 

 

Naravno da je krivo jer su totalno nesposobni. Ti ljudi bi bili istjerani iz svake firme u Hrvatskoj a oni kao vode zemlju. Rezultat vidljiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

“ kazao je ministar Mrsić te posebno istaknuo da su izuzetak mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata, zatim ratnih vojnih invalida s oštećenjem organizma od 100 posto,

.............

Ovo je skinuto sa vladine stranice,po tome svi vojni invalidi su izuzeti,ili je neko to krivo napisao.

 

 

Netočno, nisu svi invalidi izuzeti,

 

izuzeti su samo invalidi s oštećenjem organizma od 100 %

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo za laciku56: Brutto ti je kada na odresku vidiš koliki ti je netto i dodaš porez te sve zajedno čini brutto.

 

Drugo: Mislim da su namjerno pustili patku za HRVI mirovine ,jer znaju da će ljudi popizditi , a ovako do drugog mjeseca će narod filovati sa kojekakvim priopćenjima i tako opustiti pozornost ljudi.Tako se to radi u specijalnim ratovima gdje protivnika moraš izluditi sa informacijama, malo što ti paše pa malo što ti nepaše ,da više ne znaš što je istina ili ne.

Mora im se priznati da su stvarno obučeni kako da Ti izbiju i to malo nade.

Zato ne dajte se braćo po oružju da nas izlude.Moramo samo čekati 01.veljače da znamo na čemu smo.

Bog!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jadno i žalosno kakvi nas ljudi zastupaju iz udruga.....Gdje je sad stožer za obranu Vukovara koji je na svojim sjednicama izričito bio protiv skidanja 10% braniteljima,nitko da se oglasi.Pogledajte ljude koji zastupaju školstvo i javne službe za glupost se odmah bune i pozivaju na štrajk..a branitelji šute makar im je Kosorica isto uzela 10%.Sramota....i još pojma nemamo tko nas zastupa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne treba nas nitko zastupati kao što nitko nije zastupao branitelje prilikom rezanja mirovina iznad 3500 kuna. Ovim zakonom smo čak dobili tragikomičnu nadu da će nam se mirovine vratiti na iznos prije smanjenja za razliku od zakona iz 2010. Niti nas tko treba zastupati niti bilo kakve tužbe išta mogu promijeniti. To je stvarnost a sve ostalo su iluzije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja evo čitam sad dokument o smanjenju mirovina na stranici Vlade RH i kopirat ću bitni članak iz usvojenog zakona i to :„Članak 4.a

(1) Smanjenju mirovina prema članku 3.a ovoga Zakona ne podliježu:

– mirovine u mjesečnoj svoti do 5.000,00 kuna,

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida,s oštećenjem organizma od 100%,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata

bez oba roditelja, osim sukorisničkih dijelova ovih mirovina koji pripadaju djeci koja su rođena u braku ili izvan braka s drugim roditeljem, odnosno udovici,

– obiteljske mirovine djece smrtno stradalih branitelja,

– obiteljske mirovine udovica koje su sukorisnice tih mirovina sa djecom smrtno

stradalih hrvatskih branitelja,

– mirovine prema Zakonu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja i pravima po

osnovi nezaposlenosti zaposlenika u Istarskim ugljenokopima »Tupljak« d.d. Labin,

– mirovine prema Zakonu o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu radnika

profesionalno izloženih azbestu.“.

i mislim da ide smanjivanje mirovina za 10 % svima HRVI s iznad 5.000 kn famoznog bruto ,osim onih sa 100% HRVI . Da ne lutamo . Jedno izjavljuju a drugo piše u zakonu , kao ne ide smanjivanje mirovina HRVI možeš mislit .Pozdrav .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kopitano sa stranice Vlade RH....

„Od 1. siječnja 2014. godine predlažemo umanjenje za 10 posto mirovina ostvarenih prema posebnim propisima u mirovinskom osiguranju za mjesečne svote veće od 5.000 kuna“ kazao je ministar Mrsić te posebno istaknuo da su izuzetak mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata, zatim ratnih vojnih invalida s oštećenjem organizma od 100 posto, obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja, kao i mirovine radnika profesionalno izloženih azbestu i mirovina zaposlenika u Istarskim ugljenokopima"

 

Mislim da je jasno napisano koje su mirovine izuzete....da li je potrebno da pravimo paniku i da se krivo objasnjava receno i napisano na sluzbenim stranicama................????????????

 

Molio bih Mrljavca da kaze svoje misljenje............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(05.12.2013)

Vlada smanjila povlaštene mirovine

Vlada ja na sjednici u Banskim dvorima donijela odluku o smanjenju za 10 posto povlaštenih mirovina većih od pet tisuća kuna, javlja HRT. Time će se ostvariti uštede od 303 milijuna kuna u 2014. godini i 326 milijuna kuna u 2015. Mirovine 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida neće se mijenjati.

 

 

Ovo je istina a možda bi bilo dobro da pokažete malo više solidarnosti prema kolegama sa prve crte koji nemaju posla ni mirovine a isto imaju obitelji, te da svoje želje prilagodite trenutku u kojem živimo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijedlog zakona o izmjena i dopunama Zakona koji je Vlada prihvatila i upućuje u Sabor na odluku veže se na http://www.zakon.hr/z/311/Zakon-o-smanjenju-mirovina-određenih,-odnosno-ostvarenih-prema-posebnim-propisima-o-mirovinskom-osiguranju te se treba pogledati kompletan pročišćen zakon da bi bilo sve jasn.

 

Pošto više ne postoji verbalni delikt mogu govorit jedno a napisat drugo jer će se postupat po napisanom a ne izrečenom.

 

Sve tužbe zbog smanjenja prolaze kao što su prošle i tužbe za isto iu 2010-te.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekajmo objavu u NN ,pa kako tamo bude pisano tako će i biti , ovi mediji nas melju i psihički i fizički.

Pisat će ti jednako kao i u prošlom,ne trebaš čekat NN.

2010

Članak 4.

Smanjenju mirovina prema članku 2. i 3. ovoga Zakona ne podliježu:

– mirovine u mjesečnoj svoti do 3.500,00 kuna,

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida, s oštećenjem organizma od 100%,

 

2013

) Smanjenju mirovina prema članku 3.a ovoga Zakona ne podliježu:

– mirovine u mjesečnoj svoti do 5.000,00 kuna,

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida,

s oštećenjem organizma od 100%,

 

a izmjenom zakona iz 2011-te iza riječi: »s oštećenjem organizma od 100%« dodaju se riječi: »i obiteljske mirovine djece smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja, osim sukorisničkih dijelova ovih mirovina koji pripadaju djeci koja su rođena u braku ili izvan braka s drugim roditeljem, odnosno udovici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako pogledate moj post gore i ja sam letimičnim čitanjem članka 3a u prvom navratu skužio da piše da se neuzima HRVI i HRVI 100%, ali malo pažljivijim iščitavanjem shvatio sam da sam previdio zarez iza invalida i prije veznika s koji mijenja cijeli smisao rečenice:

– mirovine hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata i ratnih vojnih invalida,s oštećenjem organizma od 100%,

Tako da je razvidno da se radi o 100% HRVI i 100% RVI valjda su im ovi RVI partizančine s 100% invalidnosti neznam, ako ih još uopće ima živih.

Pozdrav i nadam se da sam ovu nedoumicu razriješio znači odoše nam mirovine 10% dolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija