Jump to content

Marce1

Preporučene objave

Pozdrav,

policija me zaustavila 14.9.2013. Napuhao sam 1.23 g/kg.

Vozačka dozvola mi je oduzeta na 12 sati, a pri preuzimanju dozvole mi je rečeno da ću poštom dobiti obavjest.

Mladi sam vozač (18 godina).

 

Što mi je činiti? Da li je ikako moguće izbjeći oduzimanje vozačke? Koji je najgori mogući scenarij?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebate redovito zaprimati poštu.

 

Pisati prigovor na prekršajni nalog u kojem treba priznati kaznu i tražiti neku manju, priložiti potvrdu o nezaposlenosti i/ili studentskom odnosno učeničkom statusu. Ne plaćati ništa prije rješenja suda.

 

Vozačka dozvola se ne oduzima, normalno će se moći voziti po cijelome svijetu osim u RH za vrijeme izrečene zaštitne mjere koja će stići sa tom spomenutom obavijesti.

 

Sud ima ovlast novčani dio kazne umanjiti za 75% i smanjiti zabranu upravljanja na 1 mjesec, odnosno uopće je i ne izreći, ali i u potpunosti potvrditi kaznu policije. Sud također ima ovlast okrivljenika u potpunosti osloboditi odgovornosti, ali to se ne može postići bez grube pogreške policajca koji je postupao.

 

Najgore je da prigovor bude napisan u smislu "bio sam tada na planetu Marsu" jer će sud potvrditi visoku kaznu i zabranu upravljanja izrečenu u obveznom prekršajnom nalogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

 

Kod sebe imam zapisnik (o ispitivanju prisutnosti alkohola, opojnih droga ili lijekova u organizmu) i naredbu (o određivanju mjere opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole). Na to se očito ne mogu/ne želim žaliti...

Da li je prekršajni nalog dokument koji će mi biti dostavljen poštom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok cekam preksajni nalog napisao sam prigovor. Nadam se da mi netko moze reci da li je taj prigovor prihvatljiv i ima li sanse za ispunjenje mojih molbi.

 

"Na obavezni prekršajni nalog serijski broj 511-.../2013. godine ulažem PRIGOVOR. Izrecena mi je novcana kazna u iznosu

od ?? (upitnik kuna) i izrecena mi je zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom „B“ kategorije u trajanju od ?? (upitnik)

mjeseci jer sam pocinio prekršaj iz clanka 199. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Utvrdeno je da sam upravljao vozilom sa 1.16 g/kg

alkohola u organizmu. Vozacka mi je prijeko potrebna zbog pohadanja fakulteta u Varazdinu - vozni redovi prijevoznika koji mi nude opciju putovanja

autobusom su rijetki. Nikako nemam obicaj voziti u alkoholiziranom stanju te molim sud da moj slucaj prepozna kao slucaj od minimalne opasnosti od

ponavljanja kaznenog djela. Prekrsaj ne poricem, priznajem krivicu i kajem se ali kako sam redovni student bez primanja i ne kažnjavan molim sud da

mi smanji novcanu kaznu i ukine/ublazi kaznu zabrane upravljanja vozilom „B“ kategorije.

U prilogu dostavljam dokaze o potrebi vozacke dozvole (vozni redovi prijevoznika), potvrdu o statusu studenta i presliku osobne iskaznice."

 

Unaprijed hvala!

 

P.s. presliku osobne, vozni red i potvrdu o statusu studenta (prilog) zaklamam na papir na kojem se nalazi prigovor ili predam odvojeno?

 

P.s.s. 1.16 g/kg je nakon oduzimanja 0.1 g/kg (u originalnom postu sam pogresno napisao 1.23 g/kg, bilo je 1.26) koju vrijednost da stavim u prigovor, 1.26 ili 1.16?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je dovoljno jer sud zna kolika se kazna traži i koliko si napuhao.Ako želiš navesti navedi.1.16 je količina alkohola.Ispravi boldano.Osobnu ne moraš kopirat niti priloge klamat.Javi koliko si dobio i nakon prigovora nećeš imat više pravo žalbe.

"Na obavezni prekršajni nalog serijski broj 511-.../2013. godine ulažem PRIGOVOR.Vozacka mi je prijeko potrebna zbog pohadanja fakulteta u Varazdinu - vozni redovi prijevoznika koji mi nude opciju putovanja autobusom su rijetki. Nikako nemam obicaj voziti u alkoholiziranom stanju te molim sud da moj slucaj prepozna kao slucaj od minimalne opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. Prekrsaj ne poricem, priznajem krivicu i kajem se ali kako sam redovni student bez primanja i ne kažnjavan molim sud da mi smanji novcanu kaznu i ukine/ublazi kaznu zabrane upravljanja vozilom „B“ kategorije.

U prilogu dostavljam dokaze o potrebi vozacke dozvole (vozni redovi prijevoznika), potvrdu o statusu studenta i presliku osobne iskaznice."

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Prošlo je gotovo mjesec dana, a prekršajni nalog još nije stigao. Nakon koliko u većini slučajeva stiže i kolike su šanse da neće stići (tu misao ne mogu izbaciti iz glave)?

 

I još jedno pitanje: da li postoji mogućnost uvjetne kazne umjesto zabrane upravljanja (vjerojatno će vam ovo zvučati glupo ali meni ima smisla) dakle da se sastavi nekakav "ugovor" između mene i tužiteljstva gdje ja podpišem da pristajem na npr. doživotnu uvjetnu i ako ponovo vozim pod utjecajem alkohola da me zatvore na neko apsurdno dugo vrijeme (npr. 20 godina). Jako me zanima kako na ovo gleda netko tko se razumije u pravo pa ako je moguć ozbiljan odgovor iskreno bih ga cijenio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošlo je gotovo mjesec dana, a prekršajni nalog još nije stigao. Nakon koliko u većini slučajeva stiže i kolike su šanse da neće stići (tu misao ne mogu izbaciti iz glave)?

 

Bez brige, stići će. Ovisi o zatrpanosti poslom i ažurnosti konkretnog policijskog službenika.

 

I još jedno pitanje: da li postoji mogućnost uvjetne kazne umjesto zabrane upravljanja (vjerojatno će vam ovo zvučati glupo ali meni ima smisla) dakle da se sastavi nekakav "ugovor" između mene i tužiteljstva gdje ja podpišem da pristajem na npr. doživotnu uvjetnu i ako ponovo vozim pod utjecajem alkohola da me zatvore na neko apsurdno dugo vrijeme (npr. 20 godina). Jako me zanima kako na ovo gleda netko tko se razumije u pravo pa ako je moguć ozbiljan odgovor iskreno bih ga cijenio.

 

Ovako što nije moguće. Naime, uvjetna osuda je, Prekršajnim zakonom propisana, mjera upozorenja koju sud može vezati isključivo uz kaznu zatvora odnosno kaznu maloljetničkog zatvora, ako su ispunjeni uvjeti iz čl. 44. Prekršajnog zakona. Ona je neprimjenjiva kod bilo koje zaštitne mjere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvinite na svojevrsnom offtopicu, ali čisto da ne otvaram novi thread, a stvar je manje više slična : znači kazna 1000 kn, 1.3 promila, zabrana upravljanja i oduzimanje vozačke na 6 mjeseci. e sad, zanima me je li moguće platiti 2/3 kazne u roku 8 dana (tada se smatra da je cijela kazna plaćena) i ujedno se žaliti na vrijeme oduzimanja vozačke? također kod oduzimanja vozačke sama vozačka se nalazi u policijskoj upravi ili kod osobe koja ima zabranu upravljanja? unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaznu plati odmah (2/3) a na mjeru se žali i traži smanjenje.Uplatnic od kazne kopiraj i priloži uz žalbu.Ono priznanje itd isto napisat.

Vozačka ostaje kod vlasnika a mjera se vodi u sistemu policije.Ako budeš vozio za vrijeme zabrane u slučaju zaustavljanja i moguće kazne obavezno će izvršit provjeru da li imaš zabranu.Za zabranu će doći posebna obavijest od policije o vremenu zabrane.Moći ćeš vozit po ostatku svijeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad ti dode prekrsajni nalog ne priznavati prekrsaj nit placati istu kaznu. Nije mi jasno jel svi ovi koji pisu drugacije govore iz svog iskustva ili se samo prave pametni. U prigovoru napisi da nisi odgovoran za djelo koje ti se stavlja na teret i navedi svjedoka koji ce potvrditi ono sto ces reci na sudu kad te pozovu. Na tebi je da smislis svoju uvjerljivu obranu(opcija imas koliko hoces).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno jel svi ovi koji pisu drugacije govore iz svog iskustva ili se samo prave pametni.

 

Stalni forumaši su ljudi iz pravnog faha, a u njemu se može biti u različitim ulogama.

 

Ništa lakše nego se grčevito boriti protiv svega i navući na sebe silne troškove prekršajnog postupka, a da se ne govori o gubitku prava na sudsku zabranu povećanja kazne ukoliko se prekršaj poriče.

 

Nakon neopravdanog poricanja prekršaja slijedi poziv na sud (iziskuje gubitak vremena i novca) i pozivanje svjedoka (opet gubitak novca), te završna kazna suca koji se svojski potrudio da sve odradi zakonito, a ta kazna u gro slučajeva nije niti malo umanjena.

 

S druge strane, ukoliko okrivljenik prizna očit prekršaj, a prvi mu je put da je napravio takvo nešto, te pritom i priloži dokaze koje mi ovdje savjetjemo, sudovi u velikom broju slučajeva znatno umanjuju kazne, nekoliko puta manje od minimalne, i to u takovom omjeru da se boje žalbe ovlaštenog tužitelja.

 

Vi tvrdite da ima opcija koliko hoće. Nije istina. Ima samo dvije, poricanje ili priznanje (traženje smanjenja kazne), izvolite pročitati čl. 237. Prekršajnog zakona.

 

Dakle, lupate bez veze.

 

Ovdje nitko nikada nije savjetovao nekome da prizna ako smatra da nije kriv, već da se argumentirano brani, a takvih uspješnih obrana smo ovdje postigli napretek.

 

A ako vi imate toliko dobrog iskustva s vašim bezbrojnim opcijama, samo izvolite odgovarati na forumu, bilo kakva pretjerivanja će biti editirana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stalni forumaši su ljudi iz pravnog faha, a u njemu se može biti u različitim ulogama.

 

Ništa lakše nego se grčevito boriti protiv svega i navući na sebe silne troškove prekršajnog postupka, a da se ne govori o gubitku prava na sudsku zabranu povećanja kazne ukoliko se prekršaj poriče.

 

Nakon neopravdanog poricanja prekršaja slijedi poziv na sud (iziskuje gubitak vremena i novca) i pozivanje svjedoka (opet gubitak novca), te završna kazna suca koji se svojski potrudio da sve odradi zakonito, a ta kazna u gro slučajeva nije niti malo umanjena.

 

S druge strane, ukoliko okrivljenik prizna očit prekršaj, a prvi mu je put da je napravio takvo nešto, te pritom i priloži dokaze koje mi ovdje savjetjemo, sudovi u velikom broju slučajeva znatno umanjuju kazne, nekoliko puta manje od minimalne, i to u takovom omjeru da se boje žalbe ovlaštenog tužitelja.

 

Vi tvrdite da ima opcija koliko hoće. Nije istina. Ima samo dvije, poricanje ili priznanje (traženje smanjenja kazne), izvolite pročitati čl. 237. Prekršajnog zakona.

 

Dakle, lupate bez veze.

 

Ovdje nitko nikada nije savjetovao nekome da prizna ako smatra da nije kriv, već da se argumentirano brani, a takvih uspješnih obrana smo ovdje postigli napretek.

 

A ako vi imate toliko dobrog iskustva s vašim bezbrojnim opcijama, samo izvolite odgovarati na forumu, bilo kakva pretjerivanja će biti editirana.

 

Potpisujem. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako ce bit neopravdano poricenje prekrsaja ako ce ga opravdat sa svojom obranom koju ce smislit i koju ce iznijeti sutkinji ili sucu kad ga sud pozove. Pa da, iziskuje gubitak od pola sata koliko to traje da obavi, bolje to nego platit kaznu ili priznat da je kriv i dobit neku umanjenu kaznu ako ga mogu oslobodit optuzbe kao sto su mene. Sud ce pozvat svjedoka kojeg je naveo u prigovoru i taj isti ce

 

 

Editirao moderator

 

Ne govorim da ce mu obrana bit zagarantirano uspjesna, to sve ovisi sto ce reci u sudnici al iz svog iskustva mogu reci da je moja bila uspjesna. Mozda sam ja samo iznimka bio.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud ce pozvat svjedoka kojeg je naveo u prigovoru i taj isti ce potvrditi obranu koju je optuzeni smislio.

Ne govorim da ce mu obrana bit zagarantirano uspjesna, to sve ovisi sto ce reci u sudnici..

Sud će pozvat svjedoka ako smatra da će isti pridonjeti rješenju slučaja ukoliko ne može donijet odluku na osnovu prezentiranog prek naloga/optužog prijedloga i izjavljenog prigovora.Sud može pozvat svjedoka ali i ne mora što ovisi o od slučaja do slučaja.

Sasvim sigurno je da svi ne budu osuđeni na sudu.

Ako mu obrana ne bude uspješna znači da će bit kažnjen što može rezultirat nesmanjenjem kazne ili mjere.

Na koji način ova dvojica iz teme (1,16 i 1,3 promila) nisu krivi ako je policija postupila po propisima?

Dobrodošao :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud će pozvat svjedoka ako smatra da će isti pridonjeti rješenju slučaja ukoliko ne može donijet odluku na osnovu prezentiranog prek naloga/optužog prijedloga i izjavljenog prigovora.Sud može pozvat svjedoka ali i ne mora što ovisi o od slučaja do slučaja.

Sasvim sigurno je da svi ne budu osuđeni na sudu.

Ako mu obrana ne bude uspješna znači da će bit kažnjen što može rezultirat nesmanjenjem kazne ili mjere.

Na koji način ova dvojica iz teme (1,16 i 1,3 promila) nisu krivi ako je policija postupila po propisima?

Dobrodošao :-D

 

U vecini slucajeva pozovu svjedoka ali i ne moraju. Odakle sudu dokazi da je policija postupila po propisima? Optuzeni ce slozit svoju obranu tako da je on u pravu a policija nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. Kleinfeld je imao jedan uspješan slučaj, a uspjeh je postignut činjenjem kaznenog djela.

 

Naravno da se ovdje editiraju poticanja na kaznena djela, kakvo je predmetni naveo.

 

Jedan sto se tice alkohola, i jos par za manja prekrsajna djela. Kako je uspjeh postignut cinjenjem kaznenog dijela ako se ne osjecam kriv za prekrsaj koji mi stavljaju na teret?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vecini slucajeva pozovu svjedoka ali i ne moraju. Odakle sudu dokazi da je policija postupila po propisima? Optuzeni ce slozit svoju obranu tako da je on u pravu a policija nije.
Pozovu svjedoka ovisno o situaciji što ovisi i o samom sucu.Dokazi su u samom opisu činjenjica opisanih u optužnom prijedlogu iz kojih onaj koji zna posao vidi jel situacija čista ili nije.Optuženi koji negira prekršaj uvijek će složit svoju obranu da je kontra policije.Ukoliko pozvani policajac (kao svjedok) ne dođe sud će poklonit vjeru optuženom (masa slučajeva) što je jako različito od postavljanja "uspješne" obrane optuženog. pa nepoznavajući postipak dobije se dojam da je obran bila uspješna a nije tako.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto je ovo jako bliska tema s onim što mene zanima postavit ću pitanje ovdje...

Je li nepostupanje po uputama proizvođača uređaja ili policijskog službenika odbijanje puhanja? Da li nakon nečega takvog policijski službenik treba voditi osumnjičenog na dodatne preglede i uzimanje krvi i urina?

Primjer: želite li se podvrgnuti alkotestiranju?

Želim

Izvolite i pušite (dobiješ upute)

Pušeš loše, krivo, kratko itd., nema očitovanja koncentracije...

Pitanje: Jesi li obio puhati? Zakonski gledano nisi, bar se meni tako čini... Da li onda policijski službenici trebaju voditi na vađenje krvi? Je li im to onda obveza u daljnjem prekršajnom postupku?

 

Eto, ako ima kakvih razmišljanja o ovome... sve se cijeni :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policajci takve ne moraju voditi na vađenje krvi i mokrače.

 

Isto tako policajci nisu dužni upozoravati da postupak analize krvi i mokrače košta 750 kuna.

 

A nisu dužni ni objašnjavati da su alkometri baždarivani na način da će pijanoj osobi pokazati manje na alkometru nego na analizi.

 

Većina onih koji su se pokušavali izvući glumom shvatili su da im se ne isplati.

 

Opet zadržavam da postoji manjina koja to ne može shvatiti.

 

Nakon 3 snažna, puna i brza uzdaha i izdaha punim plućima, onaj četvrti izdah upuhan u alkometar će pokazati znatno manju koncetraciju nego onaj prvi izdah.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Petpetica, mislim da nisi razumio što sam pitao... Mene zanima što trebaju ili ne trebaju napraviti ako ne postupi po uputama? Ako zaokruže broj 2. što dalje? Je li ima išta dalje? Mislim jel to dbijanje puhanja ili ideš po njihovom zahtjevu na vađenje krvi?

 

Pročitajte još jednom prvu rečenicu posta #27.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prihvaćam tvoje mišljenje ali zadržavam pravo sumnjati u ispravnost sudske prakse... Ono što ja čitam tamo u člancima, a dopuštam i da ja krivo čitam, jest sankcija kada se odbije puhati ali nema govora o sankcijama kada se ne postupi po uputama... Čak i ne postupanje po uputama je škakljivo pitanje koje sudac treba procjeniti na temelju nikakvih dokaza... Ja reka jedno, policajac drugo pa ti vidi šta je istina... Može istina bit na bilo kojoj strani iako, da se ne lažemo, jasno je svima da je u 99% slučajeva istina na strani policijskog službenika, ali ipak... Jedino blizu što mogu naći je 282. stavak 4. ali tu se govori o zahtjevima i odnosi se na pristupanje testiranju... Ne mogu se otet dojmu da je zakon ovdje jako nedorečen, tanak, da bi trebalo bolje izdefinirati ovaj dio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci imam isti problem kao i ostali, napuhao 0,6. Dobio sam Obavezno prekršajni nalog i pise da se mogu zaliti u roku od 8 dana.

 

Na njemu pise da imam pravo prigovora nadleznom prekrsajnom sudu u roku od 8 dana. Prigovor se podnosi putem ove PP/PU u dva istovjetna primjerka.

 

Da li to znaci da ja odnesem u PU a oni prosljede prekrsajnom sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Stigao je obavezni prekršajni nalog, uz prigovor predajem potvrdu o studentskom statusu (u svrhu smanjenja novčane kazne) i vozni red autobusa (u svrhu smanjenja zabrane).

E sad, zanima me kako to predajem, sve zaklamano jedno na drugo, prilog u posebnoj kuverti ili sve u istoj ali razdvojeno ili kako već?

 

Unaprijed hvala i još jednom hvala svima na korisnim odgovorima!

 

P.s. ako nekog zanima dobio sam 3000 kn i 9 mjeseci zabrane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija