Jump to content

Ostavinska rasprava


polajne11

Preporučene objave

Molim Vas za savjet.Umrla mi je majka,tko pokreče ostavinsku raspavu ?Majka je imala drugi brak,te sina iz tog braka. Nakon što joj je umro drugi muž nije bila provedena nikakva ostavinska rasprava,koliko je meni poznato.Majka je otišla u starački dom,a sin je prodao stan.Navodno je majka kod advokata prepisala i moj dio vrijednosti svome drugom sinu.Da li sam u tom slučaju imao pravo na dio vriednosti stana.Sada kada je umrla mama,brat/polubrat tvrdi da nema nikakve oporuke.Majka je imala oročene iznose novca,zatim meni i suprugi je rekla da je namjenila mojim kčerima dionice Krke Novo Mesto . Radi se o velikim iznosima.Brat tvrdi da u zabilješkama u notesu,nema ništa navedeno o dionicama.Kako je majka bila 1 godinu u staračkoj komi,odnosno nije više bila razumna,a brat je sa ponomoći raspolagao sa novcima na tekučem računu /mirovina,postoji mogučnost da je podigao i svu oročenu štednju i dionice.Kako

mogu zaštiti svoje interese i interese moje djece ? Zahvaljujem ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas za savjet.Umrla mi je majka,tko pokreče ostavinsku raspavu ?Majka je imala drugi brak,te sina iz tog braka. Nakon što joj je umro drugi muž nije bila provedena nikakva ostavinska rasprava,koliko je meni poznato.Majka je otišla u starački dom,a sin je prodao stan.Navodno je majka kod advokata prepisala i moj dio vrijednosti svome drugom sinu.Da li sam u tom slučaju imao pravo na dio vriednosti stana.Sada kada je umrla mama,brat/polubrat tvrdi da nema nikakve oporuke.Majka je imala oročene iznose novca,zatim meni i suprugi je rekla da je namjenila mojim kčerima dionice Krke Novo Mesto . Radi se o velikim iznosima.Brat tvrdi da u zabilješkama u notesu,nema ništa navedeno o dionicama.Kako je majka bila 1 godinu u staračkoj komi,odnosno nije više bila razumna,a brat je sa ponomoći raspolagao sa novcima na tekučem računu /mirovina,postoji mogučnost da je podigao i svu oročenu štednju i dionice.Kako

mogu zaštiti svoje interese i interese moje djece ? Zahvaljujem ?

 

Ostavinski postupak pokreće sud po službenoj dužnosti,a sam postupak se provodi pred javnim biljeznikom kao povjerenikom suda.

 

Kako u ovom slučaju majka nije ostavila nikakvu oporuku,nasljeđuju je njeni zakonski nasljednici-to su potomci i bracni drug.

Pošto je bračni drug preminuo,nasljeđujete Vi i Vaš brat i to na jednake dijelove.

 

Što se tiče stana i ostalih dobara koje je Vaš brat primio od majke vrijedi sljedeće:

 

(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.

(1) Uračunavanje se provodi na taj način da ostali nasljednici dobivaju iz ostavine odgovarajuću vrijednost, pa se tek nakon toga ostatak ostavine dijeli među svim nasljednicima.

 

Pravo zahtijevati da se u nasljedni dio jednog nasjednika uračuna vrijednost darova i zapisa imaju njegovi sunasljednici, odnosno nasljednici sunasjednika-u ovom slučaju Vi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u matičnom uredu provjeri dali su upisane točne informacije.

možda je tvoj polubrat zaboravio da njegova majka ima još jednog sina,

koji je njen nasljednik.

istraži koju imovinu je posjedovala majka. informaciju dostaviti javnom bilježniku.

 

ako je majka svoji imovinu darovala sinu iz druigog braka

imaš pravo na nužni dio od te imovine

traži uračunavanje dara u nasljedstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka je imala drugi brak, te sina iz tog braka. Nakon što joj je umro drugi muž nije bila provedena nikakva ostavinska rasprava, koliko je meni poznato. Majka je otišla u starački dom,a sin je prodao stan. Navodno je majka kod advokata prepisala i moj dio vrijednosti svome drugom sinu. Da li sam u tom slučaju imao pravo na dio vriednosti stana.

 

Ne, jer iza smrti drugog muža vaše majke, vi niste nasljednik, već je to majka i njen drugi sin (iz tog braka). Vjerojatno ste se pogrešno izrazili, pa mislite na majčin dio u tom stanu, a kojeg je ona darovala vašem polubratu. Vezano uz to - dobili ste odgovor od drugih kolega - obavezno zahtijevati uračunavanje svih darovanja koje je majka učinila u korist polubrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Halo,imali ste pravo,polubrat me u matičnom uredu nije prijavio,odnosno rekao je da nezna adresu gdje stanujem / a živimo u istom gradu.Tako da sam obavijestio matični ured svoju adresu,a oni su obavijestili sud.Kako sam sa polubratom razgovarao dan prije sahrane majke,od njega i supruge,med i mlijeko,te da nema oporuke i nikakve bilješke da ne postoje.

Majka je sve zapisivala u teku.Tako je pred svjedocima obečala dati dionice ,/radi toga što je imala grižnju savjesti prema meni/ ,mojim kćerkama.A sada nema nikakvog traga tom obečanju.Majka je posudila mome bratu 20000 dolara,i kada ga je tražila da joj novac vrati on je rekao : " Šta če tebi taj novac ",te joj nije vratio taj novac.Znači da kod bilježnika tražim da se i taj iznos stavi u nasljedni dio,koji se dijeli među nasljednicima.Kako sam

upozoren od Vas na polubratovu ne fer igru,zatražio sam uvid u stanje dionica KRKE Novo Mesto,ali tamo je stanje = sve je počiščeno.Zatim sam otišao u banku,gdje je majka imalo oročenie depozite,i iznos na tekučem računu ali mi je voditeljica rekla da bez dokumenta ne

smije dati podatke za raspravu kod bilježnika.Ipak nakon davanja datuma rođenja moje majke ona je pogledala u knjigovodstveno stanje,ali nije ništa rekla,nego je samo vrtila glavu ,kao da nema ništa.Tako da sutra nosim umrli list u banku,sa molbom da mi izlistaju,kada je i koliko podizano novca.Molim Vas još za informacije,kako da se ponašam

kod bilježnika nakon ovih saznanja nelojalnosti.Naime,polubrat o tome nije davao nikakve podatke.Zahvaljujem unaprijed na pravnim pomočima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam još jednu dilemu.Naime,meni nije poznato da je majka sklopila ugovor sa polubratom

o doživotnom uzdržavanju.Jer ako je slopila taj mugovor,tada vjerojatno nemam pravo na nikakav nasljedni dio.Ili se provjeriti datum sklapanja,pa ako je skloplen poslije "darovanja

stana ",imao bih pravo na pola majčinog dijela stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banka vam vjerojatno neće dati podatke o stanju na računu samo uz predočenje smrtnog lista.

 

U ostavinskom postupku trebate zatražiti da javni bilježnik službenim dopisom zatraži podatke o računu odnosno stanju na dan smrti. Isto tako možete tražiti podatke za dionice. Pretpostavljam da te dionice nisu izlistane u Hrvatskoj, već u Sloveniji pa bi podatke trebalo zatražiti od odgovarajuće slovenske institucije (u Hrvatskoj je to Središnje klirinško depozitarno društvo), što bi mogao biti problem jer se radi o drugoj državi.

 

Ako su transakcije napravljene po smrti vlasnice, to je bilo neovlašteno raspolaganje koje bi moglo biti i kazneno djelo. U ostavinu se računa stanje u trenutku smrti.

 

Što se tiče duga ostaviteljici, možete zatražiti njegovo uračunavanje u ostavinu ali ćete uspjeti samo ako dokažete da je dug postojao i da nije vraćen, što je vrlo teško ako nema nikakvih dokumenata o tome.

 

Naravno, ako postoji ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju koji se odnosi na svu imovinu ostaviteljice onda od prijavljivanja navedene imovine nećete imati nikakve koristi.

 

Što se tiče usmenih obećanja ostaviteljice za života, ona nemaju nikakvog utjecaja na nasljeđivanje ako nisu dana u obliku oporuke, dakle u obliku propisane pismene, a samo izuzetno i usmene, forme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o tome o kakvim se pravnim poslovima radi, datumi mogu igrati značajnu ulogu.

 

Predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju mogla je biti samo imovina koju je primateljica uzdržavanja imala u trenutku potpisivanja ugovora, pri čemu je ta imovina mogla biti točno navedena ili se ugovor mogao odnositi općenito na svu njezinu imovinu.

 

Ako je vaš polubrat "dobio" stan prije potpisivanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, onda je to moglo biti darovanjem, ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju ili, manje vjerojatno, kupoprodajnim ugovorom. No, mogao ga je dobiti i nasljeđivanjem iza svoga oca ako se majka odrekla nasljeđivanja svoga supruga u njegovu korist ili očevom oporukom u svoju korist, ako majka nije tražila nužni dio ni pobijala oporuku.

 

Ako se radilo o darovanju od strane vaše majke, onda se taj stan uračunava pri određivanju nužnog dijela. Dakle, iako ostaviteljica u trenutku smrti možda nije ostavila ništa, imate pravo pokrenuti ostavinski postupak i tražiti nužni dio uz uračunavanje dara, kao što je ovdje već više puta napomenuto.

 

Moram naglasiti da zapravo uopće nema smisla nagađati bez uvida u sve potrebne dokumente, jer je mogućnosti jako puno.

 

Dakle, trebate zatražiti povijesne z.k. izvatke za nekretnine koje je imala ostaviteljica te vidjeti koje su se promjene dešavale - da li je i kada vaš brat upisan kao vlasnik stana i temeljem kojega dokumenta, da li je ugovor o doživotnom uzdržavanju zabilježen i da li je temeljem njega vaš brat već upisan kao vlasnik ili je barem podnio prijedlog. Nakon toga treba zatražiti iz zbirke isprava dokumente temeljem kojih su vršene ove promjene i pažljivo ih proučiti.

 

Kod ugovora o uzdražavanju prvo treba vidjeti da li se radi o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju (to ljudi često ne razlikuju) i koja imovina je točno navedena kao predmet ugovora, te da li ima nekih posebnih ugovorenih uvjeta.

 

Nadalje, treba vidjeti je li stan bio predmet darovanja.

 

Ako u z.k. još nema nikakvih promjena, polubrat će morati predočiti ugovor o uzdržavanju u ostavinskom postupku, inače će imovina majke biti predmet nasljeđivanja po zakonu.

 

Iako je vrlo mala vjerojatnost da ćete zapravo nešto postići, u životu se događaju nevjerojatne stvari, a i na Legalisu imate veliki broj primjera da ljudi pokušavaju nezakonito ostvariti nekakve dobitke na kojekakve načine, pa treba samo malo da se razotkriju.

 

Dakle, sve dokumente treba pribaviti, ništa vjerovati na riječ. Ugovor o doživotnom uzdržavanju za vas ne postoji sve dok vam nije uručen originalni primjerak odnosno nije službeno predočen tamo gdje treba. Takav ugovor je vrlo teško pobijati, ali se može desiti da bude nevaljan zbog nekog glupog formalnog nedostatka ili da se ne odnosi na svu imovinu - vrlo malo vjerojatno, ali ne i nemoguće. (Nedavno je upravo na ovom forumu opisan slučaj kad je sud uspio cijeli sudski postupak provesti koristeći netočno ime tuženika, pa je sada ovrha jako otežana, a možda i nemoguća.)

 

Dakle pribavite sve dokumente i temeljito ih proučite uz pomoć nekoga tko se u pravo razumije, bez neke osobite nade, ali da si poslije ne biste predbacivali da niste učinili sve što ste mogli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Sasvjeti u bili super.Kao prvo polubrat je iz matičnog ureda je podigao izvadak iz matice umrlih i umrli list,te ga nije predao u Opčinski sud-pisarnicu,radi ostavinske rasprave.Kada sam ga telefonski upitao zašto to nije učinio,da nema vremena i da ne će to ućiniti.Nakon toga sam to isto učinio i zatražio ostavinsku raspravu,sa promjenom da sam i njega napisao kao nasljednika / što on nije učinio za mene.Nakon svega ,mislim da postoje neke zakulisne igre.Sada idem tražiti ZK.Možda tu ima nekih informacija.Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Sasvjeti u bili super.Kao prvo polubrat je iz matičnog ureda je podigao izvadak iz matice umrlih i umrli list,te ga nije predao u Opčinski sud-pisarnicu,radi ostavinske rasprave.Kada sam ga telefonski upitao zašto to nije učinio,da nema vremena i da ne će to ućiniti.Nakon toga sam to isto učinio i zatražio ostavinsku raspravu,sa promjenom da sam i njega napisao kao nasljednika / što on nije učinio za mene.Nakon svega ,mislim da postoje neke zakulisne igre.Sada idem tražiti ZK.Možda tu ima nekih informacija.Lp

KAKVA JE RAZLIKA između doživotnog uzdržavnja i dosmrtnog uzdržavanja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ostavinska rasprava se tek danas održala / 15.09.2013 smrt majke /,jer je polubrat na sudu ishodovao da se ostavinska rasprava održi kod javnog bilježnika,koga on poznaje. Njegov sin koji radi kao pripravnik kod tog bilježnika,mi je rekao da je zatražio od svoga poslodavca ,da premet vrati na sud.Da je on u sukobu interesa ,i da on neće učestvovati u makinacijama svoga oca.Na ostavinskoj raspravi je polubrat predočio ugovor o doživotnom uzdržanju zaključen 02.2001 godine između s jedne strane oca i majke kao primatelja uzdržavanja ,te sina /polubrata /kao davatelja uzdržavanja.Pred-met ugovora je stan i novčana sredstva u Zagrebačkoj banci.Kako je majka kasnije prenesla deviznu štednju i kunske prihode / mirovina / u Privrednu banku,a dionice je imala od Krka Novo mesto,ta sredstva se ne odnose na ugovor o doživotnom osigura-nju ,jer nisu predmet ugovora.Otac polubrata umire nakon ugovora o doživotnom osiguranju u 2001 g. Otac je u ZK naveden kao vlasnik stana.Nakon njegove smrti majka

i polubrat nisu u ZK navedeni kao vlasnici stana,odnosno u ZK nema nikakve promjene.

Stan je prodan 2006. Pitanje je ,te molim odgovor :1. Da li imam pravo ,kao sin iz prvog braka ,na dio majčinog dijela stana.Tražio sam na ostavinskoj raspravi da se provede uračunavanje pokretne i nepokretne imovine,ali mi je javni bilježnik rekao da imam krive informacije. 2 pitanje : kako je majka dala punomoč polubratu 2011 godine,mogučnost da podiže novac u Privrednoj banci,na dan njene smrti stanje na tekučem računu je nula.Tako je majka na deviznom i kunskom računu imala oročene velike iznose i taj dio je on podigao.U SKB banci dobio sam informaciju ,da kada je koja štednja-depozit završila,prebačena je tekuči račun,a on je sa punomoči podizao taj novac.Isto tako su nestala /podignuta sva novčana sredstva -dionice u Krka Novo mesto.Imam dilemu,jer postoji medicinska dokumentacija i liječnik i medicinske sestre moja rodbina-svjedoci ,da je majka bila dementna 1 godinu dana prije smrti.Meni i supruzi i čistačici u staračkom domu je rekla da ona nezna za polubrata /navela je njegovo ime. Pitanje: da li imam mogučnost ostvariti pravo na novčane dio koje je imala moja majka.Osim toga na ostavinskoj raspravi sam naveo ,da je polubrat uzeo iz sobe staračkog doma. knjigu zabilježaba ,eventualne darovne ugovore,koje je pokojnica uredno bilježila.Bilježnik se je ogradio od toga saznanja.3 pitanje : molim da me savjetujete što mi je činiti,jer je ostavinska rasprava zakazana za mjesec dana .Da li sudskim putem mogu ostvariti koje mogučnosti. Lijep pozdrav i zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno pitanja, odgovori na samo neka.

 

1. Možete zatražiti izuzeće javnog bilježnika zbog moguće pristranosti, ali imate neke šanse da u tome uspijete samo ako bi sin vašeg polubrata koji radi kao pripravnik kod javnog bilježnika dao izjavu u tom smislu. Nažalost, lako je zamisliti kakve bi posljedice za njega nastupile ne samo kod njegovog poslodavca, nego i općenito među kolegama po struci. U novinama je bio slučaj mladog odvjetnika koji je prijavio svoje kolege odvjetnike zbog makinacija. Iako je prijava bila osnovana, on je nakon toga bio praktično izopćen.

 

2. Na raspravi javnom bilježniku odmah dati do znanja da nećete potpisati zapisnik ako ne bude korektan i ako ne unese sve što vi smatrate važnim. S obzirom na složenost situacije bilo bi dobro da idete s odvjetnikom, ali i tu postoji mala opasnost. Odvjetnik kao vaš opunomoćenik može potpisati zapisnik iako vi to ne biste željeli (ima svojeglavih odvjetnika). U takvom slučaju odmah mu otkazati punomoć prije nego što je potpisao i zatražiti da se to unese u zapisnik.

 

3. U ostavinu ulazi isključivo imovina koju je ostaviteljica imala u času smrti, pri čemu se istim časom isključuje i imovina koja je bila predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju. (Imovina koja je bila predmet dosmrtnog uzdržavanja je prestala biti njezina imovina već pri potpisivanju ugovora.)

 

4. Iz prethodnog proizlazi da u ostavinu ulaze samo sredstva na računu ostaviteljice u banci koja su bila na njemu u trenutku smrti. Ako je polubrat sva sredstva podigao prije toga datuma, ne možete zahtijevati povrat jer je imao valjanu punomoć.

 

Kako bi se to sa sigurnošću utvrdilo, tražiti da javni bilježnik pribavi podatke o računima od banke sa stanjem na dan smrti. Ako to odbije, smjesta zatražiti njegovo izuzeće. Ako zahtjev i ne uspije, vjerojatno će nakon toga ipak promijeniti mišljenje.

 

Osim toga, ako to ne učini, to je valjani žalbeni razlog.

 

5. Čak i ako je ostaviteljica bila dementna prije smrti, a punomoć je izdala ranije, ne možete ništa. Da joj je bila oduzeta poslovna sposobnost onda bi se eventualno moglo postaviti pitanje odgovornosti skrbnika za neotkazivanje punomoći.

 

U ovo zadnje nisam potpuno siguran, možda se javi netko tko se bolje razumije u punomoći.

 

7. Sa stajališta nasljeđivanje nebitno je što nisu izvršene promjene vlasništva u z.k. Može se nasljeđivati i vanknjižna imovina, samo što je nasljednicima onda komplicirano pravno srediti takvu imovinu i izvršiti upis vlasništva. Ako je kuća nedvojbeno otuđena, to više nije važno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.Mislim da se nismo razumjeli.Polubrat je tražio od nekoga na sudu, da predmet ostavinske rasprave pošalje svome poznaniku,odnosno određenom javnom bilježniku.Kod tog bilježnika kao pripravnik radi njegov sin.Kada je predmet došao kod tog bilježnika,njegov sin je zamolio tog bilježnika da taj predmet vrati na sud,da se odredi drugi bilježnik.Njegov sin je mene obavijestio ,da ne če učestvovati u makinacijama svoga oca.Tako je i učinjeno i sud je odredio drugog javnog bilježnika, koji je bio na ostavinskoj raspravi korektan.Te će zatražiti očitovanje PBZ banke o stanju računa na dan smrti/ na moju opasku/,da je pokojnica imala novčana sredstva u toj banci.Polubrat nije se izjašnjavao do tada o PBZ banci.Te je nakon toga bilježniku,a na njegov zahtjev, dao karticu tekučeg računa,sa kojeg je već do dana smrti podigao sav novac.Majka je ranije novac držala u ZGB. banci / to piše u ugovoru o doživotnom osiguranju.

2 : Imao sam pitanje ,po meni /laiku/ važno.Da je pokojnica potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju,tako da polubrat mogao dobiti / odnosno prodati njezin dio stana,tek nakon njene smrti / jer nije imao ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.Stan je prodao 2006,godine,dok je majka bila živa.Razlika je u ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju i doživotnom uzdržavanju ?

3. Javni bilježik če zatražiti stanje na računu SKB,ali vjerojatno ne će dobiti izlistano

podizanje novca sa tekučeg računa.Kako mi je objašnjeno radi ponomoći nemam pravo na dio te imovine.Da li ja mogu tražiti od banke da mi daju podatke,kada je podizan novac i koliko.Da je dovoljno zapisnik o provedenoj ostavinskoj raspravi?

4. Kada bilježnik pribavi svu dokumentaciju,za mjesec dana je odredio novu raspravu.

6. Sada me zanima kako da se pravno postavim na sljedečoj raspravi.Sudski postupak ne dolazi u obzir po sadašnjem saznanju.Zahvaljujem na odgovoru.

 

 

 

 

 

1. Možete zatražiti izuzeće javnog bilježnika zbog moguće pristranosti, ali imate neke šanse da u tome uspijete samo ako bi sin vašeg polubrata koji radi kao pripravnik kod javnog bilježnika dao izjavu u tom smislu. Nažalost, lako je zamisliti kakve bi posljedice za njega nastupile ne samo kod njegovog poslodavca, nego i općenito među kolegama po struci. U novinama je bio slučaj mladog odvjetnika koji je prijavio svoje kolege odvjetnike zbog makinacija. Iako je prijava bila osnovana, on je nakon toga bio praktično izopćen.

 

2. Na raspravi javnom bilježniku odmah dati do znanja da nećete potpisati zapisnik ako ne bude korektan i ako ne unese sve što vi smatrate važnim. S obzirom na složenost situacije bilo bi dobro da idete s odvjetnikom, ali i tu postoji mala opasnost. Odvjetnik kao vaš opunomoćenik može potpisati zapisnik iako vi to ne biste željeli (ima svojeglavih odvjetnika). U takvom slučaju odmah mu otkazati punomoć prije nego što je potpisao i zatražiti da se to unese u zapisnik.

 

3. U ostavinu ulazi isključivo imovina koju je ostaviteljica imala u času smrti, pri čemu se istim časom isključuje i imovina koja je bila predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju. (Imovina koja je bila predmet dosmrtnog uzdržavanja je prestala biti njezina imovina već pri potpisivanju ugovora.)

 

4. Iz prethodnog proizlazi da u ostavinu ulaze samo sredstva na računu ostaviteljice u banci koja su bila na njemu u trenutku smrti. Ako je polubrat sva sredstva podigao prije toga datuma, ne možete zahtijevati povrat jer je imao valjanu punomoć.

 

Kako bi se to sa sigurnošću utvrdilo, tražiti da javni bilježnik pribavi podatke o računima od banke sa stanjem na dan smrti. Ako to odbije, smjesta zatražiti njegovo izuzeće. Ako zahtjev i ne uspije, vjerojatno će nakon toga ipak promijeniti mišljenje.

 

Osim toga, ako to ne učini, to je valjani žalbeni razlog.

 

5. Čak i ako je ostaviteljica bila dementna prije smrti, a punomoć je izdala ranije, ne možete ništa. Da joj je bila oduzeta poslovna sposobnost onda bi se eventualno moglo postaviti pitanje odgovornosti skrbnika za neotkazivanje punomoći.

 

U ovo zadnje nisam potpuno siguran, možda se javi netko tko se bolje razumije u punomoći.

 

7. Sa stajališta nasljeđivanje nebitno je što nisu izvršene promjene vlasništva u z.k. Može se nasljeđivati i vanknjižna imovina, samo što je nasljednicima onda komplicirano pravno srediti takvu imovinu i izvršiti upis vlasništva. Ako je kuća nedvojbeno otuđena, to više nije važno.

uređeno: od polajne11
bolji tekst
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija