Jump to content

Sto uraditi???


jasnab

Preporučene objave

Radim honorarno i imam najmanje 500€ mjesečno. Čula sam da postoji mogućnost prijave samostalne djelatnosti. Kolege mi kažu da mogu na taj način knjižiti sve svoje prihode i rashode te da mi se na kraju godine, na osnovu iskazane zarade koja ostaje po odbitku troškova izračunavaju iznosi doprinosa za MIO i ZO. Na općini mi međutim kažu da sam obvezna prijaviti obrt i plaćati cca 1.500 kn za MIO I ZO mjesečno bez obzira na prihode. Kako da riješim to???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislila sam da ću ovdje moći dobiti neki konkretniji odgovor na pitanja koje su varijante pravno moguće a koje su financijski isplativije od drugih jer koga god sam do sada pitala dobila sam neki drugi odgovor..........Jedino što apsolutno ne želim je odabrati varijantu čije uvjete neću moći ispoštovati npr. da doprinosi budu toliko visoki da ih ne mogu plaćati a istovremeno da meni za život ostane dovoljno......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Definitivno ti se neisplati ni obrt ni doo za toliki iznos mjesečno.

Kao honorarac (ugovor o djelu) se uplaćuje istodobno sa netom Mio,Zdravsvo i porez.

A to da se na kraju godine plaća Mio, Zdravstvo i porez je istina ALI samo ako si negdje drugo u radnom odnosu i istovremeno imaš obrt.Tada u obrtu porezna na kraju godine donosi rješenje o ovim gore obvezama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Varijante koje su pravno moguće su ti navedene u prvom odgovoru:

 

1) ugovor o djelu

2) ugovor o radu

3) obrt

4) d.O.o.

 

Što češ od toga odabrati tvoj je problem i tu nije dobro davati nikakve savjete da poslije ne bi bilo nismo znali.

 

ovo nema blage veze s vezom. d.O.o. je pravna osoba cija sama registracija stoji najmanje 2.500 EUR i, da bi se ostvarivao osobni dohodak, treba se sklopiti ugovor o radu odnosno djelu s tim d.O.o.-om. dakle, to nema veze s odgovorom na pitanje.

netko tko za sebe kaze da radi honorarno trebao bi vec imati ugovor o djelu. ukoliko gospodja pod "honorarno" podrazumijeva da novac prima na ruke, ona bi na neki način za početak trebala papirnato pokriti osnovu po kojoj prima novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo nema blage veze s vezom. d.O.o. je pravna osoba cija sama registracija stoji najmanje 2.500 EUR i, da bi se ostvarivao osobni dohodak, treba se sklopiti ugovor o radu odnosno djelu s tim d.O.o.-om. dakle, to nema veze s odgovorom na pitanje.

 

Ajme meni, ne tebi, pročitaj pitanje, žena traži varijante koje joj stoje na raspolaganju, i eto ovdje ih je dobila, sve četri. Na njoj je procjena koju će od njih iskoristiti i zato su svi bili oprezni prilikom bilo kakvog savjetovanja. Štima da za d.O.o. treba malo veće (puno veće) ulaganje, al i to je jedna od opcija iako definitvno za 500 nečega financijski neisplativa.

 

Inače obožavam lumene koji se tak nakoj jedno 2-3 tjedna od kad je objavljen i na neki način obrađen post (odgovoren), javljaju sa ono zadnjim komentarima da nešto veze s vezom nema, koji otvaraju nove teme (ugovori o radu, papiri, na ruke...bla,bla,bla)

 

PS nisam se gore logirao, al da se predstavim, ja sam onaj koji se sjetio tih 4 opcija

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam ugovor o djelu sa tvrtkom za koju radim. Dotična tvrtka ne zapošljava ljudenego osigurava logistiku a mi imamo status samostalnih djelatnika. Po tom ugovoru o djelu, dakle, kada primim honorar, gotovo 50% moje zarade ode na davanja. Zanima me na koji način je moguće regulirati svoj status?

 

50% zarade ti ode na davanje jerbo su to porezi, doprinosi i tako to (nešto što se jednostavno vjerovali ili ne mora platiti kako kod ugovora o djelu tako i kod ugovora o radu)

 

Ako iz bilo kojeg razloga ne postoji mogućnost sklapanja ugovora o radu, varijanta s ugovorom o djelu je jedina moguća, a btw tako nešto ste i sami ugovorili kao izvršitelj.

 

Inače ovo je sfera ugovaranja rada, intelektualnih usluga, gdje je dispozicija i interes stranaka (naručitelj, izvršitelj, radnik, poslodavac) jedini relevantan. Vi možete, a ne morate ugovoriti ništa i nitko vas sklapanje takvog ugovora ne može prisiliti, pa je jako teško i nezahvalno savjetovati nekoga po tim pitanjima. Gledajte svoj financijski interes i to je to.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ajme meni, ne tebi, pročitaj pitanje, žena traži varijante koje joj stoje na raspolaganju, i eto ovdje ih je dobila, sve četri. Na njoj je procjena koju će od njih iskoristiti i zato su svi bili oprezni prilikom bilo kakvog savjetovanja. Štima da za d.O.o. treba malo veće (puno veće) ulaganje, al i to je jedna od opcija iako definitvno za 500 nečega financijski neisplativa.

 

Inače obožavam lumene koji se tak nakoj jedno 2-3 tjedna od kad je objavljen i na neki način obrađen post (odgovoren), javljaju sa ono zadnjim komentarima da nešto veze s vezom nema, koji otvaraju nove teme (ugovori o radu, papiri, na ruke...bla,bla,bla)

 

PS nisam se gore logirao, al da se predstavim, ja sam onaj koji se sjetio tih 4 opcija

 

 

Svaka cast. :roll:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Ja imam ugovor o djelu sa tvrtkom za koju radim. Dotična tvrtka ne zapošljava ljudenego osigurava logistiku a mi imamo status samostalnih djelatnika. Po tom ugovoru o djelu, dakle, kada primim honorar, gotovo 50% moje zarade ode na davanja. Zanima me na koji način je moguće regulirati svoj status?

 

ne znam koje ste struke, ali postoje strukovne udruge s cijom potvrdom o clanstvu mozete umanjiti davanja prema drzavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija