Jump to content

Osobna iskaznica - produljenje


MassSarr

Preporučene objave

Poštovanje,

 

evo upravo pročitah ovaj članak http://danas.net.hr/hrvatska/niste-izvadili-novu-osobnu-prijeti-vam-kazna-od-3000-kuna

 

S obzirom da je moja osobna iskaznica istekla prije 20 dana malo sam bacio oko na http://www.zakon.hr/z/447/Zakon-o-osobnoj-iskaznici

 

U ovom zakonu ja nigdje ne vidim o čemu pričaju ovi u ovom članku s net-a. Stoga bih vas molio da mi malo pojasnite taj zakon prema kojem, ukoliko je istina to što pišu, mi prijeti kazna od 3000 kuna.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgvoru.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako - podebljano objašnjava -

 

Čl. 5. Zakona o osobnoj iskaznici veli -

 

"(1) Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako :

 

1. su se promijenili osobni podaci o njezinom osobnom imenu, osobnom identifikacijskom broju, spolu, datumu rođenja, ili ako je promijenila prebivalište u RH,

 

2. slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe,

 

3. joj je istekao rok važenja,

 

4. je oštećena ili iz bilo kojega drugog razloga ne služi svrsi.

 

(2) Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupanja okolnosti iz stavka 1. ovoga članka."

 

Čl. 24. istog zakona -

 

"(1) Novčanom kaznom od 3.000,00 do 4.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba :

 

1. koja se služi osobnom iskaznicom kojom se ne smije služiti (članak 5. stavak 1.),

 

2. koja zakonom ovlaštenoj osobi odbije dati na uvid osobnu iskaznicu (članak 15. stavak 1.)."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa dobro sad, pročita sam ja to sve šta si i ti napisa, aal ja pitanje postavljam sa laičkog aspekta jer da sam malo bolje potkovan šta se tiče prava vjerovatno ne bi postavlja ovako, za vas, glupa pitanja.

Vidim ja di piše članak al ne razumim šta je stavak. Jel stavak prvi sve ovo ispod 5. članka il je stavak prvi samo sljedeće "1. su se promijenili osobni podaci o njezinom osobnom imenu, osobnom identifikacijskom broju, spolu, datumu rođenja, ili ako je promijenila prebivalište u RH" pa bih jako cijenio odgovor tipa da li mi slijedi kazna ili ne.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu ovo glupa pitanja, dapače...

 

Ovako - stavak je brojka u zagradi - npr. (1) ili (2). Znači članak 5. stavak 1. jest ovaj dio -

 

"(1) Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako :

 

1. su se promijenili osobni podaci o njezinom osobnom imenu, osobnom identifikacijskom broju, spolu, datumu rođenja, ili ako je promijenila prebivalište u RH,

 

2. slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe,

 

3. joj je istekao rok važenja,

 

4. je oštećena ili iz bilo kojega drugog razloga ne služi svrsi."

 

Ovaj podebljani dio se odnosi na vaš slučaj - osobna sa isteklim rokom važenja. U stavku 2. se govori o dužnosti podnošenja zahtjeva za izdavanjem osobne iskaznice, u protivnom - ukoliko ne postupite tako, činite prekršaj, koji je prema čl. 24. Zakona o osobnoj iskaznici kažnjiv sa novčanom kaznom od 3.000,00 -4.500,00 kuna. Ukoliko vas prijave, slijedi kazna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tome i leži bit pitanja.

 

To će se tek vidjeti, ali iznosim ovdje razmišljanje moderatora ovog Foruma - Petpetice, koji je ukazao na jednu "caku" - naime, člankom 24. Zakona o osobnoj iskaznici kažnjivo je služenje osobnom iskaznicom kojom se ne smije služiti, ne i samo posjedovanje. Kada korisnik dođe izvaditi novu osobnu (jer mu je ista istekla prije par godina), da li se on njome služi? Smatram da ne, ali konačan odgovor glede tumačenja dosega primjene termina "služiti se", dati će nam prekršajni sudovi kroz svoje odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu ovo glupa pitanja, dapače...

 

Ovako - stavak je brojka u zagradi - npr. (1) ili (2). Znači članak 5. stavak 1. jest ovaj dio -

 

"(1) Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako :

 

1. su se promijenili osobni podaci o njezinom osobnom imenu, osobnom identifikacijskom broju, spolu, datumu rođenja, ili ako je promijenila prebivalište u RH,

 

2. slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe,

 

3. joj je istekao rok važenja,

 

4. je oštećena ili iz bilo kojega drugog razloga ne služi svrsi."

 

Ovaj podebljani dio se odnosi na vaš slučaj - osobna sa isteklim rokom važenja. U stavku 2. se govori o dužnosti podnošenja zahtjeva za izdavanjem osobne iskaznice, u protivnom - ukoliko ne postupite tako, činite prekršaj, koji je prema čl. 24. Zakona o osobnoj iskaznici kažnjiv sa novčanom kaznom od 3.000,00 -4.500,00 kuna. Ukoliko vas prijave, slijedi kazna.

 

Treba citati sa razumijevanjem.

 

Osoba se ne smije koristiti osobnom iskaznicom ako je istekla. Kazna od 3000kn je ako se koristi (npr, predas je u banci, policicijskom sluzbeniku itd i oni te prijave). Samo posjedovanje iskaznice koja je istekla nije koristenje i nisi prekrsio nikakav zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je pa bi onda mogli tu šemu koristit ali mi je čudno da se to događa samo u PU Istarskoj (ma ne čudi me previše)

"NAPOMENA: Uz zahtjev za izdavanje osobne iskaznice daje se na uvid ranije izdana osobna iskaznica ili druge isprave iz kojih se može utvrditi identitet i hrvatsko državljanstvo (isprave iz kojih se može utvrditi identitet imaju fotografiju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba citati sa razumijevanjem.

 

Poslušajte vlastiti savjet, pa pročitajte post #6. I objasnite ovo Puljanima koji su već dobili nekoliko desetaka kazni.

 

Da ne bi bilo zabune, slažem se s vama (to i stoji u postu #6), ali vidjet ćemo reakciju sudova, imajući u vidu i ovo što je Sivko napisao. Pravni rezon je da ljudi ne bi smjeli biti kažnjeni, ali ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je pa bi onda mogli tu šemu koristit ali mi je čudno da se to događa samo u PU Istarskoj (ma ne čudi me previše)

"NAPOMENA: Uz zahtjev za izdavanje osobne iskaznice daje se na uvid ranije izdana osobna iskaznica ili druge isprave iz kojih se može utvrditi identitet i hrvatsko državljanstvo (isprave iz kojih se može utvrditi identitet imaju fotografiju).

 

Jasno da se daje ranije izdana, jer se ona pokazuje da nije ukradena jer u protivnom ide drugaciji postupak izadavanja osobne iskaznice.

 

Postupak vađenja nove iskaznice naravno nije isto kao koristenje istekle osobne iskaznice.

 

Ako u Puli stvarno kaznjavaju, odnosno nije neka krivo prenesena informacija, onda se gradjani trebaju pobuniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno da se daje ranije izdana, jer se ona pokazuje da nije ukradena...
A kako piše na MUP-ovim stranicama daje se na uvid da se utvrdi identitet (pa se onda koristi) pa su u Puli moglo to malo drugačije shvatit.Međutim kako su shvaćali do sada ne samo oni nego i ostali?

Iako me fascinira natpis novinarke "...koji će vam izdati kazneni nalog..." pa me baš zanima što joj je glasnogovornica točno rekla a što je ova napisala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako me fascinira natpis novinarke "...koji će vam izdati kazneni nalog..." pa me baš zanima što joj je glasnogovornica točno rekla a što je ova napisala.

 

"Novinari su čuđenje u svijetu.

 

Oni idu zemljom i njihove oči,

velike i nijeme rastu pored stvari.

 

Naslonivši uho,

na ćutanje što ih okružuje i muči,

novinari su vječno treptanje u svijetu."

 

:smijeh3:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako piše na MUP-ovim stranicama daje se na uvid da se utvrdi identitet (pa se onda koristi) pa su u Puli moglo to malo drugačije shvatit.Međutim kako su shvaćali do sada ne samo oni nego i ostali?

Iako me fascinira natpis novinarke "...koji će vam izdati kazneni nalog..." pa me baš zanima što joj je glasnogovornica točno rekla a što je ova napisala.

 

Pa mislim stvarno ako pokazivanje stare osobne u PU sa svrhom vadjenja nove okarakteriziraju kao koristenje onda je sve oslo kvragu.

 

Kako god bilo da bilo, mislim da im to ne moze samo tako lako proci i da se treba buniti. Nis, mojoj curi je istekla osobna ali zbog radnog vremena nije mogla jos izvaditi novu osobnu. Rok je prosao i vidjet cemo da li ce je kazniti kad je bude isla vaditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jutros bez problema predao zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice u PU Kaštela.

 

Taman maloprije na TV neki šešo iz MUP-a govori kako se neće kažnjavati ljudi koji dođu izvaditi novu osobnu već samo oni koji se koriste istom u nekim drugim slučajevima.

 

Zahvaljujem, MassSarr na povratnoj informaciji.

 

Sad bi se ova ekipa iz Pule mogla lagano ispričati ljudima koje su zeznuli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mrljavac ! To je to što ste napisali.

Meni i suprugi osobna izlazila 13.09.2013.

12.09.2013. bili u nadležnoj PU., podnijeli potrebnu dokumenatciju ( nove slike i staru osobnu ) Platili pristojbe i za 2 - 3 tjedna nove iskaznice.

Žao mi je kad pogledam svoju sliku prije 10 god. i sad....... Nisam više " momčić " na slici.

 

Ajd pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija